LAKE PLACID, N.Y. (AP) -- Results Saturday from the Winter Goodwill games:MEN

Bobsled

Two-Man

(After 2 of 4 Runs)

1. Germany (A.Lange, L.Behrendt), 1:54.91.

2. Latvia (S.Prusis, J.Ozols), 1:54.74.

3. United States-1 (B.Shimer, P.Jovanovic), 1:55.19.

4. United States-2 (T.Hays, G.Hines), 1:55.58.

(tie) Canada (P.Lueders, B.Hindle), 1:55.58.

Cross Country Sprint

Quarterfinals

Bracket 1A

1. Frode Jermstad, Norway, 3:27.9.

2. Brynjar Skjaerli, Norway, 3:29.4.

3. Marcus Nash, United States, 3:29.9.

Bracket 1B

1. Thobias Fredriksson, Sweden, 3:25.8.

2. Thomas Stoeggl, Austria, 3:28.1.

3. Kris Freeman, United States, 3:28.9.

Bracket 1C

1. Ola Rygg, Norway, 3:30.2.

2. Jan Egil Anderson, Norway, 3:30.5.

3. Marc Mayer, Austria, 3:30.7.

Bracket 1D

1. Ari Palolahti, Finland, 3:28.5.

2. Anders Hoegberg, Sweden, 3:28.9.

3. Mikael Oestberg, Sweden, 3:29.2.

Semifinals

Bracket 2A

1. Jermstad, 3:20.5

2. Oestberg, 3:21.4

3. Hoegberg, 3:22.2.

Bracket 2B

1. Fredriksson, 3:17.8.

2. Egil Anderson, 3:18.1.

3. Mayer, 3:19.7.

Finals

1. Jermstad, 3:16.1

2. Fredriksson, 3:16.9.

3. Oestberg, 3:17.3.

Freestyle Skiing

Moguls

1. Janne Lahtela, Finland

2. Jean-Luc Brassard, Canada.

3. Ryan Riley, United States.

4. Mikko Ronkainen, Finland.

5. Evan Dybvig, United States.

6. Alex Wilson, United States.

7. Stephane Rochon, Canada.

Aerials

1. Eric Bergoust, United States, (129.05, 118.81), 247.86.

2. Britt Swartley, United States, (118.05, 128.38), 246.43.

3. Joe Pack, United States, (113.82, 132.16), 245.98.

4. Nicolas Fontaine, Canada, (113.47, 116.13), 229.60.

5. Steve Omischl, Canada, (120.33, 102.79), 223.12.

Nordic Combined

Ski Jumping

1. Mario Stecher, Austria, 114.3.

2. Felix Gottwald, Austria, 112.3 (7 seconds behind).

3. Todd Lodwick, United States, 110.5 (14).

4. Ronny Ackermann, Germany, 110.2 (15).

5. Michael Gruber, Austria, 109.8 (16).

6. Amund Johnsen, Norway, 107.8 (24).

Sprint

1. Felix Gottwald, Austria, 19:21.3.

2. Mario Stecher, Austria, 19:30.9.

3. Todd Lodwick, United States, 19:32.9.

4. Ronny Ackermann, Germany, 19:33.9.

5. Georg Hettich, Germany, 20:45.4.

Skeleton

(After 2 of 4 Runs)

1. Jim Shea, United States, 2:01.04.

2. Snorre Pedersen, Norway, 2:02.27.

3. Chris Soule, United States, 2:02.44.

Ski Jumping

Team

1. Norway (Tom Aage Aarnes, Arne Sneli, Tore Sneli, Morten Aagheim), 757.6.

2. Austria (Christian Nagiller, Florian Liegl, Stefan Kaiser, Martin Koch), 756.9.

3. Germany (Michael Moellinger, Michael Neumayer, Leif Frey, Roland Audenrieth), 720.7.

4. United States (Taylor Hoffman, Clint Jones, Brendan Doran, Alan Alborn), 651.5.

Snowboarding

Super-G

1. Ian Price, United States, 1:42.40.

2. Alexander Maier, Austria, 1:43.08.

3. Christopher Klug, United States, 1:43.55.

WOMEN

Cross Country Sprint

Quarterfinals

Bracket 1A

1. Natalya Baranova, Russia, 3:59.2.

2. Rikka Sirvioe, Finland, 4:01.3.

3. Madeleine Holmgren, Sweden, 4:02.6.

4. Ella Gjoemle, Norway, 4:02.7.

Bracket 1B

1. Anke Reschwamm, Germany, 3:56.3.

2. Anna Dahlberg, Sweden, 3:57.5.

3. Aino Kaisa Saarinen, Finland, 4:00.2.

4. Emelie Ohrstig, Sweden, 4:05.6.

5. Marina Lazhskaya, Russia, 4:05.9.

6. Salla Juntunen, Finland, 4:06.4.

Bracket 1C

1. Yelena Burukhina, Russia, 3:55.4.

2. Marit Roaldset, Norway, 3:58.7.

3. Isabel Klaus, Germany, 4:02.5.

4. Claudia Kuenzel, Germany, 4:04.6.

5. Rebecca Dussault, United States, 4:12.3.

6. Kristina Joder, United States, 4:27.8.

Bracket 1D

1. Viola Bauer, Germany, 3:56.7.

2. Yekaterina Schastlivaya, Russia, 3:58.0.

3. Ingrid Narum, Norway, 3:59.3.

4. Jorunn Oye, Norway, 3:59.4.

5. Tessa Benoit, United States, 4:13.7.

6. Kikkan Randall, United States, 4:14.3.

Semifinals

Bracket 2A

1. Bauer, 3:47.3.

2. Baranova, 3:48.0.

3. Schastlivaya, 3:48.3

4. Narum, 3:48.6

5. Sirvioe, 3:51.4.

6. Holmgren, 3:51.7.

Bracket 2B

1. Reschwamm, 3:47.7.

2. Roaldset, 3:47.8.

3. Burukhina, 3:48.8.

4. Klaus, 3:48.7.

5. Saarinen, 3:49.3.

6. Dahlberg, 3:49.9.

Finals

1. Baranova, 3:50.1.

2. Reschwamm, 3:50.6.

3. Bauer, 3:51.1.

4. Burukhina, 3:51.5.

5. Roaldset, 3:54.1.

6. Schastlivaya, 3:58.9.

Freestyle Skiing

Moguls

1. Kari Traa, Norway.

2. Ann Battelle, United States.

3. Justine Van Houte, United States.

4. Aiko Uemura, Japan.

5. Kelly Ringstad, Canada.

6. Jillian Vogtli, United States.

Aerials

1. Veronica Brenner, Canada (89.46, 93.01), 182.47.

2. Nannan Xu, China, (84.24, 87.57), 171.81.

3. Brenda Petzold, United States, (76.85, 86.78), 163.63.

4. Jacqui Cooper, Australia, (78.75, 84.74), 163.49.

5. Evelyne Leu, Switzerland, (76.47, 84.36), 160.83.

6. Kelly Hilliman, United States, (66.70, 87.57), 154.27.

7. Ling Wang, China, (85.20, 63.54), 148.74.

8. Emily Cook, United States, (73.08, 71.82), 144.90.

9. Marrissa Berman, United States, (66.55, 69.61), 136.16.

10. Lili Liu, China, (82.37, 53.60), 135.97.

Skeleton

(After 4 Runs)

1. Alex Hamilton, Britain, 4:11.22.

2. Maya Bieri, Switzerland, 4:12.52.

3. Michelle Kelly, Canada, 4:13.03.

4. Lea Ann Parsley, United States, 4:14.84.

Snowboarding

Super-G

1. Sondra Van Ert, United States, 1:49.19.

2. Rosey Fletcher, United States, 1:53.75.

3. Stacia Hookom, United States, 1:54.00.

4. Dagmar Mair U.D. Eggen, Italy, 1:54.52.

5. Nathalie Desmares, France, 1:55.61.

6. Isabel Zedblacher, Austria, 1:55.90.

7. Lidia Trettel, Italy, 1:56.88.