The Utah Senate confirmed the following appointments, made by Gov. Norm Bangerter, on the final day of the session:

AGRICULTUREPesticide Committee: Rey Allred and Howard Deer reappointed for terms expiring May 11, 1995.

CORRECTIONS

Board of Pardons: Donald Blanchard reappointed for term expiring March 1, 1997.

Corrections Advisory Council: Susan Schildmeyer and Roy Young reappointed for terms expiring April 1, 1995.

COMMUNITY AND ECONOMIC DEVELOPMENT

Board of Expositions: William Shaw and John Sorensen reappointed for terms expiring March 1, 1995.

Board of State History: Dale Berge appointed to replace Thomas Alexander for term expiring April 1, 1995; Peter Goss and Dean May reappointed for terms expiring April 1, 1995; Penny Sampinos appointed to replace Eldon Dorman for a term expiring April 1, 1995.

HEALTH

Committee on Water Pollution Control: William Luce and Don Turner reappointed for terms expiring March 1, 1995.

Utah Health Data Committee: Dr. Steven R. Towner appointed to replace Dr. Clyde Ford for a term expiring June 30, 1992.

Utah Safe Drinking Water Committee: David Eckhoff, Robert Hilbert and Darrel Leamaster reappointed for terms expiring May 3, 1995.

Solid and Hazardous Waste Committee: Connie McCourt and Lorin Powell reappointed for terms expiring May 8, 1995.

HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

Department of Human Resource Management: Felix McGowan appointed as director, replacing Earl Banner.

HUMAN SERVICES

Board of Mental Health: Meredith Alden appointed to replace Dr. L.J. Schmidt for term expiring April 1, 1995; Mary Jane Cadez appointed to replace Sebastian Striefel for term expiring April 1, 1995; Steven Killpack appointed to replace Keith Richan for term expiring April 1, 1993; Kurt Young reappointed for term expiring April 1, 1995.

Board of Family Services: Brenda Anthony appointed to replace Rod Julander for term expiring April 1, 1995; Virginia Higby appointed to replace McRay Cloward for term expiring April 1, 1995; Jane Thompson appointed to replace Larry Jung for term expiring April 1, 1995; Scott Williams appointed to replace Millie Peterson for term expiring April 1, 1995.

Board of Youth Corrections: Alene Bentley reappointed for term expiring April 1, 1995; Dale Stratford appointed to replace Thomas Burton for term expiring April 1, 1995.

Board of Services to the Handicapped: Ruth Anderson reappointed for a term expiring April 1, 1995; Hugh Rush appointed to replace Charles Doane for a term expiring April 1, 1995.

Board of Aging and Adult Services: Norma Baker and Elaine Bennett reappointed for terms expiring April 1, 1995; Margene Rowley appointed to replace Lucille Hutchings for a term expiring April 1, 1995.

Board of Substance Abuse: Vivian Fisher and Ellen Van Zandt reappointed for terms expiring April 1, 1995; Abner Johnson appointed to replace Janice Pearce for term expiring April 1, 1995.

INDUSTRIAL COMMISSION

Industrial Commission of Utah: Stephen Hadley reappointed for term expiring March 1, 1997.

NATURAL RESOURCES

Board of Big Game Control: Tim Provan reappointed as the director of the Division of Wildlife Resources; William Burbidge reappointed for term expiring March 20, 1995.

Wildlife Board: Robert Valentine reappointed for term expiring March 1, 1995; Scott Urie appointed to replace Dr. Robert Corry for term expiring March 1, 1995.

Board of Water Resources: O. Eugene Johansen, Philip Knight, Roy Urie and Clark Wall reappointed for terms expiring March 1, 1995.

Board of Oil, Gas and Mining: James Carter and John Garr reappointed for terms expiring March 1, 1995; Jay Christensen appointed to replace Gregory Williams for term expiring March 1, 1995.

PUBLIC SERVICE COMMISSION

Public Service Commission of Utah: Brian Ted Stewart reappointed for term expiring March 1, 1997.

REGENTS

Utah State University Institutional Council: Melanie Raymond appointed to replace Fred Hunsaker for term expiring June 30, 1991.

TRANSPORTATION

Aeronautical Committee: Robert Brandt and Nancy Reuling reappointed for terms expiring March 15, 1995.

Transportation Commission: Samuel Taylor and Todd Weston reappointed for terms expiring April 1, 1997.