Deseret News
Springvill High. 4A High School Swimming Championships at BYU. Friday, Feb. 5, 2010 Stuart Johnson, Deseret News

Here’s a recap of the results from last week’s four region meets in Class 4A as the teams prepare for next week’s state meet at BYU.

REGION 9 CHAMPIONSHIPS

At Snow Canyon High School

Boys Team Scores

1. Desert Hills, 453; 2. Cedar, 380; 3. Snow Canyon, 302; 4. Canyon View, 235; 5. Dixie, 196; 6. Hurricane, 165; 7. Pine View, 106.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Desert Hills (Payton Plumb, Keegan Wawrzyniak, Ashton Anderson, Christian Rettie), 1:35.66; 2. Cedar, 1:40.26; 3. Canyon View, 1:49.98.

200 Free — 1. Ryan Bunn, Hurricane, 1:46.12; 2. Wyatt Kjar, Cedar, 1:49.09; 3. Hyatt Iverson, Desert Hills, 1:51.65.

200 Individual Medley — 1. Payton Plumb, Desert Hills, 1:58.55; 2. Max Barnett, Snow Canyon, 2:01.86; 3. Gavin Crawford, Desert Hills, 2:05.43.

50 Free — 1 (tie). Ashton Anderson, Desert Hills; Keegan Wawrzyniak, Desert Hills, 21.91; 3. Carson Brown, Cedar, 22.31.

100 Fly — 1. Ryan Bunn, Hurricane, 52.37; 2. Gavin Crawford, Desert Hills, 55.99; 3. Ethan Kochel, Hurricane, 56.04.

100 Free — 1. Ashton Anderson, Desert Hills, 47.40; 2. Keegan Wawrzyniak, Desert Hills, 48.08; 3. Hyatt Iverson, Desert Hills, 49.96.

500 Free — 1. Wyatt Kjar, Cedar, 4:58.88; 2. Max Cannon, Canyon View, 5:02.90; 3. Alex Haws, Desert Hills, 5:04.29.

200 Free Relay — 1. Desert Hills (Payton Plumb, Christian Rettie, Ashton Anderson, Keegan Wawrzyniak), 1:24.43; 2. Cedar, 1:30.91; 3. Snow Canyon, 1:33.76.

100 Back — 1. Payton Plumb, Desert Hills, 51.75; 2. Carson Brown, Cedar, 54.48; 3. Grant Gibbs, Snow Canyon, 57.39.

100 Breast — 1. Reuben Dotson, Cedar, 1:01.97; 2. Leon Weingartner, Cedar, 1:02.83; 3. Max Barnett, Snow Canyon, 1:03.47.

400 Free Relay — 1. Desert Hills (Christian Rettie, Alex Haws, Hyatt Iverson, Gavin Crawford), 3:20.33; 2. Snow Canyon, 3:25.11; 3. Canyon View, 3:29.39

Girls Team Scores

1. Desert Hills, 527; 2. Snow Canyon, 326; 3. Cedar, 280; 4. Dixie, 210; 5. Pine View, 177; 6 (tie), Canyon View; Hurricane, 176.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Desert Hills (Caitlin Ramprey, Madison Dunlavy, Sarah Hansen, Trinity Schimbeck), 1:49.02; 2. Snow Canyon, 1:55.55; 3. Cedar, 1:56.02.

200 Free — 1. Elisa Price, Cedar, 1:57.20; 2. Trinity Schimbeck, Desert Hills, 1:58.76; 3. Nicole Christensen, Snow Canyon, 1:59.11.

200 Individual Medley — 1. Kylie Barber, Snow Canyon, 2:11.37; 2. Sarah Hansen, Desert Hills, 2:11.76; 3. Stephanie Dansie, Desert Hills, 2:15.96.

50 Free — 1. Mya Ottenschot, Desert Hills, 25.16; 2. Caitlin Ramprey, Desert Hills, 25.40; 3. Cambria Callaway, Snow Canyon, 25.62.

100 Fly — 1. Kylie Barber, Snow Canyon, 58.25; 2. Elisa Price, Cedar, 58.67; 3. Stephanie Dansie, Desert Hills, 1:01.55.

100 Free — 1. Mya Ottenschot, Desert Hills, 54.36; 2. Cambria Callaway, Snow Canyon, 54.73; 3. Breanna Graves, Snow Canyon, 58.86.

500 Free — 1. Trinity Schimbeck, Desert Hills, 5:19.63; 2. Nicole Christensen, Snow Canyon, 4:22.93; 3. Kela Hansen, Desert Hills, 5:25.26.

200 Free Relay — 1. Desert Hills (Kara Weiland, Taylor Porter, Kela Hansen, Mya Ottenschot), 1:43.36; 2. Pine View, 1:46.11; 3. Dixie, 1:47.86.

100 Back — 1. Caitlin Romprey, Desert Hills, 56.85; 2. Jessica Davenport, Canyon View, 1:03.66; 3. Kara Weiland, Desert Hills, 1:03.68.

100 Breast — 1. Sarah Hansen, Desert Hills, 1:10.56; 2. Madison Dunlavy, Desert Hills, 1:11.67; 3. Kyleigh Messinger, Pine View, 1:11.80.

400 Free Relay — 1. Desert Hills (Trinity Schimbeck, Caitlin Romprey, Sarah Hansen, Mya Ottenschot), 3:40.09; 2. Snow Canyon, 3:43.52; 3. Cedar, 3:55.51.

REGION 10 CHAMPIONSHIPS

At Lehi Legacy Aquatic Center

Boys Team Scores

1. Mountain View, 350.5; 2. Spanish Fork, 344.5; 3. Lehi, 283; 4. Payson, 274; 5. Uintah, 221; 6. Orem, 215; 7. Salem Hills, 188.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Lehi (Miles Dayley, Tyler Wilde, Nic Tronson, Jason Pittard), 1:40.24; 2. Mountain View, 1:46.57; 3. Spanish Fork, 1:46.83.

200 Free — 1. Austin Butler, Spanish Fork, 1:44.60; 2. Nick Tronson, Lehi, 1:52.54; 3. Travis Pitcher, Payson, 1:55.15.

200 Individual Medley — 1. Kaleb Feland, Spanish Fork, 2:04.59; 2. Canon Shumway, Mountain View, 2:06.21; 3. Tanner Harmon, Mountain View, 2:07.38.

50 Free — 1. Jason Pittard, Lehi, 21.87; 2. Carson Talbot, Uintah, 22.29; 3. Ammon Meyers, Salem Hills, 23.37.

100 Fly — 1. Nick Tronson, Lehi, 53.52; 2. Brennen Blackburn, Uintah, 55.70; 3. Kaleb Feland, Spanish Fork, 55.74.

100 Free — 1. Jason Pittard, Lehi, 48.57; 2. Matt Runnells, Mountain View, 50.77; 3. Travis Pitcher, Payson, 51.14.

500 Free — 1. Austin Butler, Spanish Fork, 4:48.58; 2. Canon Shumway, Mountain View, 5:09.68; 3. Christopher Riding, Spanish Fork, 5:11.71.

200 Free Relay — 1. Uintah (Carson Talbot, Jason Valadez, Landon Jones, Brennen Blackburn), 1:33.23; 2. Spanish Fork, 1:34.82; 3. Mountain View, 1:35.49.

100 Back — 1. Carson Talbot, Uintah, 54.79; 2. Matt Runnells, Mountain View, 56.24; 3. Reed Carter, Salem Hills, 56.26.

100 Breast — 1. Case Kunz, Payson, 1:04.09; 2. Tanner Harmon, Mountain View, 1:04.87; 3. Brandon Presson, Payson, 1:06.14.

400 Free Relay — 1. Spanish Fork (Kaleb Feland, Brendan Jensen, Gavin Swan, Austin Butler), 3:23.80; 2. Lehi, 3:24.85; 3. Payson, 3:27.03.

Girls Team Scores

1. Uintah, 403; 2. Orem, 316; 3. Payson, 293; 4. Lehi, 247; 5. Salem Hills, 231; 6. Mountain View, 213; 7. Spanish Fork, 178.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Orem (Leah Gale, Addison Richards, Mariah McDonald, Jill Jackson), 1:57.08; 2. Lehi, 2:00.18; 3. Uintah, 2:04.49.

200 Free — 1. Kaylee Richards, Lehi, 2:02.08; 2. Kelli Cazier, Uintah, 2:04.54; 3. Kacey Anderson, Spanish Fork, 2:08.18.

200 Individual Medley — 1. Addison Richards, Orem, 2:13.12; 2. Rachel Johansen, Lehi, 2:16.24; 3. Molly Kiever, Uintah, 2:27.17.

50 Free — 1. Leah Gale, Orem, 24.65; 2. Grace Sturgill, Lehi, 25.31; 3. Hailey Pitcher, Payson, 26.27.

100 Fly — 1. Gabby Rhyndress, Mountain View, 1:01.87; 2. Rachel Johansen, Lehi, 1:01.98; 3. Molly Kiever, Uintah, 1:05.93.

100 Free — 1. Grace Sturgill, Lehi, 55.04; 2. Hailey Pitcher, Payson, 56.83; 3. Kacey Anderson, Spanish Fork, 57.32.

500 Free — 1. Kelli Cazier, Uintah, 5:39.93; 2. Adalie Blackburn, Uintah, 6:02.74; 3. Cambree McBride, Uintah, 6:22.12.

200 Free Relay — 1. Uintah (Kaija Harris, Megan Couture, Kelli Cazier, Molly Kiever), 1:47.74; 2. Salem Hills, 1:48.54; 3. Payson, 1:50.38.

100 Back — 1. Kaylee Richards, Lehi, 59.57; 2. Leah Gale, Orem, 1:00.15; 3. Megan Couture, Uintah, 1:05.21.

100 Breast — 1. Addison Richards, Orem, 1:08.46; 2. McKenzie Graham, Salem Hills, 1:11.29; 3. Halle Bulkley, Payson, 1:16.01.

400 Free Relay — 1. Lehi (Kayla Pendleton, Kaylee Richards, Rachel Johansen, Grace Sturgill), 3:48.33; 2. Orem, 3:50.46; 3. Uintah, 4:00.71.

REGION 11 CHAMPIONSHIPS

At Park City High School

Boys Team Scores

1. Juan Diego, 392; 2. Park City, 281.5; 3. Stansbury, 265; 4. Bonneville, 257.5; 5. Tooele, 252; 6. Ogden, 224; 7. Ben Lomond, 207.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Juan Diego (William Anderson, Alexander Gustat, Ian Pascual, JR Gustat), 1:41.71; 2. Tooele, 1:50.53; 3. Park City, 1:51.36.

200 Free — 1. JR Gustat, Juan Diego, 1:50.85; 2. Payton Bouwhuis, Juan Diego; 3. Jackson Toll, Bonneville, 1:56.34.

200 Individual Medley — 1. Destin Kunz, Stansbury, 2:10.56; 2. William Anderson, Juan Diego, 2:11.02; 3. Sho Skeda, Tooele, 2:12.58.

50 Free — 1. Zachary Robinson, Park City, 23.15; 2. Jackson Bryson, Park City, 24.82; 3. Nicholas Obradovich, Park City, 24.87.

100 Fly — 1. Alexander Gustat, Juan Diego, 53.09; 2. Ian Pascual, Juan Diego, 55.44; 3. Sho Ikeda, Tooele, 57.27.

100 Free — 1. JR Gustat, Juan Diego, 50.55; 2. Zachary Robinson, Park City, 51.13; 3. Quin Sandau, Ben Lomond, 52.77.

500 Free — 1. Jack Troxel, Park City, 4:50.46; 2. Payton Bouwhuis, Juan Diego, 5:08.36; 3. Brayden Davis, Tooele, 5:34.00.

200 Free Relay — 1. Juan Diego (William Anderson, Ian Pascual, JR Gustat, Alexander Gustat), 1:32.40; 2. Park City, 1:36.47; 3. Tooele, 1:38.44.

100 Back — 1. Cade McEachern, Tooele, 58.09; 2. William Anderson, Juan Diego, 58.14; 3. Ian Pascual, Juan Diego, 58.48.

100 Breast — 1. Alexander Gustat, Juan Diego, 59.80; 2. Jackson Toll, Bonneville, 1:04.50; 3. Jack Troxel, Park City, 1:05.97.

400 Free Relay — 1. Juan Diego (Payton Bouwhuis, Ethan Atzet, Nicholas Bradshaw, Cade Novara), 3:37.92; Stansbury, 3:43.69; 3. Tooele, 3:44.76.

Girls Team Scores

1. Park City, 590; 2. Tooele, 285; 3. Juan Diego, 217; 4. Stansbury, 215; 5. Ogden, 200; 6. Bonneville, 193; 7. Ben Lomond, 182.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Park City (Emma Strong-Conklin, Elise Beller, Helena Djunic, Lauren Pederson), 1:52.33; 2. Park City, 1:58.55; 3. Tooele, 2:01.43.

200 Free — 1. Helena Djunic, Park City, 1:56.35; 2. Emma Strong-Conklin, Park City, 2:03.98; 3. Sydney Senn, Park City, 2:04.06.

200 Individual Medley — 1. Kally Morris, Stansbury, 2:19.56; 2. Jessi Beyer, Park City, 2:19.83; 3. Jillian Perry, Park City, 2:27.79.

50 Free — 1. Abby Whittington, Juan Diego, 25.38; 2. Lauren Pederson, Park City, 25.91; 3. Belle Malpede, Park City, 26.49.

100 Fly — 1. Kally Morris, Stansbury, 1:02.08; 2. Belle Malpede, Park City, 1:04.49; 3. Clara Greenwell, Bonneville, 1:05.61.

100 Free — 1. Abby Whittington, Juan Diego, 55.11; 2. Aspen Grgich, Tooele, 57.06; 3. Clara Greenwell, Bonneville, 59.36.

500 Free — 1. Elise Beller, Park City, 5:14.87; 2. Sydney Senn, Park City, 5:40.97; 3. Emily Lebold, Park City, 5:46.95.

200 Free Relay — 1. Park City (Helena Djunic, Dylan Fitzgerald, Lauren Pederson, Elise Beller), 1:42.59; 2. Juan Diego, 1:48.16; 3. Park City, 1:53.05.

100 Back — 1. Emma Strong-Conklin, Park City, 1:04.08; 2. Daniela Cartwright, Park City, 1:05.57; 3. Katherine Moss, Park City, 1:07.07.

100 Breast — 1. Jessi Beyer, Park City, 1:12.53; 2. Myra Miller, Tooele, 1:13.36; 3. Daniela Cartwright, Park City, 1:14.61.

400 Free Relay — 1. Park City (Helena Djunic, Elise Beller, Emma Strong-Conklin, Jessi Beyer), 3:43.06; 2. Tooele, 3:58.45; 3. Juan Diego, 4:00.49.

REGION 12 CHAMPIONSHIPS

At Mountain Crest High School

Individual results

200 Medley Relay — 1. Sky View, 1:42.07; 2. Mountain Crest, 1:44.63; 3. Green Canyon, 1:47.53.

200 Free — 1. Jaxon Jensen, Green Canyon, 1:48.09; 2. Nick Erickson, Mountain Crest, 1:56; 3. Anthony Caliendo, Ridgeline, 1:56.77.

200 Individual Medley — 1. Darwin Anderson, Sky View, 1:58.27; 2. Zach Roundy, Mountain Crest, 2:11.06; 3. Cameron Christensen, Bear River, 2:12.00.

50 Free — 1. Jake Walters, Sky View, 21.55; 2. Brayden Rigby, Mountain Crest, 22.28; 3. Austin Farnsworth, Green Canyon, 23.58.

100 Fly — 1. David Higginbotham, Sky View, 57.83; 2. Gavin Soule, Green Canyon, 59.50; 3. Isaac Sorensen, Ridgeline, 59.55.

100 Free — 1. Brayden Rigby, Mountain Crest, 49.20; 2. Darwin Anderson, Sky View, 49.90; 3. Nick Erikson, Mountain Crest, 52.34.

500 Free — 1. Mason Leishman, Mountain Crest, 5:12.97; 2. Anthony Caliendo, Ridgeline, 5:19.57; 3. Tanner Rebalkin, Mountain Crest, 5:22.54.

200 Free Relay — 1. Sky View, 1:31.56; 2. Mountain Crest, 1:35.81; 3. Green Canyon, 1:35.82.

100 Back — 1. Jake Walters, Sky View, 51.26; 2. Mason Leishman, Mountain Crest, 57.41; 3. Gavin Soule, Green Canyon, 1:01.68.

100 Breast — 1. Zach Roundy, Mountain Crest, 1:04.80; 2. Jaxon Jensen, Green Canyon, 1:04.91; 3. Ethan Stapley, Mountain Crest, 1:06.03.

400 Free Relay — 1. Sky View, 3:21.49; 2. Mountain Crest, 3:30.60; 3. Green Canyon, 3:32.35.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Green Canyon, 1:59.53; 2. Ridgeline, 2:00.12; 3. Sky View, 2:01.49.

200 Free — Millie Miggin, Green Canyon, 2:01.96; 2. Abby Edwards, Mountain Crest, 2:08.08; 3. Savannah Christensen, Ridgeline, 2:08.16.

200 Individual Medley — Abby Israelsen, Green Canyon, 2:23.02; 2. Jenna Gibbons, Sky View, 2:23.85; 3. Hailey Rigby, Ridgeline, 2:24.47.

50 Free — 1. Grace Sorensen, Ridgeline, 26.04; 2. Johanna Schick, Green Canyon, 27.05; 3. Madeline Cook, Ridgeline, 27.06.

100 Fly — 1. Abby Israelsen, Green Canyon, 1:03.71; 2. Madeline Cook, Ridgeline, 1:06.49; 3. Lindsey Ostemiller, Bear River, 1:06.77.

100 Free — 1. Carly Eubanks, Ridgeline, 57.34; 2. Johanna Schick, Green Canyon, 58.78; 3. Mia Hubener, Green Canyon, 59.01.

Comment on this story

500 Free — 1. Abby Edwards, Mountain Crest, 5:44.53; 2. Mauri Banham, Ridgeline, 5:49.26; 3. Kaylee Coats, Green Canyon, 5:49.34.

200 Free Relay — 1. Ridgeline, 1:46.35; 2. Green Canyon, 1:46.70; 3. Sky View, 1:50.72.

100 Back — 1. Millie Miggin, Green Canyon, 1:03.98; 2. Grace Sorensen, Ridgeline, 1:04.09; 3. Allison Dean, Sky View, 1:06.11.

100 Breast — 1. Jenna Gibbons, Sky View, 1:12.19; 2. Carly Eubanks, Ridgeline, 1:16.30; 3. Mia Hubener, Green Canyon, 1:16.93.

400 Free Relay — 1. Green Canyon, 3:51.49; 2. Ridgeline, 3:51.74; 3. Sky View, 4:05.58.