Fifth and final ceremony of 1991 Sterling Scholar awards programs in the state honored another region's outstanding high school seniors recently.

Twelve young men and women were named winners during the 11th annual Sterling Scholars of Northeast Utah ceremony, held in Wasatch High School. They were honored for their scholastic excellence, leadership and citizenship.Following judging earlier in the day, an additional 24 were selected as runners-up in 12 categories: English, speech and drama, mathematics, social science, science, foreign language, visual arts, industrial education, home economics, business education, music and general scholarship.

The awards were presented by committee members of the participating districts of Daggett, Duchesne, Morgan, North Summit, Park City, South Summit, Rich, Tooele, Uintah and Wasatch.

The following are winners, listed first, and runners-up, listed alphabetically:

English - Jeannine Swallie, Grantsville; Gwen Hamilton, Duchesne; and Jasyn Jones, Morgan.

Speech and drama - Tiffany Montgomery, Union; Corbin Gordon, Wasatch; and Jenny Lind Polson, Park City.

Mathematics - Jenn Poulson, Duchesne; Kathleen Darlington, Uintah; and Todd Lawton, Grantsville.

Social science - Benjamin R. Jordan, Union; Rebecca Kinsel, Wasatch; and Taigon Worthen, South Summit.

Science - Kristen Larson, Grantsville; Tiffany Anderton, Morgan; and Selena M. Sweat, Wendover.

Foreign language - Sharilynn Larsen, Union; Anne Elizabeth Barber, Morgan; and Sam Snyder, Park City.

Visual arts - Amy Toronto, Wasatch; Daniel Bethers, South Summit; and Kimberlee Corpany, Morgan.

Industrial education - Annel Hall, Uintah; Tassie Brydson, South Summit; and Ritchie D. Olsen, Union.

Home economics - Mitzi Woolstenhulme, North Summit; Rebecca Bitner, Grantsville; and Sue Spencer, Duchesne.

Business Education - Heather Beer, South Summit; Kristy Casper, North Summit; and Gary Thompson, Duchesne.

Music - Dana C.R. Gress, Park City; John Griffiths, Grantsville; and Kimberly Hunt, Union.

General Scholarship - David Curtis, North Summit; Trisha Garn, Morgan; and Ryan McDaniel, Park City.

Jeannine Swallie

Grantsville

English

Tiffany Montgomery

Union

Speech/Drama

Jenn Poulson

Duchesne

Mathematics

Benjamin R. Jordan

Union

Social Science

Kristen Larson

Grantsville

Science

Sharilynn Larsen

Union

Foreign Language

Amy Toronto

Wasatch

Visual Arts

Annel Hall

Uintah

Ind. Education

Mitzi Woolstenhulme

North Summit

Home Economics

Heather Beer

South Summit

Bus. Education

Dana C.R. Gress

Park City

Music

David Curtis

North Summit

Gen. Scholarship