1 of 48
Heidi Louisa Daniel, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar General Scholarship category winner.

The Deseret News and KSL Broadcast Group developed the Sterling Scholar program to focus attention on outstanding high school seniors. The purpose is to recognize them publicly, as well as award cash scholarships and tuition waivers from participating institutions.

The annual Sterling Scholar competition for the Northeast Utah Region was held on March 20 in the Student Ballroom at UVU in Orem.

The 2018 winners and runners-up in their respective categories are:

GENERAL SCHOLARSHIP:

Winner: Heidi Louisa Daniel, Uintah High School

Heidi Louisa Daniel, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar General Scholarship category winner.

Runners-up: Emily Rasband, Wasatch High School; Kennedy Powell, Union High School

Emily Rasband, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar General Scholarship category runner-up.
Kennedy Powell, Union Hiigh School. 2018 Sterling Scholar General Scholarship category runner-up.

AGRICULTURE SCIENCE:

Winner: Zayne Foy, Wasatch High School

Zayne Foy, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Agriculture Science category winner.

Runners-up: KaliJo Eisel, North Summit High School; Emilee Wilson, Uintah High School

KaliJo Eisel, North Summit High School. 2018 Sterling Scholar Agriculture Science category runner-up.
Emilee Wilson, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar Agriculture Science category runner-up.

BUSINESS & MARKETING:

Winner: Meredith Sorensen, Altamont High School

Meredith Sorensen, Altamont High School. Business & Marketing category winner.

Runners-up: Kallin Kelley, Wasatch High School; Elijah Levine, Park City High School

Kallin Kelley, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Business & Marketing category runner-up.
Elijah Levine, Park City High School. 2018 Sterling Scholar Business & Marketing category runner-up.

COMPUTER TECHNOLOGY:

Winner: Sarah Christine Jones, Uintah High School

Sarah Christine Jones, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar Computer Technology category winner.

Runners-up: Ashlee Weight, Union High School; Braydon Michael Jones, Morgan High School

Ashlee Weight, Union High School. 2018 Sterling Scholar Computer Technology category. runner-up
Braydon Michael Jones, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar Computer Technology category runner-up.

DANCE:

Winner: Lauren Moss, Wasatch High School

Lauren Moss, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Dance category winner.

Runners-up: Emma Kate Lindley, Morgan High School; Kaycee Staley, North Summit High School

Emma Kate Lindley, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar Dance category runner-up.
Kaycee Staley, North Summit High School. 2018 Sterling Scholar Dance category runner-up.

ENGLISH:

Winner: Haley Evelyn Bess, Morgan High School

Haley Evelyn Bess, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar English category winner.

Runners-up: Kassidy Jones, North Summit High School; Spenser Alan Day, Uintah High School

Kassidy Jones, North Summit High School. 2018 Sterling Scholar English category runner-up.
Spencer Alan Day, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar English category runner-up.

FAMILY & CONSUMER SCIENCES:

Winner: Marissa Linares, Grantsville High School

Marissa Linares, Grantsville High School. 2018 Sterling Scholar Family & Consumer Sciences category winner.

Runners-up: Berkley Curtis, North Summit High School; Lillie Heath, Wasatch High School

Berkley Curtis, North Summit High School. 2018 Sterling Scholar Family & Consumer Sciences category runner-up.
Lillie Heath, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Family & Consumer Sciences category runner-up.

INSTRUMENTAL MUSIC:

Winner: Lillian Barrus, Wasatch High School

Lillian Barrus, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Instrumental Music winner.

Runners-up: Ian Wagman, Park City High School; Zoe Croxford, North Summit High School

Ian Wagman, Park City High School. 2018 Sterling Scholar Instrumental Music category runner-up.
Zoe Croxford, North Summit High School. 2018 Sterling Scholar Instrumental Music category runner-up.

MATHEMATICS:

Winner: Peter Lachlan Christensen, Morgan High School

Peter Lachlan Christensen, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar Mathematics category winner.

Runners-up: Eric Strobelt, Wasatch High School; Grace Bird, Grantsville High School

Eric Strobelt, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Mathematics category runner-up.
Grace Bird, Grantsville High School. 2018 Sterling Scholar Mathematics category runner-up.

SCIENCE:

Winner: Dillon Clint Petty, Morgan High School

Dillon Clint Petty, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar Science category winner.

Runners-up: Peter Worthy Porter, Grantsville High School; Shaylen Reed, Wasatch High School

Peter Worthy Porter, Grantsville High School. 2018 Sterling Scholar Science category runner-up.
Shaylen Reed, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Science category runner-up.

SKILLED & TECHNICAL SCIENCES EDUCATION:

Winner: Kael Berkley, Wasatch High School

Kael Berkley, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Skilled & Technical Sciences Education category winner.

Runners-up: Nathaniel Robert Stagg, Altamont High School; Daniel Franklin Floyd, Morgan High School

Nathaniel Robert Stagg, Altamont High School. 2018 Sterling Scholar Skilled & Technical Sciences Education category runner-up.
Daniel Franklin Floyd, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar Skilled & Technical Sciences Education category runner-up.

SOCIAL SCIENCE:

Winner: David Ezra Christensen, Grantsville High School

David Ezra Christensen, Grantsville High School. Social Science category winner.

Runners-up: Anne Hendry, North Summit High School; Sydney Parker, Wasatch High School

Anne Hendry, North Summit High School. Social Science category runner-up.
Sydney Parker, Wasatch High School, Social Science category runner-up.

SPEECH/THEATER ARTS/FORENSICS:

Winner: Carl T. Nielson, Wasatch High School

Carl T. Nielson, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Speech/Theater Arts/Forensics category winner.
1 comment on this story

Runners-up: Gavin Serr, Park City High School; Kamri McKenna Campbell, Union High School

Gavin Serr, Park City High School. 2018 Sterling Scholar Speech/Theater Arts/Forensics category runner-up.
Kamri McKenna Campbell, Union High School. 2018 Sterling Scholar Speech/Theater Arts/Forensics category runner-up.

VISUAL ARTS:

Winner: Lindsay Nicole Seitz, Uintah High School

Lindsay Nicole Seitz, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar Visual Arts category winner.

Runners-up: Kaitlyn Andrus, Grantsville High School; Shelby Lynn Lynam, Morgan High School

Kaitlyn Andrus, Grantsville High School. 2018 Sterling Scholar Visual Arts category runner-up.
Shelby Lynn Lynam, Morgan HIgh School. 2018 Sterling Scholar Visual Arts category runner-up.

VOCAL PERFORMANCE:

Winner: Mosiah Murdock, Wasatch High School

Mosiah Murdock, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar Vocal Performance category Winner.

Runners-up: Mary Olney, Grantsville High School; Scott LaVell Olsen, Uintah High School

Mary Olney, Grantsville High School. 2018 Sterling Scholar Vocal Performance category runner-up.
Scott LaVell Olsen, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar Vocal Performance category runner-up.

WORLD LANGUAGES:

Winner: Sydney Whitby, Wasatch High School

Sydney Whitby, Wasatch High School. 2018 Sterling Scholar World Languages category winner.

Runners-up: Breckyn Bond, Morgan High School; Brenden Jay Bodily, Uintah High School

Breckyn Bond, Morgan High School. 2018 Sterling Scholar World Languages category runner-up.
Brenden Jay Bodily, Uintah High School. 2018 Sterling Scholar World Languages category runner-up.