Alpine Skiing

Men: Jakub Fiala, Frisco, Colo.; Howard (Chip) Knight, Stowe, Vt.; Scott Macartney, Redmond, Wash.; Samuel (Bode) Miller, Franconia, N.H.; Paul (Casey) Puckett, Old Snowmass, Colo.; Daron Rahlves, Truckee, Calif.; Thomas (Tom) Rothrock, Cashmere, Wash.; Erik Schlopy, Park City; Dane Spencer, Boise; Marco Sullivan, Tahoe City, Calif.; Thomas Vonn, Newburgh, N.Y.

Women: Kirsten Clark, Olympic Valley, Calif.; Lindsey Kildow, Avon, Colo.; Kristina Koznick, Henderson, Nev.; Caroline Lalive, Steamboat Springs, Colo.; Julia Mancuso, Park City; Jonna Mendes, Park City; Kathleen (Katie) Monahan, Aspen, Colo.; Tasha Nelson, Mound, Minn.; Sarah Schleper, Avon, Colo.; Alexandra (Alex) Shaffer, Park City; Picabo Street, Park City.

Biathlon

Men: Dan Campbell, Minneapolis, Minn.; Jay Hakkinen, Kasilof, Alaska; T. Lawton Redman, Middlebury, Vt.; Jeremy Teela, Anchorage, Alaska.

Women: Andrea Nahrgang, Philadelphia, Penn.; Kristina Sabasteanski, Pittsfield, Mass.; Kara Salmela, Golden Valley, Minn.; Rachel Steer, Anchorage, Alaska.

Bobsled

Men: Todd Hays, Del Rio, Texas; Garrett Hines, Chicago, Ill.; Randal (Randy) Jones, Winston-Salem, N.C.; Pavle Jovanovic, Toms River, N.J.; Michael (Mike) Kohn, Columbia, S.C.; Steve Mesler, Buffalo, N.Y.; Bill Schuffenhauer, Salt Lake City; Doug Sharp, Marion, Ohio; Brian Shimer, Naples, Fla., Naples, Fla.; Daniel (Dan) Steele, Moline, Ill.; Darrin Steele, Moline, Ill.

Women: Jill Bakken, Park City; Vonetta Flowers, Helena, Ala.;

Gea Johnson, Phoenix; Jean Racine, Waterford, Mich.

Curling

Men: Donald Barcome, Grand Forks, N.D.; Myles Brundidge, Nekoosa, Wis.; John Gordon, Columbia Heights, Minn.; Mike Schneeberger, Superior, Wis.; Tim Somerville, Roseville, Minn.

Women: Kari Erickson, Bemidji, Minn.; Stacey Liapis, Chicago; Joni Cotton, Mt. Prospect, Ill.; Deborah McCormick, Madison, Wis.; Ann Swisshelm, Chicago.

Cross Country

Men: John Bauer, Duluth, Minn.; Lars Flora, Anchorage, Alaska; Kris Freeman, Andover, N.H.; Andrew Johnson, Greensboro, Vt.,; Torin Koos, Salt Lake City,; Carl Swenson, Boulder, Colo.; Justin Wadsworth, Bend, Ore.; Patrick Weaver, Bend, Ore.

Women: Tessa Benoit, Ketchum, Idaho; Kristina Joder, Landgrove, Vt.; Barbara Jones, Bozeman, Mont.; Nina Kemppel, Anchorage, Alaska,; Aelin Peterson, Fairbanks, Alaska; Kikkan Randall, Anchorage, Alaska; Wendy Wagner, Park City; Lindsey Weier, St. Paul, Minn.

Figure Skating

Men: Philip Dulebohn, Newark, Del.; Todd Eldredge, Lake Angelus, Mich.; Timothy Goebel, Playa del Rey, Calif.; Charles Sinek, Pomona, N.Y.; Peter Tchernyshev, Hackensack, N.J.; Michael Weiss, McLean, Va.; John Zimmerman, Birmingham, Ala.

Women: Sasha Cohen, Laguna Niguel, Calif.; Beata Handra, Pomona, N.Y.; Sarah Hughes, Great Neck, N.Y.; Kyoko Ina, Greenwich, Conn.; Michelle Kwan, Lake Arrowhead, Calif.; Naomi Lang, Hackensack, N.J.; Tiffany Scott, Newark, Del.

Freestyle Aerials

Men: Eric Bergoust, Omaha, Neb.; Brian Currutt, Cleveland, Ohio; Joe Pack, Springfield, Ore.; Jerret Peterson, Boise.

Women: Tracy Evans, Geneva, N.Y.; Brenda Petzold, Lawrence, Mass.

Freestyle Moguls

Men: Jeremy Bloom, Fort Collins, Colo.; Evan Dybvig, Hanover, N.H.; Travis Mayer, Springville, N.Y.; Jonny Moseley, San Juan, Puerto Rico.

Women: Shannon Bahrke, Reno, Nev.; Ann Battelle, Yonkers, N.Y.; Hannah Hardaway, Concord, N.H.; Jillian Vogtli, Buffalo, N.Y.

Hockey

Men: Tony Amonte, Chicago; Tom Barrasso, Charlotte, N.C.; Chris Chelios, 1Detroit; Adam Deadmarsh, Manhattan Beach, Calif.; Chris Drury, Castle Rock, Colo.; Michael Dunham, Franklin, Tenn.; Bill Guerin, Andover, Mass.; Phil Housely, St. Mary's Point, Minn.; Brett Hull, Dallas; John LeClair, Voorhees, N.J.; Brian Leetch, New York; Aaron Miller, Colchester, Vt.; Mike Modano, Dallas; Tom Poti, Worchester, Mass.; Brian Rafalski, Verona, N.J.; Mike Richter, New York; Jeremy Roenick, Moorestown, N.J.; Brian Rolston, Boston; Gary Suter, Las Gratos, Calif.; Keith Tkachuk, Sandwich, Mass.; Doug Weight, Phoenix; Mike York, New York; Scott Young, Chesterfield, Mo.

Women: Christina Bailey, Marietta, N.Y.; Laurie Baker, Concord, Mass.; Karyn Bye, Hudson, Wis.; Julie Chu, Fairfield, Conn.; Natalie Darwitz, Eagan, Minn.; Sara DeCosta, Warwick, R.I.; Tricia Dunn, Derry, N.H.,; Cammi Granato, Plainfield, Ind.; Courtney Kennedy, Wobum, Mass.; Andrea Kilbourne, Saranae Lake, N.Y.; Katie King, Salem, N.H.; Shelley Looney, N. Falmouth, Mass.; Suzanne Merz, Greenwich, Conn.; A.J. Mleczko, New York; Tara Mounsey, Concord, N.H.; Jenny Potter, Plymouth, Minn.; Angela Ruggiero, Harper Woods, Mich.; Sarah Tueting, Winnetka, Ill.; Lyndsay Wall, Churchville, N.Y.; Krissy Wendell,Brooklyn Park, Minn.

Jumping

Alan Alborn, Anchorage, Alaska; Brendan Doran, Long Beach, Calif.; Clinton (Clint) Jones, Monroe, Wis.;Tommy Schwall, Steamboat Springs, Colo.; Brian Welch, Portland, Maine.

Luge

Men: Anthony Benshoof, White Bear, Minn.; Mark Grimmette, Lake Placid, N.Y.; Adam Heidt, Northport, N.Y.; Clay Ives, Kingston Ontario, Canada; Brian Martin, Palo Alto, Calif.; Nicholas Sullivan, Oakdale, Minn.; Christopher Thorpe, Daytona Beach, Fla.

Women: Ashley Hayden, Westboro, Mass.; Becky Wilczak, River Forest, Ill.; Courtney Zablocki, Highlands Ranch, Colo.

Nordic Combined

Matthew (Matt) Dayton, Fairplay, Colo.; William (Bill) Demong, Saranac Lake, N.Y.; Kristoffer (Kris) Erichsen, Rapid City, Colo.; Jedediah (Jed) Hinkley, Steamboat Springs, Colo.,; Todd Lodwick, Steamboat Springs, Colo.; John (Johnny) Spillane, Steamboat Springs, Colo.; Carl Van Loan, Perm Webster, N.H.

Skeleton

Men: Lincoln DeWitt, Park City, Utah; James Shea Jr., Lake Placid, N.Y.; Christopher Soule, Trumbull, Conn.

Women: Tristan Gale, Salt Lake City; Lea Ann Parsley, Granville, Ohio.

Snowboarding Halfpipe

Men: Thomas (Tommy) Czeschin, Crowley Lake, Calif.; Daniel (Danny) Kass, Mammoth Lakes, Calif.; Ross Powers, South Londonberry, Vt.; Jarret (JJ) Thomas, Fairbanks, Alaska.

Women: Patricia (Tricia) Byrnes, New Cancian, Conn.; Kelly Clark, W. Dover, Vt.; Shannon Dunn-Downing, Carnelian Bay, Calif.

Snowboarding Parallel Giant Slalom

Men: Jeffrey Greenwood, Bend, Ore.; Chris Klug, Aspen, Colo.; Peter Thorndike, Meredith, N.H.

Women: Gabrielle (Rosey) Fletcher, Girdwood, Alaska; Lisa Odynski, Reno, Nev.; Lisa Kosglow, Boulder, Colo.; Sondra Van Ert, Ketchum, Idaho

Speedskating Long Track

Men: K.C. Boutiette, Park City; Kip Carpenter, Brookfield, Wis.; William (Joey) Cheek, Greensboro, N.C.; Casey FitzRandolph, Verona, Wis.; Jason Hedstrand, Shoreview, Minn.; Derek Parra, Orlando; Nicholas (Nick) Pearson, Waukesha, Wis.; Marc Pelchat, South Jordan; John-Paul (J.P.) Shilling, Park City; Jondon Trevena, Park City.

Women: Annie Driscoll, Roseville, Minn.; Elizabeth (Eli) Ochowicz, Roseville, Minn.; Catherine Raney, Elm Grove, Wis.; Jennifer Rodriguez, Park City; Amy Sannes, Park City, Utah; Rebecca (Becky) Sundstrom, Park City; Christine (Chris) Witty, Park City, Utah.

Speedskating Short Track

Men: Ron Biondo, Marquette, Minn.; Shani Davis, Chicago; John (J.P.) Kepka, St. Louis; Apolo Anton Ohno, Seattle; Rusty Smith, Sunset Beach, Calif.; Daniel Weinstein, Chestnut Hill, Mass.

Women: Allison Baver, Sinking Springs, Pa.; Julie Goskowicz, Maple Grove, Minn.; Mary Griglak, Colorado Springs, Colo.; Caroline Hallisey, Natick, Mass.; Amy Peterson, Maplewood, Minn.; Erin Porter, Sarasota Springs, N.Y.