Jordan Tiffany, Lone Peak swimming

PROVO — Lone Peak’s Jordan Tiffany broke another overall state record on Friday night.

In his preliminary heat in the 100 fly during the opening day of the 6A state swimming meet, Tiffany posted a blistering time of 48.04. It broke the overall state record of 48.68 which was set by Brighton’s Long Gutierrez back in 2013.

Last week at the Region 4 championships, Tiffany broke Gutierrez’s 200 individual medley state record.

The first day of competition on Friday at BYU was all preliminary races, and the meet resumes on Saturday at 6:30 p.m. with individual finals and relay finals.

Here’s a look at the top eight swimmers in each event from Friday who qualified for Saturday’s two-heat individual finals.

Class 6A

Top 8 qualifiers for Saturday’s two-heat finals

Girls 200 free

1. Allie Hill, American Fork, 1:57.82

2. Amelia Edwards, American Fork, 2:01.53

3. Summer Shreeve, Lone Peak, 2:02.03

4. Irelan Ming, Herriman, 2:02.54

5. Camarie Cardon, Lone Peak, 2:04.02

6. Sarah Gill, Riverton, 2:04.92

7. Kate Pasquini, American Fork, 2:04.94

8. Katelyn Riddle, Copper Hills, 2:05.32

Boys 200 free

1. Devin Bunnell, Pleasant Grove, 1:45.49

2. Scott Buker, American Fork, 1:48.76

3. Tom Mi, Davis, 1:48.78

4. Rex Brunsdale, Lone Peak, 1:49.52

5. Kanyon Page, Syracuse, 1:49.57

6. Mitchel Armstrong, American Fork, 1:49.81

7. Dylan Stauffer, American Fork, 1:49.90

8. Parker Clegg, Lone Peak, 1:50.67

Girls 200 IM

1. Lily Plaudis, Kearns, 2:07.14

2. LynDea Turner, Syracuse, 2:17.50

3. Samantha Nelson, Syracuse, 2:18.58

4. Sissy Baum, Kearns, 2:19.61

5. Sara Edwards, American Fork, 2:20.24

6. Anna Wekluk, Herriman, 2:22.49

7. Sara Nelson, Syracuse, 2:24.24

8. Katie Hamilton, Clearfield, 2:25.25

Boys 200 IM

1. Jordan Tiffany, Lone Peak, 1:51.85

2. Josh Griener, Lone Peak, 2:00.15

3. Connor Moore, American Fork, 2:00.99

4. Kevin Dew, Lone Peak, 2:01.87

5. Michael Trejo, Weber, 2:04.70

6. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 2:05.37

7. Paxton Child, American Fork, 2:06.46

8. Zachary Hunt, Fremont, 2:06.69

Girls 50 free

1. Abby Frazier, Layton, 25.12

2. Lauryn Hall, Davis, 25.13

3. Skyler Lyon, Riverton, 25.40

4. Christina Gillespie, Clearfield, 25.56

5. Ryan Lincoln, Westlake, 25.67

6. Annalyn Dean, American Fork, 25.74

7. Kassidy Babcock, Copper Hills, 25.86

8. Megan Mickelson, Lone Peak, 25.94

Boys 50 free

1. Greg Simonson, Westlake, 21.27

2. Cameron Barney, Westlake, 21.69

3. Landry Hill, Pleasant Grove, 22.13

4. Brandon Denully, Syracuse, 22.28

5. Angel Nunez-lanza, Hunter, 22.47

6. Stuart Burbidge, Riverton, 22.56

7. Ben Landheim, Davis, 22.76

8. Joseph Goldhardt, Herriman, 22.90

Girls 100 fly

1. Samantha Nelson, Syracuse, 59.35

2. Summer Shreeve, Lone Peak, 1:00.33

3. Lindsey Cozad, Northridge, 1:01.12

4. Pia Haavik, Weber, 1:02.70

5. Lauren Favero, Lone Peak, 1:03.42

6. Sara Edwards, American Fork, 1:03.58

7. Sarah Davis, Lone Peak, 1:03.61

8. Emma Gonzalez, Copper Hills, 1:03.76

Boys 100 fly

1. Jordan Tiffany, Lone Peak, 48.04

2. Greg Simonsen, Westlake, 50.22

3. Caleb Richardson, Weber, 52.47

4. Trevor Arnes, Layton, 54.18

5. Jonny Condie, Lone Peak, 54.66

6. Mitchell Pearson, Kearns, 55.60

7. Ethan Lawrence, Kearns, 56.07

8. Charles Trejo, Weber, 56.08

Girls 100 free

1. Lauryn Hall, Davis, 55.53

2. Brylee Weaver, Syracuse, 55.68

3. Irelan Ming, Herriman, 56.07

4. Annalyn Dean, American Fork, 56.08

5. Talia Thomas, American Fork, 56.35

6. Christian Gillespie, Clearfield, 56.46

7. Kassidy Babcock, Copper Hills, 56.60

8. Amy Chung, Taylorsville, 56.61

Boys 100 free

1. Brandon Denully, Syracuse, 48.61

2. Landry Hill, Pleasant Grove, 48.98

3. Tom Mi, Davis, 49.03

4. Cameron Barney, Westlake, 49.16

5. Max Deller, Davis, 49.43

6. Stuart Burbidge, Riverton, 49.72

7. Ben Landheim, Davis, 50.34

8. Nate Church, Weber, 50.35

Girls 500 free

1. Allie Hill, American Fork, 5:17.04

2. Amelia Edwards, American Fork, 5:29.87

3. Kate Pasquini, American Fork, 5:31.17

4. Maya Hughes, Lone Peak, 5:32.34

5. Laura Wan, Hillcrest, 5:34.26

6. Anna Wekluk, Herriman, 5:35.09

7. Katelyn Riddle, Copper Hills, 5:35.83

8. Whitney Maxfield, Riverton, 5:38.17

Boys 500 free

1. Scott Buker, American Fork, 4:50.63

2. Devin Bunnell, Pleasant Grove, 4:55.30

3. Garrett Graham, Lone Peak, 4:58.68

4. Mitchel Armstrong, American Fork, 4:58.79

5. Ethan Lawrence, Kearns, 5:00.62

6. Cody Jacobson, Riverton, 5:02.14

7. Parker Clegg, Lone Peak, 5:02.77

8. Jared Hilton, Leon Peak, 5:03.48

Girls 100 back

1. LynDea Turner, Syracuse, 1:01.42

2. Lindsey Cozad, Northridge, 1:01.44

3. Brylee Weaver, Syracuse, 1:02.20

4. Livvie Adamson, American Fork, 1:02.56

5. Jessie Patterson, American Fork, 1:03.30

6. Michelle Okelberry, American Fork, 1:03.62

7. Holly Gbiesinger, Kearns, 1:03.78

8. Sarah Davis, Lone Peak, 1:04.27

Boys 100 back

1. Kanyon Page, Syracuse, 54.45

2. Michael Trejo, Weber, 55.22

3. Kyle Snowder, Hillcrest, 55.40

4. Angel Nunez-lanza, Hunter, 55.77

5. Caleb Richardson, Weber, 56.19

6. Zachary Hunt, Fremont, 56.60

7. Rex Brunsdale, Lone Peak, 57.23

8. Bret Christensen, Lone Peak, 57.40

Girls 100 breast

1. Lily Plaudis, Kearns, 1:03.24

Comment on this story

2. Skyler Lyon, Riverton, 1:08.49

3. Katelyn Davies, Hillcrest, 1:09.09

4. Sissy Baum, Kearns, 1:09.91

5. Camarie Cardon, Lone Peak, 1:09.95

6. Sophia Traher, Weber, 1:11.51

7. Lauren Favero, Lone Peak, 1:12.56

8. Jennifer Scott, Herriman, 1:12.81

Boys 100 breast

1. Josh Griener, Lone Peak, 1:00.67

2. Trevor Arnes, Layton, 1:01.22

3. Kevin Dew, Lone Peak, 1:02.00

4. Tyler Ridley, Weber, 1:02.30

5. Jethro Raubenheimer, Riverton, 1:02.47

6. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 1:02.54

7. Charlie Sichz, Weber, 1:02.66

8. Trevor Schurrman, Kearns, 1:02.89