Wade Denniston, USU Athletics Media Relations
Junior Maia Garren

Utah State track and field wrapped up two meets this weekend as the Aggies saw three student-athletes place themselves on the all-time outdoor program list, while two Aggies earned first place in their respective events.

At the San Francisco-hosted Mike Fanelli Track Classic, senior distance runner James Withers clocked a 29:32.21 in the 10,000-meter run, which is now fifth on the all-time outdoor program list, and junior Sam Clausnitzer joined Withers by running 30:03.40 in the same event, posting a 10th-best time in program history. In the same meet, sophomore Katie Struthers competed in the 3,000-meter steeplechase in a time of 10:42.19, which is now ninth on the all-time program list.

Three others Aggies recorded personal bests in the distance runs as sophomore Stokton Smith ran a 9:03.62 in the 3,000-meter steeplechase, while seniors Adam Hendrickson and Shannon Maloney ran times of 3:57.28 and 4:34.79 in the 1,500-meter, respectively.

Both Maia Garren and Michala Zilkey placed first in their events at the UVU Collegiate Invitational, as Garren was top in both the discus throw (44.65 meters/146-5.75) and shot put with a personal-best 15.64 meters (51-3.75), and Zilkey threw a personal-best 54.28 meters (178-1) in the hammer throw.

Others to get personal-best performances in Orem were sophomores Tori Bailey (14.58 meters/47-10) and Aspen Drecksel (9.51 meters/31-2.5) in the shot put, junior Kyle Brost in the triple jump with a leap of 15.01 meters (49-3) and sophomore Jakob Tew in the 1,500-meter run with a time of 4:03.89.

At the Stanford Invitational, senior Cierra Simmons-Mecham placed fifth in the 3,000-meter steeplechase with a time of 10:07.84.

At the Texas Relays, sophomore Austin Lane ran a personal-best 10.79 in the 100-meter, while sophomore Jacob Davis crossed the 400-meter hurdle line with a personal-best time of 54.92.

Utah State will wrap up action in the Texas Relays on Saturday with the women's shot put and discus, as well as the men's high jump.

*****

92nd Clyde Littlefield Texas Relays

University of Texas, Mike A. Myers Stadium Austin, Texas

March 28-30

******************Utah State women's results******************

100-meter (preliminaries): 80. TJ Strawder, 12.28; 95. Kasia Lawrynowicz, 12.47

100-meter hurdles (preliminaries): 27. Talie Bonds, 13.95; 81. Abbey Bryant, 15.44

400-meter hurdles (preliminaries): 50. Alexis Koetitz, 1:04.76

4x100-meter (preliminaries) 37. Nakyla Jude, TJ Strawder, Jensen Mosman, Kasia Lawrynowicz, 48.34

4x400-meter (preliminaries): 40. Jensen Mosman, TJ Strawder, Melanie Muncy, Kasia Lawrynowicz, 3:57.22.

High jump: T8. Jennifer Christensen, 1.66m (5-5.75)

Javelin: 10. Jenny Bitner, 41.67m (136-8)

********Utah State men's results********

100-meter: 48. Carl Jones Jr., 10.73; 52. Austin Lane, 10.79

110-meter hurdles (preliminaries): 51. Tyler Lloyd, 15.08; 54. Roman Ruiz, 15.17.

400-meter hurdles (preliminaries): 38. Tyler Lloyd, 54.75; 43. Jacob Davis, 54.92.

4x100-meter (preliminaries): 29. Austin Lane, Carl Jones Jr., Mikhail Kidd, Chad Artist, 42.45

4x400-meter (preliminaries): 35. Tyler Lloyd, Jacob Davis, Spencer Eldridge, Carl Jones Jr., 3:24.00

High jump (Section B): --- Chandler Obray, NH

Shot put: 10. Josh Barclay, 17m (55-9.75); --- Kyle Morris, DNS

Javelin: --- Kyle Morris (F)

*****

******Mike Fanelli Track Classic******

Chabot College

Hayward, California

March 28-29

************************Utah State women's results************************

1,500-meter: 8. Megan Ryan, 4:32.28; 17. Shannon Maloney, 4:34.69

5,000-meter: Alyssa Snyder, Tavia Dutson, Kelsey Yamauchi-Richins, Josie Givens, Mica Rivera, Presli Hutchison, Bailee Parker, Rae Bedke

3,000-meter steeplechase: 10. Katie Struthers, 10:42.19; 16. Kelsey Yamauchi-Richins, 10:46.89; 25. Bailee Parker, 11:06.16.

********Utah State men's results********

1,500-meter: 3. Luke Bailey, 3:49.72; 21. Devin Pancake, 3:53.90; 53. Adam Hendrickson, 3:57.28; 74. Kody Gould, 4:00.65.

3,000-meter steeplechase: 14. Stokton Smith, 9:03.62

5,000-meter: Haydon Cooper, J.D. Thorne

10,000-meter: 13. James Withers, 29:32.21; 28. Sam Clausnitzer, 30:03.40

*****

******Stanford Invitational******

Cobb Track and Angel Field

Stanford, California

March 29

******Utah State women's results******

3,000-meter Steeplechase: 5. Cierra Simmons-Mecham, 10:07.84

*****

******UVU Collegiate Invitational******

Hal Wing Track & Field

Orem, Utah

March 29

******************Utah State women's results******************

100-meter: 4. Rachel Fronk, 12.75; 9. Dani Nielson, 12.95; 20. 9. Lexus Miller-Moylan, 14.50

200-meter: 12. Rachel Fronk, 26.86; 14. Dani Nielson, 27.22

400-meter: 10. Karen Christensen, 1:00.23

800-meter: 2. Hannah Davidson, 2:17.94

1,500-meter: 3. Madison Taylor, 4:52.50; 5. Emily Hubner, 4:58.42; 7. Emma Brownell, 5:04.80; 16. Hannaly McGaughey, 5:43.86; --- Camille Wirthlin, DNS; --- Hannah Dutson, DNS

3,000-meter: 5. Camille Wirthlin, 10:41.01, 6. Hannah Duston, 10:44.82

100-meter hurdles: 4. Alyssa Hirschi-Swenson, 15.56; 18. Lily Fullmer, 17.31; 19. Aspen Drecksel, 17.34

400-meter hurdles: 6. Lily Fullmer, 1:08.36

Pole vault: 6. Maren Garnett, 3.40m (11-1.75); --- Stephanie Wright, NH

Long jump: 4. Whitney Skabelund, 5.39m (17-8.25); --- Aspen Drecksel, FOUL

High jump: 4. Audrey Garrett, 1.66m (5-5.25)

Triple jump: 3. Whitney Skabelund, 10.31m (33-10); --- Bailey Maseda, NH

Shot put: 1. Maia Garren (Unattached), 15.64m (51-3.75); 3. Tori Bailey, 14.58m (47-10); 15. Alyssa Hirschi-Swenson, 9.64m (31-7.5); 16. Aspen Drecksel, 9.51m (31-2.5)

Hammer: 1. Michala Zilkey, 54.28m (178-1)

Discus: 1. Maia Garren (Unattached), 44.65m (146-5.75); 2. Michala Zilkey, 44.37m (145-6.75); 3. Tori Bailey, 44.30m (145-4).

Javelin: 11. Stephanie Crapse, 37.14m (121-10.25); 19. Alyssa Hirschi-Swenson, 31.21m (102-4.75); --- Sarah Angwin, DNS

******Utah State men's results******

110-meter hurdles: 7. Zach Meyer, 15.49

Comment on this story

400-meter: 3. Garrett Stone, 51.41; --- Dylan Barker, DNS

400-meter hurdles: --- Zach Meyer, DNF

1,500-meter: 3. Coen Haroldsen, 4:03.82; 4. Jakob Tew, 4:03.89

3,000-meter: 5. Caleb Garnica, 9:01.49, 6. Josh Ward, 9:06.97

5,000-meter: 8. Brennan Anderson, 15:41.24; --- Josh Ward, DNS; --- Caleb Garnica, DNS

Pole vault: --- Bryce Raders, NM Triple Jump: 2. Kyle Brost, 15.01m (49-3)

Hammer: 4. Christian Sonnenberg, 52.91m (173-07); 5. Oran Wasserman, 50.60m (166-0.25)

Shot put: --- Christian Sonnenberg, DNS Discus: 4. Christian Sonnenberg, 47.85m (156-11.75)