Quantcast

High school girls basketball: All-Region Teams

Published: Monday, March 26 2012 8:20 p.m. MDT

Region 1

MVP: Brittney Martin, Syracuse

First Team: Courtney Hurst, Davis; Erica Olpin, Weber; Erin Reichle, Weber; Keely Swander, Fremont; Makenlee Williams, Syracuse; Courtnee Wood, Layton.

Second Team: Sydnee Acord, Northridge; Abby Call, Syracuse; Amber Daly, Layton; Jessica Richardson, Davis; Courtney Starks, Syracuse.

Honorable Mention: Chantil Martin, Weber; Mikkell Minnoch, Fremont; Maddi Smith, Layton.

Region 2

MVP: Dezz Ramos, Hunter

First Team: Caroline Yorgason, Granger; Micaelee Orton, Kearns; Whitney Mitchell, Taylorsville; Siu Loamanu, Taylorsville; Bella Swan, Viewmont; Maddy Murphy, West.

Second Team: Madison Peterson, Granger; Lile Havili, Granger; Tess Matagi, Hunter; Rachel Graham, Kearns; Pela Tapusoa, Taylorsville; Caitlyn Larsen, Viewmont; Luisia Tuakalau, West.

Honorable Mention: Taylor Gardner, Granger; Elizabeth Winn, Granger; Ashley DeLaMare, Hunter; Vicki Leakehe, Hunter; Hailey Ross, Kearns; Tala Faumui, Kearns; Abi Black, Taylorsville; Karlee Jensen, Taylorsville; Taya Adams, Viewmont; Sia Skipps, West; Ana Purk, West.

Region 3

MVP: Makenzi Morrison, Alta

First Team: Tina Hosea, Cottonwood; Desirae Cruse, Copper Hills; Jessica Butler, Alta; Leija Hadzialijagic, West Jordan; Maddy Chin, Brighton; Abbie Bird, Jordan; Abbie Simons, Alta.

Second Team: Savannah Sandberg, Copper Hills; Kehana Grayer, Copper Hills; Kari Uncles, Cottonwood; Patty Daley, Jordan; Annie Oliver, West Jordan; Kim Evans, West Jordan; Lindsey Johnson, Brighton; Lauren Garland, Alta.

Region 4

MVP: Whitney Saunders, Riverton

First Team: Ashley Baugh, American Fork; Morganne Campbell, Riverton; Cassidy Fraughton, American Fork; Britney Johnson, Pleasant Grove; Cami Simons, Lone Peak; Karlie Taylor, Lone Peak; Summer Yack, Bingham.

Second Team: Talyn Bevell, Lone Peak; Lauren Lefrandt, Lone Peak; Jillian Powell, Bingham; Jamie Smith, Riverton; Megan Wilde, Pleasant Grove; Sadie Williams, American Fork.

Honorable Mention: Gerika Ballard, Riverton; Beth Beeston, Lehi; Amy Bergeson, American Fork; Lauren Bond, Riverton; Mackenzie Bruggeman, Bingham; Andy Denos, Riverton; Megan Eliason, American Fork; Atoa Faleao, Lehi; Ashton Henderson, Bingham; MeKenna Miles, Pleasant Grove; Tyra Rodriguez, American Fork; Ashli Schulz, Pleasant Grove; MaKell Shannon, Pleasant Grove; Jaylee Shepherd, American Fork.

Region 5

MVP: Emilie Volk, Bonneville

Defensive Player: McKinlee Westmoreland, Bonneville

First Team: Karlee Kartchner, Mountain Crest; Tara Goldman, Sky View; Dannika Webb, Sky View; Kayla Eilertson, Bonneville; Lauren Mott, Logan.

Second Team: Jordynn Barrera, Roy; Emily Moore, Mountain Crest; Kaitlyn Hurley, Roy; Maddie Day, Sky View; Harley Earl, Box Elder.

Honorable Mention: Lexie Straford, Bonneville; Abby Toller, Bonneville; Krista Barker, Bonneville; Cortney, Porter, Bonneville; Brooke Mueller, Box Eler; Mitzi Munns, Box Elder; McCall Uyematsu, Box Elder; Vanessa Sullivan, Logan; Shuweii Andrews, Logan; Jamie Peterson, Logan; Megan Mills, Logan; McKenzie Anderson, Mountain Crest; Kelsee Nelson, Mountain Crest; Kayla Erickson, Mountain Crest; Jaxson Hansen, Mountain Crest; Bryce Mitchell, Roy; Syd Bodily, Roy; Charity Jefferson, Roy; Jaden Whaley, Roy; Whitney Alvey, Sky View; Kendra Falslev, Sky View; McKenley Hellstern, Sky View.

Region 6

MVP: Lori Parkinson, Cyprus

First Team: Abby Barrett, Cyprus; Julie Caputo, Cyprus; Abby Wilson, Bountiful; Taylor Boroson, Bountiful; Kennedy Merrick, Bountiful; Natalie Parsons, Woods Cross; Emily Howey, Woods Cross; Madison Roemer, East; Ata Utuone, East; Mickenzey Wiberg, Clearfield; Jaquoya Walton, Clearfield; Stephanie Kaufusi, Highland; Haylie Bell, Highland.

Region 7

MVP: Miquelle Askew, Skyline

First Team: Ta'a Tuinei, Skyline; Ashley Aberton, Skyline; Lexi Roberts, Herriman; Shannon Jensen, Westlake; Jessica Benson, Westlake; Jen Nichols, Olympus; Rachel VanderToolen, Olympus; Whitney Lott, Hillcrest; Whitney Nemelka, Hillcrest; Alyse Horton, Murray.

Second Team: Sidney Taylor, Skyline; Ashley Calder, Westlake; Ashley Jewell, Hillcrest; Kenzie Droubay, Olympus; Brittney Maynard, Herriman.

Honorable Mention: Mia Mortensen, Skyline; Tiana Dougher, Westlake; Lilly Besler, Olympus; Torie Bradshaw, Herriman; Chrystal Milne, Murray.

Region 8

MVP: Lyssa Hanks, Salem Hills

First Team: Aleksa Gappmeyer, Maple Mountain; Malia Nawahine, Springville; Hailey Ingram, Salem Hills; Georgia Agnew, Salem Hills; Mercedes Riggs, Timpanogos; Eternity Galaei, Timpanogos; Ashliegh Warner, Mountain View; Lani Maclennon, Timpview; Megan Sackett, Orem; Sadie Williams.

Second Team: Savannah Park, Springville; Ashli Averett, Springville; Emily Heaton, Provo; Janalee Willmore, Orem; Rachelle Warner, Timpanogos; Baylee Nielsen, Maple Mountain; Sierra Williams, Provo; Hannah Packard, Springville; Kylie Williams, Salem Hills; Cassidee Bohnet, Mountain View.

Honorable Mention: Brooke Ford, Salem Hills; Missy Belliston, Salem Hills; Brittany Harr, Orem; Gentry Olham, Mountain View; Alisha Nielsen, Mountain View; Jamie Harward, Timpanogos; Madison Dowd, Timpanogos; Kelsey Lewis, Maple Mountain; Kara Betts, Maple Mountain; Lennon Mangum, Timpview; Allison Barnes, Provo.

Region 9

MVP: Amy Harris, Snow Canyon

First Team: Megan Leavitt, Snow Canyon; Autumn Shipp, Snow Canyon; Haley Bodnar, Desert Hills; Blair Bliss, Desert Hills; Tara Shipp, Cedar; Kelsey McCann, Dixie; Carly Stratton, Hurricane; Josie Platt, Canyon.

Second Team: Grace Walton, Snow Canyon; Whitni Atkin, Desert Hills; Taylor Davis, Cedar; Alainey Carter, Cedar; Liz Thompson, Dixie; Brooklyn Gubler, Hurricane; Taylor Porter, Canyon View.

Region 10

MVP: Kailie Quinn, Judge

Defender Player: Caity Beddes, Uintah

First Team: Monique Mills, Juan Diego; Dominique Mills, Juan Diego; Rebecca Mawhinney, Wasatch; Arlynn Robinson, Wasatch; Carson Lyman, Park City.

Second Team: Kyra McComas, Judge; Lancee Whetman, Juan Diego; Paige Kohler, Wasatch; Kaitlyn Hanberg, Uintah; Jordanelle Tyler, Union.

Honorable Mention: Sydney Richards, Judge; Sabrina Prior, Park City; Susie Van Dyke, Union; Alexa Mortenson, Juan Diego; Hailee Bunderson, Uintah.

Region 11

MVP: Rashel Blazzard, Morgan

First Team: Kelsey Henry, Morgan; McKenzie Schenk, Morgan; Taylor Hughes, Ben Lomond; Jordan Theurer, Bear River; Kendal Levine, Stansbury.

Second Team: Erika Alvey, Stansbury; Becca Smaellie, Tooele; Kassi Fronk Bear River; Amy Ulrich, Ogden; Morgan Jones, Ogden.

Honorable Mention: Marina Jaramillo, Tooele; Haley Lythgoe, Ogden; Mariah Wood, Ogden; Kelsey East, Ogden; Lizzi Stewart, Tooele; Whitney Morgan, Morgan; Sara Huber, Bear River; Natalie Ruiz, Ben Lomond; Shaylie Duncan, Morgan; Whitney Turner, Grantsville; Lola Williams, Grantsville; Jordan Valdez, Ben Lomond; Kapri Beus, Bear River; Shaunie Owen, Bear River; Bailey Wilson, Stansbury.

Region 12

MVP: Miranda Averett, Carbon

First Team: Rachel Soggins, Carbon; Amanda Freestone, Carbon; Kobe Farrer, Juab; Tessa Bradford, Juab; Kennedy Springer, Delta; Tana Henrie, Delta; Kelli Hales, Spanish Fork; Sydney Butler, Spanish Fork; Taylor Gordon, North Sanpete; Tess Spencer, Payson

Honorable Mention: Kelcy Otani, Carbon; Jessica Barker, Juab; Taneil Clayton, Delta; Kylee Wolf, Spanish Fork; Paige Franks, North Sanpete; Taylor Quist, Payson.

Region 17

MVP: Katie Berry, St. Joseph

First Team: Katie Panushka, St. Joseph; Liz Tomon, St. Joseph; Alissa Atisme, Layton Christian; Shayla Simpson, Layton Christian; Abby Moore, ICS; Jen Eyre, ICS; Britany Stalnaker, West Ridge; Michaela Jolley, West Ridge; Jacqueline Cleveland, West Ridge; Courtney Schrank, Concordia Prep; Emily Lincoln, Concordia Prep.

Region 19

First Team: Monique Hullings, Pinnacle; Jordan Hamner, Pinnacle; Megan Hatt, Green River; MeCaela Hughes, Green River; Celeste Lansing, Whitehorse; Shawndeen Filfred, Whitehrose; Destinee Holiday, Monument Valley; Cassidy Augustine, Monument Valley; Martha Beh, Monticello.

Second Team: Ashia Andrews, Pinnacle; Jamie Johnson, Green River; Elisha Desichene, Navajo Mountain; Christina Boone, Navajo Mountain; Brandy Smallcanyon, Navajo Mountain; Yavette Whitehorse, Whitehorse; Jandra Neilson, Monument Valley; Jamie Keyes, Monticello.

Copyright 2015, Deseret News Publishing Company