Quantcast

High school sports: Fall Academic All-State

Published: Saturday, Aug. 1 2015 12:21 p.m. MDT

FOOTBALL

Class 5A — Bradley Hill, American Fork; Jackson Peacock, Davis; Ben Bracken, Davis; McKade Peterson, Fremont; William Petersen, Hunter; Braden Miles, Lone Peak; Brady Anderson, Lone Peak; Kam Eslinger, Lone Peak; Trevor Ward, Pl. Grove; Preston McMullin, Riverton; Landon O'Camb, Syracuse; Teagan Moore, Weber. Team GPA: 4.0.

Class 4A — Carson Smith, Bonneville; Braxton Stofferahn, Bonneville; Tyler Thornton, Box Elder; Hunter Ballam, Logan; Joshua Gregg, Maple Mtn., Andrew Bates, Maple Mtn.; Josh Blad, Mtn. Crest; Cline Mattingly, Mtn. View; Tyler Moore, Salem Hills; Conner Deichman, Salem Hills; Ryan Christensen, Salem Hills; Nelson Griffiths, Sky View; Evan Sharp, Skyline; Erik Coppa, Skyline; Dyson Rivers, Timpanogos, Zachary Tyson, Westlake; Zach Ellsworth, Woods Cross. Team GPA: 4.0.

Class 3A — Dallon EchoHawk, Canyon View; McKay Shamo, Delta; Branden Clark, Desert Hills; Brock Johnson, Desert Hills; Tyson Graff, Dixie; Skyler Cloward, Grantsville; Tyson Butterfield, Morgan; Cameron Skinner, Morgan; Colton Cowan, Morgan; Jackson Barrett, Ogden; Devan Judd, Payson; Shandon Esplin, Snow Canyon; Cortlen Nielsen, Spanish Fork; Logan Jensen, Spanish Fork; Allen Jamblin, Union. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Landon Smith, Beaver; Tanner Gale, Emery, Logan Tuttle, Emery; Kamron Call, Grand; Preston Walston, Grand; Lafe Christenson, Gunnison; Michael Stewart, Kanab; Taylor Soper, Manti; Maverik Shumway, San Juan; Logan Meyer, San Juan. Team GPA: 3.99.

Class 1A — Denver Knight, Altamont; Kaden Moon, Duchesne; Jake Warden, Layton Christian; Sung-Min Kim, Layton Christian; Kyle Yockey, Layton Christian; Colin Greenhill, Layton Christian; Jacob Swanson, Milford; Zach Johnson, Monticello; Austin Groll, Rich. Team GPA: 3.87.

VOLLEYBALL

Class 5A — Alesa Pettit, American Fork; Rebecca Wheatley, Jordan; Carli Williams, Jordan; Isobel Sorenson, Lone Peak; Aimee Kyed, Northridge; Paige Mickelsen, Pl. Grove; Gerika Ballard, Riverton; McKaylee Ferrell, Viewmont; Maren Ulrich, Weber; Hanna Buswell, Weber. Team GPA: 4.0.

Class 4A — Jamie Garner, Bonneville; Madelyn Keller, Highland; Jessica Hatch, Hillcrest; Bronwen May, Logan; Braxten Johnson, Maple Mtn.; Heidi Shurtz, Mtn. View; Maryn Turley, Salem Hills; Emily Lance, Timpview; Cecilia Johnson, Westlake; Courtney Kamauoha, Westlake. Team GPA: 3.99.

Class 3A — Monica Lesa Olsen, Bear River; Mackenzie Bettridge, Canyon View; Makenzie Messer, Cedar; Jessica Barrick, Cedar; Kennedy Springer, Delta; Hannah Ryan Harrah, Dixie; Anna Christensen, Grantsville; Tayler Brown, Payson; Natalie Swann, Snow Canyon; Marlee Flint, Stansbury. Team GPA: 3.99.

Class 2A — Jessica Guymon, Emery; Hailee Rogers, Emery; Taylor Brianne Phelps, Enterprise; Anden Camille Lyman, Enterprise; Whitni K. Johnson, Kanab; Katelyn Rasmussen, Millard; Carly Jorgensen, Richfield; McKale Simpson, San Juan; Bree Hosler, San Juan; Brooke Lyman, San Juan. Team GPA: 3.99.

Class 1A — Whitni Syrett, Bryce Valley; Tori Lindsay, Escalante; Jamie Johnson, Green River; Emily Jane Catron, Manila; Shyla Sherwood, Milford; Devin Dalton, Monticello; Katelyn Parkin, Panguitch; Mackenzie Asay, Rich; Lynzee Wallentine, RIch; Adriana Higley, Wendover. Team GPA: 3.96.

GIRLS SOCCER

Class 5A — Aurora Moberly, American Fork; Chelsea Orton, American Fork; Ashley Judd, Bingham; Madeline Ricketts, Copper Hills; Madisyn Klein, Lehi; Ricci Adams, Northridge; Megan Wilde, Pl. Grove; Logan Harker, Syracuse; Heidi Lorscheider, Viewmont; Camille Migliori, Weber; Abigail Froerer, Weber; Kelsie Tatton, Weber. Team GPA: 4.0.

Class 4A — Lexie Stratford, Bonneville; Heather Hutchison, Box Elder; Kendra Hunter, Box Elder; Eliza Hard, East; Torrey Wyatt, Hillcrest; Jamie Dyer, Logan; Greta Held, Logan; Malia Brady, Maple Mtn.; Abigail Wright, Mtn. Crest; Karlee Campbell, Mtn. Crest; Annie Nalder, Mtn. Crest; Mckenna Cox, Mtn. View; Madison Buckner, Murray; Cortney Crook, Salem Hills; Kaycee Jacklin, Salem Hills; Elizabeth Armstrong, Skyline; Emily Cassell, Skyline; Allison Spencer, Skyline; M:indy Stapel, Springville; Jill Richardson, Woods Cross; Abby Campbell, Woods Cross. Team GPA: 4.0

Class 3A — Sarah Huber, Bear River; Kasidee Perkins, Canyon View; Julie Jakus, Cedar City; Brooke Finlinson, Delta; Michelle Graf, Desert Hills; Emily Wade, Desert Hills; Shalynne Seegmiller, Dixie; Lynne Taylor, Hurricane; Natasha Andersen, Morgan; Elizabeth Peel, North Sanpete; Tayosha Turek, Pine View; Madeline Berger, Snow Canyon; Sarah Henderson, Snow Canyon; Macey Gates, Snow Canyon; Rachel Luker, Stansbury; McKenzie Alvarez, Tooele; Katie Lynn Henderson, Uintah. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Morgan Dalton, Grand; Donna Snow, Grand; Morgan Overly, Gunnison; Hannah Leavitt, Maeser Prep; Jenna Nelson, Maeser Prep; Kelsey Keel, Millard; Marissa Taylor, Millard; Mikael Thatcher, Parowan; Miranda Jones, Parowan; Danielle Christensen, South Sevier. Team GPA: 3.98.

BOYS CROSS COUNTRY

Class 5A — Brandon Clark, Bingham; Seth Thompson, Davis; Andrew Aposhian, Davis; Jackson Sagers, Davis; Alexander Hedquist, Davis; Phillip Baker, Davis; Nathan Marchant, Jordan; Erik Marchant, Jordan; Spencer Baker, Pl. Grove; Parker Howell, Riverton; Parker Greenhalgh, Syracuse; Zachary Glaittlli, Viewmont; Jordan Buchanan, Viewmont; Jason Yu Chen, West. Team GPA: 4.0.

Class 4A — Jaren Rock, Bonneville; Erick Tieu, Hillcrest; Garrett Christensen, Maple Mtn.; Zan Ferrin, Mtn. Crest; Sean O'Very, Mtn. Crest; Kyle Johnsen, Olympus; Tyler Walter, Olympus; Parker Rasmussen, Olympus; Gabe Adams, Provo; Phillip Ng, Provo; Jantzen Read, Roy; Nick Batty, Sky View; Steven Scott, Sky View; Jacob Heslington, Timpanogos; Dexter Murray, Woods Cross; Connor Koehler, Woods Cross. Team GPA: 4.0.

Class 3A — Lane Bitner, Bear River; Austin Riddle, Canyon View; Jason Richards, Juab; Darrin Nielson, Morgan; Zackary Ence, North Sanpete; Ben Larsen, North Sanpete; Ridge Jones, Pine View; David Smiley, Spanish Fork; Tyler Randolph, Spanish Fork; Tanner Wheeler, Union. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Brendon Jorgensen, Emery; Dawson Jensen, Emery; Taylor Whitman, Enterprise; Scott Hacking, Manti; Logan Robison, Manti; Matt Maxfield, Millard; Cash Allred, North Sevier; Collin Pace, Richfield; Caleb Monsen, Richfield; Jonathan Pugh, San Juan. Team GPA: 3.96.

Class 1A — Brady Moon, Duchesne; Sullivan Hughes, Duchesne; Ben Herron, Duchesne; Mark Hayward, EskDale; Justin Wright, Monticello; Nash Freestone, Monticello; Connor Letendre, St. Joseph; Charles Joseph, St. Joseph; Colby Spencer, Valley. Team GPA: 3.94.

GIRLS CROSS COUNTRY

Class 5A — Allison Tolman, Alta; Kaitlyn Huefner, Copper Hills; Jessica Lindsay, Jordan; Megan Jordan, Northridge; Katelyn Davidson, Syracuse; Brianne Knight, Taylorsville; Lenae House, Viewmont; Hannah Hedges, Weber; Roxanna Hedges, Weber; Kylie Nipko, Weber; Sarah Hansen, West; Sara Swaminathan, West. Team GPA: 3.99.

Class 4A — Kennedy Poppleton, Bonneville; Elise Maddox, Bountiful; Kara Meunier, Logan; Rachel Warnick, Maple Mtn.; Brea Dinehart, Maple Mtn.; Jalene Keliiliki, Maple Mtn.; Kayla Longhurst, Mtn. Crest; Kiera Knight, Mtn. Crest; Sarah Prestwich, Murray; Rachel Titensor, Orem; Whitney Robison, Provo; Evie Friedbaum, Provo; Callie Smith, Roy; Cortney Crook, Salem Hills; Christine Vanausdal, Salem Hills; Britni Johnson, Skyline; Mariah Nimmer, Timpanogos; Megan Asplund, Timpview. Team GPA: 4.0.

Class 3A — Jennee Martinez, Carbon; Diana Olsen, Carbon; Julia Jakus, Cedar; Rakael Hinton, Desert Hills; Madison Thompson, Dixie; Kaitlin Heaton, Hurricane; Maren Anderson, North Sanpete; Jessica Sams, Ogden; Meagan Proffit, Snow Canyon; Lindsay Wingnall, Snow Canyon; Renae Atkin, Uintah; Shinnea Hamblin, Union. Team GPA — 3.99.

Class 2A — Blayr Jeffs, Emery; Carol Holt, Enterprise; Mary Rice, Grand; Mariah Clayson, Kanab; Shontay McBride, Kanab; Emilie Bradley, Manti; Ashlyn Judd, North Summit; Shelby Staples, North Summit; Lauren Benjamin, Richfield; Katrisa Ward, San Juan. Team GPA: 3.98.

Class 1A — Hailey Jo Allred, Duchesne; Kieona Jones, Duchesne; Santanna Wunderlich, Milford; Emmalee Peart, Rich; Stormy Cox, Valley; Lauren Jackson, Wayne; Jocee Morrell, Wayne; StevieRee Barney, Wayne. Team GPA: 3.89.

BOYS GOLF

Class 5A — Mana Angilau, Bingham; C.J. Courtney, Bingham; Spencer Thurgood, Cottonwood; Timothy Mason, Davis; Justin Bradshaw, Davis; Paxton Hightower, Hunter; Austin Anderson, Jordan; Dallin Wilcox, Layton; Jacob McFarland, Pl. Grove; Braden Whiteley, Weber. Team GPA: 3.99.

Class 4A — Matthew Lake, Bountiful; Max Larsen, Highland; Matthew Roderick, Highland; Joshua Ulrich, Hillcrest; Brian Adams, Hillcrest; Weston Hanks, Murray; Alex Graham, Orem; Trevor Kennedy, Roy; Mitchell Murray, Springville; Peyton Hastings, Woods Cross. Team GPA: 3.95.

Class 3A — Kaden Nielsen, Delta; Jeff Glauser, Dixie; Riley Rose, Juan Diego; Austin Hadley, North Sanpete; Jake Orton, North Sanpete; Dustin Allred, North Sanpete; Jordan Christensen, North Sanpete; Ryan Deyoung, Ogden; Ridge Jones, Pine View; Bryce Whitaker, Spanish Fork. Team GPA: 3.98.

Class 2A — Travis Carlisle, Gunnison; Carlin Johnson, Gunnison; Colten Johnson, North Sevier; Joseph Diehl, Rowland Hall; Cole Einerson, San Juan; Race Parsons, South Sevier; Brandon Lewis, South Summit; Stephen Crandall, Summit Academy; Jay Anderson, Waterford. Team GPA: 3.93.

TENNIS

Class 5A — Molly Reeder, Bingham; Katie Sweet, Cottonwood; Carley Capener, Layton; Kierra Williams, Pl. Grove; Makayla Dibb, Pl. Grove; Bailey Fruit, Pl. Grove; Breelynn Mason, Riverton; Nadine Edmunds, Taylorsville; Mattie Reed, Weber; Kristina Nygaard, Weber. Team GPA: 3.99.

Class 4A — Janilee Johnson, Bonneville; Ashley Eyring, Bountiful; Kalli Damschen, Clearfield; Alexandra Wallin, East; Megan Rimmasch, Hillcrest; Paisley Tarboton, Logan; DoYoung Kwag, Logan; Alexandra Oldroyd, Timpanogos; Aubrye Black, Woods Cross; Melissa Low, Woods Cross. Team GPA: 3.99.

Class 3A — Kenya Rhodes, Bear River; Xela Armstrong, Dixie; Tayler Orgill, Grantsville; Alayna Gunn, Morgan; Sarah Rowlan, Morgan; Abbey Anjewierden, Ogden; Bailey Callahan, Pine View; Stephanie Snow, Pine View; Carley Rea, Snow Canyon; Eryka Averett, Snow Canyon; Natalie Blaylock, Spanish Fork; Karlee Manzione, Stansbury; Jessica Caldwell, Uintah; Barbara Gillespie, Union. Team GPA: 4.0.

Class 2A — Lauren Clark, Emery; Marissa Urie, Emery; Nicole McCandless, Emery; Melanie Mitsvotai, Manti; Sara Ipson, Parowan; Haley Minner, Parowan; Madeline Foley, Rowland Hall; Kelsey Almony, St. Joseph; Lexus Latham, San Juan; McKenzie Christensen, South Sevier. Team GPA: 3.92.

BASEBALL

Class 1A — William Estes, Dugway; Nathan Horwood, ICS; Brandon Young, Manila; Dalan Bennett, Panguitch; Kaden Figgins, Panguitch; Joshua Henrie, Panguitch; Colby Spencer, Valley; Drue Fivecoat, Wayne; Jamen Brindley, Wayne; Ty Rees, Wayne. Team GPA: 3.91.

Copyright 2015, Deseret News Publishing Company