5A State Tournament

Tuesday's winner's bracket games

At UVSC

Bingham (16-8) vs. Timpanogos (19-5), 4:30 p.m.

Taylorsville (17-7) vs. Riverton (21-3), 7 p.m.

Monday's consolation games

At UVSC

Fremont (14-11) vs. Layton (13-10), 11 a.m.

Viewmont (17-7) vs. American Fork (15-9), 1:30 p.m.

Copper Hills (11-14) vs. Alta (16-7), 4:30 p.m.

Spanish Fork (18-6) vs. Lone Peak (16-6), 7 p.m.

4A State Tournament

Tuesday's winner's bracket games

At Kearns High School

Cyprus (17-6) vs. Dixie (19-5), 4:30 p.m.

Pine View (20-4) vs. Cottonwood (17-7), 7 p.m.

Monday's consolation games

At Kearns High School

Springville (14-10) vs. Payson (13-12), 11 a.m.

Mtn. Crest (12-12) vs. Mtn. View (16-8), 1:30 p.m.

Bonneville (11-13) vs. Orem (15-9), 4:30 p.m.

Sky View (12-10) vs. Box Elder (14-10), 7 p.m.

3A State Tournament

Today's games

Winner's bracket

At Kearns High School

Juan Diego (19-5) vs. Cedar (14-8), 11 a.m.

Canyon View (12-11) vs. Judge (23-1), 1:30 p.m.

Consolation bracket

At Copper Hills High School

Park City (10-14) vs. Grantsville (10-14), 11 a.m.

Logan (15-8) vs. Bear River (14-8), 1:30 p.m.

At Taylorsville High School

Union (10-12) vs. Carbon (10-15), 11 a.m.

Wasatch (8-16) vs. Emery (12-12), 1:30 p.m.

SOFTBALL PLAYOFFS

5A State Tournament

Today's winner's bracket games

All games begin at 4 p.m.

Riverton (19-3) at Spanish Fork (21-2)

Hunter (16-6) at Fremont (20-3)

Pleasant Grove (11-10) at Taylorsville (16-4)

Northridge (13-9) at Weber (12-11)

Thursday's consolation games

All games begin at 4 p.m.

Layton (9-13) at Alta (8-10)

American Fork (11-11) at Brighton (11-11)

Copper Hills (11-12) at Viewmont (13-10)

Lehi (15-7) at Bingham (19-3)

4A State Tournament

Today's winner's bracket games

All games begin at 4 p.m. unless otherwise noted

Olympus (16-6) at Bountiful (17-4)

Tooele (17-5) at Dixie (17-6)

Snow Canyon (20-3) at Springville (17-5)

Roy (18-5) at Murray (18-4), 3 p.m.

Thursday's consolation games

All games begin at 4 p.m.

West (11-8) at Timpview (11-12)

Cottonwood (7-16) at Woods Cross (11-10)

Box Elder (8-14) at Cyprus (10-12)

Payson (13-10) at Sky View (15-8)

3A State Tournament

Today's games

Winner's bracket

At Valley Softball Compex

Wasatch (11-12) vs. Juan Diego (17-7), 5:30 p.m.

Cedar (11-11) vs. Grantsville (19-3), 5:30 p.m.

Hurricane (12-10) vs. Bear River (19-4), 5:30 p.m.

Uintah (16-7) vs. Emery (18-5), 5:30 p.m.

Consolation bracket

Wasatch/Juan Diego loser vs. Judge (8-15), 7:30 p.m.

Cedar/Grantsville loser vs. N. Sanpete (6-16), 7:30 p.m.

Hurricane/Bear River loser vs. Union (15-9), 7:30 p.m.

Uintah/Emery loser vs. Morgan (11-10), 7:30 p.m.

SOCCER PLAYOFFS

5A State Tournament

Friday's quarterfinals

All games begin at 4 p.m.

Layton (9-6-2) at Alta (12-4-1)

Jordan (13-3-1) at Viewmont (14-2-1)

Fremont (11-4-2) at Brighton (12-2-2)

Davis (9-5-2) at Weber (10-6-1)

4A State Tournament

Friday's quarterfinals

All games begin at 4 p.m.

East (13-4) at Bonneville (12-1-2)

Cottonwood (7-7-3) at Mountain View (11-3-3)

Pine View (13-2-1) at Springville (15-2)

Mtn. Crest (8-7-2) at Bountiful (11-3-3)