2A State Tournament

Today's championship

at UVSC

Richfield (20-4) vs. Gunnison (22-4), 11 a.m.

3A State Tournament

Today's first and second round games

at Juan Diego High School

Grantsville (9-13) vs. Wasatch (7-15), 10 a.m.

Ben Lomond (6-8) vs. Juan Diego (17-5), 12:30 p.m.

Note: losers play at 2:30 p.m., winners play at 4:45 p.m.

at Cedar High School

Carbon (9-14) vs. Cedar (12-8), 10 a.m.

Uintah (7-15) vs. Logan (14-7), 10 a.m.

Note: losers and winners play at 2 p.m.

at Bear River High School

Union (9-11) vs. Bear River (13-7), 10 a.m.

Delta (10-12) vs. C. View (10-11), 12:15 p.m.

Note: losers play at 2:30 p.m., winners play at 4:45 p.m.

at St. Ann's, Judge home field

Park City (9-13) vs. Emery (11-11), 11 a.m.

Morgan (6-13) vs. Judge (21-1), 1 p.m.

Note: winners and losers play at 4 p.m., losers at Sunnyside Park

4A State Tournament

Tuesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Springville (13-9) at Cyprus (15-6)

Granger (10-12) at Box Elder (13-9)

Olympus (15-6) at Dixie (17-5)

Mtn. Crest at Orem (14-8)

Murray (13-9) at Pine View (18-4)

Reg. 5 No. 5 at Mtn. View (15-7)

Reg. 5 No. 4 at Cottonwod (15-7)

Payson (12-11) at Sky View

5A State Tournament

Tuesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Brighton (9-13) at Bingham (14-8)

Fremont (13-10) at Lone Peak (15-5)

Timpanogos (17-5) at Viewmont (16-6)

West Jordan (9-13) at Alta (15-6)

American Fork (14-8) at Northridge (11-3)

Copper Hills (10-13) at Taylorsville (15-7)

Weber (14-8) at Riverton (19-3)

Layton (12-9) at Spanish Fork (17-5)

SOCCER PLAYOFFS

2A State Tournament

Today's championship

At Timpview High School

R. Hall (12-4-1) vs. St. Joseph (11-4-1), Noon

3A State Tournament

Today's championship

At Timpview High School

Morgan (10-5) vs. P. City (13-3-1), 2:30 p.m.

4A State Tournament

Wednesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Timpview (11-4-1) at East (12-4)

Murray (7-9) at Bonneville (11-1-2)

Cottonwood (6-7-3) at Snow Canyon (8-5-1)

Woods Cross (8-6-2) at Mtn. View (10-3-3)

Highland (10-6) at Pine View (12-2-1)

Roy/Sky View at Springville (14-2)

Mtn. Crest (7-7-2) at Olympus (12-3-1)

Orem (10-4-1) at Bountiful (10-3-3)

5A State Tournament

Tuesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Alta (11-4-1) at Copper Hills (8-6-1)

Layton (8-6-2) at Lehi (11-1-4)

Pleasant Grove (9-4-3) at Viewmont (13-2-1)

Hunter (9-7) at Jordan (12-3-1)

Timpanogos (7-8-1) at Fremont (10-4-2)

Bingham (7-7-2) at Brighton (11-2-2)

Davis (8-5-2) at Riverton (10-3-2)

Weber (9-6-1) at Lone Peak (7-6-3)

SOFTBALL PLAYOFFS

2A State Tournament

Today's games

At Spanish Fork Softball Complex

Manti (17-9) vs. Juab (19-6), 10 a.m.

Manti/Juab vs. San Juan (21-5), 12:30 p.m.

Note: If consolation bracket winner beats TBA, a second game will be necessary 30 minutes later.

3A State Tournament

Today's games

at Juan Diego High School

Wasatch (10-12) vs. Morgan (10-9), 10 a.m.

Juan Diego (16-7) vs. Ben Lomond (3-14), noon

Note: Losers play at 2 p.m.

at Cedar High School

Cedar City (10-11) vs. Carbon (11-11) 10 a.m.

Grantsville (18-3) vs. Union (14-8), noon

Note: Losers play at 2 p.m.

at Bear River High School

Hurricane (11-10) vs. North Sanpete (5-15),10 a.m.

Bear River (18-4) vs. Park City (6-15), noon

Note: Losers play at 2 p.m.

at Uintah High School

Uintah (15-7) vs. Logan (5-16), 10 a.m.

Emery (17-5) vs. Judge (7-14), noon

Note: Losers play at 2 p.m.

Note: Tournament play resumes Thursday, May 15, at the Valley Softball Complex; first-round losers play again Saturday at 2 p.m.

4A State Tournament

Tuesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Timpview (11-11) at Olympus (15-6)

West (11-7) at Bountiful (16-4)

Highland/Cottonwood at Dixie (16-6)

Woods Cross (11-9) at Tooele (16-5)

Cyprus (10-11) at Snow Canyon (19-3)

Box Elder (8-13) at Springville (16-5)

Sky View (15-7) at Murray (17-4)

Payson (13-9) at Roy (17-5)

Note: Snow Canyon and Dixie finished tied in Region 9, and Dixie won the coin toss to earn the No. 1 seed. Bountiful and Roy finished tied in Region 5, but Bountiful earns the No. 1 seed with a better record a common opponents. Springville and Tooele finished tied for first in Region 7, but Springville won the coin toss to earn the No. 1 seed. Highland and Cottonwood finished tied for fifth in Region 6 and will have a play-in game today at West at 2 p.m.

5A State Tournament

Tuesday's first-round games

All games begin at 4 p.m.

Alta (8-9) at Riverton (18-3)

Layton (9-12) at Spanish Fork (20-2)

American Fork (11-10) at Fremont (19-3)

Hunter (15-6) at Brighton (11-10)

Pl. Grove (10-10) at Viewmont (13-9)

Copper Hills (11-11) at Taylorsville (15-4)

Weber (11-11) at Bingham (19-2)

Northridge (12-9) at Lehi (15-6)