Deseret News
Jay Dearden competes in the mens 100 free during the A3 high school state swimming championship at BYU in Provo on Thursday, Feb. 7, 2019.

PROVO — The opening day of the 5A state swimming meet was held at BYU on Friday morning, and the format has been adjusted compared to previous years.

Instead of having timed finals spread throughout the two-day meet, this year only preliminaries were held on Friday and Saturday’s races will all be championships.

The 5A individual finals and relay races will begin at 1:15 p.m. on Saturday.

The top performance of the day was turned in by Timpview junior Rachel Oyler, who came within .03 seconds of breaking the overall 50 free state record which dates back to 2005.

She finished with a time of 23.28, just shy of breaking the 23.25 set by Kearns’ Jennifer Fredsall back in 2005.

Here’s a look at the top eight swimmers in each event from Friday's preliminaries who qualified for Saturday’s individual finals.

Class 5A

Top 8 qualifiers for Saturday’s two-heat finals

At BYU

Girls 200 free

1. Becca Goodson, Skyline,1:54.59

2. Jessica Loyd, Cottonwood, 1:55.70

3. Tali Skabelund, Skyridge, 1:55.84

4. Melody Cazier, Maple Mountain, 1:58.23

5. Arden Tesch, Highland,1:59.30

6. Margaret Mayer, East, 2:00.68

7. Kayla Ralph, Bountiful, 2:01.69

8. Madi Christensen, Wasatch, 2:02.56

Boys 200 free

1. Cameron Green, Springville, 1:43.65

2. Trevan Staker, Provo, 1:46.20

3. Daniel Detjen, Brighton, 1:46.63

4. Yan Dvoretskiy, West, 1:46.99

5. Thor Thorstenson, Timpview, 1:47.72

6. Taua Fitisemanu, Brighton,1:48.24

7. Bennion Messenger,Timpview, 1:48.71

8. Sage Doyle, Brighton, 1:48.85

Girls 200 IM

1. Rachel Butler, Brighton, 2:06.00

2. Emma Walker, Cottonwood, 2:07.21

3. Caroline Luman, Skyline, 2:09.59

4. Maddie Sisneros, Wasatch,2:09.93

5. Akalia Bostock, Timpview, 2:10.96

6. Quinn Stephenson, Cottonwood, 2:12.60

7. Maddy Moulton, Wasatch, 2:14.81

8. Allyson Cook, Maple Mountain, 2:14.82

Boys 200 IM

1. Blayze Kimble, Cottonwood, 1:53.30

2. Ryan Garstang,Olympus, 1:56.35

3. Tyler Quentin, Brighton, 1:57.73

4. McKay Larsen, Corner Canyon, 1:59.47

4. Sean Farrenkopf, Brighton, 1:59.47

6. Braden Patterson, Wasatch, 1:59.88

7. Charlie Simmons, Brighton, 2:01.43

8. Alex Felt, Skyridge, 2:02.28

Girls 50 free

1. Rachel Oyler, Timpview, 23.28

2. Elliott Howe, Bountiful, 24.19
3.Claire Kieffer, Wasatch, 24.20

4. Trevi Ogilvie, Wasatch, 24.66

5. Arcadia Chomjak, West, 24.72

5. Eliza Balfe, Corner Canyon, 24.72

7. Ally Boynton Woods Cross, 24.82

8. Elizabeth Mayer, East, 24.85

Boys 50 free

1. Kade Colarusso, Skyline, 21.64

2. Alex Cromar,Olympus, 21.74

3. Nathan Stromsdorfer, Bountiful, 22.14

4. Henry Springmeyer, Skyline, 22.25

5. Ethan Groethe, Viewmont, 22.44

6. Oliver James, Wasatch, 22.54

7. Alanson Taylor, Skyridge, 22.57

8. Aidan Salisbury, Cottonwood, 22.67

Girls 100 fly

1. Rachel Oyler, Timpview, 55.58

2. Liza Slade, Skyline, 58.17

3. Maddie Sisneros, Wasatch, 58.37

4. Madison Cutler, Cottonwood, 58.55

5. Rivers Johnson, Corner Canyon, 58.58

6. Bergen Braun, Bountiful, 58.75

7. Allyson Cook, Maple Mountain, 59.18

8. Emily Dixon, West, 59.80

Boys 100 fly

1. Martin Anders, Cottonwood, 52.46

2. Nick Thomson, Brighton, 53.11

3. Henry Springmeyer, Skyline, 53.68

4. Michael Wallis, Highland, 54.03

5. Clip Taylor, Box Elder, 54.46

6. Josue Qispe, Jordan, 55.03

7. Holden Cheney, Murray, 55.31

8. Cameron Penfold, Box Elder, 55.53

Girls 100 free

1. Akalia Bostock, Timpview, 53.14

2. Tali Skabelund, Skyridge, 53.21

3. Claire Kieffer, Wasatch, 54.24

4. Gracie Crandall, Timpview, 54.26

5. Melody Cazier, Maple Mountain, 54.63

6. Eliza Balfe, Corner Canyon, 54.86

7. Arcadia Chomkak, West, 55.10

8. Katelyn Teng, Timpview, 55.12

Boys 100 free

1. Alex Cromar, Olympus, 47.21

2. Colin Dailey, Cottonwood, 47.93

3. Kade Colarusso, Skyline, 48.17

4. Trevan Staker,Provo, 48.76

5. Braden Patterson, Wasatch, 49.04

6. Cameron Robinson, Timpview, 49.06

7. Jacob Ricci, Cottonwood, 49.38

8. Oliver James, Wasatch, 49.76

Girls 500 free

1. Rachel Butler, Brighton, 4:59.51

2. Jessica Loyd, Cottonwood, 5:08.98

3. Caroline Luman, Skyline, 5:10.87

4. Becca Goodson, Skyline, 5:15.54

5. Arden Tesch, Highland, 5:18.31

6. Elizabeth Mayer, East, 5:20.15

7. Alyssa Kotter, Olyhmpus, 5:32.54

8. Mary-Hannah Romrell, Brighton, 5:32.58

Boys 500 free

1. Yan Dvoretskiy, West, 4:48.83

2. Daniel Detjen, Brighton, 4:53.80

3. Sean Farrenkopf, Brighton, 4:54.43

4. Sage Doyle, Brighton, 4:56.59

5. Colin Dailey, Cottonwood, 4:57.77

6. Evan VanBrocklin, Olympus, 4:58.43

7. Truman Pugsley, Skyline, 4:58.97

8. Hunter Patterson, Wasatch, 5:00.36

Girls 100 back

1. Elliott Howe, Bountiful, 55.21

2. Rivers Johnson, Corer Canyon, 57.48

3. Kate Hansen, Timpview, 58.66

4. Abby Bowler, Skyline, 59.29

5. Aliza Smith, Corner Canyon, 59.47

6. Nieve Courtney, Olympus, 59.83

7. Kayta Hulse, East, 1:00.02

8. Ally Boynton, Woods Cross, 1:00.05

Boys 100 back

1. Cameron Green, Springville, 50.39

2. Ryan Garstang, Olympus, 51.72

3. Nick Thomson, Brighton, 52.16

4. Quentin Tyler, Brighton, 52.31

5. Chase Dailey, Cottowood, 53.11

6. Alex Felt, Skyridge, 53.88

7. Jacob Ricci, Cottonwood, 53.99

8. Taua Fitisemanu, Brighton, 54.01

Girls 100 breast

1. Emma Walker, Cottonwood, 1:04.59

2. Maili Simons, Olympus, 1:05.93

Comment on this story

3. Maddy Moulton, Wasatch, 1:07.15

4. Sadie Duke, Bountiful, 1:08.46

5. Bergen Braun, Bountiful, 1:08.94

6. Quinn Stephenson, Cottonwood, 1:09.07

7. Madeleine Moran, Olympus, 1:09.10

8. Savannah Eatough, Provo, 1:09.56

Boys 100 breast

1. Blayze Kimble, Cottonwood, 58.13

2. Tyler Gardner, Skyline, 58.43

3. Alex Turney, Skyline, 1:00.86

4. McKay Larsen, Corner Canyon, 1:01.18

5. Martin Anders, Cottonwood, 1:01.36

6. Bridger Sink, Olympus, 1:01.53

7. Cameron Robinson, Timpview, 1:01.74

8. Charlie Simmons, Brighton, 1:02.16.