Quantcast

High school sports: 2011 Fall Academic All-State teams

Published: Friday, July 31 2015 9:37 a.m. MDT

FOOTBALL

Class 5A: Tate Arnold, American Fork; Hunter Fogg, Cottonwood; Lloyd Stephens, Fremont; Brayden Willie, Fremont; Michael Hickenlooper, Kearns; Steven Carter, Syracuse; Trevor Davis, Syracuse; Dylan Wilson, Taylorsville; Brigham Peisley, Taylorsville; Haden Heath, Viewmont.

Class 4A: Beck Nelson, Bonneville; Spencer Lehr, Box Elder; Christopher Brown, Box Elder; Justin Weaver, Highland; Jackson Beck, Highland; Jameson Hartman, Logan; Skyler Porcaro, Maple Mountain; Ethan Petersen, Mountain Crest; Edward Plothow, Orem; Edward Reid, Provo; Spencer Christensen, Salem Hills; Austin Cottame, Woods Cross; Justin Ward, Woods Cross.

Class 3A: Clayton Welch, Bear River; Dave Stone, Canyon View; Alex Jolley, Cedar; Colin Christensen, Delta; Stockton Hiatt, Dixie; Austin Barker, Dixie; Tadd Challis, Dixie; Cole Wright, Juab; Anthony Barbiero, Juan Diego; Colby Skinner, Morgan; Gabe Davis, Morgan; Travis Halverson, Ogden; Blake Newman, Ogden; Cole Ford, Payson; Hunter Anderson, Stansbury.

Class 2A: Spencer Smith, Grand; Rylan Anderson, Gunnison; Aaron Austad, Manti; Brady Aste, Manti; Trey Gunderson, Manti; Taylor Komarek, Millard; Dalles Keyes, Millard; Justus Clark, Richfield; Porter Wilde, South Summit; McKay DeGering, South Summit.

Class 1A: Dathan Panas, Altamont; Shiaba Allen, Duchesne; Byron Peatross, Duchesne; Max Lewis, Duchesne; Kanaan Nealley, Duchesne; Adam Black, Monticello; Dallin Leifson, Rich.

VOLLEYBALL

Class 5A: Whitney Minnick, Alta; Malory Curtiss, Copper Hills; Kimberli Forsey, Cottonwood; Morgan Smith, Fremont; Caroline Yorgason, Granger; Tandy Muse, Lehi; Maggie Whatcott, Northridge; Elizabeth Goodrich, Northridge; Dana Steinhorst, Viewmont; Johanna deGennaro, West.

Class 4A: Savannah Jones, Box Elder; Alexis Rachel Wilding, Box Elder; Lacey Farley, Box Elder; Taylor Coombs, Mountain Crest; Claire Lewis, Mountain View; Rachel Steele, Mountain View; Danielle Christensen, Olympus; Shalee Brown, Roy; Maloree Hansen, Roy; Siale Vaitohi, Salem Hills; Kelsey Lee, Sky View; Anisa Mughal, Skyline; Niki Maxwell, Timpanogos; Danaya Morin, Westlake; Alexa Leavitt, Woods Cross.

Class 3A: Shaunie Owen, Bear River; Amanda Freestone, Carbon; Jenna Bradfield, Delta; Katherine McIntire, Juan Diego; Lexes Turley, North Sanpete; Alex Sorensen, North Sanpete; Shelby Jorgensen, North Sanpete; Meagan Stanton, Payson; Leah Heger, Snow Canyon; Ayrika Hales, Spanish Fork; Kailey Christensen, Spanish Fork.

Class 2A: Brittney Blackner, Beaver; Jolynn Jennings, Emery; Katelyn Holmes, Enterprise; Mikala Lindhardt, Manti; Kelsey Barney, North Sevier; Shaylie Mason, North Sevier; Katelyn Eyre, Richfield; Jaleigh Wheeler, Richfield; Morgan Aston, South Sevier; Anna Kokubu, Wasatch Academy.

Class 1A: Mckayla Thacker, Altamont; Auri Timothy, Altamont; Kylee Morse, Dugway; Melina Bachtar, Layton Christian; Allyson Anderson, Monticello; Natashia Barney, Panguitch; Carly Holman, Panguitch; Ashtin Dalton, Piute; Brielle Millett, Piute; Loni Wells, Wayne.

GIRLS SOCCER

Class 5A: Tessa Netelbeek, Cottonwood; Cecilia Cardozo, Granger; Allyse Kendall, Layton; Michelle Russon, Lehi; McKenzie Weeks, Lehi; Camille Decker, Lehi; Chelsea Buttars, Lehi; Ashley MacPherson, Lone Peak; Brookelyn Parker, Lone Peak; Sara Lorscheider, Viewmont; Alexis Malan, Weber; Heidi Radle, Weber.

Class 4A: Marissa Yamane, Clearfield; Hanna Hard, East; Emily Lloyd, Highland; McKell Stauffer, Hillcrest; McKayla Poulsen, Hillcrest; Kara Betts, Maple Mountain; Katelyn Card, Maple Mountain; Wesli Peay, Maple Mountain; Jayci Peay, Maple Mountain; Ashleigh Warner, Mountain View; Katherine Balser, Orem; Hailey Ingram, Salem Hills.

Class 3A: Darby Robertson, Bear River; Kapri Beus, Bear River; Chelsey Zortman, Canyon View; Emily Brown, Desert Hills; Summer Stout, Hurricane; Carly Stratton, Hurricane; Marcy Diamond, Ogden; Audrey Harnagel, Park City; Melissa Myers, Payson; Ashlee Rowley, Payson; Miranda Sue Hyer, Payson; Kaylee Cook, Payson; Miquelle Leslie, Pine View.

Class 2A: Rebecca Sawyer, Beaver; Melodie Farnsworth, Beaver; Eryn Shumway, Maeser Prep; Whitney Calton, North Sevier; Bailey Thompson, Richfield; Julie Whitmore, Richfield; Carson Lyness, Rowland Hall; Emilee Marchant, South Summit; Carrera Brown, St. Joseph; Natlie Gould, Waterford.

BOYS CROSS COUNTRY

Class 5A: John Swallow, Alta; Clayton Young, American Fork; Andy Wirkus, Brighton; Mitchell Crane, Copper Hills; Tanner Hurst, Kearns; Brenden Starkey, Layton; Zachary Sabin, Lone Peak; Kenny Smith, Riverton; Jeffrey Knighton, Syracuse; Ryan Freeman, Viewmont; Jake Speth, Weber.

Class 4A: Kohle Perkes, Bountiful; Doc Cronin, Box Elder; Josh Redington, Box Elder; Douglas Ferry, Box Elder; Alden Swallow, Clearfield; Michael Mudrow, Cyrprus; Adam Cossey, Cyprus; Jacob Carter, Maple Mountain; Nathan Vance, Maple Mountain; Samuel Odd, Mountain Crest; Jared Nielsen, Mountain Crest; Trent Allen, Provo; Jeremy Eatough, Provo; Alex Minson, Salem Hills; Nathan Peck, Salem Hills; Cameron Leiser, Skyline; Aarim Farnsworth, Woods Cross; Zachary Page, Woods Cross.

Class 3A: Tanner McGuire, Cedar; Joseph Palmer, Cedar; Joshua Visser, Delta; Jacob Powell, Desert Hills; Kaden Ashcraft, Hurricane; Adian Shimpi, Juan Diego; Jacob Wood, Ogden; Devin Gillespie, Pine View; AJ Walters, Stansbury; Aaron James Wallace, Union.

Class 2A: Spencer Jones, Beaver; Caleb Woolsey, Emery; Jeremy Pickering, Enterprise; Kaden Foremaster, Enterprise; Mitch Condie Millard; JR Hellander, North Summit; Ammon Blauer, Parowan; John Gilbert, Rowland Hall; Wheeler Ryan Heck, San Juan; Jade Merlin Grover, San Juan.

Class 1A: Sam Cloud, Bryce Valley; Cajun Syrett, Bryce Valley; Jordan Dean Allred, Duchesne; Christopher Kimler, Dugway; Justin Johnson, Green River; Jacob Raymond, Manila; Dallin Anderson, Monticello; Adam Sutherland, St. Joseph; Jeff Degrauw, St. Joseph; Sam Weil, St. Joseph.

GIRLS CROSS COUNTRY

Class 5A: Brooke Stacey, Alta; Carolyn Webber, Alta; Sierra Murri, Alta; Devrie Rozsa, Alta; Michelle Staples, Alta; Janice Hartvigsen, Davis; Sara Davis, Fremont; Katie Smedley, Kearns; McKenna Henninger, Layton; Megan Hansen, Lone Peak; Aubrey Thomson, Taylorsville; Aferdit Sadrija, Taylorsville; Maria Smith, Viewmont; Rudi Zurbuchen, Weber; Paige Brooks, Weber.

Class 4A: Nicole Lindsay, Bountiful; Mindy Sallstrom, Bountiful; Troy Baugh, Box Elder; Anna Tropnikova, Clearfield; Bobbe Graham, Maple Mountain; Catherine McQueen, Maple Mountain; Kristen Camire, Mountain Crest; Jerika Knight, Mountain Crest; Cortney Labrum, Mountain Crest; Ellie Eyestone, Mountain View; Ashleigh Warner, Mountain View; Chelsea Nay, Provo; Brooklyn Hanks, Springville; Carli Sorenson, Springville; Kirsti Faux, Timpview; Mayson Astle, Timpview; Katelyn Nielsen, Westlake.

Class 3A: Shelby Hulet, Canyon View; Camie Littleford, Cedar; Trisha Nielson, Delta; Ivyann Oveson, Juab; Courtney May, Juan Diego; Melissa Myers, Payson; Miranda Sue Hyer, Payson; Brynna Mikae Boettcher, Snow Canyon; Tali Gomez, Stansbury; Erica Tayler, Wasatch.

Class 2A: Christina Smith, Beaver; Jaecee Bird, Emery; Tiffany Funk, Emery; Samantha Baker, Maeser Prep; Rona Rasmussen, Millard; Whitney Calton, North Sevier; Erica Birk, North Summit; Makenzie Ward, San Juan; Kendra Parker, San Juan; Kelli Anne Meyer, San Juan.

Class 1A: Rachel Gordon, Altamont; Alexis Tebbs, Bryce Valley; Laura Kathryn Nielson, Dugway; Carly Holman, Panguitch; Maryn Mooney, Panguitch; Chelsee Draper, Panguitch; Katelyn Peterson, Panguitch; Tessa Williams, Rich; Amy Weston, Rich; Emily Brandt, St. Joseph.

BOYS GOLF

Class 5A: Nathan Lant, Alta; Jacob Miles, American Fork; Cole Adams, Davis; Jared Hancock, Hunter; Ryan Christofferson, Lehi; Brett Bartholomew, Lehi; Jordan Christensen, Lone Peak; Kristian Jorgensen, Taylorsville; Davis Unruh, West; David Larkin, West.

Class 4A: Austin Kendell, Bonneville; Roy Elwood, Bountiful; Jared McRory, Box Elder; Nicholas Langford, Maple Mountain; Britton Green, Orem; Jared Hansen, Sky View; KJ Hogan, Sky View; Benson Blake, Timpview; Jake Knell, Timpview; Payton Halls, Woods Cross.

Class 3A: Zachary Bart Nelson, Bear River; Taylor Ramsdell, Bear River; Braden Bybee, Canyon View; Jaren McCourt, Carbon; Christian Adams, Desert Hills; Zachary Jensen, Hurricane; Braden Welburn, Juab; Andrew Method, Park City; Bryce Parry, Park City; Matthew Lindsley, Stansbury.

Class 2A: Brandon Oliver, Emery; Spencer Agren, Gunnison, Makay Fristrup, North Summit; Talon Gadd, Richfield; Jacob Tucker, Rowland Hall; Kaden King, South Sevier.

GIRLS TENNIS

Class 5A: Kate-Elizabeth Romney, Copper Hills; Alina Tran, Cottonwood; Sarah Campbell, Cottonwood, Emilie Facer, Davis; Emily Firestone, Fremont; Stephanie L. Yu, Granger; Madison Brooks, Northridge; Shelby Jorgensen, Pleasant Grove; Kelsey Didericksen, Pleasant Grove; Jessica Williams.

Class 4A: Chelsea Voigt, Bonneville; Nicole Russell, Bountiful; Jorri Falslev, Clearfield; Abby Godfrey, Clearfield; Katie Atkinson, Cyprus; Amy Saunders, Herriman; Mary Katherine Johnson, Mountain Crest; Katie Anne Pehrson, Mountain Crest; Nalani Cummins, Roy; Joy Hui, Skyline; Ashley Eaton, Springville; Shirley Burnham, Westlake.

Class 3A: Kathryn Janet Christensen, Bear River; Jaylee Nielsen, Carbon; Elise Vogel, Carbon; Katie Graves, Cedar; Meghan Allen, Grantsville; Seanna Thornton, Morgan; Sydney Creager, Morgan; Meredith Tribe, Ogden; Madison Harrison, Snow Canyon; Hannah Dee Willis, Union.

Class 2A: Rosalyn Wright, Emery; Olivia Burton, Emery; Gabrielle Malmgren, Gunnison; Hannah Childs, Gunnison; Audrie Naylor, Manti; Abby Hatch, Manti; Caroline Nielsen, Rowland Hall; Juanita Royer, San Juan; Cortney MacDonald, San Juan; Lacey Hook, San Juan.

BASEBALL

Class 1A: Cajun Syrett, Bryce Valley; Christopher Kimler, Dugway; Justin Johnson, Green River; Jory Owens, Panguitch; Taylor Allen, Piute; Colton Murphy, St. Joseph; John Voinovich, St. Joseph; Collin Fitzgerald, Tintic; Zackery Taylor, Wayne; Taylor Albrecht, Wayne.

Copyright 2015, Deseret News Publishing Company