Southern Utah University hosted the 35th annual Southwest Utah Sterling Scholar competition and awards banquet in Cedar City on April 11.

One hundred and eighty-seven students representing 17 high schools and five school districts competed in the competition.

Each of the finalists was judged on scholarship, leadership and citizenship as well as personal achievements, awards and their interviews with the judges.

The three judges in each category came from the local community, Dixie State College and SUU.

After the competition and judging, a banquet was held in honor of the finalists and their families.

SUU President Michael Benson was the guest speaker. He encouraged students to continue to aspire to be the best that they could be, using his own experiences as a lifelong educator.

Jim Johnson, superintendent of Iron County School District, was acknowledged for his years of service and upcoming retirement. Also honored were past Sterling Scholar coordinator Marsha Shaheen and past committee member Superintendent Shane Erickson for their years of service in the Sterling Scholar Program.

After the banquet, an awards program was held.Winners and runners-up received a sterling silver pin or charm along with a cash prize.

Colleges and universities in Utah offer scholarships to both the winners and the runners-up. Several local legislators also contributed to the scholarship fund.

The fifteen categories of the competition included: Agriculture Science, Business and Marketing, Computer Technology, Dance, English, Family and Consumer Sciences, Foreign Language, General Scholarship, Mathematics, Music, Science, Social Science, Speech and Drama, Skilled and Technical Sciences Education and Visual Arts.

Agriculture Science: Kolton Harris

School: Cedar High School

Parents: Ben and Laurie Harris

Runners-up: Logan LeFevre-Bryce, Valley High School; Carol Lee Holt, Enterprise High School

Business & Marketing: Samantha Sanchez

School: Pine View High School

Parent: Miguelina Sanchez

Runners-up: Makenzie Messer, Cedar High School; Curtis Pierce, Dixie High School

Computer Technology: Logan Farr

School: Snow Canyon High School

Parents: Ryan Farr and Melissa Baldwin

Runners-up: Lane Wagner, Desert Hills High School; Karen Miller, Cedar High School

Dance: Abbey Eyre

School: Cedar High School

Parents: LaDell and Angela Eyre

Runners-up: Madison Pemberton, Snow Canyon High School; Lindy Palmer, Desert Hills High School

English: Aubrey Tait

School: Cedar High School

Parents: Royden and Jennifer Tait

Runners-up: Eleanor Cain, Desert Hills High School; Sasha Calvario, Parowan High School

Family & Consumer Sciences: Mitchell Condie

School: Canyon View High School

Parents: Lief and Debby Condie

Runners-up: Katelyn Parkin, Panguitch High School; Josie Nakken, Cedar High School

Foreign Language: Anna Sun

School: Cedar High School

Parents: Xun and Ling Yu Sun

Runners-up: Sela Sandberg, Snow Canyon High School; McKennah Labrum, Pineview High School

General Scholarship: Sarai Patterson

School: Desert Hills High School

Parent: Lisa Petersen

Runners-up: Brook Lovell, Tuacahn High School; Miranda Jones, Parowan High School

Mathematics: Kenneth Bradley

School: Beaver High School

Parents: Gary and Deyette Bradley

Runners-up: Megan Gordon, Pine View High School; Shalynne Seegmiller, Dixie High School

Music: Waylon Hadlock

School: Cedar High School

Parents: Rick and Dianne Hadlock

Runners-up: Nathan Craven, Canyon View High School; Stephanie Snow, Pine View High School

Science: Jessica Danielle Tobin

School: Hurricane High School

Parents: Bill and Tara Tobin

Runners-up: Omar Alexis Ramirez, Pine View High School; Emily Kirkeby, Desert Hills High School

Skilled & Technical Sciences: Breckon Lewis

School: Snow Canyon High School

Parents: Rick and Heather Lewis

Runners-up: Allyse Meanea, Cedar High School; Jay Thomas Hicken, Hurricane High School

Social Science: Emily Ann Wade

School: Desert Hills High School

Parents: Brent and Heidi Wade

Runners-up: Paisley Pearson, Hurricane High School; Keeley Curry, Cedar High School

Speech & Drama: Frecia Melissa Houston

School: Panguitch High School

Parents: Ryan and Tammy Houston

Runners-up: Joanna Durfee, Cedar City High School; Natalie Swann, Snow Canyon High School

Visual Arts: Whitney Stephens

School: Dixie High School

Parents: Chad and Zan Stephens

Runners-up: Ethan Brown, Cedar High School; Ashleigh Smith, Canyon View High School