Voters in all 29 of Utah's counties on Tuesday selected commissioners, sheriffs, school board members and other local officials.

Beaver County6 of 6 voting districts

Commissioner Seat A - Ross Marshall, (R-inc.), 1,159.

Commissioner Seat B - Gary E. Sullivan, 927; Bryan Sherwood, (D-inc.), 731.

Assessor - Max Limb, (R-inc.), 1,282.

Clerk-Auditor - Paul B. Barton, (D-inc.), 1,360.

Recorder-Surveyor - Robert Bruce Brown, 1,393.

Sheriff - Ken Yardley, (D-inc.), 1,393.

Treasurer - Jerold D. Roberts, 926; Zane C. Yardley, 775.

Retain County Attorney Leo G. Kanell - Yes, 1,076; No, 336.

Beaver School Board: Precinct 4 - Patricia A. Rimpau, 193.

Beaver School Board: Precinct 5 - Norman L. Lamb, 141; Wayne W. Wiseman, (inc.), 123.

Box Elder County

36 of 36 voting districts

Commissioner Seat A - Allen L. Jensen, 8,182.

Commissioner Seat B - James J. White, (D-inc.), 5,088; Rulon L. Smoot, 4,426; Chris V. Forsgren, 1,106.

Assessor - Monte R. Munns, (R-inc.), 8,728.

Attorney - Jon J. Bunderson, (R-inc.), 8,802.

Auditor-Treasurer - Carlla J. Secrist, 8,582.

Recorder-Clerk - Marie G. Korth, (R-inc.), 8,658.

Sheriff - Robert E. "Bob" Limb, (R-inc.), 6,636; Thomas B. Sneddon, 4,078.

Surveyor - Denton H. Beecher, (R-inc.), 8,289.

Box Elder School Board: Precinct 2 - Gary J. Feldman, 1,625.

Box Elder School Board: Precinct 4 - Ivan D. Wright, 1,161; Rex Alton Richards, 736.

Box Elder School Board: Precinct 5 - Ronald Frandsen, 1,076; Katheryn Webster, 758.

Willard Special Service District - (5 elected) -

James Eddie Wells, 446; Ronald R. Nelson, 418; Bernell E. Wetzel, 416; Todd W. Davis, 407; Earl Van Harlow, 401.

Cache County

59 of 59 voting districts

County Council: Logan District 3 - Chris S. Coray, 1,444; Beth L. Hendricks, 1,424.

County Council: Northeast District - Stuart W. Howell, 1,748; E.J. (Jack) Nixon, 1,420.

County Council: Southeast District - Larry Anhder, 1,330; Joe Morse, (D-inc.), 1,064.

County Executive - Seth Allen, 10,974; Blake M. Petersen, 6,416.

Assessor - Kathleen Croshaw Howell, (R-inc.), 14,119.

Attorney - Gary O. McKean, (R-inc.), 14,326.

Auditor - Tamra Stones, (R-inc.), 14,344.

Clerk - Stephen M. Erickson, 14,328.

Recorder - Michael L. Gleed, (R-inc.), 14,204.

Sheriff - Sidney P. Groll, (R-inc.), 14,511.

Surveyor - Preston B. Ward, (R-inc.), 14,290.

Treasurer - Lucile L. Ferguson, (R-inc.), 14,534.

Cache School Board: Precinct 4 - John C. Bailey, 1,808.

Cache School Board: Precinct 5 - Carol Noble Funk, (inc.), 1,140; Cordell L. Johnson, 504.

Logan School Board: Precinct 1 - S. Eugene Needham, (inc.), 886.

Logan School Board: Precinct 5 - Larry H. Brim, 1,251.

Logan Transit Proposition - For, 4,357; Against, 2,656.

Carbon County

18 of 18 voting districts

Commissioner - Bill Krompel, (D-inc.), 3,542; Charles Wm. Bezyack, 1,699.

Commissioner-Surveyor - John M. Garr, 4,454.

Assessor - Fred J. Halverson, (D-inc.), 4,589.

Attorney - Gene Strate, (D-inc.), 4,608.

Clerk-Auditor - Norman Prichard, (D-inc.), 4,567.

Recorder - Ann O'Brien, (D-inc.), 4,591.

Sheriff - James H. (Jim) Robertson, (D-inc.), 4,641.

Treasurer - Jessie R. Holdaway, (D-inc.), 4,693.

Carbon School Board: Precinct 4 - Richard Tatton, 663; Kam Weihing, (inc.), 663.

Carbon School Board: Precinct 5 - Richard Robinson, (inc.), 448; John L. Cartwright, 372.

Miller Creek Special Service District - (2 elected) -

Jeannette Tweddell, 71; Grace Golding, 58.

Daggett County

2 of 2 voting districts

Commissioner Seat A - Bruce N. Christensen, 197; Joe Wahlquist, (write-in), 174; Florence M.C. Murphy, 41.

Commissioner Seat B - Elbert "Punky" Steinaker, (R-inc.), 246.

Assessor - Barbara S. Nutt, (D-inc.), 214; Lesa Schofield, 213.

Retain County Attorney Wayne Searle - No, 337; Yes, 85.

Sheriff - Gaylen Jarvie, (R-inc.), 301; Kelly R. Wilde, 135.

Clerk-Auditor-Recorder - Gene Briggs, (R-inc.), 261; Carolyn Schofield Taylor, 178.

Daggett School Board: Precinct 1 - Monica Solawetz, 50; Bert W. "Bill" Taylor, 19.

Daggett School Board: Precinct 2 - Craig W. Collett, (inc.), 71; Ray L. Ruble, 28.

Daggett School Board: Precinct 3 - Leona (Lee) Davis, (write-in), 32; Rusty D. Muir, (inc.), 29.

Davis County

164 of 164 voting districts

Commissioner Seat A - J. Dell Holbrook, 23,073; Ed Snow, 21,547.

Commissioner Seat B - Gerald A. "Jerry" Purdy, 28,603; Laren C. Livingston, 9,648.

Assessor - Willard L. Gardner, (R-inc.), 35,843.

Attorney - Melvin C. Wilson, (R-inc.), 35,344.

Clerk-Auditor - Margene Isom, (R-inc.), 35,559.

Recorder - Carol Dean H. Page, (R-inc.), 35,571.

Sheriff - Glenn Clary, 35,516.

Surveyor - Max B. Elliott, (R-inc.), 35,400.

Treasurer - Michael D. Porter, 35,392.

Davis School Board: Precinct 4 - Louenda Downs, (inc.), 3,934; Jan Moore, 3,560.

Davis School Board: Precinct 5 - Bob Thurgood, (inc.), 5,541.

Duchesne County

12 of 12 voting districts

Commissioner Seat A - B. Curtis Dastrup, 1,720; Charles "Smiley" Denver, 1,627.

Commissioner Seat B - Rick Reynolds, 1,712; Gene Ostler, 1,637.

Assessor - Gregory D. Garff, 1,649; Pat T. Stratton, 1,606.

Attorney - Herbert Wm. Gillespie, (R-inc.), 2,429.

Auditor - Diane Freston, (D-inc.), 2,287; Linda N. Hackett, 1,027.

Clerk - Roger K. Marett, (R-inc.), 2,606.

Recorder - Carolyne Burdick Madsen, (R-inc.), 2,545.

Sheriff - Rick Harrison, 1,708; Clair M. Poulson, (R-inc.), 1,702.

Surveyor - Jerry D. Allred, (R-inc.), 2,545.

Treasurer - Colene Birch Nelson, 2,572.

Duchesne School Board: Precinct 1 - A. Lynn Snow, 485.

Duchesne School Board: Precinct 2 - David R. Labrum, (inc.), 261.

Duchesne School Board: Precinct 3 - Keith H. Nielsen, (inc.), 366.

Duchesne School District: 2-mill Leeway - Against, 1,745; For, 1,190.

Emery County

12 of 12 voting districts

Commissioner Seat A - Dixie K. Thompson, 1,842; Duane L. Collard, (D-inc.), 1,803.

Commissioner Seat B - Mark T. Justice, 1,909; Jerry D. Mangum, (D-inc.), 1,827.

Assessor - James W. Fauver, (R-inc.), 2,271.

Attorney - Scott Johansen, (D-inc.), 2,831.

Auditor - Karen L. Truman, (D-inc.), 2,874.

Clerk - Bruce C. Funk, (D-inc.), 3,006.

Recorder - Ina Lee J. Magnuson, (D-inc.), 2,967.

Sheriff - LaMar E. Guymon, (D-inc.), 1,895; Steve Stream, (write-in), 1,811.

Treasurer - JoAnn Behling, 1,479; Janet J. Petersen, 1,462; Elaine Wilson, (write-in, inc.), 741.

Emery School Board: Precinct 4 - Marie N. Guymon, 323; Loretta Jensen, 124.

Emery School Board: Precinct 5 - Royd F. Hatt, (inc.), 379.

Garfield County

10 of 10 voting districts

Commissioner Seat A - Thomas V. Hatch, (R-inc.), 1,316.

Commissioner Seat B - Sherrell Ott, (R-inc.), 1,283.

Assessor - Tom Simkins, (R-inc.), 1,325.

Clerk-Auditor - Hazel W. Rich, (R-inc.), 1,044.

Recorder - Mamie D. Hatch, (R-inc.), 1,332.

Sheriff - Than W. Cooper, (R-inc.), 1,352.

Treasurer - Judy P. Henrie, (R-inc.), 1,345.

Garfield School Board: Precinct 4 - Roderick K. Syrett, (inc.), 303.

Garfield School Board: Precinct 5 - H. Dell LeFevre, 82.

Garfield School District Bond: $1.5 million - For, 921; Against, 475.

Grand County

11 of 11 voting districts

Commissioner Seat A - David Knutson, (R-inc.), 1,603; David L. Bierschied, 1,058.

Commissioner Seat B - Manuel T. Torres, 1,634; Craig Bigler, 1,025.

Assessor - Dorothy J. Gough, (R-inc.), 2,171.

Clerk-Auditor - Fran Townsend, (D-inc.), 2,302.

Recorder - Lilly Mae Noorlander, (R-inc.), 2,175.

Sheriff - James D. "Jim" Nyland, (D-inc.), 2,223.

Surveyor - Timothy M. Keogh, (R-inc.), 2,188.

Treasurer - Grace Eastin, (D-inc.), 2,318.

Retain County Attorney Elaine M. Coates - No, 1,544; Yes, 1,043.

Grand School Board: Precinct 1 - Carrie Bailey, 351.

Grand School Board: Precinct 4 - Cynthia Smith, 556.

Grand School Board: Precinct 5 - Bruce D. Louthan, (inc.), 319.

Moab Fire District - (2 elected) -

William H. (Izzy) Nelson, 1,731; Bill Hines, 1,468.

Thompson Special Service Water District - (2 elected) -

Kenneth R. Davis, 25; Kenneth Lee Davis, 24.

Grand School District: 2-mill Leeway - For, 1,534; Against, 913.

Iron County

21 of 21 voting districts

Commissioner Seat A - Roy P. "Pug" Urie, 3,063; Richard H. Messer, 2,547.

Commissioner Seat B - James C. "Jim" Robinson, (R-inc.), 4,429.

Assessor - Dennis W. Ayers, (R-inc.), 4,583.

Attorney - Scott M. Burns, (R-inc.), 4,804.

Auditor - Dennis A. Lowder, (R-inc.), 4,628.

Clerk - David I. Yardley, (R-inc.), 4,578.

Recorder-Surveyor - Dixie B. Matheson, (R-inc.), 5,553.

Sheriff - Ira Schoppmann, (R-inc.), 4,237; Joseph C. Cwik, 1,379.

Treasurer - Merna H. Mitchell, (R-inc.), 4,549.

Iron School Board: Precinct 4 - Barbara W. Corry, 695; Sage L. Platt, (inc.), 596.

Iron School Board: Precinct 5 - Kenneth E. Shakespear, 857.

Juab County

12 of 12 voting districts

Commissioner Seat A - Joseph A. Bernini, (D-inc.), 1,493; Michael R. Keith, 787.

Commissioner Seat B - Jay Morris "Ike" Lunt, 1,169; Vard I. White, 1,115.

Assessor - Norman L. Anderson, (D-inc.), 1,310; Lou Ann J. Thalman, 993.

Clerk-Auditor - Pat P. Greenwood, (D-inc.), 1,959.

Recorder - Craig J. Sperry, (D-inc.), 1,865.

Sheriff - David H. Carter, (D-inc.), 1,894; Todd A. Bainter, 230.

Treasurer - Joyce C. Pay, (R-inc.), 1,959.

Elect County Attorney Donald L. Eyre Jr. - Yes, 1,331; No, 705.

Juab School Board: Precinct 4 - Leon Pexton, (inc.), 253.

Juab School Board: Precinct 5 - Jerry Stephensen, (inc.), 223.

Tintic School Board: Precinct 4 - Cleo Judge, (inc.), 58.

Tintic School Board: Precinct 5 - L. William Stewart, 41.

Kane County

10 of 10 voting districts

Commissioner Seat A - Raymond E. Lopeman, 745; Jess Johnson, 310.

Commissioner Seat B - C. Glen Martin, 877; R.N. Dick Cates, 496.

Assessor - M.D. Robinson, (R-inc.), 1,382.

Attorney - Jim R. Scarth, (R-inc.), 1,048.

Clerk-Auditor - Kathy Chamberlain, (write-in, inc.), 1,046; Scott Jackson, 686.

Recorder - VerJean E. Caruso, (R-inc.), 1,394.

Sheriff - Maxwell V. Jackson, (R-inc.), 1,404.

Treasurer - Weldon Glover, (R-inc.), 1,492.

Kane School Board: Precinct 4 - Karen Alvey, 179; Karla Johnson, 115.

Kane School Board: Precinct 5 - Scot Goulding, 266.

Kane Human Resources Service District - (4 elected) -

Kortney J. Stirland, 1,086; Ted Atherley, 906; Avnish P. Pandya, 818; Jon Martin, 791; Judy Moon, 576; Dorothy Ann Ripper, 441; Colin W. Jack, 347.

Kanab Fire Station Bond: $350,000 - For, 627; Against, 390.

Millard County

17 of 17 voting districts

Commissioner Seat A - Lana R. Moon, 2,462; James J. DeWyze, 1,139.

Commissioner Seat B - C. Frank Baker, (R-inc.), 1,923; Warren H. Peterson, 1,683.

Assessor - Jim Talbot, (D-inc.), 3,062.

Attorney - Leray G. Jackson, 3,090.

Auditor - John L. Hansen, (R-inc.), 3,098.

Clerk - Marlene Whicker, (D-inc.), 3,053.

Recorder - Linda S. Carter, (R-inc.), 3,072.

Sheriff - Ed Phillips, (D-inc.), 2,970.

Treasurer - Mary D. Day, (R-inc.), 3,164.

Millard School Board: Precinct 4 - D. Scott Nickle, (inc.), 606.

Millard School Board: Precinct 5 - Roger Stanworth, (inc.), 509; Neil H. Clay, 155.

Millard Wilderness Proposal: 265,600 Acres - For multiple use, 2,304; For wilderness, 341.

Morgan County

8 of 8 voting districts

Commissioner - Herbert N. Crittenden, 1,585; Kent L. Matthews, 770.

Commissioner-Surveyor - Joan M. Patterson, 1,232; Ronald L. Lawson, 1,112.

Assessor - Paul H. Turner, (R-inc.), 1,299; Ken A. Durrant, 1,076.

Attorney - J.D. Poorman, 1,271; Dwight L. King, (D-inc.), 1,076.

Clerk-Auditor - Penny P. Taylor, 1,285; Janis Widdison, (R-inc.), 1,093.

Recorder - Florence M. Whitaker, 1,276; Shirlee Richins Matthews, 1,083.Sheriff - Bert C. Holbrook, (R-inc.), 1,517; Seth Earl Dawson, 658.

Treasurer - Gloria B. Anderson, (R-inc.), 1,442; Pauline Mecham-Green, 913.

Morgan School Board: Precinct 4 - Richard T. London, (inc.), 311.

Morgan School Board: Precinct 5 - Jerry P. Peterson, 276; Gary P. Randall, (inc.), 242.

Fire Commissioner: Mountain Green Precinct - Cheryl Harres, 164.

Morgan Recreation Bond: $1.5 million - Against, 1,548; For, 761.

Morgan School District Bond: $4.9 million - Against, 1,702; For, 715.

Piute County

5 of 5 voting districts

Commissioner - Linden D. Romine, (D-inc.), 366; Richard J. Westwood, 295.

Commissioner-Surveyor - Afton G. Blood, (R-inc.), 435.

Assessor - Lenna Romine, 469.

Clerk-Auditor - Valeen H. Brown, (D-inc.), 497.

Recorder-Treasurer - Shane Millett, 419; Betty C. Wiley, (R-inc.), 248.

Sheriff - Cordell Pearson, 444.

Piute School Board: Precinct 1 - Richard Sylvester, 70; William L. Blackwell, (inc.), 60.

Piute School Board: Precinct 2 - Don C. Lay, (inc.), 93.

Piute School Board: Precinct 3 - Paul Morgan, (inc.), 77.

Rich County

5 of 5 voting districts

Commissioner Seat A - Dee Johnson, (R-inc.), 511; Theron Weston, 172.

Commissioner Seat B - Bill Cox, (R-inc.), 362; Blair R. Francis, 354.

Assessor - Barbara R. Peart, (R-inc.), 573.

Clerk-Auditor - Pamela Shaul, (D-inc.), 555.

Recorder - Debra Lee Ames, (R-inc.), 601.

Sheriff - Dennis Jacobson, 566.

Treasurer - Donnella B. Dean, (D-inc.), 578.

Elect County Attorney George W. Preston - Yes, 386; No, 42.

Rich School Board: Precinct 1 - Arlo B. Price, (inc.), 61.

Rich School Board: Precinct 2 - Burdette W. Weston, 79; Steven G. Rex, 49.

Rich School Board: Precinct 3 - A. Merrill Muir, (inc.), 109; Monte G. Weston, 31.

Salt Lake County

See vote tallies on Pages A8 and A13.

San Juan County

20 of 20 voting districts

Commissioner District 2 - Bill Redd, 1,139.

Commissioner District 3 - Mark Maryboy, (D-inc.), 1,271; Leonard R. Howe, 170.

Assessor - D. Bruce Bunker, 2,293; Dan Nakai, 1,856.

Attorney - Craig C. Halls, (R-inc.), 2,553.

Clerk-Auditor - Gail D. Johnson, (R-inc.), 2,394; Ruby Nakai, 1,798.

Recorder - Louise C. Jones, (R-inc.), 2,483; Claudia I. Keith, 1,670.

Sheriff - Claude Lacy, (R-inc.), 2,650; Nelson B. Begay, 1,620.

Treasurer - Marian Bayles, (R-inc.), 2,469; Julius Claw, 1,715.

San Juan School Board: Precinct 4 - Billy Todachennie, (inc.), 612.

San Juan School Board: Precinct 5 - Neal Crank, (inc.), 534.

San Juan Health Services: Tax Increase - Yes, 1,993; No, 1,500.

Sanpete County

26 of 26 voting districts

Commissioner Seat A - J. Keller Christenson, (R-inc.), 2,755; Dean W. Anderson, 1,873.

Commissioner Seat B - Leonard M. Blackham, (R-inc.), 3,580.

Assessor - Yvonne A. Howell, (D-inc.), 3,830.

Attorney - Ross C. Blackham, (R-inc.), 3,762.

Auditor - Jay D. Alder, (D-inc.), 2,871; Thomas Clark, 1,865.

Clerk - Kristine F. Christiansen, (D-inc.), 3,710.

Recorder-Surveyor - Reed D. Hatch, 3,736.

Sheriff - Wallace S. Buchanan, (R-inc.), 3,184; Charles R. Ramsey, 1,299.

Treasurer - Earl D. Clark, (R-inc.), 3,919.

North Sanpete School Board: Precinct 4 - Ronald L. Ivory, (inc.), 297.

North Sanpete School Board: Precinct 5 - Allan P. Hall, (inc.), 376.

South Sanpete School Board: Precinct 1 - Elaine J. Burnham, (inc.), 305; Richard Stevens, 177.

South Sanpete School Board: Precinct 4 - Donald D. Shand, (inc.), 344; Lewis R. Bagnall, 222.

South Sanpete School Board: Precinct 5 - Roger L. Nielson, (inc.), 413.

Axtell Special Service District - Karl Humphrey, 54.

Spring City Road Bond: $180,000 - For, 197; Against, 144.

Sevier County

23 of 23 voting districts

Commissioner Seat A - T. Merlin Ashman, (R-inc.), 3,339.

Commissioner Seat B - Gene Mendenhall, 3,564.

Assessor - Pam Hendrickson, (R-inc.), 3,886.

Attorney - Don Brown, (R-inc.), 3,562.

Clerk-Auditor - Steven C. Wall, (R-inc.), 3,694.

Recorder - Dorthy Vee Henrie, (R-inc.), 3,759.

Sheriff - John L. Meacham, (R-inc.), 3,837.

Treasurer - Leda Jensen, (R-inc.), 3,820.

Sevier School Board: Precinct 1 - David A. Blackwell, (inc.), 654.

Sevier School Board: Precinct 2 - Ruth J. Jackson, (inc.), 790.

Sevier School Board: Precinct 3 - Carl R. Albrecht, 421; Denise Cook, 383.

Sevier School District: 2-mill Leeway - Against, 1,966; For, 1,866.

Summit County

26 of 26 voting districts

Commissioner Seat A - Ron Perry, 2,958; Franklin D. Richards, (R-inc.), 2,322.

Commissioner Seat B - Gene Moser, 1,893; R. Gary McCormick, 1,883; David Ure, 1,617.

Assessor - Barbara J. Kresser, 3,538; Elwin "Pink" Rees, 1,751.

Attorney - Robert W. Adkins, (D-inc.), 3,282; Gerry D'Elia, 2,032.

Auditor - Blake L. Frazier, (D-inc.), 2,945; Cindy Facer Sadler, 2,259.

Clerk - Douglas R. Geary, (R-inc.), 4,011.

Recorder - Alan Spriggs, (D-inc.), 2,919; JoAnn H. Jones, 2,245.

Sheriff - Fred Eley, (R-inc.), 4,179.

Treasurer - Glen G. Thompson, (R-inc.), 3,198; Carma W. Burns, 2,053.

North Summit School Board: Precinct 4 - Arlin B. Judd, (inc.), 169; Leon Simister, 160.

North Summit School Board: Precinct 5 - Mark S. Robertson, 191; Lesley D. Lawrence, 96.

Park City School Board: Precinct 4 - Patty Casale, 303; Richard Reuel Kohler, 132.

Park City School Board: Precinct 5 - Eugene S. Lambert, (inc.), 328; Allen Eickemeyer, 253.

South Summit School Board: Precinct 4 - Jared M. Weller, 121; Lynne N. Richmond, (inc.), 85.

South Summit School Board: Precinct 5 - John F. Blazzard, (inc.), 107; Dee Beal, 106.

Summit Park Water Special Service District - (2 elected) -

Susan Erickson, 192; Judith H. Shafkind, 80.

Park City Fire District: Tax Increase - For, 2,014; Against, 804.

Tooele County

39 of 39 voting districts

Commissioner Seat A - Teryl Hunsaker, 4,967; Kelly H. Gubler, (D-inc.), 2,394.

Commissioner Seat B - Leland J. Hogan, (R-inc.), 4,585; Karl G. Swan, 2,784.

Assessor - Anne R. Dunyon, (D-inc.), 6,190.

Attorney - Ronald L. Elton, (D-inc.), 5,741.

Auditor - Glenn W. Caldwell, (D-inc.), 5,882.

Clerk - Dennis D. Ewing, (D-inc.), 3,889; Mary J. Wilder, 3,403.

Recorder - Donna S. McKendrick, (D-inc.), 5,934.

Sheriff - Donald K. Proctor, (R-inc.), 5,742.

Surveyor - Donald J. Rosenberg, (D-inc.), 5,820.

Treasurer - Grant "Bud" Pendleton, (D-inc.), 4,385; Leslie C. Wanlass, 3,054.

Tooele School Board: Precinct 4 - Robert V. Lawrence, 893; Wade B. Bitner, 646.

Tooele School Board: Precinct 5 - Marilyn Shields, (inc.), 1,065; Pauline Swapp, (write-in), 320.

Tooele School District: 2-mill Leeway - Against, 2,750; For, 2,383.

Tooele Transit Proposition: UTA - For, 4,440; Against, 1,396.

Uintah County

21 of 21 voting districts

Commissioner Seat A - Lorin F. Merrell, 2,837; Dan Thacker, 2,711.

Commissioner Seat B - Max D. Adams, 2,329; Wayne Hall, 1,941; Leo Snow, 1,298.

Assessor - Lorin "Pudge" Merkley, (R-inc.), 4,753.

Attorney - Harry H. Souvall, 3,605; Alan M. Williams, 1,933.

Clerk-Auditor - Pat S. McNeill, 3,018; Janet R. Hatch, 2,650.

Recorder - Randy J. Simmons, 4,376.

Sheriff - Lloyd D. Meacham, 2,700; Steve Hatzidakis, 1,731; Drew Christiansen, (write-in, inc.), 1,316.

Surveyor - Nelson J. Marshall, (R-inc.), 4,361.

Treasurer - Donna Richens, (R-inc.), 4,800.

Uintah School Board: Precinct 1 - Dennis L. Judd, 524; Dalton H. Wright, 500.

Uintah School Board: Precinct 2 - Ed W. Oscarson, 796; Ronald L. Enloe, 383.

Uintah School Board: Precinct 3 - Tony Wright, 759; Lyle C. Taylor, (inc.), 529.

Uintah School District: 2-mill Leeway - Against, 2,632; For, 2,188.

Utah County

148 of 148 voting districts

Commissioner Seat A - Malcolm H. Beck, (R-inc.), 28,440; Wayne L. Hill, 20,015.

Commissioner Seat B - Richard A. Johnson, 29,612; Marie F. Van Wagenen, 22,869.

Commissioner Seat C - Gary R. Herbert, (R-inc.), 32,620; George F. Tripp, 19,041.

Assessor - Ronald M. Smith, (R-inc.), 41,808.

Attorney - Kay Bryson, 30,736; C. Robert Collins, 19,373; William S. Christian, 3,962.

Clerk-Auditor - J. Bruce Peacock, (R-inc.), 41,510.

Recorder - Nina B. Reid, (R-inc.), 38,100; Louise Fucile, 14,727.

Sheriff - David R. Bateman, (R-inc.), 42,611.

Surveyor - Clyde R. Naylor, (R-inc.), 43,057.

Treasurer - Leonard R. Ellis, (R-inc.), 43,352.

Alpine School Board: Precinct 4 - Linda Campbell, (inc.), 3,749.

Alpine School Board: Precinct 5 - J. Blake Evans, (inc.), 4,556.

Nebo School Board: Precinct 3 - James W. Dunn, 1,254; Jacky Harrison Caras, 1,231.

Nebo School Board: Precinct 4 - Richard Lamar Wilson, 1,547; Lew Christensen, 1,356.

Nebo School Board: Precinct 5 - Bonnie J. Palmer, (inc.), 1,604; C. Garn Coombs, 858.

Provo School Board: Precinct 1 - Mossi W. White, (inc.), 1,002.

Provo School Board: Precinct 5 - David G. Weight, (inc.), 2,876.

Utah County Question: Tax-Subsidized Fair - No, 34,061; Yes, 18,397.

American Fork Water Bond: $2.5 million - For, 2,203; Against, 735.

Springville Transit Proposition: UTA - For, 2,768; Against, 990.

Nebo School District: 2-mill Leeway - Against, 6,380; For, 5,682.

Wasatch County

15 of 15 voting districts

Commissioner Seat A - Pete A. Coleman, (D-inc.), 2,466; Charles L. Maynard, 1,168.

Commissioner Seat B - J. Moroni Besendorfer, (R-inc.), 2,280; Vern C. Thacker, 1,301.

Assessor - Glen C. Burgener, 1,809; Gaye McPhie, 1,723.

Attorney - Steven L. Hansen, (R-inc.), 2,536.

Clerk-Auditor - Beverly Ercanbrack, 2,076; Jeffery M. Bradshaw, (R-inc.), 1,503.

Recorder - Joe Dean Huber, (D-inc.), 2,395.

Sheriff - Mike Spanos, 2,017; Edwin (Edd) Thacker, (D-inc.), 1,661.

Treasurer - Sandra T. Berg, 1,778; Karolyn Wall Kirkham, (D-inc.), 1,773.

Wasatch School Board: Precinct 4 - John Price, (inc.), 618.

Wasatch School Board: Precinct 5 - Robert J. Hiatt, (inc.), 217.

Washington County

43 of 43 voting districts

Commissioner - Gayle M. Aldred, (R-inc.), 7,547; Frederick H. Esch, 2,371.

Commissioner-Surveyor - Jerry B. Lewis, (R-inc.), 7,272; Benedict F. Guerin, 3,475.

Assessor - Clinton D. Perkins, (R-inc.), 8,639.

Attorney - Paul F. Graf, (R-inc.), 8,739.

Clerk-Auditor - E. Royden Christian, 8,883.

Recorder - Russell Shirts, 8,731.

Sheriff - Glenwood Humphries, (R-inc.), 9,150.

Treasurer - R. Lynn Gardner, (R-inc.), 8,978.

Washington School Board: Precinct 4 - Ferdinand A. Neilson, 689; Joy V. Atkin, 622.

Washington School Board: Precinct 5 - Lyman W. Gubler, 1,060; Douglas G. Bringhurst, (inc.), 971.

Dammeron Valley Special Service District - (2 elected) -

Mary R. Talbot, 24; Robert E. Hughes, 22; Richard Bailey, 20; Max Talbot, 19.

Dixie Deer Estates Service District: 4-year - (2 elected) -

Sandra Byrd, 40; E. Bud Alderman, 39; John A. Homuller, 19.

Dixie Deer Estates Service District: 2-year - (3 elected) -

Robert B. Lytle, 50; Mary Ann Suriano, 37; Juanita Lois Kephart, 36; Robert F. Schroeder, 19.

Wayne County

7 of 7 voting districts

Commissioner Seat A - Stanley E. Alvey, (D-inc.), 568; Devon K. Nelson, 553.

Commissioner Seat B - C. Meeks Morrell, 665; John Brinkerhoff, (write-in, inc.), 230.

Assessor - Carolyn L. Wood, 741; Wesley T. Jensen, 398.

Clerk-Auditor - Sandra N. Rees, (R-inc.), 840; Vicky J. Taft, 307.

Recorder-Treasurer - Loma Blackburn, (R-inc.), 769; Lois C. Brian, 376.

Sheriff - Leeon K. Brinkerhoff, (R-inc.), 679.

Wayne School Board: Precinct 4 - George Loen Morrell, 169; Elmo L. Taylor, 108.

Wayne School Board: Precinct 5 - Dennis Ekker, 51; Carl A. Hunt, (inc.), 43.

Wayne Opinion Question: Favor Fremont River Dam - Yes, 971; No, 90.

Weber County

151 of 151 voting districts

Commissioner Seat A - Randall J. Williford, 19,578; William Bailey, (R-inc.), 18,755; Danny L. Blaylock, 5,949.

Commissioner Seat B - Joan D. Hellstrom, 25,049; A. Stephen Dirks, (D-inc.), 19,228.

Assessor - Steven C. Bexell, (D-inc.), 26,976; Parley E. Norseth, 17,920.

Attorney - Reed M. Richards, (D-inc.), 34,860.

Clerk-Auditor-Treasurer - Greg W. Haws, 25,063; Kennith L. Dallinga, (D-inc.), 20,683.

Recorder - Doug Crofts, (R-inc.), 22,821; Neil A. Hansen, 21,589.

Sheriff - Craig L. Dearden, 24,880; George J. Fisher, (D-inc.), 20,620.

Surveyor - Kent G. Arave, 23,591; John P. Reeve, (R-inc.), 21,397.

Ogden School Board: Precinct 1 - Bryan K. Schade, (inc.), 937; William R. Stockdale, 880.

Ogden School Board: Precinct 2 - Donna V. Barker, (inc.), 1,770.

Ogden School Board: Precinct 3 - Glen S. Collins, (inc.), 1,986; Roger W. Grant, 1,910.

Ogden School Board: Precinct 4 - R. Brent Cherrington, (inc.), 2,188.

Weber School Board: Precinct 1 - Julie Broadbent, (inc.), 4,943; John VanAlfen, 1,294.

Weber School Board: Precinct 2 - Mack S. Taft, (inc.), 3,067; Rita Painter, 1,993.

Weber School Board: Precinct 3 - Richard W. Sadler, (inc.), 2,284; John E. "Mickey" Braun, 1,783.

Weber School District: 2-mill Leeway - Against, 15,317; For, 10,394.

Ogden City Charter Proposition - Yes, 7,670; No, 6,988.

Mayor: Kanesville-Taylor-Wilson - Robert W. (Bob) Holmes, 712; Kelland W. Grange, 449.

City Council: Kanesville-Taylor-Wilson - (5 elected) -

Michael Atkinson, 587; Charles R. McFarland, 546; R. Kenneth Baldwin, 473; Ronald W. Schultz, 422; Vern W. Holmes, 413; Don N. Stokes, 406; Robert L. Favero, 378; Gloria R. Froerer, 291; Marjorie C. Saunders, 291; Dan Edgell, 270; Verl Thompson, 268; Craig A. Phillips, 261; Bruce H. Anderson, 254; Blaine H. Holmes, 247; Arthur W. Sorensen Jr, 196; Donald Ray Russell, 119; Gene S. Maguire, 84.