1 of 90
Jason Olson, Deseret News
President Boyd K. Packer and his wife Sister Donna Packer hold hands during the cornerstone ceremony for the Draper Temple Friday, March 20, 2009.

Selected memorable happenings, important events and notable LDS Church service the the life of President Boyd K. Packer:

Sept. 10, 1924 — Born in Brigham City, 10th of the 11 children of Ira Wright and Emma Jensen Packer

1942 — Graduated from Box Elder High School

1942-1946 — Served with the Army Air Corps in the Pacific Theater during World War II

July 29, 1947 — Married Donna Edith Smith in the Logan Temple

1947 — Received Box Elder Junior Chamber’s Distinguished Service Award

April 10, 1948 — Sustained as assistant stake clerk in North Box Elder Stake

1948 — Graduated with honors from Weber College

1949 — Received bachelor of science in education from Utah Agricultural College (now Utah State University)

March 12, 1950 — Ordained a Seventy

Sept. 23, 1950 — Sustained as high councilor in the Box Elder North Stake and later rdained a high priest (Dec. 11, 1950)

1950 — Elected to the Brigham City Council

1953 — Received master’s from Utah Agricultural College (now Utah State University)

1955 — Named assistant administrator of seminaries and institutes of religion.

Aug. 12, 1961 — Appointed to the administrative council of BYU and Church School System

Sept. 30, 1961 — Sustained as an Assistant to the Twelve

April 1962 — Appointed to the Governor’s Commission on Children and Youth

1962 — Received Ph.D. in educational administration from BYU

1965-68 — Served as president of the New England Mission

April 9, 1970 — Called to the Quorum of the Twelve

November 1970 — Honored by the Utah State University Alumni Association

June 25, 1971 — Honored as Father of the Year by the Utah Civic Young Men’s Association

October 1972 — Begins service on the Scripture Committee; honored by the Weber State College Alumni Association

1979 — New LDS version of the King James Bible is published

1981 — New editions of the Book of Mormon, Doctrine and Covenants and Pearl of Great Price are published

June 10, 1983 — Received honorary doctorate of humanities from Weber State College

April 19, 1985 — Received honorary doctorate of humanities from Brigham Young University

June 5, 1994 — Named acting president of the Quorum of the Twelve

Oct. 24, 1994 — Underwent surgery to replace his left hip and lengthen his left leg, enabling him to eventually walk normally

Sept. 19, 1995 — Received honorary degree from Ricks College (now BYU-Idaho)

June 8, 1996 — Received honorary doctorate of humanities from Utah State University

Feb. 28, 2004 — Received the J. Reuben Clark Law Society’s Distinguished Service Award

Sept. 10, 2004 — Celebrated his 80th birthday by spending a quiet day at home

Nov. 16, 2008 — Spoke to institute students at Weber State University on developing courage, also telling the congregation that he met and courted his wife, Donna, while they were attending Weber State

April 4, 2009 — He admonished young priesthood holders to “treasure and protect the masculine part of your nature. You must have respectful, protective regard for all women and girls. ...”

July 2009 — Received a Freedom Festival Award in Provo

Aug. 18, 2009 — Delivers the main talk to open the BYU Campus Education Week devotional

July 21, 2010 — Presides over ground-breaking ceremonies for the new Brigham City Temple

Sept. 23, 2012 — Dedicates the Brigham City Temple

Sept. 10, 2014 — Celebrates his 90th birthday

July 3, 2015 — Passed away at home with his wife, children and their spouses at his side.