Ravell Call, Deseret News
File photo.

The 2017-2018 high school boys basketball season tips off this Tuesday, and there are no shortage of intriguing storylines with a new sixth classification this season.

With many teams moving up and down a classification in the UHSAA realignment, not to mention the extra classification, the number of state title contenders is bigger than ever.

The favorites heading into the season according to the Deseret News annual coaches preseason rankings are no strangers to success — even though only two won their respective state titles last season.

This year’s preseason No. 1 teams are Lone Peak (6A), Olympus (5A), Orem (4A), South Sevier (3A), Layton Christian (2A) and Panguitch (1A).

Bingham won last year’s 5A state championship, and this year checks in at No. 3 in the 6A preseason rankings. Springville won last year’s 4A title, and it begins the year ranked fourth in the new 5A.

Ridgeline won last year’s 3A state title, but it begins this year in 4A and outside of the preseason top 5 rankings.

Layton Christian and Panguitch are the defending champs in 2A and 1A and they’ll begin the year as the favorites again.


Class 6A


Team ’16-’17 Rec.

1. Lone Peak (10) 23-5

2. Pleasant Grove (3) 22-4

3. Bingham (4) 24-3

4. American Fork (1) 11-12

5. Davis (1) 17-6

Others receiving votes: Layton, Copper Hills, Kearns, West Jordan, Westlake, Weber, Riverton.


Class 5A


Team ’16-’17 Rec.

1. Olympus (12) 24-3

2. Corner Canyon (6) 17-8

3. Timpview (3) 18-6

4. Springville (2) 21-5

5. Timpanogos 20-6

Others receiving votes: Bountiful, East, Viewmont, Alta, Highland, Brighton, Jordan, Maple Mountain, Wasatch.


Class 4A


Team ’16-’17 Rec.

1. Orem (8) 11-12

2. Juan Diego (3) 22-4

3. Dixie (3) 24-3

4. Sky View 19-4

5. Lehi (2) 10-14

Others receiving votes: Logan, Desert Hills, Ridgeline, Snow Canyon, Canyon View, Spanish Fork, Pine View, Bear River, Mountain Crest, Stansbury.


Class 3A


Team ’16-’17 Rec.

1. South Sevier (5) 19-7

2. Summit Academy (3) 17-9

3. Judge Memorial (2) 9-14

4. Morgan (1) 6-15

5. Grantsville (1) 16-8

Others receiving votes: Emery, Richfield, Juab, North Sanpete, Carbon, Grand, Manti, South Summit, Union.


Class 2A


Team ’16-’17 Rec.

1. Layton Christian (13) 16-10

2. North Summit 18-8

3. Beaver 10-10

4. Enterprise 16-7

5. Waterford 17-7

Others receiving votes: Duchesne, Parowan, St. Joseph, Rowland Hall, Millard.


Class 1A


Team ’16-’17 Rec.

1. Panguitch (13) 27-1

2. Bryce Valley (2) 20-10

3. Rich (2) 20-8

4. Valley 21-8

5. Tintic 18-6

Others receiving votes: Monticello, Wayne, Piute, Milford, Tabiona, Manila