High school track: 1A region championships recap

Published: Sunday, May 12 2013 11:13 p.m. MDT

Region 20 (Wednesday) Next » 4 of 5 « Prev
TROPIC — Panguitch’s boys and Wayne’s girls both had strong showing at the Region 20 championships at Bryce Valley on Wednesday to claim the region titles.

Mason Orton won the 200 and 400 meters to lead the Bobcats, while teammate Deldon Norris won the 110 hurdles and Dalan Bennett won the high jump.

On the girls side, Lauren Jackson (800, 1,600) and Clarissa Johnson (100 and 200) each won two events to lead the Badgers.

Panguitch’s Catania Holman had a very strong showing in the 3,200 meters, as did Bryce Valley’s Whitni Syrett in the discus.

Boys team scores

1. Panguitch, 165; 2. Milford, 102; 3. Bryce Valley, 84; 4. Valley, 75; 5. Diamond Ranch, 69; 6. Youth Foundation, 48; 7. Piute, 35; 8. Wayne, 26; 9. Escalante, 4.

Individual boys region champions:

100 meters — Nathan Barnes, Milford, 11.74

200 meters — Mason Orton, Panguitch, 23.89

400 meters — Mason Orton, Panguitch, 51.43

800 meters — Ethan Young, Milford, 2:10.00

1,600 meters — Ethan Young, Milford, 4:56.11

3,200 meters — Ethan Young, Milford, 10:52.06

110 hurdles — Deldon Norris, Panguitch, 16.78

300 hurdles — Corey Smith, Diamond Ranch, 42.71

High jump — Dalan Bennett, Panguitch, 6’01

Long jump — Corey Smith, Diamond Ranch, 20’01.50

Shot put — Todd Brown, Youth Foundation, 44’04.75

Discus — Todd Brown, Youth Foundation, 142’02.75

Javelin — Kennedy Netto, Milford, 104’09.50

4x100 relay — Milford, 46.35

4x400 relay — Panguitch, 3:46.07

Sprint medley relay — Valley, 4:00.26

Girls team scores

1. Wayne, 183; 2. Panguitch, 155; 3. Milford, 95; 4. Bryce Valley, 54; 5. Piute, 50; 6. Escalante, 35; 7. Valley, 19; 8. Youth Foundation, 2.

Individual girls region champions:

100 meters — Clarissa Johnson, Wayne, 13.41

200 meters — Clarissa Johnson, Wayne, 27.91

400 meters — Whitney Orton, Panguitch, 1:02.27

800 meters — Lauren Jackson, Wayne, 2:28.85

1,600 meters — Lauren Jackson, Wayne, 5:54.47

3,200 meters — Catania Holman, Panguitch, 12:26.54

100 hurdles — Chesney Campbell, Panguitch, 16.90

300 hurdles — Lindsey Phillips, Escalante, 47.62

High jump — Chesney Campbell, Panguitch, 5’03

Long jump — Lindsey Phillips, Escalante, 15’03

Shot put — Kierra Gleave, Piute, 30’07.25

Discus — Whitni Syrett, Bryce Valley, 110’01.50

Javelin — Kennedy Netto, Milford, 104’09.50

4x100 relay — Milford, 54.74

4x400 relay — Panguitch, 4:31.55

Sprint medley relay — Panguitch, 4:48.08
Next » 4 of 5 « Prev
Comments
  • Oldest first
  • Newest first
  • Most recommended
to comment

DeseretNews.com encourages a civil dialogue among its readers. We welcome your thoughtful comments.
About comments