Viewmont’s K. Rees stares down Box Elder’s G. Ricks during their Class 5A 120 matchup at the UHSAA 5A/6A State Wrestling Championships at the Utah Valley University in Orem on Thursday, Feb. 8, 2018. Ricks won the matchup.

Box Elder edges Wasatch at 5A Divisional A meet

Box Elder edged Wasatch by one point to finish first at the 5A Divisional A state qualifying meet at West High School on Saturday.

Box Elder finished with 389.5 points followed by Wasatch with 388.5 points. Skyridge checked in at third with 310 team points.

Box Elder qualified 20 wrestlers to the 5A state meet in two weeks while Wasatch, last year’s 5A runner-up, qualified 18.

5A Divisional A

At West High School

Team scores

    1. Box Elder, 389.5; 2. Wasatch, 388.5; 3. Skyridge, 310; 4. Farmington, 252; 5. Woods Cross, 180.5; 6. Alta, 137.5; 7. Brighton, 134.5; 8. West, 125.5; 9. Provo, 109; 10. Springville, 90; 11. Skyline, 53.5; 12. Cottonwood, 31.

Individual results (Top 8 qualify for state)

  • 106 — 1. Bridger Ricks, Box Elder; 2. Tristan Ocana, Wasatch; 3. Hunter Bown, Skyridge; 4. Tyler Nuttall, Farmington; 5. Diego Esparza, West; 6. Garrett Wilde, Brighton; 7. Jack Goodrich, Woods Cross; 8. Trevor Torgersen, Provo
  • 113 — 1. Drew Lang, West; 2. Colton Erickson, Woods Cross; 3. Joshua Millward, Skyridge; 4. Noah Roylance, Wasatch; 5. Heath Clyde, Wasatch; 6. Wyatt Romriell, Box Elder; 7. Colton Ward, Box Elder; 8. Max Peterson, Farmington
  • 120 — 1. Mitchel Slack, Wasatch; 2. Deklan Kelly, Wasatch; 3. James Monson, Skyline; 4. Parker Frasure, Farmington; 5. Isaac Richards, Box Elder; 6. Jayden Adamson, Skyridge; 7. Sam May, Farmington; 8. Charles Donaldson, Box Elder
  • 126 — 1. River Wardle, Wasatch; 2. Colby Eastmond, Skyridge; 3. Anthonee Ouk, Brighton; 4. Treyson Davis, Wasatch; 5. Jacob Richards, Box Elder; 6. Kolby Pead, Farmington; 7. Rhett Renckert, Alta; 8. Colby Robertson, Skyridge
  • 132 — 1. Sammy Heywood, Wasatch; 2. Hadley Cowan, Skyridge; 3. Brayden Tucker, Box Elder; 4. Quintan Knight, Box Elder; 5. Jaxson Wilde, Brighton; 6. Nick Lazerus, Wasatch; 7. Kayden Hyde, Farmington; 8. Russell Epling, Provo; 9th Place - David trey Logan, Skyridge
  • 138 — 1. Stockton O`brien, Wasatch; 2. Austin Gillette, Farmington; 3. Braden Rex, Skyridge; 4. Caleb Marx, Box Elder; 5. Saco Alofipo, Woods Cross; 6. David Than, West; 7. Cole Cook, Provo; 8. Tim Bonner, Wasatch
  • 145 — 1. Zak Kohler, Wasatch; 2. Rylan Stevens, Brighton; 3. Aaron Ewart, Skyridge; 4. Seth Bott, Box Elder; 5. Jace Witney, Springville; 6. Noah Dorrough, Wasatch; 7. Darion Wesche, Farmington; 8. Matthew Harden, Woods Cross
  • 152 — 1. Jack Lang, West; 2. Christian Smoot, Woods Cross; 3. James Hornberger, Skyridge; 4. Matt Bowden, Box Elder; 5. Joshua Lebaron, Provo; 6. Jonathan Bancroft, Woods Cross; 7. Jaeger Bostwick, Brighton; 8. Kolby Cluff, Wasatch
  • 160 — 1. Trevor Murray, Box Elder; 2. Brandyn Gaytan, Box Elder; 3. Aaron Mele, Springville; 4. Brock Lloyd, Wasatch; 5. Josh Weeks, Provo; 6. Weston Shumway, Brighton; 7. David (charlie) Fassold, Wasatch; 8. Hayden Gregersen, Woods Cross
  • 170 — 1. Porter Chamberlain, Wasatch; 2. Trace Muse, Skyridge; 3. Connor Riesenberg, Woods Cross; 4. Askete selu Alofipo, Woods Cross; 5. Ashton Branan, Alta; 6. Tyler Rose, Skyridge; 7. Zach Pace, Farmington; 8. Alejandro Quezada, Springville
  • 182 — 1. Lucas Cochran, Box Elder; 2. Jake Anderson, Farmington; 3. Cameron Barnson, Farmington; 4. Berklee Barlow, Skyridge; 5. Gabe Barraza, Alta; 6. Carson Lancaster, Box Elder; 7. Nathaniel Barlow, Skyridge; 8. Christian Kirby, Skyline
  • 195 — 1. Dawson Woods, Alta; 2. Ernest Barlow, Skyridge; 3. Jacob Walker, Skyline; 4. Jayden Johnson, West; 5. Jaden Nessen, Box Elder; 6. Ryan Vanderheide, Alta; 7. Chase Jeppesen, Box Elder; 8. Michael Noel, Woods Cross
  • 220 — 1. Kellen Collier, Box Elder; 2. Naki Itaaehau, Farmington; 3. Jakob Morrison, Springville; 4. Lincoln Torrey, Box Elder; 5. Luti Wolfgramm, Brighton; 6. Kameron Ravert, Skyridge; 7. Canyon Nichols, Farmington; 8. James Kerr, Skyline
  • 285 — 1. Ryan Gunn, Box Elder; 2. James Tomasi, Provo; 3. Samuel Duran, Cottonwood; 4. Griffin Hess, Woods Cross; 5. Justin Swainston, Wasatch; 6. Skyler Hall, Farmington; 7. Andre Yocom, Skyridge; 8. Jayden Olsen, Alta

Viewmont rolls past field at 5A Divisional B meet

ROY — Defending 5A state champion Viewmont led the way at the 5A Divisional B meet at Roy High School on Saturday, racking up 382 team points to finish first.

Maple Mountain was a distant second with 284.5 points, followed by Corner Canyon in third with 247.5 points.

Viewmont qualified 17 wrestlers to the 5A state tournament in two weeks, while Maple Mountain qualified 13.

Corner Canyon had 17 wrestlers qualify for the state meet.

5A Divisional B

At Roy High School

Team scores

    1. Viewmont, 382; 2. Maple Mountain, 284.5; 3. Corner Canyon, 247.5; 4. Murray, 236.5; 5. Olympus, 199.5; 6. Timpanogos, 181; 7. Jordan, 161; 8. Highland, 102; 9. East, 99.5; 10. Roy, 93.5; 11. Timpview, 75; 12. Bountiful, 24.

Individual results (Top 8 qualify for state)

Comment on this story
  • 106 — 1. Brock Morris, Maple Mountain; 2. Colin Sierer, Highland; 3. Kaiden Heim, Viewmont; 4. Min Htet, East; 5. Brock Harris, Timpanogos; 6. Ethan Lund, Murray; 7. Abram Mismash, Murray; 8. Eli Curtis, Highland
  • 113 — 1. Aiden Riches, Murray; 2. Gavan Swann, Murray; 3. Noah Paxton, Olympus; 4. Walker Vest, Viewmont; 5. Isaac Lewis, Corner Canyon; 6. Isaac Baca, Timpanogos; 7. Talon Archuleta, Corner Canyon; 8. Kade Gardiner, Roy
  • 120 — 1. Cooper Cox, Maple Mountain; 2. Diante Nichols, Jordan; 3. Braden Rees, Viewmont; 4. Elias Stennet, Jordan; 5. Lincoln Duryea, Bountiful; 6. Ashton Haaga, Olympus; 7. Chandler Thompson, Murray; 8. Calton Thurston, Timpanogos
  • 126 — 1. Karson Rees, Viewmont; 2. Declan Morris, Maple Mountain; 3. Mason Holman, Murray; 4. Isaiah Gonzalez, Highland; 5. Dillan Michael Shepherd, Maple Mountain; 6. Dino Liuzzi, Jordan; 7. Trevin Williams, Jordan; 8. Forfeit Forfeit, Timpview
  • 132 — 1. Donald Butler, Roy; 2. Mattias Osthed, Corner Canyon; 3. Chad Hickey, Timpanogos; 4. Corbin Bush, Corner Canyon; 5. Isaac Wirthlin, Olympus; 6. Remington Rasmussen, Maple Mountain; 7. Abinadi Smith, Murray; 8. Ben Bolton, Jordan
  • 138 — 1. Conway Christensen, Murray; 2. Jameson Burnett, Viewmont; 3. Alex Zesiger, Viewmont; 4. Jacob DeGraw, Olympus; 5. Trevor Herrick, Timpanogos; 6. Sha Kler, East; 7. Kobe Paniagua, Murray; 8. Ashton Thorn, Olympus
  • 145 — 1. Lorince Essig, Viewmont; 2. Spencer Maxwell, Jordan; 3. Seth Larsen, Viewmont; 4. Josuee Sanchez, East; 5. Colten Bean, Maple Mountain; 6. Tyler Sparks, Murray; 7. Rodney Chase Allred, Timpview; 8. Tanner Findlay, Corner Canyon
  • 152 — 1. Jeremy Evans, Viewmont; 2. Holland Knudsen, Timpanogos; 3. Andrew Jensen, Maple Mountain; 4. Jensen Barnes, Corner Canyon; 5. Quinlin Jackson, Maple Mountain; 6. Kaden Westerlind, Corner Canyon; 7. Conner Morris, Timpview; 8. Cameron Wallace, Olympus
  • 160 — 1. Isaac Wilcox, Olympus; 2. Owen Hall, Olympus; 3. Cannon Taylor, Murray; 4. Ignacio Stennet, Jordan; 5. Cody Brown, Corner Canyon; 6. Taten Sykes, Highland; 7. DJ Astling, Viewmont; 8. Forfeit Forfeit, Maple Mountain
  • 170 — 1. Zack Johnson, Maple Mountain; 2. Elijah Kratzer, Timpanogos; 3. Jackson Coyle, Viewmont; 4. Christian Alvarez, Murray; 5. Kavan Cantrell, Roy; 6. Cameron Clark, Corner Canyon; 7. Stan Butera, Olympus; 8. Spencer Astling, Viewmont
  • 182 — 1. Parker Gasser, Maple Mountain; 2. Paul Clark, Highland; 3. Chase Redd, Viewmont; 4. Jackson Huff, Maple Mountain; 5. Shandon Linquist, Viewmont; 6. Moises Contreras, Timpanogos; 7. Corbin Haycock, Corner Canyon; 8. Nicolas Hiner, Corner Canyon
  • 195 — 1. Tyson Zesiger, Viewmont; 2. Alex Eidem, Timpanogos; 3. Duncan Purpura, Viewmont; 4. Isaac Nelson, Timpview; 5. Keaton Wicherski, Corner Canyon; 6. Bridger Ahlmer, Corner Canyon; 7. Manuel Fabal, Timpanogos; 8. Tyson Dahle, Olympus
  • 220 — 1. Kade Carlson, Corner Canyon; 2. Emerson Conlon, Olympus; 3. Sau Tafisi, East; 4. John Bargeron, Viewmont; 5. Cael Richardson, Timpview; 6. Ammon Gleason, Corner Canyon; 7. Breyden Jorgensen, Timpanogos; 8. Isaac Sanchez, Murray
  • 285 — 1. Daniel Tuiono, East; 2. Carson Kay, Maple Mountain; 3. Joseph Watson, Jordan; 4. Gage Sackett, Roy; 5. Zach Reynolds, Olympus; 6. Kasen Nielsen, Murray; 7. Aaron Wilcox, Corner Canyon; 8. Spencer Gordon, Corner Canyon