Monticello dominates 1A Divisional A qualifying meet

NEPHI — Monticello crowned an individual winner in 10 of 14 weights and qualified 20 wrestlers to the state tournament in a dominating performance at the 1A Divisional A state qualifying meet at Juab High School on Saturday.

Team scores

At Juab High School

1. Monticello, 315.5; 2. Wayne, 177; 3. Piute, 162; 4. Rich, 116. 5. Monument Valley, 102.

Individual results

(Top 4 qualify for state)

106 — 1. Jax Westwood, Piute; 2. Paxton Christensen, Monticello; 3. Jesse Peterson, Wayne; 4. Mason Skiby, Rich.

113 — 1. Brevin Olson, Monticello; 2. Corgin Konk, Rich; 3. Ethan Morrill, Wayne; 4. Lincoln Trapp, Piute.

120 — 1. Matt Beh, Monticello; 2. Trevor Barlow, Wayne; Keller Siddoway, Rich; Keigen Terry, Rich.

126 — 1. Mark Beh, Monticello; 2 Wade Jeffery, Wayne; 3. Dillan Wheeler, Monticello; 4. Brayden Lawton, Wayne.

132 — 1. Zach Cecil, Monticello; 2. Steven Robinson, Monticello; 3. Peter Vasilliy Miller, Diamond Ranch; 4. Mason Wells, Wayne.

138 — 1. Kayden Draper, Monticello; 2. Tanner Tsinigine, Monument Valley; Daniel Gifford, Rich; Robert Musselman, Monticello.

145 — 1. Zac Musselman, Monticello; 2. Reese Fautin, Piute; 3. Matthew Atene, Monument Valley; 4. Wyatt Fullmer, Monticello.

152 — 1. Barlow Pace, Wayne; 2. Tyler Draper, Monticello; 3. Bridger Weston, Rich; 4. Rodrick Cly, Monument Valley.

160 — 1. Brayson Wilcox, Monticello; 2. Luke Dahl, Wayne; 3. Stetsan Brindley, Piute; 4. Trey Siddoway, Rich.

170 — 1. Thomas Anderson, Monticello; 2. Cleve Atene, Monument Valley; 3. Brax Jensen, Piute; 4. Tuff Adair, Monticello.

182 — 1. Justin Cecil, Monticello; 2. Jacob Oldroyd, Wayne; 3. Brian Loya, Piute; 4. Porter Trapp, Piute

195 — 1. Gage Wilcox, Monticello; 2. Wyatt Weston, Rich; 3. Kaleo Atene, Monument Valley; 4. Garret Austin, Piute.

220 — 1. Shad Julander, Piute; 2. Eldean Lammert, Monticello; 3. Alexander Desyatnik, Diamond Ranch.

285 — 1. Daniel Ayala, Wayne; 2. Tyler Cly, Monticello; 3. Kasey Pearson, Piute; 4. Dillon Slack, Monticello.

Panguitch edges Milford in 1A Divisional B qualifying meet

NEPHI — Panguitch qualified 19 wrestlers for the 1A state tournament and finished with four individual champions as it finished first in the 1A Divisional B state qualifying meet at Juab High School on Saturday.

Milford finished with five individual champs and qualified 13 wrestlers to next week’s state meet at UVU.

Team scores

At Juab High School

1. Panguitch, 288.5; 2. Milford, 259; 3. Bryce Valley, 140; 4. Whitehorse, 113; 5. Tintic, 48.

Individual results

(Top 4 qualify for state)

106 — 1. Porter Schoppe, Panguitch; 2. Calvin Eagar, Bryce Valley; 3. Jex Netto, Milford.

113 — 1. Karson Wunderlich, Milford; 2. Dakota Hatch, Panguitch; 3. Korbin Atkin, Panguitch.

120 — 1. Kaden Beckstead, Panguitch; 2. Ronnie Chico, Whitehorse; 3. Chase Beesley, Bryce Valley; 4. Martha Barlow, Water Canyon.

126 — 1. Colin Benally, Whitehorse; 2. Wylee Fawson, Panguitch; 3. Casek Hardy, Milford; 4. Merci Jessop, Water Canyon.

132 — 1. Christian Mathews, Bryce Valley; 2. Luke Reeder, Panguitch; 3. Pedro Delarosa, Panguitch; 4. Miguel Jimenez, Milford.

138 — 1. Zackary Julander, Panguitch; 2. Troy Evans, Panguitch; 3. James John Wintch, Milford; 4. Ethan Platt, Bryce Valley.

145 — 1. Calvin Holm, Milford; 2. Kyle Heaton, Panguitch; Ethan Crofts, Panguitch; 4. Sophia Denman, Water Canyon.

152 — 1. Parker Brinkerhoff, Panguitch; 2. Paxton Henrie, Milford; 3. Clay Mortensen, Bryce Valley; 4. Mikel Benn, Whitehorse.

160 — 1. Keston Matthew, Panguitch; 2. Kevin Bridges, Panguitch; 3. Robert Thompson, Milford; 4. Colby Wiseman, Bryce Valley.

170 — 1. Bryson Barnes, Milford; 2. Chance Atwood, Tintic; 3. Curtis Mower, Tintic; 4. Joshua Holman, Panguitch.

182 — 1. Marquez Hathale, Whitehorse; 2. Branson Marshall, Panguitch; 3. Flint Holm, Milford; 4. Albert Mike, Whitehorse.

195 — 1. Colton Robinson, Milford; 2. Veator Remington Chad, Panguitch; 3. Weston Kunz, Tintic; 4. Kwincey Mortensen, Bryce Valley.

220 — 1. Trae Williamson, Milford; 2. Wyatt Tebbs, Panguitch; 3. Rex Harvey, Whitehorse; 4. Braxton Farnsworth, Tintic.

285 — 1. Brandon Jones, Bryce Valley; 2. Tucker Eldredge, Milford; 3. Hunter Rushton, Panguitch; 4. Chadman Carter, Whitehorse.