5A State Tournament

Today's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Brighton (9-13) at Bingham (14-8)

Fremont (13-10) at Lone Peak (15-5)

Timpanogos (17-5) at Viewmont (16-6)

West Jordan (9-13) at Alta (15-6)

American Fork (14-8) at Northridge (11-3)

Copper Hills (10-13) at Taylorsville (15-7)

Weber (14-8) at Riverton (19-3)

Layton (12-9) at Spanish Fork (17-5)

4A State Tournament

Today's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Springville (13-9) at Cyprus (15-6)

Granger (10-12) at Box Elder (13-9)

Olympus (15-6) at Dixie (17-5)

Mtn. Crest (11-11) at Orem (14-8)

Murray (13-9) at Pine View (18-4)

Bonneville (10-12) at Mtn. View (15-7)

Bountiful (8-14) at Cottonwod (15-7)

Payson (12-11) at Sky View (11-9)

3A State Tournament

Thursday's games

Winner's bracket

At Kearns High School

Juan Diego (19-5) vs. Cedar (14-8), 11 a.m.

Canyon View (12-11) vs. Judge (23-1), 1:30 p.m.

Consolation bracket

At Copper Hills High School

Park City (10-14) vs. Grantsville (10-14), 11 a.m.

Logan (15-8) vs. Bear River (14-8), 1:30 p.m.

At Taylorsville High School

Union (10-12) vs. Carbon (10-15), 11 a.m.

Wasatch (8-16) vs. Emery (12-12), 1:30 p.m.

At Kearns High School

Juan Diego/Cedar winner vs. Canyon View/Judge winner, 4:30 p.m.

SOFTBALL PLAYOFFS

5A State Tournament

Today's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Alta (8-9) at Riverton (18-3)

Layton (9-12) at Spanish Fork (20-2)

American Fork (11-10) at Fremont (19-3)

Hunter (15-6) at Brighton (11-10)

Pl. Grove (10-10) at Viewmont (13-9)

Copper Hills (11-11) at Taylorsville (15-4)

Weber (11-11) at Bingham (19-2)

Northridge (12-9) at Lehi (15-6)

4A State Tournament

Today's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Timpview (11-11) at Olympus (15-6)

West (11-7) at Bountiful (16-4)

Cottonwood (7-15) at Dixie (16-6)

Woods Cross (11-9) at Tooele (16-5)

Cyprus (10-11) at Snow Canyon (19-3)

Box Elder (8-13) at Springville (16-5)

Sky View (15-7) at Murray (17-4)

Payson (13-9) at Roy (17-5)

3A State Tournament

Thursday's games

Winner's bracket

At Valley Softball Compex

Wasatch (11-12) vs. Juan Diego (17-7), 5:30 p.m.

Cedar (11-11) vs. Grantsville (19-3), 5:30 p.m.

Hurricane (12-10) vs. Bear River (19-4), 5:30 p.m.

Uintah (16-7) vs. Emery (18-5), 5:30 p.m.

Consolation bracket

Wasatch/Juan Diego loser vs. Judge (8-15), 7:30 p.m.

Cedar/Grantsville loser vs. N. Sanpete (6-16), 7:30 p.m.

Hurricane/Bear River loser vs. Union (15-9), 7:30 p.m.

Uintah/Emery loser vs. Morgan (11-10), 7:30 p.m.

SOCCER PLAYOFFS

5A State Tournament

Today's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Alta (11-4-1) at Copper Hills (8-6-1)

Layton (8-6-2) at Lehi (11-1-4)

Pleasant Grove (9-4-3) at Viewmont (13-2-1)

Hunter (9-7) at Jordan (12-3-1)

Timpanogos (7-8-1) at Fremont (10-4-2)

Bingham (7-7-2) at Brighton (11-2-2)

Davis (8-5-2) at Riverton (10-3-2)

Weber (9-6-1) at Lone Peak (7-6-3)

Note: To enter the Deseret News Kicks Picks contest, log onto deseretnews.com/dn/kickpicks

4A State Tournament

Wednesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Timpview (11-4-1) at East (12-4)

Murray (7-9) at Bonneville (11-1-2)

Cottonwood (6-7-3) at Snow Canyon (8-5-1)

Woods Cross (8-6-2) at Mtn. View (10-3-3)

Highland (10-6) at Pine View (12-2-1)

Sky View (6-5-6) at Springville (14-2)

Mtn. Crest (7-7-2) at Olympus (12-3-1)

Orem (10-4-1) at Bountiful (10-3-3)

Note: To enter the Deseret News Kicks Picks contest, log onto deseretnews.com/dn/kickpicks