1 of 48
Mary Archbold
Alexia Johanna Gardner, Park City, Social Science

The Deseret News/KSL 2017 Sterling Scholar award winners for the Central region were named in the culmination of the scholarly competition.

AGRICULTURE SCIENCE:

WINNER: Kayson Judd

North Summit High School

Parents: Wade and Marybeth Judd

RUNNERS-UP: Alexis World, Wasatch High School and Teri Dawn Haws, Grantsville High School.

BUSINESS AND MARKETING EDUCATION:

WINNER: Alan Nichols

Wasatch High School

Parents: Mark and Carrie Nichols

RUNNERS-UP: Daniel Stephens, North Summit High School and Kyle Bradley Haas, Park City High School.

COMPUTER AND INFORMATION TECHNOLOGY:

WINNER: Kate Cranney

Wasatch High School

Parents: Dale and Kristin Cranney

RUNNERS-UP: Daniel Richards, Union High School and Jared Clark Jones, Park City High School.

DANCE:

WINNER: Sydney Walker

Wasatch High School

Parents: Jason and Heather Walker

RUNNERS-UP: Brianna Marie Millward, Grantsville High School and Tauzya Clayburn, Duchesne High School.

ENGLISH & LITERATURE:

WINNER: Casidee Thompson

Union High Schooll

Parents: Michael and Angela Thompson

RUNNERS-UP: Gwendelyn Salazar, Grantsville High School and Megan Elizabeth Jensen, Morgan High School.

FAMILY AND CONSUMER SCIENCES:

WINNER: Bronco Tony Cloward

Grantsville High School

Parents: Tony and Nicole Cloward

RUNNERS-UP: Kylie Guymon, Wasatch High School and Shaylee Ann Rowley, Altamont High School.

GENERAL SCHOLARSHIP:

WINNER: Colin Knight Smith

Morgan High School

Parents: Jeffery and Glenna Smith

RUNNERS-UP: Bryan Croce, Park City High School and Rebekah Cowen, Wasatch High School.

INSTRUMENTAL MUSIC:

WINNER: Molly Killeen Hanrahan

Park City High School

Parents: Maura and John Hanrahan

RUNNERS-UP: Gracie Ruth Rhoades, Tabiona High School and London Halls, Wasatch High School.

MATHEMATICS:

WINNER: Gabe Snow

Union High School

Parents: Kyle and Mindy Snow

RUNNERS-UP: Christine Sheehan, Wasatch High School and Sadie Boyer, North Summit High School.

SCIENCE:

WINNER: Nick Bryan

Wasatch High School

Parents: Brad and Janell Bryan

RUNNERS-UP: Andrew Brock Jensen, Morgan High School and Jessica DiCaprio, Park City High School.

SKILLED AND TECHNICAL SCIENCES EDUCATION:

WINNER: Anthony Palmer

Wasatch High School

Parents: Doug and Lindsy Palmer

RUNNERS-UP: Jaden Larsen, Rich High School and Megan Elise Peterson, Park City High School.

SOCIAL SCIENCE:

WINNER: Jenica Michelle Jenkins

Tabiona High School

Parents: Darin and Channa Jenkins

RUNNERS-UP: Alexia Johanna Gardner, Park City High School and Caitlynn T. Smith, Grantsville High School.

SPEECH/THEATER ARTS/FORENSICS:

WINNER: Elizabeth Lorel Cantlebary

Park City High School

Parents: Sonia and Jeff Cantlebary

RUNNERS-UP: Brant Shanon Johnson, Uintah High School and Malachi Ruf, North Summit High School.

VISUAL ARTS:

WINNER: Jasmine Marx

Union High School

Parents: Cody and Nancy Marx

RUNNERS-UP: Summer Chappell, Wasatch High School and Sydney Karren, Morgan High School.

VOCAL PERFORMANCE:

WINNER: Nicola Powell

Wasatch High School

Parents: Barry and Kyleen Powell

RUNNERS-UP: Brittany Stephens, Morgan High School and Kassidy Bowen, Uintah High School.

WORLD LANGUAGES:

WINNER: Brennan Michael Wagner

Tabiona High School

Parents: Michael and Tess Wagner

RUNNERS-UP: Garrett Ritchie, Wasatch High School and Isabella Raine Canada, Park City High School.