3A BOYS

Team scores: 1, Ogden 63; 2, Park City 75; 3, Cedar 104; 4, Bear River 125; 5, Judge 126; 6, Uintah 136; 7, North Sanpete 143; 8, Grantsville 179; 9, Hurricane 182; 10, Emery 265; 11, Wasatch 268; 12, Carbon 348; 13, Logan 368; 14, Delta 396.

Individual times: 1, Luke Puskedra, Judge, 14:54.6 (State record); 2, Chris Brower, Bear River, 16:14.6; 3, Joshua Gardner, Cedar, 16:15.6; 4, Karl Wilcock, Hurricane, 16:17.2; 5, Franco Montes, Ogden, 16:45.4; 6, Jacob Barton, Ogden, 16:46.5; 7, Shaun Russon, North Sanpete, 16:51.4; 8, Manuel Luna, Ogden, 16:53.6; 9, Jon Hermansen, Cedar, 16:55.2; 10, Trevor Cox, Grantsville, 16:57.2; 11, Brent Ryberg, Park City, 17:00.6; 12, Caleb Nelson, Uintah, 17:02.8; 13, Michael Potter, Waterford, 17:03.5; 14, Carson Fugal, Park City, 17:08.0; 15, Cameron Edwards, Park City, 17:10.1; 16, Blake Pence, Bear River, 17:13.4; 17, Max Lamb, Judge, 17:18.9; 18, Kenny Holt, Park City, 17:22.8; 19, Brian Peterson, Grantsville, 17:25.9; 20, Devin Gilbert, Ogden, 17:26.2; 21, Luke Daenitz, Park City, 17:26.6; 22, Jeff Struthers, Uintah, 17:33.7; 23, Ben Jarvis, Canyon View, 17:34.4; 24, Jesse Greenwood, Uintah, 17:35.5; 25, John Foye, Judge, 17:36.7; 26, Ben Holmes, Hurricane, 17:39.2; 27, Jose Zamora, Ogden, 17:40.5; 28, Tyler Killpack, Emery, 17:40.9; 29, Kevin Anderson, Bear River, 17:42.3; 30, Glen Rice, Cedar, 17:43.5; 31, McCarther Mitchell, Union, 17:46.1; 32, Kent Olsen, Carbon, 17:49.8; 33, Caleb Francks, North Sanpete, 17:51.2; 34, Matt Bryson, Cedar, 17:51.8; 35, Chris Sayre, Judge, 17:52.4; 36, Danny Stevenson, Cedar, 17:53.5; 37, Jonathan Bundy, North Sanpete, 17:53.9; 38, Devin Shelley, North Sanpete, 18:01.6; 39, Chad Hunsaker, Wasatch, 18:03.1; 40, Tyler Allen, North Sanpete, 18:05.2.

3A GIRLS

Team scores: 1, Cedar 62; 2, Judge 62; 3, Park City 76; 4, Ogden 104; 5, North Sanpete 110; 6, Logan 141; 7, Canyon View 210; 8, Delta 247; 9, Grantsville 260; 10, Juan Diego 276; 11, Uintah 317; 12, Emery 327; 13, Ben Lomond 334; 14, Wasatch 378.

Individual times: 1, Hailey Knettles, Judge, 18:25.4; 2, Sarah Callister, Ogden, 18:47.5; 3, Chloe Calton, Ogden, 19:01.1; 4, Gillian Gorelik, Park City, 19:17.6; 5, Taylor Thornley, Logan, 19:30.2; 6, Aubrey Bryson, Cedar, 19:37.9; 7, Nia Ricks, North Sanpete, 19:49.6; 8, Sylvia Bedford, North Sanpete, 19:52.7; 9, JaNeece Baumgartner, Cedar, 19:54.1; 10, Jacqui Rodriguez, Judge, 19:55.1; 11, Hannah Ellsworth, Cedar, 18:58.1; 12, Shaelynn Barnett, Ben Lomond, 20:00.1; 13, Elizabeth Guiney, Park City, 20:05.0; 14, Brakel Yardley, Cedar, 20:06.5; 15, Alyssa VonPutkammer, Park City, 20:08.3; 16, Lindsay Baker, Judge, 20:13.8; 17, Lizzie Hindert, Judge, 20:15.3; 18, Alex Hallow,s Judge, 20:22.4; 19, Patricia Smith, Carbon, 20:29.3; 20, Niki Bennett, Logan, 20:31.9; 21, Natalie Evans, Delta, 20:32.6; 22, Jessie Christjans, Park City, 20:34.9; 23, Callie Kunz, Cedar, 20:38.0; 24, Alison Williams, Park City, 20:38.5; 25, Tammy Covington, Canyon View, 20:46.6; 26, Ariel Quarez, Morgan, 20:50.6; 27, Katie Curtis, North Sanpete, 20:54.9; 28, Jessica Collings, Grantsville, 20:57.1; 29, Marae Wright, Ogden, 20:58.9; 30, Makenzie Pabst, Logan, 21:00.1; 31, Shelby Crockett, Cedar, 21:04.4; 32, Lindsey Gideon, Park City, 21:04.8; 33, Shyanne Ison, North Sanpete, 21:07.9; 34, Hailey Brook, Park City, 21:08.4; 35, Cassie Platt, Canyon View, 21:09.8; 36, Rachel Bennett, Logan, 21:11.2; 37, Kelsie Lawrence, Ogden, 21:13.4; 38, Jamie Greene, Juan Diego, 21:14.4; 39, Hannah Lloyd, Ogden, 21:15.9; 40, Heidi Thorley, Cedar, 21:22.0.

Note: Cedar finished tied with Judge at 62 points but won a tie-breaker to win the 3A championship.

2A GIRLS

Team scores: 1, Millard 50; 2, North Sevier 53; 3, Grand 89; 4, Parowan 109; 5, North Summit 120; 6, San Juan 125; 7, Enterprise 173; 8, South Summit 175.

Individual times: 1, Dayna VanArsdol, Grand, 20:05.7; 2, Katie Hiatt, San Juan, 20:08.5; 3, Kaylee Coates, North Sevier, 20:20.6; 4, Shelli Richardson, Millard, 20:26.2; 5, Kiersten Blauer, Parowan, 20:43.2; 6, McKenzie Torgerson, North Sevier, 20:47.0; 7, Jackie Platt, Enterprise, 20:47.4; 8, Stevie Crook, Millard, 20:47.9; 9, Whitney Holding, Millard, 20:51.5; 10, Kylie Labrum, Millard, 20:52.2; 11, Whitney Mickelsen, North Sevier, 20:53.4; 12, Rickie Warr, Parowan, 21:34.3; 13, Sheena Stucki, Grand, 21:35.5; 14, Sally Hansen, American Leadership, 21:39.4; 15, Carissa Mathews, North Summit, 21:39.8; 16, Audrey Baird, Grand, 21:56.1; 17, Mishaelle Sampson, North Sevier, 21:57.4; 18, Kristie Jolley, North Sevier, 21:57.8; 19, Cami Evans, Parowan, 21:58.3; 20, Katie Camp, Millard, 21:59.2; 21, Candace Weller, South Summit, 22:02.4; 22, Janalyn Thiriot, North Summit, 22:06.4; 23, Sarah Braden, Juab, 22:10.7; 24, Danielle Wilson, San Juan, 22:28.7; 25, Jaci Richins, North Summit, 22:41.9; 26, Whitney Lundell, Juab, 22:47.4; 27, Savannah Cooper, Kanab, 22:47.8; 28, D'Raye Owen, North Sevier, 22:52.9; 29, Chanae Weller, South Summit, 22:56.2; 30, Lauren Marks, Cross Creek, 23:02.7; 31, Stephanie Harwood, Parowan, 23:04.4; 32, Katilyn Carroll, San Juan, 23:04.9; 33, Selena Mickelsen, North Sevier, 23:12.4; 34, Jamie Lamb, Grand, 23:17.7; 35, Ali Birk, North Summit, 23:25.7; 36, Hayley Knouff, Grand, 23:37.3; 37, Rebekah Rothschild, North Summit, 23:37.7; 38, Megan Chatland, Millard, 23:38.3; 39, Emille Holmes, Enterprise, 23:41.3; 40, Jacie Evans, North Summit, 23:50.2.

2A BOYS

Team scores: 1, Parowan 56; 2, Richfield 65; 3, Juab 75; 4, Rowland Hall 107; 5, North Summit 127; 6, Manti 152; 7, North Sevier 169; 8, Millard 175; 9, Enterprise 204.

Individual times: 1, Daniel Howell, Manti, 17:17.1; 2, Nathan Fowles, North Summit, 16:46.6; 3, Lorenzo Jenson, Juab, 16:52.1; 4, Tyler Robinson, Parowan, 16:55.3; 5, Henry Hornberger, Parowan, 16:56.6; 6, Robbie Tripp, Parowan, 16:58.8; 7, Josh Monson, Richfield, 17:14.7; 8, Dane Whittaker, Richfield, 17:23.1; 9, Aaron Beenfield, North Summit, 17:33.5; 10, Travis Johnson, North Sevier, 17:39.2; 11, Phinehas Bynum, Rowland Hall, 17:50.7; 12, Tyler Richens, Juab, 17:52.6; 13, Josh Richens, Juab, 17:53.4; 14, Kelton Stewart, Millard, 17:55.9; 15, Mike Barbre, Richfield, 18:05.6; 16, Weston Prosbrey, Richfield, 18:09.0; 17, Jordan Hillock, Beaver, 18:10.6; 18, Wilson Dippo, Rowland Hall, 18:11.0; 19, Philip Hornberger, Parowan, 18:11.7; 20, Justin Chidester, Richfield, 18:20.2; 21, Brian Dinkel, Juab, 18:20.8; 22, Daniel Livsey, Rowland Hall, 18:23.2; 23, Rae Jacobsen, North Sevier, 18:25; 24, Charlie Schildt, Grand, 18:28.5; 25, Derek Stapley, Parowan, 18:29.2; 26, Banjamin Howell, Manti, 18:32.9; 27, Chris Rothschild, North Summit, 18:35.1; 28, Nathan Zick-Smith, Rowland Hall, 18:39.3; 29, Steve Bunker, Juab, 18:40.6; 30, Austin Moyle, Enterprise, 18:42.2; 31, John White, South Sevier, 18:42.6; 32, Bruno Franco, Enterprise, 18:50.6; 33, David Spencer, Juab, 18:51.5; 34, Austin Anderson, Richfield, 18:55.4; 35, Daniel Bynum, Rowland Hall, 19:00.3; 36, Alexander Edgley, Rowland Hall, 19:00.7; 37, Adam Leavitt, Juab, 19:09.0; 38, Kortney Ware, South Sevier, 19:11.9; 39, Evan Whipple, South Sevier, 19:11.9; 40, Osten Rasmussen, Millard, 19:20.2.

1A GIRLS

Team scores: 1. St. Joseph CHS 33; 2. Milford 46; 3. Monticello 71; 4. Panguitch 108; 5. Wayne116; 6. Duchesne 176; 7. Piute 179.

Individual times: 1. Macee Nielson, Monticello, 19:03.7; 2, Andrea Chavez, St. Joseph, 10:20.9; 3. Tuana DeHaan, St. Joseph, 20:21.3; 4. Alex Shaw, St. Joseph, 20:37.3; 5. Andrea Mayer, Milford, 21:01.2; 6. Maud Peart, Rich, 21:28.1; 7. Heather Orton, Panguitch, 21:36.4; 8. Kaitlin Livingston, Milford, 21:43.5; 9. Erin Trout, St. Joseph, 22:05.8; 10. Noemi Tapia, Milford, 22:12.6; 11. Lydia Ryan, Monticello, 22:37.2; 12. Brooke Blackburn, Wayne, 22;44.6; 13. Kathryn Wright, Milford, 22:45; 14. Carrie Baker, Milford, 22:28.1; 15. Areli Tapia, Milford, 22:52.3; 16. Danielle Baker, Milford, 22:54.5; 17. Michelle Howe, St. Joseph, 23:00; 18. Karina Petty, Wayne, 23:01.1; 19. Aubry Parkin, Panguitch, 23:03.2; 20. Jordan Olson, Christian Heritage School, 23:03.7; 21. Aleesha Wells, Monticello, 23:07.1; 22. Shantel Musselman, Monticello, 23:09.3; 23. Jamie Cooper, Panguitch, 23:22.3; 24. Savannah Sawyer, Valley, 23:27.7; 25. Mariah Harris, Monticello, 23:32.1; 26. Anja Hochreutener, Monticello, 23:39.7; 27. Amber Blackburn, Wayne, 23:46.9; 28. Tyna Black, Monument Valley, 24:00.8; 29. Sharmita Benally, Whitehorse, 24:05.1; 30. Rebekah Stagg, West Deseret, 24:10.5; 31. Ashley Argyle, Rich, 24:18; 32. Melissa Frogh, St. Joseph, 24:20.7; 33. Chelsey Perry, Piute, 24:26.2; 34. Shanna Northcott, Manila, 24:30.9; 35. Deidra Jensen, Navajo Mountain 24:44.2; 36. Maray Filfred, Whitehorse, 24:45.5; 37. Marina Smallcanyon, Whitehorse, 24:45.9; 38. Breanna Marshall, Panguitch, 24:49; 39. Andria Jones, Duchesne, 24:52; 40. Darci Durfey, Wayne, 24:51.8.

1A BOYS

Team scores: 1. St. Joseph CHS 61; 2. Piute 85; 3. Panguitch 112; 4. Escalante 117; 5. Milford 118; 6. Rich 127; 7. Monticello 158; 8. Wasatch Academy 206; 9. Oakley 214; 10. Altamont 220; 11. Whitehorse 226.

Individual times: 1. Elijah Rono, Wasatch Academy, 16:19.1; 2. Trac Norris, Panguitch, 16:22.3; 3. Adam Butler, Monticello, 17:10; 4. Colton Roberts, Tabiona, 17:18.6; 5. Clay Ahlf, St Joseph, 17:32.4; 6. Josh Bateman, Panguitch, 17:32.4; 7. Oliver Peart, Rich, 17:39; 8. Cru Cochran, Escalante, 17:51.9; 9. Skyler Steed, Piute, 17:52.9; 10. Dalaki Livingston, Milford, 18:00; 11. Daniel Philpot, St. Joseph, 18:00.9; 12. Kyler DeHaan, St. Joseph, 18:13; 13. Jose Bustillos, Escalante, 18:13.5; 14. Marc Lamberti, Oakley, 18:13.9; 15. Dylan Garcia, St. Joseph, 18:15.4; 16. Dallas Sylvester, Piute, 18:33.04; 17. Ryan Gallacher, Piute, 18:35; 18. Kyle Richards, Piute, 18:38.3; 19. Jon Ricketts, Panguitch, 18:47.4; 20. Chase larson, Wasatch Academy, 18:47.9; 21. Corey Martin, Christian Heritage, 18:49.5; 22. Daniel Pablo, MIlford, 18:56.5; 23. Quinten Weston, Rich, 18:59.6; 25. Brandon Voet, St. Joseph, 19:02; 26. Casey Randall, Monticello, 19:06.9; 27. Kevin Griffin, Escalante, 19:09; 28. Caleb Swanson, MIlford, 19:09.8; 29. Lance Tohtsoni, Whitehorse, 19:21.9; 30. Morgan kartchner, Dugway, 19:23.8; 31. Kalon Weston, Rich, 19:25; 32. Kelton Price, Piute, 19:25.6; 33. Kane Sevensen, Altamont, 19:28.7; 34. Andrew McMillan, Oakley, 19:29.3; 35. Hannes Wachter, Monitcello, 19:30.4; 36. Danny Williams, Rich, 19:34.1; 37. Chase Hoaglin, Christian Heritage, 19:34.8; 38. Malcolm Miles, Altamont, 19:35.2; 39. Ronald LeFevre, Escalante, 19:35.5; 40. Stetson Christensen, Altamont, 19:35.9.