Note: The Deseret News picks the MVPs, but the remainder of the all-state teams are based on coaches votes.

2A MVP

Sam Myers, Beaver, P/3B, Sr.

.660 BA, .710 OBP, 1.122 slug, 10-1 record, double-digit SOs in 10 of 11 starts

2A First Team

Chase Adams, Kanab, P/IF, So. — .440 BA, 27 RBIs, 5-1 Rec., 2.87 ERA

Dakota Bullock, Millard, P, Sr. — 4-year starter, .402 BA, 9 2B, 2 HR

Colby Caldwell, Gunnison, P/SS, Sr. — Team captain, led Gunnison in wins

Koi Cook, Grand, P/OF, Jr. — .455 BA, .706 OBP, 9 2Bs, 4 HRs, 3.88 ERA

Braden Harris, Gunnison, OF, Sr. — Led Bulldogs with 6 HR, great defense in CF

Logan Meyer, San Juan, P/SS, Sr. — .462 BA, 9 2B, 3 3B, 5 HR, 15 SB

Jamen Miller, Manti, SS, Sr. — .466 BA, 7 3B, 24 RBI, 33 runs

Caleb Murphy, Parowan, 1B, Jr. — .451 BA, 13 extra base hits

Ridge Nielson, Emery, SS, So. — .430 batting average

Merrill Terry, Kanab, IF, Jr. — .422 BA, 28 SB, 2 HR, 5 3Bs, 32 runs

Jake Topham, Parowan, C/P, Jr. — .378 BA, 9 extra base hits, 7 wins

Preston Walston, Grand, P/C, Sr. — .488 BA, .702 OBP, 5 HR, 6-2 Rec., 3.08 ERA

Colby Warren, Parowan, OF, Sr. — .394 BA, 11 extra base hits

Dillon Wilstead, Emery, P/3B, So. — 8-0 record for 2A state champs

2A Second Team

Fisher Anderson, North Sevier, P/SS, Fr.

Lyndon Bradshaw, Beaver, SS, Sr.

Tilston Bradshaw, Beaver, P, Jr.

Barkley Christensen, San Juan, SS, Sr.

Stephen Crandall, Summit, SS/P, Sr.

C.J. Dinenno, South Summit, C, Jr.

Tappen Draper, Emery, DH, Sr.

Colin Haymond, Manti, CF, Sr.

Carson Healy, Emery, P/1B, Jr.

Seth Jenkins, Manti, C, Jr.

Austin Maloy, Monticello, SS/P, Jr.

Gavin McDermott, Emery, 1B, Jr.

Jesse McMullin, Beaver, C/OF, Jr.

Dallon Murdock, Beaver, 2B, Sr.

TJ Pogroszewski, Manti, P/OF, Jr.

Jesse Rhodes, Millard, Sr.

Scott Silverstein, Rowland, P/SS, Sr.

Kyle Yockey, Layton Christian, P/SS, Sr.

2A Honorable Mention

Erick Alcala, Millard, Jr.

Rylee Allen, South Summit, Jr.

Jackson Ballard, Summit, So.

Cody Blackham, Richfield, Sr.

Kayson Bundy, Enterprise, Fr.

Hudson Chapple, ALA, Jr.

Jamen Christensen, Rowland Hall, Jr.

Skyler Cranney, Millard, So.

Bronz Eldredge, San Juan, Fr.

Tanner Gale, Beaver, Sr.

Glenn Gilliand, Summit, Sr.

Kirk Harrison, Parowan, Jr.

Adam Jenkinson, Grand, Jr.

Kaz Mogle, Gunnison, Jr.

Austin Pickett, Parowan, Sr.

David Reddington, Layton Christian, Sr.

Ryan Rhinehart, Richfield, Sr.

Nik Roberts, Gunnison, Sr.

Austin Scholes, North Summit, Sr.