1 of 4
Stuart Johnson, Deseret Morning News
Aly Tucker, Orem

At the end of each season, coaches throughout the state and prep sports writers for the Deseret Morning News select all-state teams for the major high school sports.

The newspaper's writers in Utah County also select all-valley teams. Both the all-state and all-valley teams in football, girls soccer and volleyball have already been published.

On their own, however, the coaches in Region 4 and Region 7 usually get together and vote on players they think had the best region seasons — which comprise the all-region teams. Following the fall seasons, Region 4's coaches picked all-region teams in football, volleyball and girls soccer. The only Region 7 team submitted so far is for girls soccer.

Here's a list of the fall 2007 all-region teams for Utah Valley — as voted on by the coaches:

Region 4 football

MVP: Robbie Lusk, American Fork

Outstanding offensive player: Christian Stewart, Timpanogos

Outstanding defensive player: Justin Jensen, American Fork

Outstanding return specialist: Chris Wernli, American Fork

Outstanding place kicker: Josue Meza, Pleasant Grove

Outstanding punter: Jon Hess, Lone Peak

First team: American Fork — Jake Murphy, Taylor Jones, Marcus Cramer, Kyle Sumsion, Zach Enos, Siosifa Militoni.

Pleasant Grove — LeSean Wilcox, Quade Frampton, Jared Keele, Joey Owens, Colter Peacock.

Timpanogos — Taylor Lyons, Grant Jimenez, David Kruger, Matt Harris.

Spanish Fork — Dallin Naulu, Breck Lewis, Richard Wilson.

Lone Peak — Jordan Lowry, Chase Cook.

Lehi — Jason Demke, Chris Searle.

Second team: American Fork — Sam Katoa, Weston Smith, Eddie Holloway, Andrew Bangerter, Chad Knight , Jason Day.

Pleasant Grove — Sean Stevenson, Adam Nielson, Brian Schonbeck, Shawn Thurlow, Josh Ramage.

Timpanogos — Rhett Riser, Jordan Mehlhoff, Jordan Pili, Cody Hill.

Spanish Fork — Sifa Vaitohi, Coltan Tomlinson, Matt Gardner.

Lone Peak — Carson Sears, Brian Hale.

Lehi — Jacob Sasser, Josh Miller.

Honorable mention: American Fork: James Palu, Jake Hall, Brady Poulson, Adam Rose.

Pleasant Grove — Jake Horsley, Jordan Hymas, James Argyle, Chris Hawkins, Christian Deveraux.

Timpanogos — Skyler Fairbanks, Kevin Schade, Ben Ladler, Eric Richins, Jessie Fowlke.

Spanish Fork — Chris Olsen, Nate Binks, Tevita Vaitohi, Trevor Randolph, Jordunn Mattinson.

Lone Peak — Kyle Whimpey, Kyle Nielsen, Chase Stilson, Greg Gowdy, Kade Bearnson.

Lehi — Brandon Healey, Jeremey Holland, Clint Ash, Egan Asay, Dylan Stadel.

Region 4 volleyball

MVP: Lacey Laycock, Lone Peak

First team: Lone Peak — Faith Tsueseina, outside hitter; Lacey Cramer, outside hitter; Aubrey Muaina, outside hitter.

Pleasant Grove: Brooke McAlister, outside hitter; Jennifer Hamson, outside hitter.

Lehi: Marci Gray, outside hitter; Shelby Lund, libero.

American Fork — Tatum Porter, outside hitter; Brooke Miller, libero.

Second team: Lone Peak — Ashton Gray, outside hitter; Hillary Olsen, middle blocker; Heather Hannemann, DS/setter; Cari Shumway, DS/outside hitter.

Spanish Fork — Erin Redd, middle blocker.

American Fork — Mackenzie Moeia, outside hitter.

Lehi — Elle Brainard, outside hitter.

Region 4 girls soccer

MVP keeper: April Hansen, American Fork

MVP forward: Dana Oldroyd, Timpanogos

MVP midfielder: Mindy Vawdrey, Lone Peak

MVP forward: Shantel Flanary, Lone Peak

First team: Lone Peak — Kami Montgomery, Lora Katsenbach, Raven King, Carissa Henley.

Timpanogos — Noelle Sanders, Angelica Dickson, Marissa Nimmer.

American Fork — Whitney Fuller, Kaycee Mansfield.

Lehi — Kyleigh Royall, Harley Spier.

Pleasant Grove — Camille Broderick.

Spanish Fork — Laura Vincent.

Second team: Lone Peak — Emily Belnap, Reannon King, Elena Drake, Orlynne Sampson.

Timpanogos — Shelby Murray, Courtney Hollan, Malerie Jaramillo.

American Fork — Nikki Packham, Haley Kellersberger.

Lehi — Tonya Smith, Lindsay Judd.

Pleasant Grove — Rachael Montoya.

Spanish Fork — Jessie Anderson.

Honorable mention: Lone Peak — Cassie Savage, Kaitlyn Brunsdale.

Timpanogos — Alexa Anderson, Jesse Beck.

American Fork — Nikki Ybarra, Rochelle Stevens.

Lehi — Ananda Tyson, Kammi Hunt, Chanise Raab.

Pleasant Grove — Arian Wood, Ty Hansen, Jamie Wilson.

Spanish Fork — Kelli Roach, Haley Richardson.

Region 7 girls soccer

MVP goalie: Aly Tucker, Orem

MVPs defense: Chase Joyner, Springville; Brianne Larsen, Orem

MVP midfield: Kaylyn Swanson, Springville

MVP forward: Auna Janis, Mountain View

First team: Mountain View — Alexis Harrison, Madison Wiscombe.

Payson — Diana Bell.

Provo — Amber Wadsworth.

Springville — Rachel Fischer, Natalie Young, Sadie Clements, Betsy Cannon.

Orem — Jaime Lyons, Maggie Plothow, Kaitlyn Thomas, Anne Shallenberger.

Timpview — Kellie Woodfield.

Tooele — Alexis Bird.

Second team: Mountain View — Anjie Lines, Shalayne Janis.

Payson — Candace Rowley, Kylee Johnson.

Provo — Chandra Salmon, Sepi Ika.

Orem — Ashley Kamoe, Steinia Dort.

Springville — Hailey Francis, Karlie Jensen.

Tooele — Meredith Nigh, Camarie Evans.

Honorable mention: Mountain View — Chelsea Kocherhans, Aja Domingo.

Payson — Myriah Jensen, Sam Bigler.

Provo — Sheri Eyre.

Springville — Brandi Hillock.

Orem — Kaci McNeil, Jenna Bowen.

Tooele — Kahri Golden, Cicely Tillman.