Nicole Boliaux, Deseret News
Elise Beller from Park City High School, shown here at last year's 3A state meet, won the 500 yard freestyle at the Region 11 championships last weekend as Park City swept the team titles leading up to this year's state tournament.

Here’s a recap of the results from last week’s four region meets in Class 4A as the teams prepare for next week’s state meet at South Davis Rec Center in Bountiful.

REGION 9 CHAMPIONSHIPS

At Washington City Community Center

Boys Team Scores

1. Desert Hills, 502; 2. Cedar, 413.5; 3. Canyon View, 259; 4. Hurricane, 197.5; 5. Snow Canyon, 186; 6. Pine View, 160.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Desert Hills (Payton Plumb, Talon Shakespear, Ashton Anderson, Trevor Larson), 1:41.09; 2. Cedar, 22.61; 3. Canyon View, 1:46.40.

200 Free — 1. Ryan Bunn, Hurricane, 1:45.48; 2. Wyatt Kjar, 1:53.60; 3. Talon Shakespear, Desert Hills, 1:55.71.

200 Individual Medley — 1. Payton Plumb, Desert Hills, 1:56.81; 2. Garrett Dotson, Cedar, 2:03.04; 3. Ethan Kochel, Hurricane, 2:08.10.

50 Free — 1. Keegan Wawrzyniak, Desert Hills, 22.23; 2. Noah Ashton, Desert Hills, 22.34; 3. Cayen Eastman, Canyon View, 23.01.

100 Fly — 1. Ryan Bunn, Hurricane, 52.94; 2. Kaden Steele, Pine View, 56.28; 3. Chandler Twitchell, Corner Canyon, 59.49.

100 Free — 1. Keegan Wawrzyniak, Desert Hills, 48.65; 2. Noah Ashton, Desert Hills, 49.10; 3. Ashton Anderson, Desert Hills, 51.33.

500 Free — 1. Wyatt Kjar, Cedar, 5:05.43; 2. Gavin Crawford, Desert Hills, 5:10.22; 3. Talon Shakespear, Desert Hills, 5:12.98.

200 Free Relay — 1. Dixie (Ashton Anderson, Trevor Larson, Noah Ashton, Keegan Wawrzyniak), 1:30.99; 2. Cedar, 1:33.13; 3. Pine View, 1:39.17.

100 Back — 1. Payton Plumb, Desert Hills, 51.65; 2. Ashton Anderson, Desert Hills, 55.25; 3. Carson Brown, Cedar, 55.87.

100 Breast — 1. Garrett Dotson, Cedar, 59.85; 2. Leon Weingartner, Cedar, 1:02.92; 3 (tie). Reuben Dotson, Cedar; Ethan Kochel, Hurricane, 1:05.18.

400 Free Relay — 1. Desert Hills (Trevor Larson, Noah Ashton, Keegan Wawrzyniak, Payton Plumb), 3:16.93; 2. Cedar, 3:32.08; 3. Canyon View, 3:35.42.

Girls Team scores

1. Desert Hills, 524; 2. Cedar, 350; 3. Dixie, 261; 4. Snow Canyon, 258; 5. Pine View, 185; 6. Canyon View, 167.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Desert Hills (Caitlin Romprey, Sarah Hansen, Sarah Joan Hansen, Molly McCoy), 1:53.11; 2. Cedar, 26.49; 3. Dixie, 1:58.40.

200 Free — 1. Trinity Schimbeck, Desert Hills, 1:59.17; 2. Taylor Porter, Desert Hills, 2:01.54; 3. Nicole Christensen, Snow Canyon, 2:02.35.

200 Individual Medley — 1. Sarah Hansen, Desert Hills, 2:12.86; 2. Stephanie Dansie, Snow Canyon, 2:15.07; 3. Hailey Greer, Dixie, 2:16.01.

50 Free — 1. Mya Ottenschot, Desert Hills, 25.24; 2. Aspen Bonzo, Cedar, 25.43; 3. Jesi Anderson, Canyon View, 26.12.

100 Fly — 1. Stephanie Dansie, Snow Canyon, 1:00.78; 2. Elisa Price, Cedar, 1:01.00; 3. Hailey Greer, Dixie, 1:01.53.

100 Free — 1. Mya Ottenschot, Desert Hills, 55.49; 2. Aspen Bonzo, Cedar, 55.84; 3. Caitlin Romprey, Desert Hills, 56.47.

500 Free — 1. Cambria Callaway, Snow Canyon, 5:21.63; 2. Taylor Porter, Desert Hills, 5:22.17; 3. Trinity Schimbeck, Desert Hills, 5:25.94.

200 Free Relay — 1. Desert Hills (Trinity Schimbeck, Caitlin Romprey, Molly McCoy, Mya Ottenschot), 1:43.43; 2. Cedar, 1:44.31; 3. Dixie, 1:47.23.

100 Back — 1. Elisa Price, Cedar, 57.81; 2. Caitlin Romprey, Desert Hills, 57.97; 3. Siena Osborn, 1:05.70.

100 Breast — 1. Sarah Hansen, 1:09.48; 2. Samari Nelson, Dixie, 1:11.65; 3. Kyleigh Messinger, Pine View, 1:12.91.

400 Free Relay — 1. Desert Hills (Sarah Hansen, Taylor Porter, Trinity Schimbeck, Mya Ottenschot), 3:44.67; 2. Snow Canyon, 3:48.10; 3. Canyon View, 4:05.68.

REGION 10 CHAMPIONSHIPS

At Timpanogos Aquatic Club

Boys Team Scores

1. Lehi, 340; 2. Mountain View, 312.5; 3. Payson, 296; 4. Spanish Fork, 279; 5. Orem, 242; 6. Uintah, 227.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Lehi (Jason Pittard, Tyler Wilde, Nic Tronson, Maxwell Holdsworth), 1:42.57; 2. Payson, 1:47.25; 3. Spanish Fork, 1:47.52.

200 Free — 1. Austin Butler, Spanish Fork, 1:48.09; 2. Nic Tronson, Lehi, 1:52.42; 3. Christopher Riding, Spanish Fork, 1:53.90.

200 Individual Medley — 1. Jason Pittard, Lehi, 2:04.40; 2. Matt Runnells, Mountain View, 2:06.17; 3. Case Kunz, Payson, 2:16.07.

50 Free — 1. Carson Talbot, Uintah, 22.42; 2. Miles Dayley, Lehi, 23.68; 3. Max Oliver, 23.96.

100 Fly — 1. Nic Tronson, Lehi, 53.85; 2. Kaden Flippen, Payson, 54.47; 3. Maclain Smith, Lehi, 56.40.

100 Free — 1. Carson Talbot, Uintah, 48.65; 2. Jason Pittard, Lehi, 49.16; 3. Travis Pitcher, Payson, 52.17.

500 Free — 1. Austin Butler, Spanish Fork, 4:55.04; 2. Christopher Riding, Spanish Fork, 5:02.46; 3. Troy Young, Uintah, 5:28.83.

200 Free Relay — 1. Uintah (Troy Young, Jason Valdez, Eric Brown, Carson Talbot), 1:33.06; 2. Spanish Fork, 1:35.92; 3. Lehi, 1:37.74.

100 Back — 1. Matt Runnells, Mountain View, 55.63; 2. Reed Carter, Salem Hills, 56.79; 3. Mattias Mitchell, Mountain View, 57.58.

100 Breast — 1. Max Oliver, Orem, 1:03.19; 2. Seth Peterson, Payson, 1:05.17; 3. Tyler Wilde, Lehi, 1:06.42.

400 Free Relay — 1. Lehi (Nic Tronson, Maclain Smith, Miles Dayley, Jason Pittard), 3:28.32; 2. Payson, 3:31.40; 3. Spanish Fork, 3:35.91.

Girls Team Scores

1. Orem, 396; 2. Uintah, 344; 3. Lehi, 254; 4. Salem Hills, 247; 5. Mountain View, 224; 6. Payson, 200.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Orem (Emmy Voelkel, Addison Richards, Mariah McDonald, Leah Gale), 1:53.86; 2. Lehi, 1:54.62; 3. Uintah, 2:06.51.

200 Free — 1. Kaylee Richards, Lehi, 2:00.97; 2. Gabbie Rhyndress, Mountain View, 2:05.76; 3. Danica Butler, 2:06.27.

200 Individual Medley — 1. Addison Richards, Orem, 2:12.38; 2. Rachel Johansen, Lehi, 2:16.39; 3. Celia Peterson, Uintah, 2:25.19.

50 Free — 1. Leah Gale, Orem, 24.65; 2. Hannah Holdsworth, Lehi, 26.29; 3. Nessie Hahne, Mountain View, 26.61.

100 Fly — 1. Rachel Johansen, Lehi, 1:01.36; 2. Gabbie Rhyndress, Mountain View, 1:02.40; 3. Celia Peterson, Uintah, 1:04.87.

100 Free — 1. Grace Sturgill, Lehi, 56.30; 2. Kacey Anderson, Spanish Fork, 58.25; 3. Emmy Voelkel, Orem, 58.27.

500 Free — 1. Kaylee Richards, Lehi, 5:24.75; 2. Danica Butler, Spanish Fork, 5:42.08; 3. Kelli Cazier, Uintah, 5:42.68.

200 Free Relay — 1. Orem (Addison Richards, Mariah McDonald, Emmy Voelkel, Leah Gale), 1:45.20; 2. Uintah, 1:48.29; 3. Mountain View, 1:48.33.

100 Back — 1. Leah Gale, Orem, 59.95; 2. Grace Sturgill, Lehi, 1:02.34; 3. Laren Vaughan, Mountain View, 1:02.81.

100 Breast — 1. Addison Richards, Orem, 1:07.73; 2. McKenzie Graham, Salem Hills, 1:16.34; 3. Aubrey Rocha, Orem, 1:16.77.

400 Free Relay — 1. Lehi (Kaylee Richards, Hannah Holdsworth, Rachel Johansen, Grace Sturgill), 3:48.00; 2. Mountain View, 4:01.33; 3. Uintah, 4:01.42.

REGION 11 CHAMPIONSHIPS

At Tooele High School

Boys Team Scores

1. Park City, 452; 2. Juan Diego, 423; 3. Tooele, 294; 4. Stansbury, 251.5; 5. Bonneville, 205.5; 6. Ogden, 145.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Juan Diego (William Anderson, Alexander Gustat, Ian Pascual, JR Gustat), 1:41.28; 2. Park City, 1:42.72; 3. Tooele, 1:44.17.

200 Free — 1. Jack Troxel, Park City, 1:48.72; 2. Hunter McKenzie, Juan Diego, 1:48.84; 3. JR Gustat, 1:52.46.

200 Individual Medley — 1. Cole Peterson, Park City, 1:59.84; 2. Alexander Gustat, Juan Diego, 2:03.64; 3. Collin McEachern, Tooele, 2:13.27.

50 Free — 1. Dennis Djunic, Park City; 2. Konstantin Burda, Bonneville; 3. Zaxton Hillman, Stansbury, 23.25.

100 Fly — 1. Hunter McKenzie, Juan Diego, 55.65; 2. Ian Pascual, Juan Diego, 56.44; 3. Hunter Sherwood, Tooele, 56.88.

100 Free — 1. Zaxton Hillman, Stansbury, 50.39; 2. Grayson Seal, Tooele, 51.04; 3. Sasha Shumilov, Park City, 54.08.

500 Free — 1. Jack Troxel, Park City, 4:55.81; 2. JR Gustat, Juan Diego, 5:11.34; 3. Scott Howsen, Tooele, 5:16.82.

200 Free Relay — 1. Juan Diego (Hunter McKenzie, Ian Pascual, JR Gustat, Alexander Gustat), 1:32.05; 2. Park City, 1:37.57; 3. Stansbury, 1:38.43.

100 Back — 1. Cole Peterson, Park City, 53.19; 2. Hunter Sherwood, Tooele, 57.52; 3. Trevor Malpede, Park City, 58.94.

100 Breast — 1. Alexander Gustat, Juan Diego, 1:00.85; 2. Konstantin Burda, Bonneville; 3. Mikal Peterson, Park City, 1:03.95.

400 Free Relay — 1. Park City (Dennis Djunic, Jack Troxel, Trevor Malpede, Cole Peterson), 3:22.73; 2. Juan Diego, 3:31.07; 3. Stansbury, 3:39.45.

Girls Team Scores

1. Park City, 591; 2. Tooele, 364; 3. Juan Diego, 235; 4. Stansbury, 224; 5. Ben Lomond, 164; 6. Bonneville, 154.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Park City (Helena Djunic, Jessi Beyer, Katie Hale, Elise Beller), 1:50.11; 2. Tooele, 2:02.32; 3. Ogden, 2:10.79.

200 Free — 1. Emma Strong-Conklin, 2:03.78; Sydney Senn, Park City, 2:04.25; 3. Aspen Grgich, Tooele, 2:06.70.

200 Individual Medley — 1. Jessi Beyer, Park City, 2:17.57; 2. Kally Morris, Stansbury, 2:17.91; Jillian Perry, Park City, 2:24.02.

50 Free — 1. Abby Washington, Juan Diego, 25.37; 2. Lauren Peterson, Park City, 26.91; 3. Trixia Fisher, Stansbury, 27.21.

100 Fly — 1. Katie Hale, Park City, 57.48; 2. Kally Morris, Stansbury, 1:02.23; 3. Abby Whittington, Juan Diego, 1:02.24.

100 Free — 1. Danielle Jensen, Park City, 58.009; 2. Myra Miller, Tooele, 59.64; 3. Bella Buchanan, Park City, 1:00.08.

500 Free — 1. Elise Beller, Park City, 5:14.38; 2. Sabine Caplin, Park City, 5:37.59; 3. Sydney Senn, Park City, 5:40.85

200 Free Relay — 1. Park City (Bella Buchanan, Katie Hale, Helena Djunic, Elise Beller), 1:42.13; 2. Juan Diego, 1:47.51; 3. Stansbury, 1:52.30.

100 Back — 1. Helena Djunic, Park City, 59.39; 2. Emma Strong-Conklin, Park City; 3. Irene Trebeschi, Tooele, 1:05.38.

100 Breast — 1. Jessi Beyer, Park City, 1:11.30; 2. Danielle Jensen, Park City, 1:14.40; 3. Jillian Perry, Park City, 1:15.71.

400 Free Relay — 1. Park City (Katie Hale, Helena Kjunic, Emma Strong-Conklin, Elise Beller), 3:40.57; 2. Juan Diego, 3:58.11; 3. Tooele, 3:59.39.

REGION 12 CHAMPIONSHIPS

At Mountain Crest High School

Boys Team Scores

1. Mountain Crest, 322; 2. Ridgeline, 196; 3. Bear River, 190; 4. Sky View, 179; 5. Green Canyon, 172; 6. Logan, 111.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Sky View (Jake Walters, Ryan Robinson, David Higginbotham, Darwin Anderson), 1:42.45; 2. Mountain Crest, 21.96; 3. Green Canyon, 1:45.27.

200 Free — 1. Tate Jensen, Mountain Crest, 1:48.55; 2. Nick Erickson, Mountain Crest, 1:55.11; 3. Tiler Zywgart, Ridgeline, 1:56.78.

200 Individual Medley — 1. Darwin Anderson, Sky View, 2:01.21; 2. Alec Chournos, Bear River, 2:01.98; 3. Bryant Israelsen, Green Canyon, 2:05.14.

50 Free — 1. Cade Black, Mountain Crest, 21.59; 2. Jake Walters, Sky View, 22.17; 3. Jaxon Jensen, Green Canyon, 22.77.

100 Fly — Kobe Burns, Mountain Crest, 54.43; 2. Mackay Baugh, Ridgeline, 58.11; 3. Cameron Christensen, Bear River, 59.47.

100 Free — 1. Cade Black, Mountain Crest, 47.57; 2. Brayden Rigby, Mountain Crest, 51.03; 3. Nick Erikson, Mountain Crest, 52.34.

500 Free — 1. Darwin Anderson, Sky View, 4:48.25; 2. Tate Jensen, Mountain Crest, 5:00.49; 3. Jaxon Jensen, Green Canyon, 5:06.81.

200 Free Relay — 1. Mountain Crest (Brayden Rigby, Nick Erikson, Kobe Burns, Cade Black), 1:31.08; 2. Ridgeline, 1:37.67; 3. Bear River, 1:40.10.

100 Back — 1. Jake Walters, Sky View, 51.74; 2. Bryant Israelsen, Green Canyon, 56.21; 3. Spencer O’Very, Mountain Crest, 56.78.

100 Breast — 1. Alec Chournos, Bear River, 1:03.71; 2. Cameron Christensen, Bear River, 1:07.18; 3. Dawson Richards, 1:07.22.

400 Free Relay — 1. Mountain Crest (Tate Jensen, Brayden Rigby, Nick Erikson, Cade Black), 3:21.25; 2. Sky View, 3:27.39; 3. Green Canyon, 3:28.11.

Girls Team Scores

1. Sky View, 321; 2. Ridgeline, 255; 3. Green Canyon, 238; 4. Mountain Crest, 133.5; 5. Logan, 121.5; 6. Bear River, 83.

Individual results

200 Medley Relay — 1. Green Canyon (Millie Miggin, Lainey Bingham, Abby Israelsen, Johanna Schick), 1:56.72; 2. Ridgeline, 26.25; 3. Mountain Crest, 27.73.

200 Free — 1. Megan Brimhall, Sky View, 1:58.60; 2. Hailey Checketts, Ridgeline, 2:03.20; 3. Savannah Christensen, Ridgeline, 2:04.75.

200 Individual Medley — 1. Millie Miggin, Green Canyon, 2:17.66; 2. Abby Israelsen, Green Canyon, 2:20.99; 3. Lainey Bingham, Green Canyon, 2:21.25.

50 Free — 1. Lexi Stimpson, Sky View, 25.48; 2. Grace Sorensen, Ridgeline, 26.19; 3. Madeline Cook, Ridgeline, 26.77.

100 Fly — 1. Ari Meek, Sky View, 1:02.70; 2. Abby Israelsen, Green Canyon, 1:03.11; 3. Madeline Cook, Ridgeline, 1:05.18.

100 Free — 1. Megan Brimhall, Sky View, 55.00; 2. Millie Miggin, Green Canyon, 57.15; 3. Lindsay Rigby, Ridgeline, 58.72.

500 Free — 1. Hailey Checketts, Ridgeline, 5:30.03; 2. Savannah Christensen, Ridgeline, 5:36.17; 3. Johanna Schick, Green Canyon, 5:36.42.

200 Free Relay — 1. Sky View (Lexi Stimpson, Ari Meek, Rebecka Anderson, Megan Brimhall), 1:42.39; 2. Ridgeline, 1:46.17; 3. Green Canyon, 1:53.10.

100 Back — 1. Ari Meek, Sky View, 1:01.46; 2. Brynn Gibbons, Sky View, 1:03.32; 3. Grace Sorensen, Ridgeline, 1:04.56.

100 Breast — Jenna Gibbons, Sky View, 1:11.43; 2. Lexi Stimpson, Sky View, 1:11.46; 3. Lainey Bingham, Green Canyon, 1:13.48.

400 Free Relay — 1. Sky View (Rebecka Anderson, Lexi Stimpson, Kiley Jensen, Megan Brimhall), 3:47.49; 2. Green Canyon, 3:55.39; 3. Ridgeline, 3:55.54.