5A WRESTLING

Team scores

1, Viewmont 80; 2, Weber 72; 3, West Jordan 59.5; 4, Hunter 56; 5, Spanish Fork 55.5; 6, Bingham 48; 7, Fremont; 8, Davis 42; 9, Layton 41; 9, Lone Peak 41.

Semifinals

103— Greg Jones (Weber) vs. Carson Kuhn (Alta); Brett Naylor (Davis) vs. Justin Ballantyne (Am. Fork).

112— Brendon King (Clearfield) vs. Nate Larson (Viewmont); Bracken Nipko (Weber) vs. Ryker Vandertoolen (Bingham).

119— Kade Moss (Bingham) vs. Trae Bennett (Fremont); Zak Baker (Davis) vs... Chase Mecham (Hunter).

125— Brady Stanger (Clearfield) vs. Todd Smoot (Davis); Nicko Paraso (W. Jordan) vs. Nick Flores (Layton).

130— Paul Johnson (Lone Peak) vs. Ikeru Abe (Viewmont); Jaes Jones (Brighton) vs. Collin Grant (West Jordan).

135— Chase Burns (West Jordan) vs. Cam Phillips (Lehi); Rodney Cox (Sp. Fork) vs. Mitch Rasmussen (Viewmont).

140— Romeo Drawn (Hunter) vs. Ky Lucero (Brighton); Derek Wesche (Viewmont) vs. Hadley Thorpe (Sp. Fork) 145— Michael Hortman (Am. Fork) vs. Logan Hubbard (Weber); Jon Gappmaier (Brighton) vs. Colton Griffiths (Hunter).

152— Andrew Park (Bingham) vs. Lew Woolsey (Weber); Dave Sorenson (Sp Fork) vs. Brandon Poulson (Jordan).

160— Chase Hart (Weber) vs. Haydon Moss (Jordan); Eric Call (Viewmont) vs... Jacob Sasser (Lehi).

171— Kyle Weight (Sp. Fork) vs. Sam Graham (Viewmont); Shea Kopecky (Layton) vs. Zane Mendenhall (Lone Peak).

189— Dan Linford (Weber) vs. Adam Fager (Layton); Austin Storey (Fremont) vs. Jordan Soloman (Hunter).

215— Caleb Galbraith (Fremont) vs. Seth Anderson (Bingham); Dustin Martin (Weber) vs. Tyler Curtis (Lone Peak).

285— Dylan Stadel (Lehi) vs. Ron Wyman (Viewmont); Mike Joos (Clearfield) vs. Justin Blackmore (West Jordan).

4A WRESTLING

Team scores

1, Box Elder 106; 2, Payson 93; 3, Mt. Crest 88; 4, Dixie 70; 5, Pine View 59.5; 6, Springville 57.5; 7, Roy 55.5; 8, Olympus 40; 9, Mt. View 35; 9, Snow Canyon 35.

Semifinals

103— Zabinidi Smethurst (Mt. Crest) vs. Colton Gadwell (Box Elder); Casey Carolan (WX) vs. Kevin Sierer (Murray).

112— Colby Hamilton (Mt. Crest) vs. Tucker Ray (Roy); Raider Lofthouse (Mt. Crest) vs. Tito Ortiz (Payson).

119— Jed Shannon (Box Elder) vs. Mike Phetvitay (Highland); Marty Rubalcaba (Snow Canyon) vs. Brock Brown (Payson).

125— Wyatt Ray (Roy) vs. Koleton Hardy (Box Elder); Bryce Florea (Mt. View) vs. Jarrett Morrill (Mt. Crest).

130— Spencer Brown (Cottonwood) vs. Stan Elton (Dixie); Jake Morrill (Mt. Crest) vs. Jeremiah Guzman (Payson).

135— Hayden Petersen (Springville) vs. Brayden Andersen (Sky View); Jesee Nyberg (Dixie) vs. McCade Ford (Payson).

140— Jesse Caldwell (Box Elder) vs. Matt McDonald (Pine View); Jason Chamberlain (Springville) vs. Aaron Hanson (Olympus).

145— Matt Brown (Cyprus) vs. Jordan Anderson (Box Elder); Colton Cannon (Payson) vs. Caleb Christensen (Springville).

152— Kolby Williamson (Box Elder) vs. Zack Colton (Olympus); Brady Loveless (Payson) vs. Monte Schmalhaus (Tooele).

160— Ethen Lofthouse (Mt. Crest) vs. Chunner Nyberg (Dixie); Keaton Thompson (Pine View) vs. Jaron Jensen (Box Elder).

171— Sabastian Lucio (Springville) vs. Tanner Torres (Dixie); Gavin Johsnon (Box Elder) vs. Hesston Parkin (Payson).

189— Norman Adams (Payson) vs. Verl Judd (Pine View); Nate Carter (Dixie) vs. Brian Curtis (Box Elder).

215— Dustin Goza (Roy) vs. TJ White (Dixie); Isaac Brown (Tooele) vs. Jared Erickson (Sky View).

285— Matt Fairbrother (Murray) vs. Kason Gubler (Sn. Canyon); Kyler Smoot (Box Elder) vs. Kyle Rodda (Mt. View).