Saturday, March 3, 2018


TELEVISION


BASKETBALL

Women: A-10 semifinals, CBSSN, 9 a.m., 11:30 a.m.

Kentucky at Florida, CBS, 10 a.m.

Virginia Tech at Miami, ESPN2, 10 a.m.

Wake Forest at Georgia Tech, AT&T SportsNet, 10 a.m.

West Virginia at Texas, ESPN, 10 a.m.

Women: ACC semifinals, ESPNU, 10 a.m., noon

Xavier at DePaul, FOX, 10 a.m.

5A championship, KJZZ, 11 a.m.

Alabama at Texas A&M, ESPN2, noon

Baylor at Kansas St., ESPN, noon

Big Ten semifinals, CBS, noon, 2:30 p.m.

Boston College at Florida St., AT&T SportsNet, noon

Clemson at Syracuse, KMYU, noon

Creighton at Marquette, FOX, 12:30 p.m.

Stanford at Arizona St., Pac-12, 12:30 p.m.

6A championship, KJZZ, 1 p.m.

George Washington at Dayton, NBCSN, 1 p.m.

MVC semifinals, CBSSN, 1:30 p.m., 4 p.m.

Kansas at Oklahoma St., ESPN, 2 p.m.

Notre Dame at Virginia, KMYU, 2 p.m.

TCU at Texas Tech, ESPN2, 2 p.m.

WCC quarterfinals: BYU vs. San Diego, BYUtv/AT&T SportsNet, 2 p.m.

Weber St. at Montana St., Eleven Sports Network, 2 p.m.

Oregon at Washington, Pac-12, 2:30 p.m.

Georgetown at Villanova, FOX, 3 p.m.

Women: SEC semifinals, ESPNU, 3 p.m., 5 p.m.

Arkansas at Missouri, ESPN2, 4 p.m.

Louisville at North Carolina St., ESPN, 4 p.m.

Cal at Arizona, Pac-12, 4:30 p.m.

WCC quarterfinals: San Francisco vs. Pacific, BYUtv, 4:30 p.m.

Colorado at Utah, Pac-12 Mountain, 5 p.m.

Wyoming at Boise St., AT&T SportsNet, 5 p.m.

Butler at Seton Hall, CBSSN, 6 p.m.

OVC championship, ESPN2, 6 p.m.

North Carolina at Duke, ESPN, 6:15 p.m.

Celtics at Rockets, ABC, 6:30 p.m.

Women: Pac-12 semifinals, Pac-12, 7 p.m., 9:30 p.m.

Jazz at Kings, AT&T SportsNet, 8 p.m.

Nevada at San Diego St., CBSSN, 8 p.m.

WCC quarterfinals, ESPN2, 8 p.m., 10 p.m.

UCLA at USC, ESPN, 8:15 p.m.


EXTREME SPORTS

Glory 51 Kickboxing, ESPNEWS, 2 p.m.

UFC 222 prelims, Fox Sports 1, 6 p.m.


GOLF

Tshwane Open, GOLF, 3:30 a.m.

WGC-Mexico Championship, GOLF, 10 a.m. (NBC, 1 p.m.)

SAS Championship, GOLF, 2:30 p.m.

HSBC Women’s World Championship, GOLF, 8:30 p.m.


GYMNASTICS

American Cup, NBC, 11 a.m.

Nastia Liukin Cup, NBCSN, 6:30 p.m. (tape)


LACROSSE

NLL: Bandits at Mammoth, ALT, 7 p.m.

MLB

Exhibition: Yankees at Red Sox, MLBN, 11 a.m.

Exhibition: Nationals at Astros, MLBN, 2 p.m. (delay)

Exhibition: Angels at Mariners, MLBN, 6:30 p.m.

Exhibition: Diamondbacks at Dodgers, MLBN, 9:30 p.m. (delay)


MOTORSPORTS

Boyd Gaming 300, Fox Sports 1, 2 p.m. (Qualifying, Fox Sports 1, 11 a.m.)

AMA Supercross, Fox Sports 1, 8 p.m.


NFL

Scouting Combine, NFL, 7 a.m.


NHL

Blackhawks at Kings, NHLTV, 2 p.m.

Maple Leafs at Capitals, NBC, 6 p.m.


RUGBY

USA Sevens, ESPNEWS, 4 p.m.


SOCCER

Burnley vs. Everton, NBCSN, 5:30 a.m.

Schalke 04 vs. Hertha Berlin, Fox Sports 1, 7:30 a.m.

Southampton vs. Stoke, CNBC, 8 a.m.

Tottenham vs. Huddersfield, NBCSN, 8 a.m.

Liverpool vs. Newcastle, NBCSN, 10:30 a.m.

Real Salt Lake at FC Dallas, KMYU, 6 p.m.


SWIMMING

USA Atlanta, NBCSN, 5 p.m.


TRACK

IAAF World Indoor Championships, NBCSN, 3 p.m.


VOLLEYBALL

Major Series: Fort Lauderdale, ABC, 2 p.m.


RADIO


BASEBALL

BYU at Auburn, AM-960, 11 a.m., 2:30 p.m.


BASKETBALL

WCC quarterfinal: BYU vs. San Diego, AM-1160/FM-102.7, 2 p.m.

Weber St. at Montana St., AM-1430, 2 p.m.

Colorado at Utah, AM-700, 5 p.m.

Seattle at Utah Valley, AM-960, 7 p.m.

UNLV at Utah St., FM-92.3, 7 p.m.

Jazz at Kings, AM-1280/FM-97.5/AM-1600, 8 p.m.

SUU at Idaho, AM-590, 8 p.m.


ECHL

Grizzlies at Fuel, AM-1370, 5:30 p.m.


SOCCER

Real Salt Lake at FC Dallas, FM-100.7, 6 p.m.


EARLY SUNDAY TELEVISION


GOLF

Tshwane Open, GOLF, 3 a.m.