Quantcast

High school tennis: Region-by-region 5A state tournament seeds

Published: Sunday, May 5 2013 6:30 p.m. MDT

Viewmont's Sam Tullis competes in the No. 1 singles finals match during last year's 5A State tennis tournament  in Salt Lake City. (Jeffrey D. Allred, Deseret News) Viewmont's Sam Tullis competes in the No. 1 singles finals match during last year's 5A State tennis tournament in Salt Lake City. (Jeffrey D. Allred, Deseret News)

The 5A state tournament gets underway this Friday at Liberty Park. Here's a look at the final individual region rankings for Regions 1-4.

5A Tennis State Tournament Seeds

Region 1

First Singles

1. Colton McBride, Weber, Sr., 13-0

2. Doug Graff, Northridge, Sr., 10-3

3. Jordan Slater, Fremont, Sr., 4-9

4. CJ Ercanbrach, Davis, Jr., 6-7

Second Singles

1. Devon Wells, Layton, Sr., 12-0

2. Garrett Wilkes, Davis, Jr., 10-3

3. Brady Carlson, Weber, Sr., 8-5

4. Taylor Dawson, Northridge, Sr., 5-8

Third Singles

1. Michael Moody, Davis, Fr., 11-2

2. Tommy Glende, Layton, Sr., 12-1

3. Jacob Lawson, Weber, Sr., 7-6

4. Carston Henderson, Northridge, Sr., 6-7

First Doubles

1. Cooper Brown, Sr. & Michael vonBallmoos, Sr., Davis, 13-0

2. Bryce Pierson, Sr. & Matt Kendell, Sr., Weber, 9-4

3. Spencer Anderson, Sr. & Maverick Denhalter, Sr., Layton, 7-6

4. Mitchell Adamson, Sr. & Ben Graff, Fr., Northridge, 5-8

Second Doubles

1. Josh Wolfey, Sr. & Justin Needham, Sr., Layton, 12-1

2. John Vellinga, Jr. & Connor Fox, Fr., Davis, 11-2

3. Dominic Emerson, Soph. & Jacob Poyner, Sr., Weber, 6-7

4. Bryson Hales, Sr. & Mark Frame, Jr., Fremont, 5-8

Region 2

First Singles

1. Sam Tullis, Viewmont, Jr., 10-0

2. Cody Phonharath, Hunter, Sr., 8-2

3. Jason Chen, West, Sr., 6-4

4. Remi Prince, Taylorsville, Soph, 4-6

Second Singles

1. Jacob Tullis, Viewmont, Soph., 10-0

2. Phillip Vernon, West, Sr., 8-2

3. Mike Frazier, Taylorsville, Sr., 3-7

4. Tanner Foy, Hunter, Jr., 5-5

Third Singles

1. Nic LeBaron, Viewmont, Sr., 9-1

2. David Murrell, West, Sr., 7-3

3. Remington Larson, Kearns, Sr., 3-7

4. Hayden Turner, Hunter, Jr., 5-5

First Doubles

1. Ethan Hymas, Sr. & Isaac Ford, Sr., Viewmont, 10-0

2. Devin Richie, Sr. & Daniel Liu, Jr., West, 8-2

3. Willie Peterson, Sr. & Eric LeMoine, Jr., Hunter, 6-4

4. Andy Larsen, Sr. & Taylor Barton, Sr., Taylorsville, 3-7

Second Doubles

1. Zach Beckstrand, Sr. & Brandon Kasparian, Sr., Viewmont, 10-0

2. Blake Allred, Sr. & Easton Batt, Soph., Hunter, 6-4

3. John Vellinga, Jr. & Connor Fox, Fr., Davis, 11-2

4. Derek Dapp, Jr. & Nathan Hubner, Jr., Granger, 3-7

Region 3

First Singles

1. Zeke Richards, Cottonwood, Sr., 11-1

2. Cody Crandall, Brighton, Sr., 10-2

3. Mikulus Thomas, Alta, Soph., 9-5

4. Mathias Choque, West Jordan, Sr., 6-8

Second Singles

1. Andy Ovard, Alta, Sr., 12-0

2. Justin Mansell, Brighton, Sr., 9-3

3. Tanner Poulson, Cottonwood, Sr., 8-6

4. Diego Barajas, West Jordan, Sr., 6-8

Third Singles

1. Connor Pulsipher, Alta, Jr., 11-1

2. Chase Stoner, Brighton, Fr., 10-2

3. Spencer Thurgood, Cottonwood, Sr., 8-6

4. Keyen Neal, West Jordan, Jr., 3-10

First Doubles

1. Anthony Panuzio, Soph. & Mitchell Mansell, Fr., Briighton, 12-0

2. Parker Roberts, Sr. & Robert Avila, Sr., Alta, 9-4

3. Jonas Jones, Sr. & McKay Nilsen, Sr., Jordan, 9-4

4. Gus Stevens, Fr. & Cory Trivett, Sr., Cottonwood, 4-10

Second Doubles

1. Brandon Budge, Sr. & Cheyenne Perry, Fr., Brighton, 12-0

2. David West, Jr. & Jordan Branch, Sr., Alta, 9-3

3. Nick Schindler, Sr. & Bennett Garden, Sr., Jordan, 9-5

4. Taylor Nelson, Sr. & Jordan Evans, Jr., Jordan, 4-10

Region 4

First Singles

1. Brocton Andrus, Lone Peak, Fr., 10-0

2. Hayden de Hoyos, Pleasant Grove, Jr., 7-3

3. Garrett Rich, Bingham, Jr., 6-4

4. Mike Garcia, Lehi, Sr., 4-6

Second Singles

1. McKay Luu, Lehi, Jr., 5-5

2. Blair Robbins, Lone Peak, Sr., 7-3

3. Jake Harris, Pleasant Grove, Soph., 6-4

4. Zach Siddoway, Bingham, Sr., 8-2

Third Singles

1. Derek Schetselaar, Jr., 5-5

2. Jack Aubrey, Bingham, Jr., 10-0

3. Nick Olsen, Pleasant Grove, Jr., 8-2

4. Keaton Mathis, Lehi, Soph., 5-5

First Doubles

1. Parker Howell, Sr. & Ty Burke, Jr., Riverton, 8-2

2. Parker Judd, Sr. & Hunter Wilson, Sr., American Fork, 5-5

3. Ammon Story, Sr. & Ben Bearss, Sr., Lone Peak, 8-2

4. Tyler White, Sr. & Matt Sorensen, Jr., Bingham, 4-6

Second Doubles

1. Matt Zwick, Sr. & Lucas Wale, Sr., Lone Peak, 9-1

2. Juan Jose Amaya, Jr. & Tyler Miller, Fr., Lehi, 4-6

3. Parker Evans, Sr. & Matt Tobler, Jr., Bingham, 9-1

4. Stepehen Sheffield, Fr. & Christian Olsen, Fr., Pleasant Grove, 3-7

Copyright 2015, Deseret News Publishing Company