Following is a list of Utah high school graduations. Names of student speakers are listed if they were provided by the schools:

Alpine School District

Alpine Summit High — Friday, May 30, 2 p.m., Noah's, 644 N. 2000 West in Lindon, 30 seniors.

American Fork High — Thursday, May 29, 12:30 p.m., Brigham Young niversity Marriott Center, 500 seniors.

Dan W. Peterson School — Wednesday, May 28, 1 p.m., Dan Peterson School, 5 seniors.

East Shore High — Thursday, June 19, 7 p.m., BYU Marriott Center, 200 seniors.

Lehi High — Thursday, May 29, 4 p.m., BYU Marriott Center, 500 seniors.

Lone Peak High — Friday, May 30, 7:30 p.m., BYU Center, 630 seniors.

Mountain View High — Friday, May 30, 9 a.m., BYU Marriott Center, 380 seniors.

Orem High — Friday, May 30, 4 p.m., BYU Marriott Center, 366 seniors.

Pleasant Grove High — Thursday, May 29, 9 a.m., BYU Marriott Center, 501 seniors, Montana Frecham, Nathan Merkley, Chad Jacobs and Justin Graff.

Timpanogos High — Friday, May 30, 12:30 p.m., BYU Marriott Center, 350 seniors.

Beaver School District

Beaver High — Thursday, May 22, 7 p.m., Karl Truman Gymnasium, Beaver, 100 seniors.

Milford High — Wednesday, May 21, 7 p.m., Milford High auditorium, Milford, 21 seniors, Kaitlin Livingston, Landon Mayer, Loni Mayer, Megan Denny.

Box Elder School District

Bear River High — Friday, May 30, 1:30 p.m., Utah State University Spectrum, Logan, 300 seniors.

Box Elder High — Friday, May 30, 7 p.m., USU Spectrum, Logan, 400 seniors.

Cache County School District

Cache High — Thursday, May 22, 7 p.m., USU Eccles Conference Center, 35 seniors.

Mountain Crest High — Wednesday, May 28, 7 p.m., USU Spectrum, 450 seniors.

Sky View High — Wednesday, May 28, 7:30 p.m., USU Spectrum, 450 seniors.

Carbon School District

Carbon High — Thursday, May 22, 1 p.m., BDAC, College of Eastern Utah, 215 seniors.

Daggett School District

Manila High — Friday, May 23, 7:30 p.m., Manila High gymnasium, 12 seniors, Kelli Hughes, Alexandria Gale, Blake Olorenshaw, Amy Stevenson, Megan Olson.

Davis School District

3-6 Program at Bountiful and Clearfield — Friday, June 6, 6 p.m., Bountiful High Auditorium, 60 seniors.

Bountiful High — Friday, May 30, 3 p.m., Bountiful Woods Cross Regional Center, North Salt Lake, 390 seniors.

Canyon Heights High — Friday, May 30, 6:30 p.m., Davis High Auditorium, 32 seniors.

Clearfield High — Thursday, May 29, 4 p.m., Dee Events Center, Weber State University, 670 seniors.

Davis High — Friday, May 30, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, 734 seniors.

Layton High — Thursday, May 29, noon, Dee Events Center, WSU, 435 seniors.

Mountain High — Thursday, June 26, 6 p.m., Northridge High, 90 seniors.

Northridge High — Friday, May 30, noon, Dee Events Center, WSU, 570 seniors.

Viewmont High — Thursday, May 29, 7:30 p.m., Dee Events Center, 475 seniors.

Woods Cross High — Friday, May 30, 7 p.m., Woods Cross Regional Center, North Salt Lake, 380 seniors.

Duchesne School District

Altamont High — Thursday, May 29, 7 p.m., Altamont High gymnasium, 33 seniors, Kenzi Sorensen, Melissa Carroll, Alayna Monsen, Echo Walker.

Duchesne High — Friday, May 30, 6 p.m., Duchesne High gymnasium, 45 seniors, Allyson Workman, Jared Bruton.

Tabiona High — Friday, May 30, 7 p.m., Tabiona High gymnasium, 15 seniors, Camille Fryar-Ludwig, Chase Potter.

Thompsen School — Thursday, May 29, 1 p.m., Thompsen School, 4 seniors.

Union High — Friday, May 30, 7:30 p.m., gymnasium, 130 seniors, Kristen Winterton, Sharee Winterton.

Emery School District

Emery High — Thursday, May 22, 7 p.m., auditorium, 150 seniors, Tamra Luke, McKay Alred, Kirsa Merrell, Katherin DeBry, Madison Jensen, Billie Jean Reed, Jordan Sanders.

Green River High — Thursday, May 22, 7 p.m., Green River High auditorium, 16 seniors, Leah Swalberg, Richard Dean.

Garfield School District

Bryce Valley High — Thursday, May 22, 8 p.m., Bryce Valley High auditorium, 23 seniors, Nathan Cloud, Ryan Moore.

Escalante High — Friday, May 23, 8 p.m., Escalante High auditorium, 18 seniors.

Panguitch High — Wednesday, May 21, 7 p.m., Panguitch High gymnasium, 37 seniors.

Grand School District

Grand County High — Tuesday, June 3, 8 p.m., at school, 107 seniors.

Granite School District

Granite Peaks Alternative School — Wednesday, June 4, 6 p.m., Cottonwood High, 130 seniors.

Cottonwood High — Thursday, June 5, 6 p.m., Cottonwood High auditorium, 375 seniors, Marcus Payne, Kelsie Copier, Evan Justin Taylor, Kaili K. Aiono, Stephanie Allee Davis, Stephen Andrew Moore, Nicholas Barton.

Cyprus High — Thursday, June 5, 3 p.m., Huntsman Center, University of Utah, 379 seniors.

Granger High — Thursday, June 5, 11 a.m., E Center, 3200 S. Decker Lake Drive, West Valley City, 400 seniors.

Granite High — Thursday, June 5, 6 p.m., football field, 54 seniors, Pansa Lerslerphant, Christopher Esparza, Teresa Sturgeon.

Granite Peaks Adult High — Saturday, June 28, 11 a.m., Cottonwood High, 250 adults.

Hartvigsen School — Wednesday, June 4, 12:30 p.m., Hartvigsen School multi-purpose room, 12 seniors.

Hunter High — Thursday, June 5, 3 p.m., E Center, West Valley City, 605 seniors, Talysha Tingey, Kylie Bingham, Michael Christensen, Kelsey VanSambeek, Jenny Coles, Michael Stewart.

Kearns High — Thursday, June 5, 7 p.m., E Center, 3200 S. Decker Lake Drive, West Valley City, 425 seniors, Stacia Ellis, Heather Larsen.

Olympus High — Wednesday, June 4, 7 p.m., Huntsman Center, U. of U., 414 seniors, Morgan Aldous, Marin Kohler.

Skyline High — Wednesday, June 4, 3 p.m., Huntsman Center, U. of U., 450 seniors.

Taylorsville High — Thursday, June 3, 7 p.m., Huntsman Center, U. of U., Salt Lake City, 505 seniors, Patrick Romero, Alicia Milar, Jason Liu, Wendy Vu, Christopher Thatcher.

Iron School District

Canyon View High — Thursday, May 22, 8 p.m., Southern Utah University Centrum, 186 seniors.

Cedar City High — Thursday, May 22, 4 p.m., SUU Centrum, 206 seniors.

Parowan High — Thursday, May 22, 8 p.m., Parowan High, 64 seniors.

Southwest Education Academy — Wednesday, May 21, 7 p.m., Canyon View High, 40 seniors, Miles Zemanek, Jessica Leeder, Ashlee Patrick, Kourtny Hepworth, Allison Rugolo.

Jordan School District

Alta High — Tuesday, June 3, 10 a.m., Utah Valley State College, McKay Events Center, Orem, 770 seniors.

Bingham High — Tuesday, June 3, 3 p.m., UVSC McKay Events Center, Orem, 725 seniors, Stefan Huynh, Sean Bullock.

Brighton High — Tuesday, June 3, 2 p.m., E Center, 3200 S. Decker Lake Drive, West Valley City, 610 seniors, Mary Alice Ballstaedt, Madison Chai, Dane J. Christensen.

Copper Hills High — Tuesday, June 3, 10 a.m., E Center, 600 seniors, Mike Smith, Kacey Wayman.

Hillcrest High — Tuesday, June 3, 6 p.m., E Center, 426 seniors.

Jordan High — Tuesday, June 3, 10 a.m., South Towne Expo Center, 550 seniors.

Riverton High — Tuesday, June 3, 7 p.m., South Towne Expo Center, 900 seniors.

South Park Academy — Wednesday, June 4, 8 a.m. for North Point, 10:30 a.m. for South Point, Utah State Prison, Draper, 200 adults.

South Valley High — Tuesday, June 3, 3:30 p.m., Jordan High auditorium, 95 E. Beetdigger Drive, Sandy, 40 seniors.

Valley High — Tuesday, June 3, 3 p.m., South Towne Expo Center, Sandy, 250 seniors, Ethan Pullan, Brea Satterfield, Erin Sanders, Cindy Wong.

West Jordan High — Tuesday, June 3, 6 p.m., Salt Lake Community College Redwood Campus, Lifetime Activities Center, 4600 S. Redwood Road, 455 seniors.

Juab School District

Juab High — Wednesday, May 28, 6:30 p.m., Juab High gym, 125 seniors.

Kane School District

Kanab High — Friday, May 23, 7 p.m., Kanab High, 59 seniors, Dani Corry, Justin Powell.

Lake Powell High — Wednesday, May 21, 7 p.m., Lake Powell High, 4 seniors.

Valley High —Thursday, May 22, 7 p.m., Valley High, 20 seniors, Kendra Maxwell, Malissa Maxwell, Kristen Rose, Tyson Judd.

Logan School District

Logan High — Thursday, May 29, 7:30 p.m., Kent Concert Hall, USU, Logan, 350 seniors, 14 valedictorians will speak.

Millard School District

CBA Center — Monday, May 19, 12:30 p.m., The Gathering Place on Main Street in Delta, 5 seniors.

Delta High — Tuesday, May 20, 7 p.m., Palladium, 142 seniors, Casey Smith, Melissa Sanders, Whitney Singleton, Paul Stephenson, Mindy Losee.

Eskdale High — Thursday, May 22, 7 p.m., auditorium, 4 seniors.

Millard High — Wednesday, May 21, 7 p.m., auditorium, 69 seniors, KristiRae Alldredge.

Morgan School District

Morgan High — Friday, May 30, 7 p.m., Morgan High auditorium, 165 seniors, Shaton Hatch, Chelsey Garfield, Casey Hoopes, Brigham Elton.

Murray School District

Murray High — Friday, May 30, 1 p.m., Lifetime Activities Center, Salt Lake Community College Redwood Campus, 600 S. Redwood Road, 480 seniors.

Nebo School District

Landmark High — Tuesday, May 27, 7 p.m., Spanish Fork High, 80 seniors, Jarom Hone, David Hadden, Chelsea Moore, Rebecca Sargeant.

Payson High — Wednesday, May 28, 6 p.m., UVSC McKay Events, 461 seniors, Cory Conder, McKenzie Stevens.

Spanish Fork High — Wednesday, May 28, 10 a.m., UVSC McKay Events Center, 500 seniors, Austin Andrus, William Rees, Marcus Hunt.

Springville High —Wednesday, May 28, 2 p.m., UVSC, 480 seniors, Bryson Pope, Katrina Anderson, Ryan Sommerfeldt.

North Sanpete School District

North Sanpete High — Friday, May 23, 7 p.m., North Sanpete High gymnasium, 154 seniors, Scott Bentley, Brittany Campbell, Rebekah Larsen, Hayley Carr, Amanda Poulson, Nathan Bench, Kylie Nielson.

North Summit School District

North Summit High — Thursday, May 22, 7 p.m., North Summit High gym, 76 seniors, Ashlin Olsen, Chase Black

Ogden School District

Ben Lomond High — Wednesday, May 28, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, Ogden, 190 seniors, Clelia Rivera, Chris Johnson, Charles Moulding.

Ogden High — Wednesday, May 28, 7:30 p.m., Ogden High auditorium, 250 seniors.

Washington High — Thursday, May 29, 5 p.m., Mound Fort Middle School, 47 seniors.

Park City School District

Park City High — Friday, June 6, 6 p.m., Park City High, 320 seniors.

Piute School District

Piute High — Friday, May 14, 8 p.m., Piute High gymnasium, 21 seniors.

Provo School District

Center for High School Studies — Tuesday, May 27, 7 p.m., Centennial Middle School, 25 seniors.

Independence High — Wednesday, May 28, 7 p.m., Independence High, 37 seniors.

Provo High — Thursday, May 29, 7 p.m., Utah Valley State College, 360 seniors, Vanna Cox, Emily Ojuka.

Timpview High — Thursday, May 29, 5 p.m., McKay Events Center at UVSC, 380 seniors, Chantel Olsen, Daniel Sorensen, Benjamin Lewis, Amber Felsted, Ashley Neves.

Rich School District

Rich High — Friday, May 23, 7 p.m., Rich High gymnasium, 42 seniors.

Salt Lake City School District

East High — Wednesday, June 4, 7 p.m., Abravanel Hall, 395 seniors,

Highland High — Thursday, June 5, 4 p.m., Salt Lake Community College, Redwood Campus, Lifetime Activities Center, 340 seniors.

Horizonte Instruction and Training Center — Saturday, June 7, 10 a.m., University of Utah Huntsman Special Events Center, 527 seniors and adults.

West High — Friday, May 30, 7 p.m., Salt Lake Community College Lifetime Activities Center, 440 seniors, Lindsey Brinton, Nhu-Y Ngoc Nyugen, Lindsey Larsen, Jessica Sandstrom.

San Juan School District

Monticello High — Wednesday, May 21, 7 p.m., Monticello High auditorium, 38 seniors.

Monument Valley High — Friday, May 23, 2 p.m., Monument Valley High gymnasium, 22 seniors.

Navajo Mountain High — Wednesday, May 21, noon, Navajo Mountain High gymnasium, 8 seniors, Kari James, Yolanda Bitsinnie.

San Juan High — Thursday, May 22, 5 p.m., San Juan High auditorium, 87 seniors, Stephanie Atkinson, Anne Hurst, Dane Lyman, Spenser Simpson.

Whitehorse High — Saturday, May 24, 10 a.m., Whitehorse High gymnasium, Montezuma Creek, 40 seniors.

Sevier School District

Cedar Ridge High — Friday, May 23, 10 a.m., Sevier Valley Center, 800 W. 200 South, Richfield, 41 seniors, Chelsea Gorder, Lydia Kunz.

North Sevier High — Friday, May 23, 8 p.m. North Sevier High gymnasium, 65 seniors, Rae Jacobsen, Wendy Bosshardt.

Richfield High — Friday, May 23, 2 p.m., Sevier Valley Center, 800 W. 200 South, Richfield, 130 seniors, Randi Dunn, Kammi Griffin.

South Sevier High — Friday, May 23, 5:30 p.m., Sevier Valley Center, 800 W. 200 South, Richfield, 84 seniors, Derrick Forbush, Amy Florang.

South Sanpete School District

Gunnison High — Friday, May 23, 7 p.m., Gunnison Valley High gymnasium, 73 seniors, Teigen Jensen, Justin Alred, Jeremy Reid, Tessa Christensen.

Manti High — Friday, May 23, 5 p.m., Manti High gymnasium, 135 seniors, Tim Smith, Lacey Bradley, Alexis Allen.

South Summit School

South Summit High — Friday, May 30, 7 p.m., High, 94 seniors, Candace Weller.

Tintic School District

Tintic High — Wednesday, May 21, 8 p.m., gymnasium, 21 seniors.

Tooele School District

Dugway High — Wednesday, May 28, 7:30 p.m., Dugway High gymnasium, 18 seniors, Anna McCarty, Jessica Nichols.

Grantsville High — Thursday, May 29, 6 p.m., gymnasium, 240 seniors.

Tooele Adult Education — Friday, May 30, 7 p.m., Grantsville High, 80 adults.

Tooele High — Wednesday, May 28, 6 p.m., Huntsman Center, University of Utah, 300 seniors.

Wendover High — Thursday, May 29, 7 p.m., gymnasium, 24 seniors.

Uintah School District

Uintah High — Friday, May 23, 5:30 p.m., football stadium, 260 seniors.

Wasatch School District

Wasatch High — Friday, May 23, 1 p.m., Wasatch County Events Center, 415 S. Southfield Road, 285 seniors.

Washington School District

Dixie High — Thursday, May 22, 11 a.m., Burns Arena Center, Dixie State College, 350 seniors, Turner Pope, Aditya Kaddu, Kendra Davis, Erin Gavin, Aaron Roos.

Enterprise High — Thursday, May 22, 6 p.m., gymnasium, 57 seniors, Mandy Davis, Samantha Wallin.

Hurricane High — Friday, May 23, 5 p.m., DSC Burns Arena, 200 seniors, Sean Fisher, Jordan Hall, Richard Wixom.

Millcreek High — Thursday, May 22, 7 p.m., Cox Auditorium, DSC, 57 seniors, Kelli Luster, Marteena Pikyavit, Ali Reed, Kayleen Tohannie.

Pine View High — Friday, May 23, 11 a.m., DSC Burns Arena, 400 seniors, Steven Burke Van Norman, Zack Zabriskie, Clark Wilkey.

Snow Canyon High — Friday, May 23, 2 p.m., DSC Burns Arena, 280 seniors, Ben Stanley, Daniel Stakland, Colby Hortin.

Wayne School District

Wayne High — Friday, May 23, 4 p.m., auditorium, 35 seniors.

Weber School District

Bonneville High — Monday, May 19, noon, Dee Events Center, WSU, 375 seniors, Amanda Truong, Ethan Olsen.

Fremont High — Monday, May 19, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, 530 seniors.

Roy High — Wednesday, May 21, 1 p.m., Dee Events Center, WSU, 372 seniors, Jessica Carter, Dalton Bennett.

Weber High — Tuesday, May 20, 2 p.m., Dee Events Center, WSU, 554 seniors, Parker Murray, Kyle Gordon, Katherine Mugerditchan.

Charter and private schools

Ability School of Utah — Friday, May 23, 7 p.m., 547 W. 3900 S., Salt Lake City, 2 seniors, Layne Behunin, Zachery Romrell.

Academy for Math Engineering and Science (AMES) — Thursday, June 5, 2 p.m., Libby Gardner Hall, University of Utah, 90 seniors.

American Leadership Academy — Wednesday, May 28, auditorium, 57 seniors.

Berean Baptist Christian Academy — Friday, May 16, 7 p.m., auditorium, 3846 Jackson Ave., 1 senior.

Christian Heritage — Friday, May 23, 7 p.m., Washington Heights Baptist Church, 23 seniors.

City Academy School — Monday, June 9, 7 p.m., Utah Museum of Fine Arts, 4 seniors.

Daystar Adventist Academy — Sunday, May 25, 10 a.m., school chapel, 320 E. Castleton Road, 8 seniors.

East Hollywood High — Wednesday, June 4, 7 p.m., Salt Lake Community College Lifetime Activity Center, Redwood Campus, 50 seniors.

Fast Forward — Wednesday, May 28, 7 p.m., Eccles Conference Center, Utah State University, 65 seniors.

Intermountain Christian School — Tuesday, June 6, 7 p.m., auditorium, 22 seniors.

Itineris Early College High School— Saturday, June 3, 11 a.m., Thanksgiving Point Show Barn, 71 seniors.

Juan Diego Catholic High School — Saturday, May 24, 10 a.m., auditorium, 300 E. 11808 South, 184 seniors.

Judge Memorial Catholic High School — Sunday, May 25, 3 p.m., Abravanel Hall, 181 seniors.

Karl G. Maeser Preparatory Academy — Friday, May 30, 2 p.m. Karl G. Maeser Building, BYU, 4 seniors.

Layton Christian Academy — Friday, May 23, 6 p.m., Christian Life Center, 2352 E. Highway 193, 38 seniors.

Meridian High — Friday, May 23, 1 p.m., Provo Tabernacle, 100 S. University Ave., 11 seniors.

Mount Vernon Academy — Thursday, May 22, 6 p.m., Murray Amphitheater, 5000 S. 300 East, 23 seniors.

Northern Utah Academy for Math, Engineering and Science — Friday, May 23, 4 p.m., Austad Theater, Weber State University, 75 seniors.

Oakley School — Friday, June 13, 9 a.m., front lawn, 251 Weber Canyon Road, 28 seniors.

Paradigm High — Saturday, May 31, 7 p.m., Hale Center Theater, Salt Lake City, 17 seniors.

Realms of Inquiry — Wednesday, June 4, 6:30 p.m., Realms of Inquiry, 1140 S. 900 East, 5 seniors.

Rowland Hall-St. Mark's School — Saturday, May 31, 10 a.m., First Baptist Church, 777 S. 1300 East, 79 seniors.

Salt Lake High School for the Performing Arts — Wednesday, June 4, 5 p.m., Highland High auditorium, 9 seniors.

Salt Lake Lutheran High — Friday, June 6, 7 p.m., Grace Lutheran Church, 1815 E. 9800 South, 13 seniors.

St. Joseph High — Friday, May 23, 7 p.m., St. Joseph's Catholic Church, 514 24th St., Ogden, 37 seniors.

Turnabout Stillwater Academy — Tuesday, May 20, 6 p.m., Riverton City Community Center, 12300 S. Redwood Road, 19 seniors.

Tuacahn High School for the Performing Arts — Thursday, May 15, 8 p.m., Tuacahn amphitheater, 19 seniors.

Uintah River High — Thursday, May 22, 7 p.m., tribal auditorium, 8 seniors.

Utah County Academy of Sciences — Thursday, May 22, 7 p.m., Provo LDS Tabernacle, 100 S. University Ave., 100 seniors.

Utah Home Education Association — Thursday, May 29, 7 p.m., Calvary Chapel of Salt Lake, 460 W. Century Drive (4350 South), 5 seniors.

Walden School of Liberal Arts — Saturday, May 24, 7 p.m., at Aspen Grove, 12 seniors.

Wasatch Academy — Saturday, May 24, 1 p.m., campus north lawn, 120 S. 100 West, 44 seniors.

Waterford School — Thursday, June 5, 11 a.m., Abravanel Hall, 69 seniors.