Following is a list of high school graduations around the state, including student speakers for those schools that provided them. Most numbers listed for graduating seniors are estimates.

Alpine District

Alpine Summit High School — Thursday, May 31, 2 p.m., Noah's, 644 N. 2000 West, Lindon, 30 seniors.

American Fork High School — Thursday, May 31, 9 a.m., UVSC McKay Events Center, 460 seniors.

Dan W. Peterson School — Tuesday, May 29, 1 p.m., Dan Peterson School, 7 seniors.

East Shore High School — Thursday, June 21, 7 p.m., Mountain View High School, 225 seniors.

Lehi High School — Thursday, May 31, 12:30 p.m., UVSC, 471 seniors.

Lone Peak High School — Wednesday, May 30, 12:30 p.m., UVSC McKay Events Center, 603 seniors.

Mountain View High School — Wednesday, May 30, 7:30 p.m., UVSC McKay Events Center, 390 seniors; speakers Jacob Glenn, Annelise Kelly and Hannah Bates.

Orem High School — Wednesday, May 30, 4-5:30 p.m., UVSC McKay Events Center, 306 seniors; speakers Jon Wesly Henrie, Austin Anderson and Kristy Gilbert.

Pleasant Grove High School — Thursday, May 31, 4 p.m., BYU Marriott Center, 479 seniors; speakers Nathan Adams, Katherine Andrus, Heather Johnson, Katherine Pitts and Christie Arney.

Timpanogos High School — Wednesday, May 30, 9 a.m., UVSC McKay Events Center, 434 seniors.

Utah County Academy of Sciences — Wednesday, May 23, 7 p.m., Provo Tabernacle, on University Avenue between Center Street and 100 South, 55 seniors; speakers Amanda McClellan, Derek Gurr and Alyssa Mulliner.

Beaver District

Beaver High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., Karl Truman gymnasium, Beaver, 70 seniors.

Milford High School — Thursday, May 24, 7 p.m., Milford High auditorium, 26 seniors; speakers Kiana Livingston, Alisha Mayer and Blake Williams.

Box Elder District

Bear River High School — Thursday, May 31, 7 p.m., USU Spectrum, Logan, 320 seniors.

Box Elder High School — Friday, June 1, USU Spectrum, 352 seniors.

Cache County District

Cache High School — Thursday, May 24, 7 p.m., USU Eccles Conference Center, 32 seniors.

Mountain Crest High School — Wednesday, May 30, 7 p.m., USU Spectrum, 440 seniors; speakers Kyra Moon, Jennifer Major, Ben Allred, Jaicee Kuresa, Ashley Dymock, Kristen Muir, Shey Lee Call, Jameson Olson and Madison Pope.

Sky View High School — Tuesday, May 29, 7:30 p.m., USU Spectrum, 475 seniors; speakers William Kent, Taren McKenna and Tara Beeny.

Carbon District

Carbon High School — Thursday, May 24, 1 p.m., College of Eastern Utah, 240 seniors.

Daggett District

Manila High School — Friday, May 25, 7:30 p.m., Manila High School gymnasium, 13 seniors.

Davis District

3-6 Program at Bountiful and Clearfield — Friday, June 8, 6 p.m., Bountiful High auditorium, 60 seniors.

Bountiful High School — Friday, June 1, 7 p.m., Bountiful Woods Cross Regional Center, North Salt Lake, 437 seniors.

Canyon Heights High School — Wednesday, May 30, 6:30 p.m., Davis High auditorium, 430 seniors.

Clearfield High School — Thursday, May 31, 4 p.m., Dee Events Center, Weber State University, 580 seniors.

Davis High School — Friday, June 1, 7 p.m., Dee Events Center, WSU, 435 seniors.

Layton High School — Thursday, May 31, noon, Dee Events Center, WSU, 470 seniors.

Mountain High School — Friday, June 29, 6 p.m., Northridge High School, 95 seniors.

Northridge High School — Friday, June 1, noon, Dee Events Center, WSU, 570 seniors; speaker, Chris Olsen.

Viewmont High School — Thursday, May 31, 7:30 p.m., Dee Events Center, 560 seniors; speakers Matt Didto, Jordan Pitt, Amanda Berbert, Barton Blackburn, Landon Daly and Kurt Workman.

Woods Cross High School — Friday, June 1, 3 p.m., Woods Cross Regional Center, North Salt Lake, 407 seniors.

Duchesne District

Altamont High School — Friday, May 25, 7 p.m., Altamont High gym, 41 seniors.

Duchesne High School — Friday, May 25, 6 p.m., Duchesne High gym, 50 seniors; speaker, Rebecca Ivie.

Tabiona High School — Thursday, May 24, 7 p.m., Tabiona High gym, 13 seniors.

Thompsen School — Thursday, May 24, 1 p.m., Thompsen School, 2 seniors.

Union High School — Friday, May 25, 7:30 p.m., gymnasium, 145 seniors.

Emery District

Emery High School — Thursday, May 24, 7 p.m., auditorium, 150 seniors.

Green River High School — Thursday, May 24, 7 p.m., Green River High auditorium, 24 seniors.

Garfield District

Bryce Valley High School — Thursday, May 24, 8 p.m., Bryce Valley High auditorium, 15 seniors; speakers Kasey Shakespear and Libby Lefeure.

Escalante High School — Wednesday, May 23, 8 p.m., Escalante High auditorium, 19 seniors; speaker, Camille Shakespeare.

Panguitch High School — Tuesday, May 22, 7 p.m., Panguitch High gym, 22 seniors.

Grand District

Grand County High School — Thursday, May 31, 8 p.m., high school, 95 seniors.

Granite District

Academy for Math Engineering and Science (AMES), Friday, June 1, 2 p.m., Libby Gardner Hall at U. of U., 85 seniors.

Central High Alternative School — Thursday, May 31, 6 p.m., auditorium, 100 seniors.

Cottonwood High School — Friday, June 1, 6 p.m., Cottonwood High auditorium, 390 seniors.

Cyprus High School — Friday, June 1, 7 p.m., Huntsman Center, U. of U., 322 seniors.

East Hollywood High — Monday, June 4, 7 p.m., Salt Lake Community College, Lifetime Activity Center, Redwood Campus, 40 seniors.

Granger High School — Friday, June 1, 7 p.m., E Center, 3200 S. Decker Lake Drive, West Valley City, 375 seniors.

Granite High School — Friday, June 1, 6 p.m., football field, 79 seniors.

Granite Peaks Adult High School — Saturday, June 2, 11 a.m., Cottonwood High School, 200 seniors.

Hartvigsen School — Wednesday, May 30, 12:30 p.m., Hartvigsen School multipurpose room, 12 seniors.

Hunter High School — Friday, June 1, 11 a.m., E Center, West Valley City, 520 seniors.

Kearns High School — Friday, June 1, 3 p.m., E Center, West Valley City, 540 seniors.

Olympus High School — Thursday, May 31, 3 p.m., Huntsman Center, U. of U., 418 seniors.

Skyline High School — Thursday, May 31, 7 p.m., Huntsman Center, U. of U., 470 seniors; speakers Charles Burnett and Taylor Brody.

Taylorsville High School — Friday, June 1, 3 p.m., Huntsman Center, U. of U., 505 seniors.

Iron District

Canyon View High School — Friday, May 25, 4 p.m., SUU Centrum, 188 seniors.

Cedar City High School — Friday, May 25, 8 p.m., SUU Centrum, 216 seniors; speakers John Hart, Lisa Haggerty, Emily Cloward, Ramin Tadayona and Kendra Haynie.

Parowan High School — Friday, May 25, 8 p.m., Parowan High, 42 seniors.

Southwest Education Academy — Thursday, May 24, 7 p.m., Canyon View High School, 40 seniors.

Jordan District

Alta High School — Tuesday, June 5, 3 p.m., UVSC McKay Events Center, Orem, 748 seniors.

Bingham High School — Tuesday, June 5, 10 a.m., UVSC McKay Events Center, Orem, 660 seniors.

Brighton High School — Tuesday, June 5, 2 p.m., E Center, West Valley City, 526 seniors.

Copper Hills High School — Tuesday, June 5, 10 a.m., E Center, West Valley City, 547 seniors.

Hillcrest High School — Tuesday, June 5, 6 p.m., E Center, West Valley City, 425 seniors.

Itineris Early College High School — Tuesday, June 5, 11 a.m., Larry H. Miller campus, SLCC, Karen Gail Miller Conference Center, 42 seniors; speakers Ashley Davis, Courtney Curtiss and Breanna Spangler.

Jordan High School — Tuesday, June 5, 7 p.m., South Towne Expo Center, 640 seniors; speakers Lauren Posey, Stephanie White, Shannon Burt, Christin Dunlop and Amberlynn Hart.

Paradigm High School — Saturday, June 2, 11 a.m., Amber Room at Thanksgiving Point, 8 seniors.

Riverton High School — Tuesday, June 5, 10 a.m., South Towne Expo Center, 800 seniors.

South Park Academy — Monday, June 4, 8 a.m. for the North Point and 10:30 a.m. for the South Point, Utah State Prison, Draper, 260 seniors.

South Valley High School — Tuesday, June 5, 3:30 p.m., Jordan High School auditorium, Sandy, 37 seniors.

Valley High School — Tuesday, June 5, 3 p.m., South Towne Expo Center, Sandy, 220 seniors.

West Jordan High School — Tuesday, June 5, 6 p.m., SLCC Redwood Campus, Lifetime Activities Center, 492 seniors.

Juab District

Juab High School — Wednesday, May 23, 6:30 p.m., Juab High gym, 115 seniors; speakers Justin Reynoso, Katelyn Peterson, Matthew Nielson, Heather Allred, Wes Bills, Meagan Richards and Megan Vance.

Kane District

Kanab High School — Thursday, May 24, 7 p.m., Kanab High School, 52 seniors.

Lake Powell High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., Lake Powell High, 1 senior.

Valley High School — Friday, May 25, 7 p.m., Valley High School, 23 seniors; speakers Sammi Griffiths and Peter Hoyt.

Logan City District

Fast Forward — Thursday, May 31, 7 p.m., Eccles Conference Center, USU, 54 seniors.

Logan High School — Thursday, May 31, 7:30 p.m., Kent Concert Hall, USU, 382 seniors.

Millard District

CBA Center — Friday, May 18, 7 p.m., Delta High School auditorium, 5 seniors.

Delta High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., Palladium, 156 seniors.

Eskdale High School — Thursday, May 24, 7 p.m., auditorium, 5 seniors.

Millard High School — Tuesday, May 22, 7 p.m., auditorium, 66 seniors.

Morgan District

Morgan High School — Friday, June 1, 7 p.m., Morgan High auditorium, 154 seniors; speakers Cathy Barlow, Danielle Evans, Natalie Hughes, Emily Stevens, Kyle Heywood and Kaley Brooks.

Murray District

Murray High School — Thursday, May 31, 1 p.m., Lifetime Activities Center, SLCC Redwood Campus, 425 seniors.

Nebo District

American Leadership Academy — Wednesday, May 23, auditorium, 43 seniors

Landmark High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., Spanish Fork High School, 90 seniors.

Payson High School — Tuesday, May 22, 2 p.m., UVSC McKay Events, 411 seniors.

Spanish Fork High School — Tuesday, May 22, 6 p.m., UVSC McKay Events Center, 560 seniors; speakers Andrew Glenn, Joshua Bohling and Andrea Hales.

Springville High School —Tuesday, May 22, 10 a.m., BYU Marriott Center, 429 seniors; speakers John Hickey, Tyler Huff and Thomas Beach.

North Sanpete District

North Sanpete High School — Friday, May 25, 7 p.m., North Sanpete High gymnasium, 137 seniors; speakers James Burnes, Cali Christensen, Jessica Hall, Hailey Ricks, Jared Norman, Samantha Jones and Natasha Barker.

North Summit District

North Summit High School — Thursday, May 24, 7 p.m., North Summit High gymnasium, 82 seniors.

Ogden District

Ben Lomond High School — Wednesday, May 30, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, Ogden, 230 seniors; speakers Wad Ellis and Kimberly Brown.

DaVinci Academy of Science and the Arts — Friday, May 25, 7 p.m., Peery's Egyptian Theater, Ogden, 45 seniors.

Ogden High School — Thursday, May 31, 7:30 p.m., Ogden High auditorium, 258 seniors; speakers Lauren E. Goff, Spencer Joseph Starley, Curtis Wheelwright, Amanda Fullerton and Breanne Corbridge.

Washington High School — Thursday, May 31, 5 p.m., Mound Fort Middle School, 35 seniors.

Park City District

Park City High School — Friday, June 8, 5 p.m., Park City High, 260 seniors.

Piute District

Piute High School — Wednesday, May 16, 8 p.m., Piute High gymnasium, 21 seniors.

Provo District

Center for High School Studies — Tuesday, May 22, 7 p.m., Centennial Middle School, 28 graduates.

Independence High School — Friday, May 25, 7 p.m., Independence High, 34 seniors.

Provo High School — Thursday, May 24, 7 p.m., UVSC McKay Events Center, 414 seniors.

Timpview High School — Thursday, May 24, 2 p.m., UVSC McKay Events Center, 400 seniors.

Rich District

Rich High School — Friday, May 25, 7 p.m., Rich High gymnasium, 39 seniors.

Salt Lake City District

City Academy — Monday, June 11, 7 p.m., Gallivan Center, 4 seniors.

East High School — Wednesday, May 30, 7 p.m., Abravanel Hall, 363 seniors.

Highland High School — Wednesday, May 30, 4 p.m., Huntsman Center, U. of U., 360 seniors.

Horizonte Instruction and Training Center — Saturday, June 2, 10 a.m., Huntsman Center, U. of U., 525 seniors and adults.

Salt Lake High School for the Performing Arts — Thursday, May 31, 6 p.m., Highland High School, Little Theater, 9 seniors.

West High School — Wednesday, May 30, 7 p.m., Huntsman Center, U. of U., 400 seniors; speakers Joseph Cloward, Heidi Olsen and Jennifer Peterson.

San Juan District

Monticello High School — Tuesday, May 22, 7 p.m., Monticello High auditorium, 38 seniors.

Monument Valley High School — Saturday, May 19, 2 p.m., Monument Valley High gymnasium, 32 seniors; speakers Emmanuel Gray and Riva Sheppard.

Navajo Mountain High School — Wednesday, May 23, 10 a.m., Navajo Mountain High gymnasium, 10 seniors.

San Juan High School — Thursday, May 24, 5:00 p.m., San Juan High auditorium, 75 seniors; speakers Lee Hosler and Shannon Webb.

Whitehorse High School — Thursday, May 24, 10 a.m., Whitehorse High gymnasium, Montezuma Creek, 48 seniors.

Sevier District

Cedar Ridge High School — Friday, May 25, 10 a.m., Sevier Valley Center, Richfield, 40 seniors.

North Sevier High School — Friday, May 25, 8 p.m., North Sevier High gymnasium, 58 seniors.

Richfield High School — Friday, May 25, 2 p.m., Sevier Valley Center, 160 seniors; speakers Kaitlin Demille, Elizabeth Coleman, Camille Zobell and Michelle Houston.

South Sevier High School — Friday, May 25, 5 p.m., Sevier Valley Center, 78 seniors; speakers Sarah Roberts, Kasey King and Olivia Holmes.

South Sanpete District

Gunnison High School — Friday, May 25, 5 p.m., Gunnison Valley High gymnasium, 69 seniors; speakers Carly Andersen, Candice Anderson, Lisa Bartholomew, Heidi Bastian (musical number) and Michael Oliver.

Manti High School — Friday, May 25, 7 p.m., Manti High gymnasium, 130 seniors; speakers Jake Hedelius, Brian Riding, Amanda Leatham and Angela Chapman.

South Summit District

South Summit High School — Friday, May 25, 7 p.m., South Summit High School, 103 seniors.

Tintic District

Tintic High School — Thursday, May 24, 8 p.m., Tintic High auditorium, 14 seniors.

West Desert High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., gymnasium, 4 seniors.

Tooele District

Dugway High School — Thursday, May 31, 7:30 p.m., Dugway High gymnasium, 14 seniors.

Grantsville High School — Wednesday, May 30, 6 p.m., gymnasium, 195 seniors.

Tooele Adult Education — Friday, June 1, 7 p.m., Grantsville High School, 90 seniors.

Tooele High School — Thursday, May 31, 6 p.m., Deseret Peak Complex, 350 seniors; speakers Amanda Snow and Leslie Brunson.

Wendover High School — Wednesday, May 30, 7 p.m., gymnasium, 18 seniors.

Uintah District

Uintah High School — Friday, May 25, 5:30 p.m., football stadium, 280 seniors.

Uintah River High School — Thursday, May 24, 7 p.m., Tribal Auditorium, 11 seniors.

Wasatch District

Wasatch High School — Friday, May 25, 1 p.m., Wasatch High School, 285 seniors.

Washington District

Dixie High School — Thursday, May 24, 8 a.m., Burns Arena Center, Dixie State College, 380 seniors.

Enterprise High School — Thursday, May 24, 6 p.m., gymnasium, Enterprise, 53 seniors.

Hurricane High School — Thursday, May 24, 2 p.m., DSC Burns Arena, 200 seniors; speakers Kaden Taylor and Brett Campbell.

Millcreek High School — Wednesday, May 23, 7 p.m., Cox Auditorium, DSC, 54 seniors; speakers Annette Brown, Denise Perez and and Spencer May.

Pine View High School — Thursday, May 24, 5 p.m., DSC Burns Arena, 400 seniors; speakers Katianne Langston and Lauryn Low.

Snow Canyon High School — Thursday, May 24, 11 a.m., DSC Burns Arena, 380 seniors.

Tuacahn High School for the Performing Arts — Friday, May 18, 8 p.m., Tuacahn amphitheater, 39 seniors; speakers Sabrina Ravetto, Katie Hendricks and Adam Reed.

Wayne District

Wayne High School — Friday, May 25, 4 p.m., auditorium, 37 seniors.

Weber District

Bonneville High School — Monday, May 21, noon, Dee Events Center, WSU, 365 seniors; speakers Noah Myers and Amber Marcussen.

Fremont High School — Monday, May 21, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, 497 seniors.

Northern Utah Academy for Math, Engineering and Science — Thursday, May 24, 4 p.m., Allred Theater, WSU, 60 seniors.

Roy High School — Wednesday, May 23, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, 350 seniors.

Weber High School — Tuesday, May 22, 4 p.m., Dee Events Center, WSU, 534 seniors.

Private schools

Ability School of Utah — Thursday, May 24, 6 p.m., 1165 W. 2320 South, LDS meetinghouse in West Valley, 1 senior.

Anchor Christian Academy — Friday, May 25, 7 p.m., auditorium, 1880 E. 5600 South, 3 seniors.

Berean Baptist Christian Academy — Thursday, May 10, 7 p.m., auditorium, 2 seniors.

Christian Heritage — Friday, May 25, 7 p.m., Washington Heights Baptist Church, 42 seniors.

Daystar Adventist Academy — Sunday, May 27, 10 a.m., school chapel, 4 seniors.

Intermountain Christian School — Friday, June 1, 7 p.m., auditorium, 20 seniors.

Juan Diego Catholic High School — Saturday, May 26, 10 a.m., auditorium, 183 seniors.

Judge Memorial Catholic High School — Sunday, May 27, 3 p.m., Abravanel Hall, 194 seniors.

Layton Christian Academy — Friday, May 25, 6 p.m., Christian Life Center, 35 seniors.

Meridian High School — Friday, May 25, 1 p.m., Provo Tabernacle, 19 seniors.

Mount Vernon Academy — Thursday, May 24, 6 p.m., Murray Amphitheater, 11 seniors.

Realms of Inquiry — Thursday, May 31, 7 p.m., Realms of Inquiry, 10 seniors.

Rowland Hall-St. Mark's School — Saturday, June 2, 10 a.m., First Baptist Church, 777 S. 1300 East, 71 seniors.

Salt Lake Lutheran High School — Friday, June 8, 7 p.m., Grace Shepard Lutheran Church, 12 seniors.

St. Joseph High School — Friday, June 1, 7 p.m., St. Joseph's Catholic Church, Ogden, 39 seniors.

Stillwater Academy — Tuesday, May 15, 6 p.m., Larry H. Miller Campus, SLCC, 13 seniors

Utah Home Education Association — Thursday, June 21, 7 p.m., Calvary Chapel of Salt Lake, 460 W. Century Drive (4350 South), 25 seniors.

Wasatch Academy — Saturday, May 26, 1 p.m., campus, 48 seniors.

Waterford School — Saturday, June 2, 11 a.m., Abravanel Hall, 75 seniors.