Spenser Heaps, Deseret News
Weber's Brady Briskey, shown here at the Utah All-star Duals last month, won the 6A Divisional A title at 285 pounds on Thursday t qualify for the 6A state meet as a top seed.

Pleasant Grove leads way at 6A Divisional A meet

HERRIMAN — Pleasant Grove finished first at the 6A Division A state qualifying meet at Herriman on Thursday as it qualified 22 wrestlers to next week’s 6A state meet.

The Vikings finished with four individual champs as it racked up 479.5 team points.

Herriman finished second with 327 points after qualifying 13 wrestlers to state, and also ending with four individual champs.

American Fork rounded at the top three with 292.5 points and 16 state qualifiers.

Team scores

1. Pleasant Grove, 479.5; 2. Herriman, 327; 3. American Fork, 292.5; 4. Westlake, 243.5; 5. Davis, 224.5; 6. Weber, 190; 7. Granger, 128.5; 8. Hillcrest, 116; 9. Riverton, 109; 10. Northridge, 101.5.

Individual results

(Top 8 qualify for state)

106 — 1. River Wardle, Herriman; 2. Gage Ogden, Herriman; 3. Nathan Bartholomew, American Fork; 4. Hunter Swallberg, Northridge; 5. Ben Woolley, Riverton; 6. Keagen Murdoch, American Fork; 7. Patricio Vazquez-Hernandez, Granger; 8. Parker Birdsall, Davis.

113 — 1. Izaya Valdez, Westlake; 2. Jacob Finlinson, Westlake; 3. Zeke Kelley, Pleasant Grove; 4. Jaxon Judd, Herriman; 5. Noah Nicholls, Hillcrest; 6. Kollin Slade, Pleasant Grove; 7. Cale Miner, American Fork; 8. Isaac Bartholomew, American Fork.

120 — 1. Oakley Ridge, Pleasant Grove; 2. Parker Coffey, Davis; 3. Antonio Aviles, Kearns; 4. Jakob Bingham, Pleasant Grove; 5. Cayden Curtis, Riverton; 6. Bridger Brown, Northridge; 7. Hayden Wilson, American Fork; 8. Payson Murdoch, American Fork.

126 — 1. Rhett Miner, American Fork; 2. Easton Halliday, Herriman; 3. Tristan Hendrickson, Herriman; 4. Kagan Oliver, Westlake; 5. Luke Wamsley, Granger; 6. Austin Petty, Westlake; 7. Eric Antonio, Granger; 8. Richard Abbott, Hillcrest.

132 — 1. Luis Garcia, Pleasant Grove; 2. William Cole Zorn, Pleasant Grove; 3. Calvin Bishop, Westlake; 4. Tyler Dennis, Northridge; 5. Terron Mecham, American Fork; 6. Ethan Knowlton, American Fork; 7. Blaze Blank, Granger; 8. Haakon Groth, Hillcrest.

138 — 1. Anthony Ridge, Pleasant Grove; 2. Dylan Chavez, Herriman; 3. Morgan Orum, Pleasant Grove; 4. Zackary Edgmon, Davis; 5. Lee Woolsey, Weber; 6. Trevor Chabries, Riverton; 7. Kaleb Hyde, Davis; 8. Edson Romero, Northridge.

145 — 1. Josh Bartholomew, American Fork; 2. Dan Waddoups, Davis; 3. Mark Rausch, Herriman; 4. Matthew Zorn, Pleasant Grove; 5. Thomas Atkinson, American Fork; 6. Porter Richmond, Davis; 7. Antonio Villegas, Weber; 8. W. Reed Taylor, Pleasant Grove.

152 — 1. Logan Jensen, Herriman; 2. Jaxon Moore, Pleasant Grove; 3. Damon Dodson, Pleasant Grove; 4. Elijah Wilson, American Fork; 5. Brennon Duffy, Northridge; 6. Chris Palmer, American Fork; 7. Eli Knowlton, Davis; 8. Hunter Hellander, Riverton.

160 — 1. Carson Bowdren, Herriman; 2. Trendon Dunn, Davis; 3. Cannon Carlson, Pleasant Grove; 4. Talmage Carman, Herriman; 5. Tyler Long, Weber; 6. Harrison Sperry, Pleasant Grove; 7. Cameron Gould, Weber; 8. Junior Rubio, Granger.

170 — 1. Connor Sandstrom, American Fork; 2. Lochlan Pearce, Weber; 3. Ethan Shunn, Westlake; 4. Tristan Anderton, Davis; 5. Ted Johnson, Pleasant Grove; 6. Brexton Wilkerson, American Fork; 7. Kaden Wallace, Weber; 8. Yijath Torbay, Westlake.

182 — 1. Zachary Durbano, Weber; 2. Miguel Castillo, Kearns; 3. Joe Kresge, Pleasant Grove; 4. Alex Cardona, Hillcrest; 5. Daniel Nielson, Pleasant Grove; 6. Hunter Bennion, Westlake; 7. Heston Percival, Davis; 8. Joe Lopez, Riverton.

195 — 1. Tristan Carman, Herriman; 2. Sterling Hansen, Riverton; 3. Brian Sika, Granger; 4. Anthony Stockwell, Westlake; 5. Teagan Ludwig, Pleasant Grove; 6. Andrew Yates, Westlake; 7. Shay Pulley, Pleasant Grove; 8. Andrew Shaner, Davis.

220 — 1. Maika Tauteoli, Pleasant Grove; 2. Keala Mahe, Hillcrest; 3. Robert Tabile, Granger; 4. Cameron Peterson, Weber; 5. Mafi Mahuinga, Herriman; 6. Dylan Edwards, Northridge; 7. Harrison Hoskins, Davis; 8. Tanner Vernon, Riverton.

285 — 1. Brady Briskey, Weber; 2. Ian Filoso, American Fork; 3. Keegan Wilkinson, Pleasant Grove; 4. Sam Carson, Pleasant Grove; 5. David Tongolei, Kearns; 6. Cambridge Bingham, Davis; 7. Traycee Norman, Herriman; 8. Takeo Kano, Davis.

Layton edges Syracuse at 6A Division B meet

WEST JORDAN — Defending state champion Layton edged Syracuse to take home the team honors at the 6A Division B state qualifying meet at West Jordan on Thursday.

Layton qualified 18 wrestlers for next week’s 6A state meet and finished with 5 individual champs as it led the way with 415.5 team points.

Syracuse finished second with 384 points as it qualified 19 wrestlers for state and finished with two champs.

Bingham had three individual champs and qualified 14 wrestlers to state in finishing third with 317 team points.

Team scores

1. Layton, 415.5; 2. Syracuse, 384; 3. Bingham, 317; 4. Fremont, 256.5; 5. Hunter, 189.5; 6. Copper Hills, 187.5; 7. Cyprus, 134.5; 8. Taylorsville, 104; 9. West Jordan, 99; 10. Clearfield, 85.5.

Individual results

(Top 8 qualify for state)

106 — 1. Aiden Harris, Layton; 2. Marco Herrera, Bingham; 3. Hayden Wilcox, Fremont; 4. Quade Smith, Layton; 5. Chance Jones, Clearfield; 6. Edwin Margarito, Cyprus; 7. Jaeden Fowers, Copper Hills; 8. Khegan Tarkalson, Fremont.

113 — 1. Tayton Bennett, Fremont; 2. Mason Denton, Fremont; 3. Brayden Warner, Hunter; 4. Jeff Rogers, West Jordan; 5. Karter Moysh, Bingham; 6. Colton Davis, Bingham; 7. Ryan Bullough, Copper Hills; 8. Austin Sales, Syracuse.

120 — 1. Kegan Leatherow, Fremont; 2. Coalton Jackson, Fremont; 3. Hadley Young, Bingham; 4. Julio Martinez, Hunter; 5. Jaron Priest, Layton; 6. Dane Hyer, Layton; 7. Gunnar Brown, Syracuse; 8. Stetler Buttars, Syracuse.

126 — 1. Terrell Barraclough, Layton; 2. Bridger Ostler, Syracuse; 3. Andrew Easdale, Hunter; 4. Max Anson, Lone Peak; 5. Gage Howard, Layton; 6. Kolby Kunz, West Jordan; 7. Tyler Jameson, Bingham; 8. Kade Gray, Taylorsville.

132 — 1. Kam Moss, Bingham; 2. Isaac Fisher, Layton; 3. Colby Bowden, Fremont; 4. William Jeppson, Syracuse; 5. David Munsey, Copper Hills; 6. Kaeden Faulkner, Copper Hills; 7. Taygin Esplin, Hunter; 8. Adam Johnson, Clearfield.

138 — Tyson Humpherys, Layton; 2. Mitch Parker, Syracuse; 3. Payton Clark, Bingham; 4. Ryan Johnson, Copper Hills; 5. Paden Memmott, Layton; 6. Camron Eden, Syracuse; 7. Ethan Wood, Copper Hills; 8. Cayden Quintana, Cyprus.

145 — Braden Henson, Taylorsville; 2. Jaxon Wardle, Bingham; 3. Canyon Brann, Layton; 4. Chase Walker, Hunter; 5. Dakota Larsen, Copper Hills; 6. Jason Smith, Hunter; 7. Joshua Henderson, Copper Hills; 8. Garrett Wilsen, Syracuse.

152 — 1. Alec Bolingbroke, Layton; 2. Samuel Sprehn, Syracuse; 3. Tanner Clem, Layton; 4. Bryson Reed, Copper Hills; 5. Josh Nielsen, Hunter; 6. Rome Reinwand, Lone Peak; 7. Brandt Bolduc, Syracuse; 8. Malachi Novosel, Taylorsville.

160 — 1. Caleb Schulte, Taylorsville; 2. Cole Faust, Layton; 3. Tytan Smith, Syracuse; 4. Jacob Semadeni, Layton; 5. Ryan Watanabe, Copper Hills; 6. Terran Egan, Cyprus; 7. Austyn Riggs, Hunter; 8. Noah Hardy, Clearfield.

170 — 1. Mason Christiansen, Bingham; 2. Jeff Hardy, Fremont; 3. Brendan Barrett, Layton; 4. Zachary Obray, West Jordan; 5. Mitchell Reese, Copper Hills; 6. Jason Heninger, Syracuse; 7. Conner Gardiner, Layton; 8. Caleb Johnson, Clearfield.

182 — 1. Cole Moody, Bingham; 2. Jayden Burton, Syracuse; 3. Adrian Portillo, Hunter; 4. Marcus Witt, Taylorsville; 5. Josh Iler, Syracuse; 6. Isaac Nagtuvai, Bingham; 7. Dakota Buckner, Copper Hills; 8. Zach Phillips, Clearfield.

195 — 1. Tucker Bartels, Syracuse; 2. Brevan Butterfield, Bingham; 3. Weston Memmott, Layton; 4. Josef Mecham, Cyprus; 5. Elijah Rios, Syracuse; 6. Kolton Kammeyer, Fremont; 7. Yonadah De La Cruz, Clearfield; 8. Carson Pugh, West Jordan.

220 — 1. Jon Hunt, Layton; 2. Michael Gullion, Syracuse; 3. Robert (Bobby) George, Syracuse; 4. Zachary Goodale, West Jordan; 5. Nathan Davis, West Jordan; 6. Kevin VanUitert, Fremont; 7. Timber Wolfe, Cyprus; 8. Glen Thompsen, Hunter.

285 — 1. Kaden Montano, Syracuse; 2. Kaleb Slaugh, Cyprus; 3. Weston Warr, Fremont; 4. Jake Larson, Bingham; 5. Elias Unasa, Hunter; 6. Hunter Shaw, Copper Hills; 7. Joe Dodge, Bingham; 8. Carson Merrill, Copper Hills.