Men's 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. John Kariuki 29 Homewood IL 27:32

2. Simon Chemoiywo 29 Concord MA 27:40

3. John Gwako 20 Albuquerque NM 27:43

4. James Bungei 30 Albuquerque NM 27:58

5. Joseph Kahugu 27 Homewood IL 28:19

6. Jonathon Ndambuki 21 Farmington NM 28:38

7. Ed Eyestone 37 Layton 28:41

8. Julius Gidabuday 21 N/A 28:50

9. Eric Morrison 28 Lakewood CO 29:25

10. Wilhelm Gidabuday 23 N/A 29:34

11. H Hernandez-Salaz 25 Boulder CO 29:36

12. Craig Young 41 Colo Spgs CO 29:46

13. Gabino Toledo 28 Boulder CO 30:00

14. David Mungai 28 Farmington NM 30:07

15. Theo Martin 24 Page AZ 30:17

16. Bob Evans 27 N/A 30:23

17. Larry Smithee 34 SLC 30:23

18. Francis Wanderi 32 Kenya 30:32

19. Travis Hildebrand 23 SLC 30:37

20. Peter Flemming 37 Hillsboro OR 30:43

21. Craig Lawson 28 N/A 30:55

22. David Young 28 West Btfl 31:01

23. Peter Oviatt 28 Bellingham WA 31:12

24. Paul Dewitt 29 Woodland Park CO31:28

25. Cameron Smith 35 Provo 31:28

Women's 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Jane Omoro 24 Albuquerque NM 31:23

2. Delillan Asiago 26 Albuquerque NM 32:33

3. Kris Helledy 29 Oak Creek WI 32:36

4. Veronica Kanga 25 Farmington NM 32:50

5. Trina Painter 32 Flagstaff AZ 33:11

6. Kim Pawelek 24 Jacksonville FL 33:40

7. Lynn Fitzsimmons 31 Thiensville WI 34:00

8. Archuletta Kellie 36 Las Vegas NV 34:35

9. Julie Mosier 26 Pleasant Grove 35:02

10. Julie Cassidy 37 Park City 35:35

11. Paula Morrison 25 SLC 36:16

12. Phyllis Rosenthal 40 Co Springs CO 36:22

13. Phebe Ko 15 SLC 36:29

14. Caroline Owen 36 SLC 36:38

15. Susan Anderson-Ayers32 SLC 36:42

16. Brenda Graham Gray 36 Rock Springs WY 36:49

17. Cathy Pearce 35 Socorro NM 37:02

18. Kim J. Hart 24 SLC 37:49

19. Staphanie Bierwolf 15 Bountiful 38:34

20. Karen Hirst 38 Woods Cross 38:49

21. Tara Kauffman 27 Lehi 38:51

22. Carol Cabanillas 17 SLC 39:12

23. Sarah Gardiner 19 SLC 39:34

24. Jenifer Compton 26 SLC 39:36

25. Sara McCormick 35 SLC 39:53

Men's masters 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Craig Young 41 Colorado Springs CO 29:46

2. Mark Dickey 42 Sandy 32:29

3. Phil Ware 40 Loveland CO 32:54

4. Tom Burnett 50 Durango CO 33:14

5. Clyde Goodrich 40 Burley ID 34:09

6. Kevin Murphy 45 SLC 34:28

7. Tek Kilgore 44 Park City 34:30

8. George Katz 40 Midvale 34:33

9. Ray Workman 48 SLC 35:17

10. Larry Ingram 53 Grand Junction CO 35:33

Women's masters 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Phyllis Rosenthal 40 Colorado Springs CO 36:22

2. Katy Christiansen 42 SLC 40:47

3. Heidi Hadley 42 SLC 42:23

4. Lee Ann Christensen 44 Layton 42:28

5. Jeanie Groves 51 Pleasant Grove 43:33

6. Ellie Arguello 51 SLC 43:39

7. Cheryl Keith 40 South Jordan 44:46

8. Tami Katz 40 Layton 45:21

9. Kelly Allen 42 Syracuse 45:45

10. Wendy Vandekamp 50 SLC 45:47

Men's wheelchair 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Tom McCurdy 32 Pocatello ID 23:47

2. Nathan Crowton 27 Ogden 24:05

3. John Brewer 48 Kaysville 27:41

Men's Achilles 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Eric Carrillo 18 SLC 1:00

2. Jack Richmond 42 Sandy 1:00:20

3. Gary Hahn 29 SLC 1:12

Women's Achilles 10K

Place, Name Age Hometown Time

1. Leslie Thabes 44 Midvale 1:40

2. Bonnie Anjier NA NA 2:45