The announcement Saturday by President Gordon B. Hinckley of three new Quorums of Seventy included designation of those quorum members as Area Authority Seventies. They are:

Africa Area

Christopher N. Chukwurah, Lagos, Nigeria; Christoffel Golden, Krugersdorp, South Africa.

Asia Area

Shih-An Liang, Taipei, Taiwan; Chu-Jen Chia, Beijing, China; Su Kiong Tan, Singapore.

Asia North Area

Hitoshi Kashikura, Kanagawa-ken, Japan; Seiji Katanuma, Sapporo, Japan; Chong-Youl Kim, Anyang City, Korea; Won Yong Ko, Seoul, Korea; Gary Matsuda, Yokosuka, Japan.

Brazil Area

Paulo Cesar F. Amorim, Sao Paulo; Claudio Cuellar, Sao Paulo; Cleto P. de Oliveira, Recife; Eduardo Gavarret, Sao Paulo; Silvio Geschwandtner, Porto Alegre; Paulo R. Grahl, Canoas; Cesar A.S. Milder, Brasilia; Adelson de Paula Parrella, Florianopolis; Joao R. C. Martins Silva, Sao Paulo; Iraja B. Soares, Jaboatao; Ernani Teixeira, Belo Horizonte.

Central America Area

Julio E. Alvarado, Guatemala, Guatemala; Enrique R. Falabella, San Jose, Costa Rica; Salomon Jaar, San Pedro Sula, Honduras; E. Israel Perez, Quetzaltenango, Guatemala.

Chile Area

Julio H. Jaramillo, Santiago; Eduardo A. Lamartine, Santiago; Julio E. Otay, Puerto Varas; Jorge A. Pedrero, Puente Alto; Claudio D. Signorelli, Santiago; Hector M. Verdugo, Rancagua; Jorge F. Zeballos, Antofagasta.

Europe East Area

Wolfgang H. Paul, Frankfurt, Germany.

Europe North Area

John Maxwell, Clayworth, England; Stein Pedersen, Skjetten, Norway; Brian A. Watling, Colchester, England.

Europe West Area

Raimondo Castellani, Milan, Italy; Ernst Husz, Deutsch Wagram, Austria; Alain A. Petion, Truchtersheim, France; Holger D. Rakow, Berlin; Jose A. Teixeira da Silva, Estoril, Portugal.

Mexico North Area

Esteban Guevara, Monterrey; Rodrigo Obeso, Mexicali; Servando Rojas, Guadalajara; Tomas Valdes, Saltillo, Coahuila.

Mexico South Area

Adolfo Avalos, Cholula, Puebla; Armando Gaona, Colonia del Valle, D.F.; John A. Harris, Virreyes, D.F.; Gustavo Ramos, Tula, Hidalgo; Octaviano Tenorio, Cuautitlan, Edo.

North America Central Area

Blair S. Bennett, Sherwood Park, Alberta, Canada; Robert K. Bills, Englewood, Colo.; Bruce B. Bingham, Sleepy Hollow, Ill.; Kay H. Christensen, Overland Park, Kan.; Thomas A. Holt, St. Paul, Minn.; Lynn A. Rosenvall, Calgary, Alberta, Canada.

North America Northeast Area

David W. Ferrel, Buena Vista, Va.; Lawrence R. Fuller, Mississauga, Ontario, Canada; W. E. Barry Mayo, Bloomfield Hills, Mich.; J. Willard Marriott, Bethesda, Md.; Hyde M. Merrill, Glenville, N.Y.; Keith L. Smith, Hilliard, Ohio; D. Lee Tobler, Marshallville, Ohio; Robert S. Wood, Middletown, R.I.

North America Northwest Area

Lowell C. Barber, Pasco, Wash.; Gordon G. Conger, Bellevue, Wash.; Max W. Craner, Rexburg, Idaho; Paul L. Diehl, Meridian, Idaho; C. Scott Grow, Meredian, Idaho; Karl E. Nelson, Filer, Idaho; Steven H. Pond, Castle Rock, Wash.; Michael T. Robinson, Central Point, Ore.

North America Southeast Area

Dale L. Dransfield, Tallahassee, Fla.; Alvie R. Evans, North Charleston, S.C.; James E. Griffin, Hot Springs, Ark.; Lloyd W. Jones, Tampa, Fla.; Brent H. Koyle, Columbia, S.C.; R. Lloyd Smith, Knoxville, Tenn.

North America Southwest Area

David A. Bednar, Fayetteville, Ark.; Harvey L. Gardner, Page, Ariz.; Daryl H. Garn, Mesa, Ariz.; Larry W. Gibbons, Dallas; J. Michael Moeller, Tucson, Ariz.; James S. Olson, Huntsville, Texas; R. Gordon Porter, Mesa, Ariz.

North America West Area

Norman C. Boehm, Fair Oaks, Calif.; Douglas L. Callister, La Canada, Calif.; L. Whitney Clayton, Irvine, Calif.; Donald L. Hallstrom, Honolulu; Keith K. Hilbig, Palos Verdes Estates, Calif.; William W. Parmley, Alamo, Calif.

Pacific Area

Victor D. Cave, West Pennant Hills, New South Wales, Australia; Lindsay T. Dil, Auckland, New Zealand; Pita F. Hopoate, Nuku'alofa, Tonga; P. Bruce Mitchell, Cherrybrook, New South Wales, Australia; Eugene E. F. Reid, Pago Pago, American Samoa.

Philippines/Micronesia Area

Ambrosio C. Collado, Mandaluyong City, Philippines; Ruben G. Gapiz, Manila, Philippines; Remus G. Villarete, Cebu, Philippines.

South America North Area

Rene Juan Cabrera, La Paz, Bolivia; Francisco G. Gimenez, Caracas, Venezuela; Walter F. Gonzalez, Quito, Eucador; Alejandro M. Robles, Lima, Peru; Juan Uceda, Lima, Peru; Carlos D. Vargas, Valencia, Venezuela; Oscar H. Aguayo, Lima, Peru; Francisco Chinchay, Lima, Peru; Cesar Augusto Davila, Bogota, Colombia; Mario E. Guzman, Cochabamba, Bolivia.

South America South Area

Carlos E. Aguero, Buenos Aires, Argentina; Antonio Cappi, Montevido, Uruguay; Hugo A. Catron, Buenos Aires, Argentina; Jorge L. Del Castillo, Buenos Aires, Argentina; David Lopez, Buenos Aires, Argentina; Jorge W. Ventura, Montevideo, Uruguay; Claudio D. Zivic, Buenos Aires, Argentina.

Utah North Area

O. Brent Black, Salt Lake City; Harold C. Brown, Salt Lake City; Jess L. Christensen, Logan; Donald B. Doty, Bountiful; Ronald T. Halverson, Ogden; Ronald J. Hammond, Montpelier, Idaho; Jon M. Huntsman, Salt Lake City; J. Kirk Moyes, Ogden; Wayne S. Peterson, Salt Lake City; Craig T. Vincent, Salt Lake City.

Utah South Area

Carl W. Bacon, Provo; Donald J. Butler, Provo; Clayton S. Huber, Provo; Richard K. Klein, Salt Lake City; James G. Larkin, St. George; Mitchell V. Myers, Delta; Glen A. Overton, Provo; L. Douglas Smoot, Provo.