TELEVISION

BASEBALL

Exhibition: Mets vs. Nationals, MLBN, 11 a.m.

Pepperdine at BYU, BYUTV, 1 p.m.

Exhibition: Padres vs. Rangers, MLBN, 2 p.m.

Exhibition: Dodgers vs. Indians, MLBN, 5 p.m. (delay)

Oregon St. at Arizona St., Pac-12, 7 p.m.

Exhibition: Yankees vs. Blue Jays, MLBN, 9 p.m. (delay)

BASKETBALL

America East championship, ESPN2, 9 a.m.

Big Ten semifinals, CBS, 11 a.m., 1:30 p.m.

MEAC championship, ESPN2, 11 a.m.

SEC semifinals, ESPN, 11 a.m., 1 p.m.

A-10 semifinals, CBSSN, 11:30 a.m., 2 p.m.

AAC semifinals, ESPN2, 1 p.m., 3 p.m.

CHSAA 5A/4A girls championships, ALT, 1 p.m., 3 p.m.

C-USA championship, Fox Sports 1, 1 p.m.

Women: WAC championship, ESPNU, 2 p.m.

Big XII championship, ESPN, 4 p.m.

MW championship, CBS, 4 p.m.

SWAC championship, ESPNU, 4:30 p.m.

Women: Patriot League championship, CBSSN, 4 p.m.

Kings at Wizards, NBATV, 5 p.m.

MAC championship, ESPN2, 5:30 p.m.

Big East championship, Fox Sports 1, 6 p.m.

Women: C-USA championship, CBSSN, 6 p.m.

ACC championship, ESPN, 6:30 p.m.

Big Sky championship, ESPNU, 7 p.m.

Pistons at Jazz, ROOT, 7 p.m.

Southland championship, ESPN2, 7:30 p.m.

Pac-12 championship, ESPN, 9 p.m.

WAC championship, ESPNU, 9 p.m.

Big West championship, ESPN2, 9:30 p.m.

Women: Sun Belt championship, ESPNU, 11 p.m. (delay)

CYCLING

Paris-Nice: Stage 7, NBCSP, 8 p.m.

EXTREME SPORTS

UFC 185 prelims, FX, 6 p.m.

GOLF

Valspar Championship, GOLF, 11 a.m. (NBC, 1 p.m.)

World Ladies Championship, GOLF, 10 p.m.

LACROSSE

Notre Dame at Virginia, ESPNU, 10 a.m.

Johns Hopkins at Syracuse, ESPNU, noon

MOTOR SPORTS

CampingWorld.com 500 qualifying, Fox Sports 1, 8 a.m.

Axalta Faster Tougher Brighter 200, FOX, 1:30 p.m. (Qualifying, Fox Sports 1, 10:30 a.m.)

Australian Grand Prix, NBCSP, 10:30 p.m.

Gatornationals qualifying, ESPN2, 11:30 p.m.

NHL

Bruins at Penguins, NHLTV, 11 a.m.

Blackhawks at Sharks, NHLTV, 2 p.m.

Canadiens at Islanders, NBCSP, 5 p.m.

Flames at Avalanche, ALT, 8 p.m.

SNOWBOARDING

Red Bull Double Pipe, NBC, 11 a.m. (tape)

SOCCER

Queens Park Rangers vs. Crystal Palace, NBCSP, 6:45 a.m.

Teams TBA, NBCSP, 9 a.m.

Burnley vs. Manchester City, NBCSP, 11:30 a.m.

Union at Real Salt Lake, KMYU, 7 p.m.

SOFTBALL

Arizona at Cal, Pac-12, 1 p.m.

Oregon St. at Oregon, Pac-12, 3 p.m.

Arizona St. at Washington, Pac-12, 5 p.m.

Utah at UCLA, Pac-12 Mountain, 5 p.m.

RADIO

BASEBALL

Pepperdine at BYU, AM-960, 1 p.m.

BASKETBALL

Big Ten semifinals, AM-700, 11 a.m., 1:30 p.m.

Big XII championship, AM-700, 4 p.m.

Pistons at Jazz, AM-1280/FM-97.5, 7 p.m.

ECHL

Grizzlies at Reign, AM-1320, 7 p.m.

SOCCER

Union at Real Salt Lake, AM-700/AM-1600, 7:30 p.m.

EARLY SUNDAY TELEVISION

GOLF

Tshwane Open, GOLF, 4 a.m.