Steve Helber, AP
Kentucky forward Willie Cauley-Stein holds the trophy after the NCAA college basketball Southeastern Conference tournament championship game against Arkansas, Sunday, March 15, 2015, in Nashville, Tenn. Kentucky won 78-63. (AP Photo/Steve Helber)

Kentucky's chasing history, trying to become the first undefeated champion in March Madness since Indiana in 1976.

The Wildcats are seeded first overall in the tournament and tops in the Midwest Region, in search of six more wins for a perfect season.

The other No. 1 seeds are Villanova in the East, Duke in the South and Wisconsin in the West. The Badgers (31-3) secured the first top seed in program history after overcoming an 11-point deficit Sunday against Michigan State to win 80-69 in overtime.

The No. 2 seeds are Kansas in the Midwest, Virginia in the East, Gonzaga in the South and Arizona in the West.

Kentucky defeated Arkansas 78-63 on Sunday to improve to 34-0. The Wildcats will open Thursday against the winner of Tuesday's play-in game between No. 16 seeds Manhattan and Hampton.

Another play-in game will match No. 11 seeds Boise State against Dayton, both of which were at-large bubble teams.

Other teams that made it off the bubble included UCLA and Texas, both given No. 11 seeds and not forced to play in a play-in game. BYU and Mississippi also made it as No. 11 seeds and will meet in a play-in game.

Colorado State, Temple, Old Dominion and Miami were among those left out. CSU and Temple both had RPIs more than 20 points better than Ole Miss.

The Big 12 and Big Ten led the way by placing seven teams each in the bracket.

Here's a look at the schedule:

FIRST ROUND
At UD Arena
Dayton, Ohio
Tuesday, March 17

Hampton (16-17) vs. Manhattan (19-13)

BYU (25-9) vs. Mississippi (20-12)

Wednesday, March 18

Boise State (25-8) vs. Dayton (25-8)

North Florida (23-11) vs. Robert Morris (19-14)

EAST REGIONAL
Second Round
Thursday, March 19
At CONSOL Energy Center
Pittsburgh

Villanova (32-2) vs. Lafayette (20-12)

N.C. State (20-13) vs. LSU (22-10)

Friday, March 20
At Time Warner Cable Arena
Charlotte, N.C.

Virginia (29-3) vs. Belmont (22-10)

Michigan State (23-11) vs. Georgia (21-11)

At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Oklahoma (22-10) vs. Albany (24-8)

Providence (22-11) vs. Boise State-Dayton winner

At KeyArena
Seattle

Louisville (24-8) vs. UC Irvine (21-12)

Northern Iowa (30-3) vs. Wyoming (25-9)

Third Round
Saturday, March 21
At CONSOL Energy Center
Pittsburgh

Villanova-Lafayette winner vs. N.C. State-LSU winner

Sunday, March 22
At Time Warner Cable Arena
Charlotte, N.C.

Virginia-Belmont winner vs. Michigan State-Georgia winner

At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Oklahoma-Albany winner vs. Providence_Boise State-Dayton winner

At KeyArena
Seattle

Louisville-UC Irvine winner vs. Northern Iowa-Wyoming winner

At The Carrier Dome
Syracuse, N.Y.
Regional Semifinals
Friday, March 27

Villanova-Lafayette_N.C. State-LSU winner vs. Louisville-UC Irvine_Northern Iowa-Wyoming winner

Virginia-Belmont_Michigan State-Georgia winner vs. Oklahoma-Albany_Providence_Boise State-Dayton winner

Regional Championship
Sunday, March 29

Semifinal winners

SOUTH REGIONAL
Second Round
Thursday, March 19
At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.

Iowa State (25-8) vs. UAB (19-15)

SMU (27-6) vs. UCLA (20-13)

At Moda Center
Portland, Ore.

Georgetown (21-10) vs. Eastern Washington (26-8)

Utah (24-8) vs. Stephen F. Austin (29-4)

Friday, March 20
At Time Warner Cable Arena
Charlotte, N.C.

Duke (29-4) vs. North Florida-Robert Morris winner

San Diego State (26-8) vs. St. John's (21-11)

At KeyArena
Seattle

Gonzaga (32-2) vs. North Dakota State (23-9)

Iowa (21-11) vs. Davidson (24-7)

Third Round
Saturday, March 21
At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.

Iowa State-UAB winner vs. SMU-UCLA winner

At Moda Center
Portland, Ore.

Georgetown-Eastern Washington winner vs. Utah-Stephen F. Austin winner

Sunday, March 22
At Time Warner Cable Arena
Charlotte, N.C.

Duke_North Florida-Robert Morris winner vs. San Diego State-St. John's winner

At KeyArena
Seattle

Gonzaga-North Dakota State winner vs. Iowa-Davidson winner

At NRG Stadium
Houston
Regional Semifinals
Friday, March 27

Duke_North Florida-Robert Morris_San Diego State-St. John's winner vs. Georgetown-Eastern Washington_Utah-Stephen F. Austin winner

Iowa State-UAB_SMU-UCLA winner vs. Gonzaga-North Dakota State_Iowa-Davidson winner

Regional Championship
Sunday, March 29

Semifinal winners

MIDWEST REGIONAL
Second Round
Thursday, March 19
At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.

Kentucky (34-0) vs. Hampton-Manhattan winner

Cincinnati (22-10) vs. Purdue (21-12)

At CONSOL Energy Center
Pittsburgh

Notre Dame (29-5) vs. Northeastern (23-11)

Butler (22-10) vs. Texas (20-13)

Friday, March 20
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Maryland (27-6) vs. Valparaiso (28-5)

West Virginia (23-9) vs. Buffalo (23-9)

At CenturyLink Center
Omaha, Neb.

Kansas (26-8) vs. New Mexico State (23-10)

Wichita State (28-4) vs. Indiana (20-13)

Third Round
Saturday, March 21
At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.

Kentucky_Hampton-Manhattan winner vs. Cincinnati-Purdue winner

At CONSOL Energy Center
Pittsburgh

Notre Dame-Northeastern winner vs. Butler-Texas winner

Sunday, March 22
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Maryland-Valparaiso winner vs. West Virginia-Buffalo winner

At CenturyLink Center
Omaha, Neb.

Kansas-New Mexico State winner vs. Wichita State-Indiana winner

At Quicken Loans Arena
Cleveland
Regional Semifinals
Thursday, March 26

Kentucky_Hampton-Manhattan_Cincinnati-Purdue winner vs. Maryland-Valparaiso_West Virginia-Buffalo winner

Kansas-New Mexico State_Wichita State-Indiana winner vs. Notre Dame-Northeastern_Butler-Texas winner

Regional Championship
Saturday, March 28

Semifinal winners

WEST REGIONAL
Second Round
Thursday, March 19
At Jacksonville Veteran's Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

North Carolina (24-11) vs. Harvard (22-7)

Arkansas (26-8) vs. Wofford (28-6)

Baylor (24-9) vs. Georgia State (24-9)

Xavier (21-13) vs. BYU-Mississippi winner

At Moda Center
Portland, Ore.

Arizona (31-3) vs. Texas Southern (22-12)

VCU (26-9) vs. Ohio State (23-10)

Friday, March 20
At CenturyLink Center
Omaha, Neb.

Wisconsin (31-3) vs. Coastal Carolina (24-9)

Oregon (25-9) vs. Oklahoma State (18-13)

Third Round
Saturday, March 21
At Jacksonville Veteran's Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

North Carolina-Harvard winner vs. Arkansas-Wofford winner

Baylor-Georgia State winner vs. Xavier-BYU-Mississippi winner

At Moda Center
Portland, Ore.

Arizona-Texas Southern winner vs. VCU-Ohio State winner

Sunday, March 22
At CenturyLink Center
Omaha, Neb.

Wisconsin-Coastal Carolina winner vs. Oregon-Oklahoma State winner

At The Staples Center
Los Angeles
Regional Semifinals
Thursday, March 26

Wisconsin-Coastal Carolina_Oregon-Oklahoma State winner vs. North Carolina-Harvard_Arkansas-Wofford winner

Arizona-Texas Southern_VCU-Ohio State winner vs. Baylor-Georgia State_Xavier-BYU-Mississippi winner

Regional Championship
Saturday, March 28

Semifinal winners

FINAL FOUR
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
National Semifinals
Saturday, April 4

Midwest champion vs. West champion

East champion vs. South champion

National Championship
Monday, April 6

Semifinal winners