Spring Sports Academic All-State team

Baseball

Class 6A — Isaac Garlick, American Fork; Nicholas Daynes, Bingham; Cameron Barlow, Copper Hills; Lex Peterson, Fremont; Austin Taylor, Fremont; Conner Hill, Layton; Jaxon Brown, Pleasant Grove; Cayden Curtis, Riverton; Dylan Healy, Taylorsville; Mitchell McKnight, Weber

Class 5A — Spencer Jorgensen, Bountiful; Jeremy Gee, Box Elder; Zachary Larson, Brighton; Matthew Ebeling, Corner Canyon; Dalton Hagen, Corner Canyon; Alexander Nelson, Murray; Jacob Erickson, Springville; Kyle Gage, Springville; Chase Miller, Woods Cross; Hunter Stone, Woods Cross

Class 4A — Payden Harrah, Dixie; Austin Hone, Payson; Porter Dombrowski, Pine View; Cooper Madison, Pine View; Braden Baker, Snow Canyon; Jedediah Jensen, Snow Canyon; Seth Smith, Snow Canyon; Austin Staheli, Snow Canyon; Tyler Sorensen, Spanish Fork; Kaden Watkins, Uintah

Class 3A — Stetler Tanner, ALA; Nathan Olson, Carbon; Brody Chase, Delta; Alex White, Juab; Kolton Brailsford, Manti; Shawn Taylor, North Sanpete; Jeffery Nowers, Richfield; Bayl'r Eldredge, San Juan; William Vander Linden, Summit Academy; Weston Walker, Union

Class 2A — Braxton Albrecht, Beaver; Porter Hollingshead, Beaver; Tyce Raddon, Beaver; Zeb Jones, Enterprise; Spencer Laub, Enterprise; Nathan Whitman, Enterprise; Jacob Gates, Millard; Nicolas Krause, Millard; Brooks Mickelsen, North Sevier; Samual Robb, Parowan

Softball

Class 6A — Nicole Wall, Bingham; Madilyn Martindale, Clearfield; Jaden Mecham, Copper Hills; Jessica Mecham, Copper Hills; Anna Newbold, Cyprus; Alexia Arredondo, Herriman; Mallory Anderson, Layton; Shelby Moss, Layton; Jessica Petersen, Northridge; Kemri Curtis, Syracuse

Class 5A — Maguire Wright, Alta; Katie Tanner, Bountiful; Nyah DeRyke, Box Elder; Alison Ellertson, Box Elder; Kyra Hardy, Box Elder; Erin Christesen, Brighton; Lauren Brown, Highland; Shannon Lambson, Highland; Sophie Richmond, Murray; Kotone Mann, Skyridge

Class 4A — Dream Weaver, Cedar; Shaun Bauman, Cedar; Tacy Gittins, Green Canyon; Kaitlyn Hinton, Green Canyon; Sophie Oppermann, Green Canyon; Heather Stout, Hurricane; Lyndsey Anderson, Ridgeline; Megan Spackman, Sky View; Brinlee Hall, Sky View; Morgan Scott, Spanish Fork

Class 3A — Cali Fossat, Carbon; Addison Healy, Emery; Ellie Christensen, Manti; Madison Cox, Manti; Amie Squire, Manti; Toni Brown, Richfield; Kamree Peterson, South Sevier; Brooke Thornock, South Sevier; Cassidy Eiting, South Summit; Hope Richardson, Summit Academy

Class 2A — Karlie Hollingshead, Beaver; Bailee Hunter, Beaver; Emily Brackett, Gunnison Valley; Ariel Pyne, Milford; Megan Rasmussen, Millard; TyLynn Taylor, Millard; Karlee Bennett, North Sevier; Taylor Beaumont, Parowan; Aspyn Jensen, Piute; Sydney Rabbitt, Rowland Hall

Boys Soccer

Class 6A — Kai Abo, American Fork; Isaac Edwards, American Fork; Shadrach Preece, American Fork; Jayden Peacock, Bingham; Brendon Simonsen, Fremont; Carter Johnson, Herriman; Kolsen Egan, Layton; Bryson Ferrin, Weber; Reed Stewart, Weber; William Coe, Westlake

Class 5A — Brendan Dewberry, Box Elder; John Hansen, Box Elder; Carson White, Box Elder; David Brog, Brighton; Thatcher Schwendiman, Brighton; Jonathon Vance, Brighton; Marcus Krommenhoek, Maple Mountain; Jared Buhler, Springville; Simon Laraway, Springville; T.J. Moore, Roy.

Class 4A — Mathis Burton, Bonneville; Dallin DeGroot, Bonneville; Stuart Seegmiller, Dixie; Jesse Wilkinson, Dixie; Coleman Murray, Green Canyon; Jackson McBride, Mountain View; Ryan VandenBos, Mountain View; Seth Christensen, Salem Hills; Spencer Crow, Salem Hills; Austin Mild, Snow Canyon; Alexander Tholen, Snow Canyon; Devin Berns, Spanish Fork; Terran Harvey, Uintah; Jace Spencer, Uintah

Class 3A — Luke Hansen, Carbon; Derek Atkinson, Delta; Tanner Gonder, Delta; Tate Smith, Delta; James Behling, Emery; Cameron Wexels, Grantsville; Timothy Krzymowski, Manti; Makade Talbot, North Sanpete; Devan Wilson, South Sevier; Daniel Beales, Union

Class 2A — Walter LeBaron, Beaver; Isiah Montoya, Beaver; Trevor Bassett, Parowan; Ethan Guymon, Parowan; Nicolas Edgar, Rowland Hall; Youssef Salama, Rowland Hall; Robert Schoof, Saint Joseph; Benjamin Cottam, Wasatch Academy; Lucas Roth, Wasatch Academy; Tate Reynolds, Waterford

Boys Track

Class 6A — Dillan Burnett, Bingham; Davin Olsen, Bingham; Porter Westerlind, Bingham; Keaton Anderson, Copper Hills; Seth Argyle, Copper Hills; Brandon Hammond, Copper Hills; Dallin Wood, Copper Hills; Paul Hathaway, Cyprus; Zachary Michaelson, Davis; Seth Stromberg, Davis; Derek Thornton, Davis; Garett MacArthur, Fremont; Evan Perry, Fremont; Hunter Ramsey, Herriman; Kollin Murphy, Layton; Hayden Stout, Layton; Race Henderson, Northridge; Jesse Boggess, Pleasant Grove; Wade Palmer, Pleasant Grove; Gavin Lalliss, Riverton; Taylor Rowser, Riverton; Josiah Stephens, Riverton; Jacob Godfrey, Syracuse; Hunter Stanger, Syracuse; Kaeden Teague, Syracuse; Jonah Simmons, Weber; Jackson Smith, Weber; Kaden Kennard, West Jordan; William Clark, Westlake.

Class 5A — Dallin Mason, Bountiful; Grant Huff, Box Elder; Chayse Quayle, Box Elder; Aaron Jackson, Corner Canyon; Trevor Lawson, Corner Canyon; Michael Petty, Corner Canyon; Coleman Johnston, Cottonwood; Hayden Webster, Maple Mountain; Rylan Shafer, Murray; Jacob DowDell, Olympus; Jadyn Christensen, Roy; Tyler Rich, Roy; Brandon Johns, Springville; Ammon Brock, Timpview; Carter Norton, Timpview; Tanner Stevenson, Viewmont; Eric Patterson, Wasatch; Jacob Hansen, Woods Cross; Brenden Nuttall, Woods Cross; Matthew Tufts, Woods Cross.

Class 4A — Colby Hamson, Bear River; Nathan Pace, Bear River; Dhaelan Hansen, Bonneville; Wyatt Barton, Canyon View; Ethan Ashby, Desert Hills; Landon Burt, Green Canyon; Stockton Porter, Green Canyon; Chad Yorgason, Green Canyon; Ryan Kirby, Mountain Crest; Robert Millard, Mountain View; Zane Schemmer, Park City; Alex Hill, Pine View; Grant Poulsen, Pine View; Luke Andersen, Ridgeline; Reid Newey, Sky View; Ryan Brady, Stansbury; Joshua Wintch, Stansbury; Spencer Fairbanks, Tooele; Kyle Henderson, Uintah.

Class 3A — Brandon Atkinson, Delta; Dax Brough, Delta; Landon Fairbanks, Emery; Stanton Anthony, Maeser Prep.; Timothy Krzymowski, Manti; Myles Barney, Morgan; Braydon Jones, Morgan; Dillon Petty, Morgan; Daniel Dastrup, Richfield; Jonathan Monsen, Richfield; Devin Winters, Richfield.

Class 2A — Austin Carter, Beaver; Caysen Crum, Beaver; Tyler Griffiths, Beaver; Spencer Banks, Enterprise; Ronald Esplin, Enterprise; Jarom Schill, Enterprise; Jacob Shakespear, Kanab; Turner Koyle, Millard; Benjamin Cottam, Wasatch Academy; Charles Kofford, Wasatch Academy.

Class 1A — Austyn Brinkerhoff, Bryce Valley; Joshua Brinkerhoff, Bryce Valley; Brayson Wilcox, Monticello; Bosten Englestead, Panguitch; Jaren Frandsen, Panguitch; Remington Motte, Pinnacle; Kinnen Clark, Rich; Porter Weston, Rich; Curtis Evans, Tintic; Lawrence Whitney, Tintic.

Girls Track

Class 6A — Abbigail Vincent, American Fork; Alexis Wright, American Fork; Erin Crawford, Bingham; Danielle Orr, Bingham; Vanessa Bingham, Clearfield; Alishia Crismon, Copper Hills; Rachel Furnell, Copper Hills; EmmaLee Huefner, Copper Hills; Bailey Thomas, Cyprus; Kathryn Stuart, Davis; Kortnee Saunders, Fremont; Madison Hooper, Hillcrest; Madeline Martin, Hillcrest; Jessica Ulrich, Hillcrest; Heather Hill, Layton; Elle Knudson, Layton; Aubrie Aagard, Lone Peak; Claire Johnson, Lone Peak; Olivia Midgley, Lone Peak; Bailey Nielson, Lone Peak; Emily Peterson, Lone Peak; Mia Bahr, Pleasant Grove; Ada Hawkes, Pleasant Grove; Skye Jeppson, Pleasant Grove; Olivia Lawrence, Pleasant Grove; Nicole Sheridan, Pleasant Grove; Haylee Mather, Riverton; Olivia Powers, Riverton; Sarah Skinner, Riverton; Lexi Wightman, Syracuse; Krista Farley, Weber; Addison Lane, Weber; McKenna Lee, Weber; Corrine Bushman, Westlake; Kristina Salle, Westlake; Caitlyn Rogers, West

Class 5A — Kambri Curtis, Box Elder; Andreanna Mckee, Box Elder; Emily Newman, Box Elder; Ansley Tueller, Box Elder; Claudia Caten, Brighton; Emily Johansen, Brighton; Olivia Liu, Brighton; Nicole Critchfield, Corner Canyon; Makenzie Easton, Corner Canyon; Raili Jenkins, Corner Canyon; Hannah Sanderson, Corner Canyon; Madison Westerlind, Corner Canyon; Emma Glende, East; Bethany Graham, Maple Mountain; Haley Green, Maple Mountain; Annicka Perry, Maple Mountain; Ashley Rothaug, Maple Mountain; Ella Henricksen, Murray; Eden Rasmussen, Olympus; Josie Williams, Roy; Morgan Evans, Skyridge; Karley Forsgren, Skyridge; Rachel Macdonald, Skyridge; Taralyn Gervais, Springville; Taylor Wallentine, Springville; Melina Wright, Springville; Tess Donaldson, Timpanogos; Kendra Middleton, Timpanogos; Taylor Viertel, Timpanogos; Hannah Glazier, Timpview; Lindsey Middleton, Timpview; Sadie Tayler, Timpview; Adysen Larsen, Wasatch; McCall Scovil, Wasatch; Mikayla Stevens, Wasatch

Class 4A — Natalie Cottle, Bear River; Baylee Haws, Bear River; Lindsay Schow, Bear River; Kathleen Selvera, Ben Lomond; Bryn Banks, Canyon View; Lindey Evans, Canyon View; MaKella Steffensen, Canyon View; Abby Brown, Cedar; Dantzel Miner, Dixie; Charlee Jewkes, Green Canyon; Kadie Kunz, Green Canyon; Hannah Schmidt, Juan Diego Catholic; Amy Kropp, Logan; Alissa Fielding, Mountain View; Allison Warner, Mountain View; Mabel Wheeler, Mountain View; Cacia Rasmussen, Orem; Elizabeth Greene, Park City; Brynnli Borrowman, Pine View; Jacey Finch, Pine View; Claire Newby, Pine View; Katrina Fronk, Ridgeline; Ashley Nielsen, Ridgeline; Lindsay Rigby, Ridgeline; McKenna Carlson, Sky View; Mykelle Coats, Sky View; Shaelyn Garside, Sky View; Grace Ethington, Spanish Fork; Natalie Pendleton, Spanish Fork; Angela Ricks, Stansbury; Alexia Williams, Stansbury; Karina Kenison, Tooele; Madelyn Tate, Tooele

Class 3A — Shannon Baker, Carbon; Mikelle Monson, Carbon; Makara Morgan, Carbon; Bridgette Christensen, Delta; Elexis Dalton, Emery; Sabrina Allen, Grantsville; Grace Bird, Grantsville; Sydney Kuhni, Juab; Kjerstin Birch, Manti; Shandyn Harris, Richfield; Kassie Monsen, Richfield; Kandice Pace, Richfield; Brenley Tait, Richfield; Abigail Woolsey, Richfield; Kennedy Powell, Union

Class 2A — Venna Miles, Altamont; Sophia Almeida, Beaver; Kaylee Anderson, Beaver; Emma Robinson, Beaver; Linley White, Beaver; Jackie Holt, Enterprise; JoLynn Holt, Enterprise; Mette Williams, Enterprise; Karlee Bennett, North Sevier; Ashlin Goble, North Sevier; Anna Yarema, Saint Joseph

Class 1A — Elena Yee, Milford; Jordan Bennett, Panguitch; Kaeley Taylor, Pinnacle; Emily Morgan, Piute; Mickell Morgan, Piute; Kierra Groll, Rich; Jacilyn Leifson, Rich; Savannah Peart, Rich; Amberlee Smith, Rich

Boys Tennis

Class 6A — Keean Braithwaite, American Fork; Austin Cox, Bingham; Ryan Cooley, Davis; Jimmy Trinh, Granger; Micah Heimuli, Lone Peak; Richard Armknecht, Pleasant Grove; Cooper Harrison, Weber; Jared Hansen, West Jordan; Logan Ward, West Jordan; Ryan Pickering, Westlake

Class 5A — Trek Lewis, Corner Canyon; Jakob Barrus, Cottonwood; Kaden Call, Maple Mountain; Alexander Tward, Skyline; Jonathan Wright, Skyridge; Steven Monson, Springville; Nathanael McDonald, Viewmont; Ryan Trump, Viewmont; Sanjay Gounder, Wasatch; Mason Cowley, Woods Cross

Class 4A — Sterling Bradshaw, Canyon View; Jackson Last, Hurricane; Palmer Lee‐Mesa, Hurricane; Jared Larsen, Mountain Crest; Adam Naser, Mountain Crest; Nathan Baker, Orem; Matthias Hulme, Orem; Tanner Reese, Orem; Tayt Kearl, Payson; Ryan Cheney, Ridgeline; Brayden Cook, Salem Hills; Riley Lewis, Salem Hills; Broden Lund, Snow Canyon; Jackson Jones, Stansbury

Class 3A — Elton Kunze-Jones, Grand County; Peter Kurtz, Grantsville; Jase Wilson, Grantsville; Alexander Stewart, Gunnison Valley; Durango Dodge, Juab; Trevor Ence, North Sanpete; Joseph Garlick, North Sanpete; Trevor Olson, North Sanpete; Dillon Blackner, Richfield; Kaden Finlinson, Richfield

Girls Golf

Class 6A — Jennifer Zheng, Bingham; Josie Hull, Clearfield; Callie Stevens, Herriman; Jessica Ulrich, Hillcrest; Madelyn Nielsen, Hunter; Haley Greer, Pleasant Grove; Kaitlyn Marquis, Pleasant Grove; Devyn Thorley, Pleasant Grove; Annie Lyons, Syracuse; Shelby Alder, West Jordan.

Class 5A — Megan Van Leeuwen, Bountiful; Elizabeth Ward, Bountiful; Mia Montgomery, Brighton; Katherine Pearson, Brighton; Shelby Brown, Maple Mountain; Megan Cox, Maple Mountain; Jordan Tempest, Olympus; Madison Draper, Timpanogos; Macall Hendry, Viewmont; Abigail Clemons, Woods Cross.

Class 4A — Aubree Allen, Bonneville; Tori Thomas, Desert Hills; Amber Hawkins, Dixie; Taya Carling, Green Canyon; Anna Erikson, Mountain Crest; Madelyn Gardner, Mountain View; Marissa Gardner, Mountain View; Alyssa Dove, Ogden; Abbey Palmer, Sky View; Hallie Rhees, Spanish Fork.

Class 3A — Kailyn Beams, Delta; Lainee Jensen, Emery; Paige McCluskey, Grantsville; McKaizlee Cowan, Juab; Megan Welburn, Juab; Sophia Gross, Judge Memorial; Erica Maggelet, Judge Memorial.

Comment on this story

Class 2A — Cambry Richins, Altamont; Brinley Bown, Gunnison; Adelyn Overly, Gunnison; Junke Li, Waterford

Class 1A — McKayla Atwood, Bryce Valley; Morgan Syrett, Bryce Valley; Bailey Barnes, Milford; Kaeley Taylor, Pinnacle; Samantha Terry, Tintic; Joana Valle, Wendover.

Boys Golf

Class 1A — Austyn Brinkerhoff, Bryce Valley; Joshua Brinkerhoff, Bryce Valley; Bosten Englestead, Panguitch; Nicholas Jarman, Rich; Aaron Smith, Rich; Porter Weston, Rich; Brayden Holden, Tintic; Logan Snell, Tintic; Lawrence Whitney, Tintic; Jason Shepherd, Wendover.