"The Sterling Scholar Awards publicly recognizes and encourages the pursuit of excellence in scholarship, leadership and citizenship of high school seniors in the state of Utah,” the program mission statement says.

Here's a look at the 2015 North Region Sterling Scholar candidates, who represent Bear River High School, Ben Lomond High School, Bonneville High School, Bountiful High School, Box Elder High School, Clearfield High School, DaVinci Academy, Davis High School, Fremont High School, Layton High School, Logan High School, Mountain Crest High School, Northridge High School, Ogden High School, Roy High School, Sky View High School, Stansbury High School, Syracuse High School, Tooele High School, Viewmont High School, Weber High School, West High School and Woods Cross High School

Related: 2015 Sterling Scholar candidates: Wasatch Front Region, South Area

Related: 2015 Sterling Scholar candidates: Wasatch Front Region, Central Area

Bear River High School

Back row from left: Emily Pingel, World Languages; Tressa Hale, Dance; Sydney Pond, Social Science;
Monica Atkinson, Visual Arts.

Middle row from left: Cody Fred Noyes, Skilled & Technical Sciences Education; Clayton Johnson, Instrumental Music; Jacob Hayden, Vocal Performance; Tyler Duncan, Business & Marketing; Tara Christensen, Family & Consumer Sciencesl.

Front row from left: Matthew Phillips, Computer Technology; Keetch Mecham, English; Travis Seamons, Mathematics;
Brandon Deakin, Science.

Ben Lomond High School

Back row from left: Katelyn Wilson, Visual Arts; Ty Reeder, Business & Marketing; Mackeely Tuck, Family & Consumer Sciences Education; Steven Dabb, Mathematics; Zachary Christofferson, Skilled & Technical Sciences Ecuation; Aaron Hokanson, Vocal Performance; Christiana Schilling, World Languages; Garrett Schaffer, Instrumental Music.

Front row from left: Mikayla Beeler, Speech/Theater Arts/Forensics; Lorena Lopez, Dance; Maribel Duncan, Science; Kristy Bomstead, Social Science; Mary Gibson, English; Kianna Beardall, Computer Technology.

Bonneville High School

Back row from left: Kaitlin Buckway, Family and Consumer Sciences; Melissa Johns, Dance; Logan Voigt, World Languages; Cole Hendrickson, Social Science; Samantha Sanduk Speech/Theater Arts/Forensics; Ryan Brown, Trade & Technical Sciences Education; Caleb Mortensen, Computer Technology.

Front row from left: Tanner Buckway, Science; Alan Chavez, Instrumental Music; Jason Lui, Business & Marketing; Jayden Smith, Mathematics; Jessica Jacobsen, English; Kestyn Wade, Vocal Performance; Amber Reeve, Visual Arts

Bountiful High School

Back row from left: Yvonne Ward, Mathematics; Erica Monson, Dance; Roman Clark, English; Keaton Wall, Computer Technology; Abby Henrie, Visual Arts.

Front row from left: Sarah Wilson, Vocal Performance; Ashley Fleming, Instrumental Music; Rachel Jones, Family & Consumer Sciences; Ashley Richards, Science.

Not pictured: Liz Larson, Social Science; Dallas Guymon, Business & Marketing; Alice Miller, Speech/Theater Arts/Forensics; Christine Applegate, World Languages.

Box Elder High School

Back row from left: Paul Sandlian, World Languages; Charles (Chase) Ferry, Instrumental Music; Taylor Johnson, English; Hayden Adams, Science; Tyler Bess, Business & Marketing; Wyatt Dilley, Computer Technology.

Front row from left: Cassie Webster, Visual Arts; Jordin White, Dance; Sadie Smith, Vocal Performance; Katherine Olson, Speech/Theater Arts/Forensics; Hannah Humphries, Family & Consumer Sciences Education; Mariah Brothersen, Mathematics; Amy Weeks, Social Science; Katelyn Bodily, Skilled & Technical Sciences Education.

Clearfield High School

Back row from left: Maddi King, Dance; Chasen Robbins, Social Science; Jess Hunsaker, English; Erika Mueller, Science; Jaren Carlson, Mathematics; Andrew Allred, Skilled & Technical Sciences Education; Miray Weeks, Instrumental Music.

Front row from left: Lindsay Mortensen, World Languages; Sadie Anderson, Vocal Performance; Jayden Glade, Visual Arts; Caitlin Hammon, Business & Marketing; Makayla Hipwell, Computer Technology; Kate Meyer, Speech/Theatre Arts/Forensics; Brooklyn Andrews, Family & Consumer Sciences.

DaVinci Academy

Back row from left: Jacob Ward, Speech/Theater Arts/Forensics; Silas Hassrick, Social Science; Amanda Dortzbach, Instrumental Music; Elizabeth Wharton, English; Destinee Berry, Visual Arts.

Front row from left: Jayden Penman, Business & Marketing; Georgia Kimball, Vocal Performance; Selena Nickell, Dance; Nathan Veillon, Mathematics; Vanessa Mercado, Family & Consumer Sciences.

Davis High School

Back row from left: Emma Hinckley, Family & Consumer Sciences; Meghan Cleverly, Business & Marketing; Isaac Froisland, Skilled & Technical Sciences Education; Joshua Haviland, World Languages.

Middle row from left: Kylianne Stephenson, Social Science; Hannah Wilkinson, Vocal Performance; Valerie Saunders, Instrumental Music; Skyler James, Computer Technology.

Front row from left: Ryan Merrill, Science; Nathaniel Neubert, Mathematics; Chloe Millburn, Dance; Casey Conover, Visual Arts. Not pictured: Emily Abel, English.

Fremont High School

Back row from left: Kyleigh Bailey, World Languages; Augie Witkowski, Science; Taylor Williams, Business & Marketing; Keegan Morby, Mathematics; Becca Schull, Vocal Performance; Brigham Flint, English.

Bottom row from left: Alexandria Hawley, Social Science; Emily Haws, Dance; Christian Carver, Skilled & Technical Sciences Education; Jessie Carlson, Speech/Theater Arts/Forensics; Kira Cox, Visual Arts; Krystell Taylor, Instrumental Music.

Layton High School

Back row from left: Torri McCarrey, Visual Arts; Chad Loveland, Skilled & Technical Sciences Education; Samantha Leahy, Speech/Theater Arts/Forensics; Dallin Checketts, Mathematics; Brianna Ingles, Vocal Performance; Jonathan Cardinal, Science;

Middle row from left: Amorah Pratt, World Languages; Breanna Taylor, Social Science; Katie Frazier, Family & Consumer Sciences; Megan Robinson, Computer Technology

Front row from left: Tristin Hampshire, Dance; Lauren Kershaw, English; Samantha Shaw, Business & Marketing; Markay Swensen, Instrumental Music.

Logan High School

Back row from left: Charlie Brothersen, Business & Marketing; Alec Smitten, Computer Technology; Calen Smith, Social Science; Thomas Guest, English; Lauren Berkemeier, Mathematics.

Middle row from left: Elizabeth Merriam, Vocal Performance; Chloe Harvell, Skilled & Technical Sciences Education; Emma Crumbley, Speech/Theater Arts/Forensics; Katelin Ong, Visual Arts.

Front row from left: Liana Mudrow, World Languages; Madalyn McRae, Dance; Tayli Craner, Family & Consumer Sciences; Hannah Jarvis, Science; Hayden Hubbard, Instrumental Music.

Mountain Crest High School

Back row from left: Dylan Petersen, Skilled & Technical Sciences Education; Brock Hardcastle, Vocal Performance; Ben Spencer, Speech/Theater Arts/Forensics; ShaunMichael Bartschi, Instrumental Music; Matthew Swink, Business & Marketing; Emma Larson, Mathematics.

Front row from left: Dallin Malm, Social Science; Emilee Hamilton, Science; Sydney Longhurst, Family & Consumer Sciences; Sarah Whitney, English; Kate Coombs, Dance; Alyssa Woolstenhulme, Visual Arts; Samantha Francis, World Languages.

Northridge High School

Back row from left: Nichole Martens, Instrumental Music; Alyssa Stauffer, World Languages; Madison Miller, Family & Consumer Sciences; Maren McEntire, Social Science.

Front row from left: Farrell Brown, Mathematics; Kendall Maedgen, English; Samuel Harrison, Science; Joshua Nelson, Visual Arts; Mary Fomby, Business & Marketing.

Ogden High School

Back row from left: Allie Williams, Dance; Riley Roberts, Mathematics; Daniel Toscano, Instrumental Music; Luke Johnson, Skilled & Technical Sciences Education; Cal Crnich, Speech/Theater Arts/Forensics; Erik Barton, Science; Mackenzie McBride Social Science; Autumn Coates, Vocal Performance.

Front row from left: Lydia Trotter, Business & Marketing; Aleisha Keller, English; Kevin Lund, Computer Technology; Conor Williams, Visual Arts; Marci Van Wagenen, Family & Consumer Sciences; Shai Miguel, World Languages.

Roy High School

Back row from left: David Lee, Business & Marketing; Adam Rusch, Computer Technology; Tyler Tatton, Mathematics; Isaac Hamblin, Science; Jonathon Chantry, Instrumental Music; Hunter Klinglesmith, Skilled & Technical Sciences.

Front row from left: Hannah Tueller, Vocal Performance; Kambri Spinden, Family & Consumer Sciences; Madelyn Pettingill, Speech/Theater Arts/Forensics; Bryn Zimmerman, Social Science.

Sky View High School

Back row from left: Madelyn Rebecca Kunzler, Skilled & Technical Sciences Education; Jamie Lancaster, Visual Arts; Thomas Lundberg, Business & Marketing; Salem Karren, Mathematics; Kili Christine Gardner, Vocal Performance; Louisa Dayton, English; Ciera Nicole White, Social Science.

Front row from left: Carly M. Lofthouse, Family & Consumer Sciences; Madeline Watterson, Speech/Theater Arts/Forensics; Karlee Joyce Eck, Science; Samantha Corbridge, Instrumental Music; Shaylee Anna Merrill, Dance; Karissa Peck, World Languages.

Stansbury High School

Standing from left: Abbey Morrison, Vocal Performance; Kylie Park, Dance; Saige Alloway, Speech/Theater Arts/Forensics; Jessica Chipman, Visual Arts; Ethan Larsen, Mathematics; Morgan Sasser, Science; Shae Baker, Computer Technology; Abby Beazer, English; McKenna Walters, Skilled & Technical Sciences; Sarah Winder, Family & Consumer Sciences; Myra Rosengren, Social Science.

Seated from left: Calli Estes, World Languages; Suni Norman, Instrumental Music.

Syracuse High School

Back row left to right: Maria Garcia, Dance; Bethany Barrett, Vocal Performance.

Second row from from left: Brittney Thompson, Family & Consumer Sciences; Taylor Cella, Social Science; Cabri Montano, English.

Third row from left: Parker Bowles, Instrumental Music; Christian Silva, Speech/Theater Arts/Forensics; Nathan Bezzant, Mathematics.

Front row from left: Daniel Funk, Visual Arts; Jonathan Hatch, Science; Ashley Ghita, World Languages. Not pictured: Tyler Hale, Business & Marketing; Gavin Dowdy, Computer Technology.

Tooele High School

Back row from left: Jacob Kenison, Vocal Performance; Jesse Steadman, Mathematics;

Middle row from left: Aleisha Grgich, Business and Marketing; Britanie Smith, Family & Consumer Sciences; Gabriela Piril, Speech/Theater Arts/Forensics; Lin-hsiu Huang, Visual Arts; Alailee Peacock, Social Science; Amy Gebs, Computer Technology

Front row from left: Rylee Whithouse, Science; Jacey Smart, World Languages; Jessica Gowans, Skilled & Technical Sciences; Reagan Hogan, English; Katie Robinson, Dance; Collette Jones, Instrumental Music.

Viewmont High School

Back row from left: Sage Staples, Family & Consumer Sciences; Lauren Bloomfield, Dance; Kennedie Starr, English; Rachel Creer, Business & Marketing.

Middle row from left: Sara Cardenas, Science; Cole Lindsey, Skilled & Technical Sciences Education; Brayden O'Brien, Speech/Theater Arts/Forensics; Andrew Pack, Mathematics; Lorhen Gomez, Social Science.

Front row from left: Annakeya Evans, Vocal Performance; Sarah Johnson, Instrumental Music; Alexis Stevenson, Visual Arts; Glory Lim, World Languages.

Weber High School

Back row from left: Alyssa Snyder, Business & Marketing; Noelle Roskelley, Visual Arts; Kaden Dearing, Speech/Theater Arts/Forensics; Nathan Robbins, Computer Technology; Garrett Bingham, Mathematics; Cooper Karras
Skilled & Technical Sciences Education;

Middle row from left: Sophie Gustaveson, World Languages; Jasmine Tilley, Family & Consumer Sciences; Wesley Johnson, Social Science; Scott Lunt, Science; Anna Cheal, Dance.

Front row from left: Anika Songer, Instrumental Music; Nina Jo Sanstrom, Vocal Performance; Stephanie Laubacher, English.

West High School

Back row from left: Erin Beck, Business & Marketing; Carolyn Janecek, English; Barbara Woodruff, Dance; Alex Nibley, Mathematics; Marcelina Kubica, Social Science; Joey McConkie, Speech/Theater Arts/Forensics; William Guss, Computer Technology; Daela Tipton, Skilled & Technical Sciences Education

Front row from left: Vivien Que Lam, World Languages; Patrick Chen, Science; Annie Platt, Visual Arts; Alex Malin, Instrumental Music. Not pictured: Rachel Talbot, Vocal Performance.

Woods Cross High School

Left to right from top: Angela Warnock, Vocal Performance; Zac Fox, Visual Arts; Alexis Workman, Family & Consumer Sciences; Parker Murray, Computer Technology; Brenn Parker, Instrumental Music; Sasha Sloan, Speech/Theater Arts/Forensics; James Gilbert, Business & Marketing; Kaitlyn Bancroft, English; Dallin Cordon, World Languages; Kelson Lee, Social Science; Rachel Israelsen, Mathematics; Nathan Haws, Skilled & Technical Sciences Education; Madeline Betenson, Dance; Sara Hauptman, Science.