Boys

Class 5A

Team scores

1, Davis, 20; 2, Weber, 17; 3, Viewmont, 15; 4, Riverton, 14; 5 (tie), Fremont, Layton, Taylorsville, 10; 8, Bingham, 9.5; 9, Jordan, 8.5; 10 (tie), Lone Peak, Hillcrest, Skyline, 8.

Individual results

1,600 Meters — 1, Trevor Sharp, 4:18.24; 2, Steven Clark, Skyline; 4:18.78; 3, Geoge Barlow, Weber, 4:22.57; 4, Ben Felix, American Fork, 4:22.99; 5, Tyson Butler, Layton, 4:24.69; 6, Oliver Williams, Brighton, 4:24.69; 7, Marcus Charlesworth, Fremont, 4:25.45; 8, Nate Jewkes, Bingham, 4:25.51.

Discus — 1, Dustin Martin, Weber, 171'06; 2, Bryce Hall, Davis, 170'02; 3, Zack Pitts, Jordan, 159'0; 4, Ethan Anderson, Fremont, 149'10.5; 5, Aaron Hill, Syracuse, 148'07; 6, Jacob Johnson, Fremont, 147'10; 7, Luke Allred, Davis, 143'07.5; 8, Tony Hill, Davis, 142'01.

High Jump — 1, Mike Staker, Taylorsville, 6'08; 2, Danny Thompson, Hillcrest, 6'06; 3, Eric Swain, Layton, 6'04; 4, Mathew Daley, Davis, 6'00; 5, Matthew Maughan, Riverton, 6'00; 6, Tanner Burton, Syracuse, 6'00; 7 (tie), Jared Allridge, Pleasant Grove; Geoff Ritter, Timpanogos; Tyler Burns, Weber, 5'10.

Pole Vault — 1, Levi Ball, Viewmont, 14'06; 2, Mike Ashton, Lone Peak, 14'00; 3, Keith Sasine, Bingham, 14'00; 4, Brodie Behrmann, Viewmont, 13'06; 5, Rob White, Davis, 13'00; 6 (tie), Jordan Jepperson, Bingham; Zach Little, Jordan, 12'06; 8, Ryan Peterson, Alta, 12'00.

Class 4A

Team scores

1, Box Elder, 26; 2, Mountain View, 16; 3 (tie), Snow Canyon, Timpview, 11; 5 (tie), Dixie, Springville, 8; 7, Orem, 7.5; 8, Bountiful, 7; 9, Bonneville, 5.5; 10, Tooele, 4.

Individual results

1,600 Meters — 1, Travis Fuller, Mtn. View, 4:20.09; 2, Spencer Gardner, Springville, 4:20.61; 3, Jonathan Nelson, Timpview, 4:23.05; 4, Nate Fletcher, Timpview, 4:23.67; 5, Greg Bate, Mtn. View, 4:26.84; 6, Neal Ferrin, Mtn. Crest, 4:26.85; 7, Darren Ott, Orem, 4:28.44; 8, Hayden Hawks, Snow Canyon, 4:29.72.

Sprint medley — xxx

Discus — 1, Daltry Balmer, Box Elder, 150'00; 2, Blayde McClellan, Box Elder, 147'09; 3, Stephen Thornton, Box Elder, 142'05.5; 4, Matt Barker, Bountiful, 137'03; 5, Levi Pendleton, Roy, 136'11; 6, Cody Mott, Tooele, 135'11; 7, Chris Johnson, Box Elder, 131'01.5; 8, Kolt Wright, Tooele, 122'06.

High Jump — 1, Adam Timo, Snow Canyon, 6'08; 2, Sinjin Cooper, Dixie, 6'06; 3 (tie), Zach Blackham, Orem; Chase Reynolds, Bonneville, 6'04; 5, Mike Wright, Woods Cross, 6'04; 6 (tie), Ken Millard, Mountain View; Cache Hawkes, Bountiful; Preston Fairbourn, Olympus, 6'02.

Class 3A

Team scores

1, Hurricane, 24; 2, Cear. 19; 3, Judge, 18; 4, Park City, 15; 5, Bear River, 12; 6 (tie), Emery, Juan Diego, 11; 8, Wasatch, 10; 9, Morgan, 9.5; 10, North Sanpete, 9.

Individual results

1,600 Meters — 1, Luke Puskedra, Judge, 4:09.29; 2, Karl Wilcock, Hurricane, 4:23.88; 3, Mike Hardy, Morgan, 4:23.97; 4, Josh Gardner, Cedar, 4:26.26; 5, Chris Brower, Beaver River, 4:33.93; 6, Kenny Holt, Park City, 4:34.83; 7, Cameron Edwards, Park City, 4:36.72; 8, Shaun Russon, North Sanpete, 4:37.09.

Sprint medley — 1, Park City (Brent Ryberg, Charlie Sisk, Blake Thorne, Eric Walker) 3:31.46; 2, Cedar, 3:32.09; 3, Hurricane, 3:33.43; 4, Judge, 3:38.69; 5, Logan, 3:39.55; 6, Bear River, 3:39.66; 7, Emery, 3:39.76; 8, Morgan, 3:40.75.

Discus — 1, Jared Behunin, Hurricane, 158'11; 2, Garrett Spence, Delta, 156'07; 3, James Markosian, Juan Diego, 155'05.5; 4, Zac Clement, Emery, 149'01; 5, Tenkai Kawazoe, Juan Diego, 147'01; 6, Zack Barnes, Uintah, 138'00; 7, Jon Holley, Ogden, 135'11; 8, Devin Kallas, Juan Diego, 134'09.

High Jump — 1, Alex Boxx, Wasatch, 6'04; 2, Carson Jorgensen, North Sanpete, 6'02; 3, Evan Harris, Cedar, 6'00; 4, James Taylor, Bear River, 6'00; 5, Kyle Johansen, Emery, 6'00; 6, Jack Oles, Judge, 6'00; 7, Dayton Smith, Morgan, 5'10; 8 (tie), Braden Barlow, Morgan; Ryan Rassmussen, Carbon, 5'10.

Class 2A

Team scores

1, Juab, 44.75; 2, North Summit, 30; 3, Parowan, 26; 4 (tie), Richfield, Manti, 20.75; 6, Kanab, 19.5; 7, Beaver, 15; 8, South Sevier, 7; 9, ALA, 4; 10, Grand, 3.

Individual results

1,600 Meters — 1, Daniel Howell, Manti, 4:31.63; 2, Tyler Robinson, Parowan, 4:34.48; 3, Josh Monsen, Richfield, 4:41.80; 4, Nathan Fowles, North Summit, 4:45.29; 5, Josh Richins, Juab, 4:48.96; 6, Bryan Dinkel, Juab, 4:51.14; 7, Chaise Warr, Parowan, 4:52.17; 8, Steven Bunker, Juab, 4:53.37.

Sprint medley — 1, Parowan (Jacob Barton, Bradley Callahan, Blake Overson, Tyler Robinson) 3:43.48; 2, Richfield, 3:44.07; 3, Manti, 3:45.97; 4, North Summit, 3:47.50; 5, ALA, 3:50.62; 6, North Sevier, 3:53.61; 7, Beaver, 3:55.66; 8, Juab, 3:55.71.

Discus — 1, Russell Nielson, Juab, 153'09.5; 2, Ty Bunting, Kanab, 139'01; 3, Kade Brough, Juab, 138'06.5; 4, Whit Jones, North Summit, 136'05; 5, Tayson Whittaker, Richfield, 135'09; 6, Derick Eddy, Grand, 131'03; 7, Tyler Tuttle, Richfield, 130'04.5; 8, Landon Leavitt, South Sevier, 127'07.5.

High Jump — 1, Russell Nielson, Juab, 6'09; 2, Justin Orton, Kanab, 6'02.00; 3, Nathan Roberts, South Sevier, 6'00; 4, Jordan Carter, Beaver, 5'10; 5, Tyler Thomas, Manti, 5'10; 6, Trevor Hansen, Juab, 5'10; 7 (tie), Timmy Johnson, Richfield; Griffin Aste, Manti; Denton Neilson, Juab; Danny Althaus, Cross Creek, 5'08.

Pole vault — 1, Wyatt Richins, North Summit, 13'00; 2, Brad Anderson, Beaver, 12'06.00; 3, Lorenzo Jensen, Juab, 12'06; 4, Colby Richins, North Summit, 12'00; 5, Justin Call, Parowan, 11'06; 6, Garett Madril, Kanab, 11'06; 7, Chase Halterman, Parowan, 11'00; 8 (tie), Rendon Shields, Millard; Mitchell Visser, Kanab, 10'06.

Class 1A

Team scores

1, Panguitch, 31.5; 2, Rich, 29; 3, Wasatch Academy, 19.5; 4 (tie), Bryce Valley, St. Joseph, 12; 6 (tie), Wayne, Escalante, 10; 8, Tabiona, 7.

Individual results

1,600 Meters — 1, Trac Norris, Pangiutch, 4:30.5; 2, Oliver Peart, Rich, 4:37.12; 3, Elijah Rono, Wasatch Academy, 4:38.23; 4, Daniel Philpot, St. Joseph, 4:41.37; 5, Josh Bateman, Panguitch, 4:43.04; 6, Adam Butler, Monticello, 4:43.15; 7, Travis Mirzaoff, St. Joseph, 4:44.24; 8, Colton Roberts, Tabiona, 4:45.74.

Sprint medley — 1, Rich (Devyn Enns, Bradley Holmes, Quinten Weston, Kalon Weston) 3:45.6; 2, Wasatch Academy, 3:46.38; 3, Panguitch, 3:48.53; 4, St. Josph, 3:54.41; 5, Milford, 3:56.82; 6, Tabiona, 3:59.56; 7, Monticello, 4:04.36; 8, Wendover, 4:18.65.

Discus — 1, Jordan Ellett, Wayne, 130'07.5; 2, J.J. Dunham, Bryce Valley, 129'03; 3, Kazen Pollock, Panguitch, 125'08; 4, Tyler Davis, Duchesne, 120'07.5; 5, Bridger Greenman, Christian Heritage, 117'06.5; 6, Sean Carter, Wendover, 111'06; 7, Tyler Cooper, Christian Heritage, 109'08.5; 8, Joshua John, Whitehorse, 108'04.5.

High Jump — 1, Caden Anderson, Rich, 6'04; 2, Kevin Griffin, Escalante, 6'02; 3 (tie), Lucas Harldsen, Wasatch Academy; Eric Frandsen, Panguitch, 6'02; 5, Curtis Mortensen, Bryce Valley, 6'00; 6, Kelsey Carter, Tabiona, 5'10; 7, Mike Munson, Escalante, 5'10; 8, Clint Cornelison, Rich, 5'10.

Girls

Class 5A

Team scores

1, Riverton 28; 2, Davis 24; 3, Viewmont 20; 4, Lone Peak 16; 5, Spanish Fork 14; 6, Fremont 10; 7, Copper Hills 9, 8 (tie), Skyline, Weber 8.

Individual results

1,600 Meters — 1, Lacey Cramer, Lone Peak, 4:56.18; 2, Natalie Haws, Davis, 5:01.35; 3, Shalaya Kipp, Skyline, 5:04.01; 4, Jessie Chugg, Fremont, 5:07.88; 5, Candace Eddy, Davis, 5:08.30; 6, Danielle West, American Fork, 5:12.09; 7, Rachel Webb, Skyline, 5:12.97; 8, Loren Storey, Davis, 5:13.63.

Shot put — 1, Candus Aiello, Riverton, 42'01.25; 2, Tulai Lupeamanu, Riverton, 37'09.5; 3, Dani Lockhart, Riverton, 37'07.5; 4, Britlie Silvester, Clearfield, 37.05.25; 5, Jessica Crawley, Syracuse, 37'02.5; 6, Talyn Patterson, Hillcrest, 36'07.5; 7, Jamie Duckworth, Riverton, 36'06; 8, Stephanie Jenkins, Lone Peak, 36'01.25.

Long Jump — 1, Bailee Whitworth, Viewmont, 17'10.25; 2, Kami Shupe, Weber, 17'03; 3, Caprice Brown, Copper Hills, 17'01.5; 4, Collette Simmons, Davis, 16'11.25; 5, Elizabeth Meinhart, Spanish Fork, 16'05; 6, Megan Smith, Lone Peak, J16'05; 7, Mykah Hansen, Lone Peak, 16'04; 8, Rachel Johnson, Riverton, 16'01.25.

Javelin — 1, Kelli Roach, Spanish Fork, 120'08; 2, Liz Smart, Viewmont, 111'04; 3, Brittany Dickson, Davis, 110'09; 4, Analaine Pelaez, Fremont, 107'11; 5, Dana Sullivan, Bingham, 106'11; 6, Shawna Michaelis, Copper Hills, 106'00; 7, Caitlin Cook, Viewmont, 104'08; 8, Danielle Kempner, Riverton, 102'00.

Class 4A

Team scores

1, Mountain View 21; 2 (tie), Orem, Box Elder 19; 4, Bountiful 17; 5, West 11; 6 (tie), Bonneville, Pine View, Roy 10.

Individual results

1,600 Meters — 1, Ruth Hilton, Pine View, 5:08.37; 2, Kendy Christiansen, Orem, 5:12.17; 3, Sarah Yingling, Mtn. View, 5:12.19; 4, Sarah Edwards, Woods Cross, 5:13.22; 5, Stephanie Jensen, Timpview, 5:13.87; 6, Krystal Harper, Orem, 5:16.77; 7, Stephanie Talbot, Box Elder, 5:18.44; 8, Rachel Perkins, Olympus, 5:18.68.

Shot put — 1, Nicole Knighton, Bountiful, 45'07.75; 2, Jennika Wright, Dixie, 36'09.5; 3, Mele Hosea, Cottonwood, 36'03.25; 4, Becky Reeves, Orem, 34'07.75; 5, Rylee Mulitalo, Tooele, 34'07.5; 6, Konefesi Vaisgana, West, J34-07.5; 7, Karen Wilkinson, Bountiful, 34'06.5; 8, Graceann Jacobson, Mtn. View, 34'04.25.

Long Jump — 1, Sam Morris, Roy, 17'01; 2, Chelsya Howard, Box Elder, 16'10.25; 3, Anjie Lines, Mtn. View, 16'09.5; 4, Makira Kuan, Bountiful, 16'09; 5, Lexie Esplin, Snow Canyon, 16'03.5; 6, Mckell Compton, Box Elder, 16'02; 7, Meliame White, Murray, 16'01.5; 8, Cassidee Christensen, Tooele, 16'00.75.

Javelin — 1, Tiffany Hellstrom, Bonneville, 139'08; 2, Konefesi Vaisgana, West, 124'03; 3, Alyssa Peacock, Box Elder, 120'09; 4, Alyssa Olsen, Mtn. View, 114'11; 5, Wendy Madsen, Mtn. Crest, 111'00; 6, Auna Janis, Mtn. View, 101'02; 7, Elisha Le, Orem, 101'00; 8, Becky Reeves, Orem, 98'04.

Class 3A

Team scores

1, Hurricane 33; 2, Judge Memorial 30; 3, Ogden 27; 4, Delta 22; 5, Cedar 14; 6, North Sanpete 13; 7, Wasatch 10; 8 (tie), Park City, Logan 9.

Individual results

1,600 Meters — 1, Chloe Calton, Ogden, 5:01.64; 2, Hailey Knettles, Judge, 5:06.93; 3, Sarah Callister, Ogden, 5:09.43; 4, Taylor Thornley, Logan, 5:11.22; 5, Gillian Gorelick, Park City, 5:17.14; 6, Stephanie Honey, North Sanpete, 5:22.99; 7, Patricia Smith, Carbon, 5:28.24; 8, Ariel Quarez, Morgan, 5:29.18.

Sprint medley — 1, Ogden (Sarah Callister, Chloe Calton, Jamie Younger, Drianne Younger), 4:12.66; 2, Judge Memorial, 4:14.18; 3, North Sanpete, 4:17.48; 4, Park City, 4:20.44; 5, Cedar, 4:22.62; 6, Bear River, 4:25.43; 7, Grantsville, 4:27.97; 8, Logan, 4:30.29.

Shot put — 1, Whitney Singleton, Delta, 40'04; 2, Shanae Vaifanua, Hurricane, 38'11.75; 3, Natalie Hoyt, Hurricane, 36'01; 4, Jenna Sliwinski, Judge, 35'05.75; 5, Jessica Lindow, North Sanpete, 35'02.25; 6, Sadi Hoyt, Hurricane, 34'04.5; 7, Anna Moulding, Ben Lomond, 34'03; 8, Jamie Warren, Ogden, 33'07.

Long Jump — 1, Shaye Maurer, Cedar, 17'06.75; 2, Elli McMillan, Judge, 16'11; 3, Felicia Olmos, Carbon, 16'08; 4, Shanae Vaifanua, Hurricane, 16'07.25; 5, Jaclyn Jones, Delta, 16'07; 6, Ashley Bartlett, Grantsville, 16'05.25; 7, Madison Jensen, Emery, 16'04; 8, Damara Walker, Judge, 15'06.

Javelin — 1, Aubri Salazar, Wasatch, 127'11; 2, Devri Fitzgerald, Delta, 123'10; 3, Natalie Hoyt, Hurricane, 117'00; 4, Sadi Hoyt, Hurricane, 113'00; 5, Carolyn Johnson, Morgan, 112'03; 6, Jaylee Dudley, Uintah, 109'07; 7, Angie Phillips, Logan, 106'09; 8, Jordan Hartman, Logan, 100'01.

Class 2A

Team scores

1, North Sevier 42; 2, Millard 27; 3, Parowan 24; 4, Grand 20; 5, Juab 17, 6 (tie), Richfield 14, North Summit 14; 8, Manti 11.

Individual results

1,600 Meters — 1, Kiersten Blauer, Parowan 5:18.37; 2, Dayna VanArsdol, Grand, 5:19.28; 3, Shelli Richardson, Millard, 5:21.88; 4, Rickie Warr, Parowan, 5:35.55; 5, Jackie Platt, Enterprise, 5:37.51; 6, Jenalynn Thiriot, North Summit, 5:38.04; 7, Katie Hiatt, San Juan, 5:39.20; 8, Mckesha Nielsen, Richfield, 5:40.62.

Sprint medley — 1, Grand (Oceanna Irish, C.J. Kennedy, Whitney Keogh, Dayna VanArsdol), 4:21.67; 2, Millard, 4:28.48; 3, North Summit, 4:28.70; 4, North Sevier, 4:29.89; 5, Richfield, 4:33.47; 6, American Leadership, 4:36.22; 7, Parowan, 4:38.97; 8, Juab, 5:00.36.

Shot put — 1, Kenzie Robins, North Sevier, 35'03; 2, Melissa Porter, North Sevier, 34'10; 3, Mckell Camp, North Sevier, 33'08.25; 4, Amanda Winn, Richfield, 32'06; 5, Alexis Christensen, Richfield, 31'07.75; 6, Shelly Orton, Kanab, 31'06.25; 7, Katie Kenison, Juab 30'08.5; 8, Britnee Wiberg, North Summit, 29'03.75.

Long Jump — 1, Cami Maughan, Beaver, 16'00.5; 2, Audrey Adams, Juab, 16'00.25; 3, Tawni McFarlane, Manti, 15'07; 4, Autumn Murphy, Parowan, 15'05.5; 5, Sophia Stephens, North Summit, 15'04; 6, Amber Freeman, Millard, 15'03; 7, Shae Guerrero, Grand, 15'01.5; 8, Mishaelle Sampson, North Sevier, J15-01.5.

Javelin — 1, Amber Freeman, Millard, 125'10; 2, Mckell Camp, North Sevier, 118'03; 3, Katie Kenison, Juab, 107'09; 4, Kati Tucker, Manti, 105'01; 5, Melissa Porter, North Sevier, 101'01; 6, Sydney Mills, S. Sevier, 100'02; 7, Tina Dalton, Parowan, 96'02; 8, Sarah Madsen, ALA, 94'11.

Class 1A

Team scores

1, St. Joseph, 29; 2 (tie), Monticello, Duchesne, 26; 4, Piute, 19; 5, Tabiona, 18; 6 (tie), Rich, Panguitch, 14; 8 (tie), Brce Valley, Milford, 12.

Individual results

1,600 Meters — 1, Andrea Chavez, St. Joseph, 5:20.13; 2, Tauna Dehaan, St. Joseph, 5:25.22; 3, Macee Nielson, Monticello, 5:26.5; 4, Alex Shaw, St. Joseph, 5:26.95; 5, Andrea Mayer, Milford, 5:42.16; 6, Kaitlin Livingston, Milford, 5:46.30; 7, Mckenzie Lindsay, Altamont, 5:53.68; 8, Brooke Blackburn, Wayne, 5:54.04.

Sprint medley — 1, Monticello (Janessa Bowring, Shantel Mussleman, Macee Nielson, Miriam Reay), 4:39.59; 2, Pangiutch, 4:31.23; 3, St. Joseph, 4:35.71; 4, Milford, 4:41.64; 5, Wayne, 4:43.88; 6, Rich, 4:47.02; 7, Bryce Valley, 5:06.44; 8, Piute, 5:13.26.

Shot put — 1, Jessica Madsen, Duchesne, 33'10; 2, Savana Gines, Tabiona, 31'02.5; 3, Nicole Lamborn, Rich, 30'10.25; 4, Lisa Kireiev, SL Lutheran, 30'09; 5, Rachel Stagg, West Desert, 29'02.5; 6, Tasha Reilley, Duchesne, 28'05.75; 7, Kandice Gleave, Piute, 28'00.75; 8, Julia Oppenhein, Wendover, 28'00.5..

Long Jump — 1, Loni Allan, Piute, 16'01; 2, Sidnie Fabrizio, Duchesne, 15'00.75; 3, Alyssa Parkin, Panguitch, 15'00; 4, Torey Smith, Rich, 14'09.25; 5, Charlee Ott, Bryce Valley, 14'08; 6, Shanna Northcott, Manila, 14'08.00; 7, Emmanuelle Reay, Monticello, 14'07; 8, Chelsey Ramirez, Bryce Valley, 14'06.5.

Javelin — 1, Savana Gines, Tabiona, 111'02; 2, Ashley Dowell, Monticello; 110'11; 3, Kandice Gleave, Piute, 104'10; 4, Karrisa Shakespear, Bryce Valley, 104'05; 5, Hope Johnson, Monument Valley, 98'06; 6, Jessica Madsen, Duchesne, 95'11; 7, Victoria Guzel, Duchesne, 93'08; 8, Sabina Leber, Monument Valley, 93'07.