Quantcast

High School Sports

Baseball

Honors
  • 2A
  • 3A
  • 4A
  • 5A
  • All
Filter by division:
5A

Published: June 9, 2015

Mr. Baseball
Easton Walker, Pleasant Grove, SS/P, Sr.
.418 BA, 11 2B, 5 3B, 2 HR, 22 RBI, 8-1 record, 3.10 ERA

5A MVP
Payton Henry, Pleasant Grove, C/P, Sr.
.527 BA, 11 2B, 9 HR, 46 RBI, 5 saves

5A First Team
Jeff Arens, Riverton, SS, Sr. Hit over .400 on the season
Braxton Bullock, Fremont, P/OF, Sr. .433 BA, 12 2B, 2 HR, 28 RBI, 9-2 record
Kade Cloward, Bingham, SS, Sr. .451 BA, 36 runs, 18 RBI, 24 SB
Seth Corry, Lone Peak, UT, So. .360 BA, 8 2B, 6 HR, 26 RBI, 7-1 record
Cole Fivecoat, Taylorsville, P/OF, Jr. 6-3 record, 56 Ks, 2.00 ERA
Tevita Gerber, Cottonwood, P/OF, Sr. 10-1 record, 0.97 ERA, 112 Ks
Ben Eldredge, Pleasant Grove, 2B/P, Sr. .495 BA, 13 2B, 5 HR, 36 RBI
Kody Hall, American Fork, SS, Sr. .313 BA, 31 hits, 4 2B, 14 RBI
Tate Hansen, Lone Peak, 1B, Sr. .380 BA, 10 2B, 4 HR, 26 RBI
Wil Jensen, Cottonwood, P/IF, Jr. 8-1 record, 1.09 ERA, .396 BA, 26 RBI
Sean Keating, Bingham, P/1B, Jr. .407 BA, 5 HR, 44 RBI, 10-1 record, 2.33 ERA
Drew Lisk, Jordan, SS/P, Jr. .475 BA, 22 RBI, 9 2B, 5-2 record
Tyler Thompson, Lone Peak, OF, Jr. .489 BA, 14 2B, 4 HR, 28 RBI, 32 runs
Tyler Zupon, Bingham, IF, Sr. .421 BA, 10 HR, 43 RBI, 32 runs

5A Second Team
Logan Carlson, Pleasant Grove, P/OF, Sr.
Braden Collingwood, Layton, IF, Sr.
Ian Empey, Westlake, SS/P, Sr.
Tyler Erickson, Viewmont, OF/P, Sr.
Dom Fuller, Davis, 3B/P, So.
Chandler Goeckeritz, Lone Peak, OF/P, Sr.
RJ Hazen, Lone Peak, P, Sr.
Hunter Heugly, Cottonwood, P/OF, So.
Hagen Holmstead, American Fork, 2B, Jr.
Jaxon Knight, Davis, IF/P, So.
Alex Rodriguez, Viewmont, P/2B, Sr.
Chris Rowan, Cottonwood, C, So.
Dallin Searle, American Fork, P/OF, Sr.
Logan Walton, Fremont, OF/P, Sr.

5A Honorable Mention
Alex Baeza, Jordan, P/1B, Jr.
Cody Barkdull, Copper Hills, C, Sr.
Tanner Bowden, Davis, OF/P, Sr.
Josh Brown, Northridge, P/SS, Jr.
Cody Davis, Jordan, OF, Sr.
Braxton Doyle, Herriman, SS, Jr.
Brooks Goeckeritz, Lone Peak, OF/P, Sr.
Connor Goff, Bingham, 2B, Sr.
Gaven Guthrie, Cottonwood, OF, Sr.
Nathan Hess, Taylorsville, P/OF, Sr.
Braden Hirsch, Viewmont, SS, Jr.
Jason James, Lehi, SS/P, So.
Cody Kitchen, Bingham, OF, Sr.
Chase Merrell, Pleasant Grove, OF/1B, Sr.
Kaden Taylor, Northridge, P, Sr.
VJ Vinson, Hillcrest, P/1B, Sr.
Landon Walbeck, Bingham, OF/P, Sr.
Bub Wilde, Pleasant Grove, 3B/SS, Jr.
Trever Willey, Westlake, 1B, Jr.
Drew Zimmerman, Lehi, P, So.

4A

Published: June 9, 2015

4A MVP
Tanner Nielsen, Spanish Fork, P, Sr.
6-1 record, 52 Ks in 55 innings,

4A First Team
Sam Callister, Salem Hills, C, Jr. .430 BA, 21 RBI, 27 runs, 43 hits
Parker DePasquale, Bountiful, 2B/P, Sr. .373 BA, .481 OBP, 5 3B, 19 RBI, 9-3 record
Tanner Evans, Timpanogos, 3B, Sr. .358 BA, 24 hits, 23 RBI, .597 Slug
Jaren Hall, Maple Mountain, OF, Jr. .402 BA, .550 in playoffs
Zach Hansen, Sky View, P/SS, Sr. 6-3 record, 1.52 ERA, .486 BA, 36 hits, 26 RBI
Austin Jones, Mountain Crest, C/OF, Sr. .449 BA, 31 runs, .519 OBP
Makord Larsen, Wasatch, P/IF, Sr. .412 BA, 33 hits, 21 RBI, 2.78 ERA
Jake Mafi, Maple Mountain, C, Sr. .406 BA
Colton Moore, Provo, SS, Sr. .406 BA, .532 OBP, 15 RBI, 14 SB
Nic Roberts, Spanish Fork, OF, Sr. .366 BA, 33 runs, 15 SB
Paxton Schultz, Orem, P, Jr. 9-2 record, 90 Ks, 2.23 ERA, 7 HR, .383 BA
Cooper Smith, Salem Hills, OF, Jr. .423 BA, 31 RBI, 41 runs, 1.00 fielding %
Easton Tallon, Salem Hills, P/SS, Sr. 4-2 record, .404 BA, 26 RBI, 40 hits
Connor Udy, Box Elder, SS/P, Sr. .454 BA, .545 OBP, 1.92 ERA

4A Second Team
Anj Bourgeois, Skyline, IF, Sr.
Sam Chapman, Skyline, P, Jr.
Oakley Craghead, Timpanogos, P, Sr.
Matt Creer, Spanish Fork, 1B/P, Sr.
Eli Falk, Olympus, P, Sr.
Jake Foster, Woods Cross, C, Sr.
Spencer Gleave, Bountiful, SS/P, Jr.
Ryan Golish, Spanish Fork, 3B, Sr.
Parker Hall, Bonneville, P/OF, Jr.
Kade Poulson, Maple Mountain, SS/P, Jr.
Jesse Rowley, Salem Hills, 3B, Sr.
Ryan Topham, Murray, SS, Jr.
Logan Urie, Highland, OF, Sr.
Abe Yagi, Skyline, IF, Sr.

4A Honorable Mention
Chase Adams, Wasatch, OF, Sr.
Devin Argyle, Spanish Fork, DH, Jr.
Zach Collins, Murray, C, Jr.
T.C. Cornish, Timpanogos, P, So.
Josh Cowley, Woods Cross, P/3B, Sr.
Will Galbraith, Bonneville, P, Sr.
Colton Hamilton, Maple Mountain, 2B, Sr.
Preston Hannay, Murray, P, Sr.
Jarrett Hunt, Mountain Crest, P, Jr.
McKennon Jarvis, Spanish Fork, C/P, Sr.
Alex Johnson, Woods Cross, P/SS, Jr.
Tanner Johnson, Mountain Crest, OF, Sr.
Parker Johnston, Springville, P, Sr.
DJ Larsen, Box Elder, P, Sr.
Jordan Lewis, Woods Cross, P/1B, Jr.
Riley Pearce, Salem Hills, P/OF, Jr.
Haydon Phillips, Provo, IF, Sr.
Steven Rodriguez, Kearns, OF, Sr.
Stockton Stoker, Clearfield, OF, Sr.
Ptolian Takis, Mountain Crest, P/UT, Jr.

3A

Published: June 9, 2015

3A MVP
Dakota Donovan, Pine View, P, Jr.
10-0 record, 1.10 ERA, 92 Ks, .373 BA, 2 HR, 30 RBI

3A First Team
Chandler Anderson, Park City, OF, Sr. .527 BA< 3 HR, 13 2B, 11 3B, 35 RBI, 24 SB
Chandler Barkdull, Park City, C, Sr. .476 BA, 2 HR, 11 2B, 17 SB, 32 RBI
Wyatt Barrus, Grantsville, P/IF, Sr. .446 BA, 1.27 OPS, 10 2B, 23 BB, 1.87 ERA
Wyatt Bendall, Desert Hills, C, Sr. .434 BA, .578 OPB, 5 HR, 9 2B, 23 RBI
Harrison Goebel, Pine View, P, Sr. .325 BA, 6 2B, 3 HR, 21 RBI, 4-3 record, 3.04 ERA
Jayden Hartle, Payson, SS/P, Sr. .391 BA, 8 wins, 93 Ks
Brayson Hurdsman, Desert Hills, 1B/P, Jr. .356 BA, 29 RBI, 14 2B, 6 HR, 5-4 record
Keaton Kringlen, Canyon View, OF/SS, Sr. .390 BA, 19 runs
Logan LaFemina, Pine View, 2B, Jr. .444 BA, 3 2B, 17 RBI, 8 SB
Brecken Lewis, Cedar, P/1B, Sr. 11-2 record, 1.83 ERA, .312 BA, 3 HR, 18 RBI
Hunter Porritt, Bear River, IF/P, Sr. .450 BA, 5 2B, 4 3B, 3 HR, 19 RBI
Brady Sargent, Snow Canyon, C, Sr. .361 BA, 3 2B, 5 HR, 25 RBI, 18 BB
Scott Stokes, Park City, P, Sr. 10-2 record, 1.68 ERA, 85 Ks, .409 BA, 12 2B
Rykker Tom, Cedar, SS, Jr. .433 BA, 7 3B, 8 2B, 26 HR, 14 SB

3A Second Team
Ryan Brady, Park City, P, So.
Sam Brzowski, Juan Diego, 1B, Sr.
Connor Clark, Pine View, OF, Jr.
Nick Dolce, Snow Canyon, 2B, Jr.
Treyson Esplin, Cedar, 2B, Jr.
Cole Fossatt, Carbon, SS/P, Jr.
Cole Fronk, Bear River, OF, Sr.
Brad Grisenti, Snow Canyon, Util, Sr.
Hunter Hansen, Pine View, C, Sr.
Payton Higgins, Canyon View, OF, Jr.
Dylan Lutz, Payson, 3B/P, Jr.
Gage Manzione, Stansbury, 3B/P, Sr.
AK Nielsen, Union, SS/P, Sr.
Karter Pope, Uintah, SS/P, Jr.

3A Honorable Mention
Drew Bailey, Dixie, P, Sr.
Brooks Barney Pine View, 1B/P, Jr.
Kayson Bowler, Desert Hills, P, Sr.
Josh Boyer, Cedar, C, Sr.
Zach Brinkerhoff, Canyon View, P, Sr.
Nate Dahle, Bear River, P, Jr.
Pudge Davis, Juan Diego, OF, Sr.
Dillon Douglas, Juab, P/OF, Sr.
Chaz Hansen Dixie, OF, Sr.
Braiden Irvin, Desert Hills, SS/P, Sr.
Kaylyn Kimmell, Juan Diego, SS, Sr.
Triston Merritt, Bear River, IF, Jr.
Greyson Miller, Richfield, 1B, Sr.
Jayden Murray, Uintah, P.OF, Sr.
Jake Sargent, Snow Canyon, OF/P, Sr.
Ryan Slack, Cedar, 3B, Jr.
Mason Torgersen Richfield, P/DH, Jr.

2A

Published: June 9, 2015

2A MVP
James Nelson, Manti, SS/P, Sr.
.563 BA, 13 2B, 51 hits, 7-1 record

2A First Team
Fisher Andersen, North Sevier, P/SS, Jr. .325 BA, 8 2B, 3-2 record
Kayson Bundy, Enterprise, C, Jr. .506 BA, 44 hits, 16 2Bs, .616 OBP
Skyler Cranney, Millard, P/SS/C, Sr. .403 BA, 23 BBs, 4-year starter
Dyson Heath, South Sevier, P, Jr. 1.40 ERA, 3 HR, 6 2B
Drew Hill, Gunnison, P, So. 10-1 record, .591 BA, .637 OBP
Tyler Hoyt, Beaver, P/SS, Sr. .417 BA, 6 2B, 3.58 ERA
Daxton Johnson, Delta, C, Jr. .520 BA, 4 HR, 9 2B, great arm
Kyler Nelson, Grand, 1B, Sr. 98 Ks, 10-4 record, 1 perfect game
Ridge Nielson, Emery, SS/P, Sr. .443 BA, 4-2 record
Kyle Robison, Manti, C/P, Sr. .451 BA, 6 2B, 6-3 record
Klint Simkins, Enterprise, SS, Sr. .347 BA, .445 OBP, 35 hits, 10 2Bs
Tanner White, Grand, OF, Sr. 3 HR, 13 2B, .458 BA, 22 RBI
Dillon Wilstead, Emery, 3B/P, Sr. .439 BA, 5-1 record, 43 Ks
Tyler Young, Delta, P/OF, Sr. 8-1 record, 2.00 ERA, .517 BA

2A Second Team
Chandler Bowler, Enterprise, P, Jr.
Brandon Hare, Delta, 3B, Sr.
Steven Harp, Summit Academy, P/OF, Sr.
Brock Harrison, Parowan, 2B, Jr.
Davin Houston, Kanab, SS, Sr.
Trevor Jones, South Sevier, OF, Sr.
Garrett King, Gunnison, SS/P, Jr.
Connor Phelps, Enterprise, OF, Sr.
Keltn Pritchard, Manti, OF/DH, Sr.
Tyson Roper, Emery, OF/P, Sr.
Brenen Rowley, Parowan, SS, Jr.
Brandell Shumway, Enterprise, P/OF, Jr.
Tyrel Williams, North Sevier, P/3B, Sr.
Derek Wright, Manti, SS/P, Jr.

2A Honorable Mention
Layne Anderson, Kanab, P, So.
Brock Bastian, South Sevier, P, Sr.
Kyler Bosshardt, North Sevier, C, Sr.
Braxton Brown, San Juan, OF/P, Sr.
Ronnie Dolphin, Grand, C, Sr.
Dakota Dutson, Delta, P/OF, Jr.
Kyle Eng, Rowland Hall, OF/P, Jr.
Sebastian Garcia, Millard, P/SS, Jr.
Jayden Hamblin, Summit Academy, P/IF, Sr.
Daxton Hansen, South Summit, P, Sr.
Morgan Harris, Gunnison, 1B, Sr.
Lincoln Henderson, ALA, OF/C, Sr.
Brennon Hutchings, Beaver, P/OF, Jr.
Darron McClain, Manti, OF, So.
Easton Roundy, South Sevier, 1B, Jr.
Chris Shock, Enterprise, IF/OF, Sr.
Tanner Taylor, San Juan, P/IF, Sr.
Carter Wakier Delta, 1B, Jr.
Eric Wayment, North Summit, SS/P, Jr.
Wes Wright, Manti, OF, Sr.