The action is over; high school basketball champions have been crowned.

Taking a look back at the Utah State high school basketball tournaments, several individual performances were key to their respective team's playoff bouts.

Throughout the tournaments that took place over the last couple of weeks, the Deseret News compiled all-tournament teams for each class of girls and boys basketball.

Each tournament team features an MVP and several players that had a definite impact during the playoffs.

After Lone Peak completed its dream season by blowing out Alta in the 5A championship game, the Deseret News named center Eric Mika the MVP of the 5A all-tournament team. Mika locked in a double-double for the Knights in 3-of-4 games during the tournament, including scoring 16 points and grabbing 18 rebounds in the championship game verses Alta.

Another highlight that will not be forgotten is Jalen Moore's buzzer-beating 3-pointer from half court to seal the semi-final victory for Sky View against Bountiful. This alone could have earned him the tournament MVP for class 4A, but he also scored 16 or more points in each game, including 28 points in Sky View's first round rout of Timpview.

On the girls' side, Whitney Saunders led Riverton to its first-ever 5A title. Saunders brought down 12 rebounds, including seven offensive boards, in the championship game verses Layton.

To continue reading, see the full list of All-Tournament Teams and MVP's for each class of basketball.

All-tournament teams were chosen by James Edward, Amy Donaldson, and Brandon Gurney.

5A Boys All-Tournament Team

MVP — Eric Mika, Lone Peak

T.J. Haws, Lone Peak

Trevor Hill, Alta

Ryan Andrus, American Fork

Brandon Miller, Brighton

Talon Shumway, Lone Peak

5A Girls All-Tournament Team

MVP – Whitney Saunders, Riverton

Shelby Richards, Riverton

Ashley Price, Layton

Maddi Smith, Layton

Shelbee Molen, Fremont

Jillian Powell, Bingham

4A Boys All-Tournament Team

MVP — Jalen Moore, Sky View

Tyler Brimhall, Logan

Tyler Crosbie, Mountain Crest

Faimafili Laulu-Pututau, Mountain Crest

Sam Merrill, Bountiful

Ty Nielsen, Sky View

4A Girls All-Tournament Team

MVP: Malia Nawahine, Springville

Savannah Park, Springville

Lyndie Haddock, Timpview

Lauryn Dela Cruz, Timpview

McKenley Hellstern, Sky View

Cortney Porter, Bonneville

3A Boys All-Tournament Team

MVP — Jake Miles, Morgan

Wade Miller, Bear River

Bridger Streadbeck, Morgan

Chandler Gines, Snow Canyon

Kody King, Bear River

Jeff Murdock, Wasatch

3A Girls All-Tournament Team

MVP — Kelsey McCann, Dixie

Blair Bliss, Desert Hills

Haley Bodnar, Desert Hills

Caroline Lantor, Dixie

Tara Shipp, Cedar

Elizabeth Thompson, Dixie

2A Boys All-Tournament Team

MVP — Geno Luzcando, Wasatch Academy

Colby Caldwell, Gunnison

Bailey Faimalo, Emery

Braden Harris, Gunnison

Cody John, Wasatch Academy

Race Parsons, South Sevier

2A Girls All-Tournament Team

MVP — Megan Bean, Richfield

Shelby Allred, Emery

Chennin Benson, Parowan

McKell Lajeunesse, Richfield

Jeridi Price, Emery

Sloane Roundy, Richfield

1A Boys All-Tournament Team

MVP: Braxton Syrett, Bryce Valley

Kix Roundy, Bryce Valley

Hunter Mecham, Bryce Valley

Josiah Brannon, Bryce Valley

Kaden Moon, Duchesne

Josh Hanberg, Duchesne

McKade Nielsen, Duchene

Skyler Argyle, Rich

Jake Duncan, Monticello

Tyce Barney, Panguitch

Colby Spencer, Valley

Duce Namazi, Layton Christian

1A Girls All-Tournament Team

MVP - Katie Panushka, St. Joseph

Mady White, St. Joseph

Liz Tomon, St. Joseph

Shaylee Gleave, Piute

Whitney Westwood, Piute

Kierra Gleave, Piute

Alisa Peterson, Rich

Emma Peart, Rich

Teneshia Davison, LCA

Alissa Atisme, LCA

Kennedy Netto, Milford

Janell Reed, Manila

Darri Frandsen, Panguitch

Mashaylee Giles, Duchesne