Men's marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Dennis Simonaitis 36 SLC 2:29:44

2. Henno Haava 25 CA 2:32:14

3. Paul Rosser 33 SLC 2:33:24

4. Mike Carlson 38 Boise ID 2:33:35

5. Ian Solof 26 Portland OR 2:35:05

6. Dave Spence 27 SLC 2:37:50

7. Criss James 36 Soda Springs ID 2:40:20

8. Eugene Greenwood 31 Orem 2:41:52

9. R. Dennis Potter 29 Mishawaka IN 2:44:41

10. Alexande Pachev 25 Provo 2:46:13

11. Alvaro Palacios 38 SLC 2:47:18

12. Shane Clinger 29 Hooper 2:47:58

13. Mark Holland 41 Park City 2:48:21

14. Joe Martel 39 Lindon 2:52:25

15. Matt Graham 26 Boulder 2:52:37

16. John Erickson 44 SLC 2:53:29

17. Brian Stromberg N/A 2:55:46

18. Steven Hooper 23 Orem 2:58:29

19. Todd Stevenson 29 American Fork 3:00:06

20. Spencer Rogers 22 Alpine 3:00:06

21. Aaron Lyon 19 Idaho Falls ID 3:00:58

22. John Wallin 37 Sandy 3:02:23

23. Bryant Christlensen 37 Orem 3:02:54

24. Keiji Hashimoto 27 SLC 3:03:11

25. Hal Hansen 38 Loveland CO 3:03:54

Women's marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Olga Appell 34 Roy 2:47:27

2. Michele Simonaitis 32 SLC 2:55:04

3. Cheryl Harper 36 Orem 3:02:54

4. Julie Thomas 26 SLC 3:08:54

5. Aimee Larkin 21 SLC 3:09:22

6. Patty Murray 32 Boulder CO 3:14:14

7. Trina Nitz 36 Clinton 3:19:49

8. Alicia Miller 31 SLC 3:19:58

9. Elycse Allphin 25 Lindon 3:22:37

10. Christine Uibel 23 Orem 3:22:37

11. Christine Meyers 24 SLC 3:22:38

12. Mary Beacco 43 SLC 3:24:04

13. Lauren Kearney 31 Carlsbad CA 3:25:47

14. Lisa Schneider 40 SLC 3:26:07

15. Kimberly Eddy 32 Kaysville 3:26:28

16. Julean Stewart 25 SLC 3:28:00

17. Harriet Greenlee 27 SLC 3:28:55

18. Sheri Young 39 Ogden 3:29:22

19. Carrie Maag 35 Orem 3:31:35

20. Linda Dunn 38 SLC 3:32:06

21. Julie White 28 Orem 3:32:06

22. Laila Hughes 34 Murray 3:32:31

23. Maria Yeung 45 San Antonio TX 3:33:32

24. Merillee Manwaring 35 Springville 3:34:41

25. Bonnie Schreck 34 SLC 3:36:27

Men's masters marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Mark Holland 41 Park City 2:48:21

2. John Erickson 44 SLC 2:53:29

3. Erick Ingsrom 40 SLC 3:07:41

4. Drake W. Stockert 48 Mapleton 3:07:53

5. Tim Spence 42 SLC 3:07:57

6. Bill Francis 45 SLC 3:08:04

7. David Pickett 44 SLC 3:07:27

8. Jim Siirola 49 SLC 3:09:21

9. Scott Albertson 45 Golden CO 3:10:55

10. Mark Nelson 43 Orem 3:11:32

Women's masters marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Mary Beacco 43 SLC 3:24:04

2. Lisa Schneider 40 SLC 3:26:07

3. Maria Yeung 45 San Antonio TX 3:33:32

4. Cathy Johnson 44 Chicago IL 3:37:27

5. Debbie Hanson 44 Pleasant Grove 3:49:40

6. Debra Zockoll 42 Junction 3:50:44

7. Ellen Ives 44 SLC 3:58:02

8. Laurie Norseth 41 SLC 3:58:07

9. Jeri Pugh 46 SLC 3:58:20

10. Susan Shultz 42 Park City 3:59:16

Men's wheelchair marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Curt Binkman 44 Pleasant Grove 1:57:48

2. Hideo Sasaki 40 Sendai 2:27:38

3. Bill Calder 35 St. George 4:50:42

Men's Achillles marathon

Place, Name Age Hometown Time

1. Dan Maughan 40 Orem 2:38:13