Quantcast

2010 Salt Lake, Davis, Utah county elections

Published: Monday, March 22 2010 12:00 a.m. MDT

Salt Lake County

Council Seat B

R — Weyland Bangerter, Richard Snelgrove, Winston Wilkinson

D — Christian Burridge, Holly Mullen

C — Warren T. Rogers

Council District 1

D — Arlyn Bradshaw, Michael Fife, Calvin J. Noyce

R — Gordon Lund Gurr, Steve Harmsen

Council District 3

R — David Wilde (i)

D — Diane Turner

Council District 5

R — Steven L. Debry (i)

D — Tyler A. Andrus

Assessor

D — Liz Fehrmann

R — Lee Gardner

Auditor

D — Jeff Hatch (i)

R — Gregory P. Hawkins

Clerk

D — Sherrie Swenson (i)

R — Jeremy Votaw

Attorney

R — Lohra Miller (i)

D — Sim Gill, Greg Skordas

L — Jonathon W. Grimes

Recorder

R — Gary W. Ott (i)

D — Maria O'Brien

Sheriff

D — James "Jim" Winder (i)

R — Beau Babka

Surveyor

R — Reid J. Demman (i)

D — Michael W. Nadeau

Treasurer

D — William F. Anderson

R — Chad Bennion, Phil Conder, K. Wayne Cushing

Canyons School Board

District 2: Kim Murphy Horiuchi (i)

District 4: Tracy Scott Cowdell (i)

District 5: Steven J. Morrison, Melody Shock, Steve Wrigley

District 6: Dan Murphy, Sherril H. Taylor (i)

Granite School Board

District 3: Connie Burgess (i)

District 5: Terry H. Bawden (i), C. Grant Hurst

District 6: Mike L. Frandsen, Julene Jolley (i)

District 7: Gayleen Gandy (i)

Jordan School Board

District 2: Lori Lin Berrett, Mark C. Mills, WM Mark Newman, Tyler Olsen, Corbin White

District 3: J. Dale Christensen (i), Travis Devere, Roy Harward, Ralph J. Haws, Michael D. Johnson, Kae Larsen, Becky Lewis, Jackie L. Nageli, Susan Pulsipher

District 7: Nathan D. Gedge, Peggy Jo Kennett (i)

Murray School Board

District 2: Darrell Pehrson (i)

District 3: Belinda Johnson, G. Lloyd Naylor (i)

District 4: Laura S. Baker (i)

Salt Lake City School Board

District 3: Will Carlson, Douglas Nelson (i)

District 4: Rosemary S. Emery, Mark A. Maxfield (i)

District 6: Laurel Heath Young (i)

Davis County

Commission Seat A

R — David Andreasen, Bret Millburn (i)

D — Kelly Dixon

Commission Seat B

R — Drew Chamberlain, Louenda Downs (i)

Assessor

R — James Ivie (i), Dennis Yarrington.

Attorney

R — Troy Rawlings (i)

L — J. Robert Latham

Clerk/Auditor

R — Steve Rawlings (i)

Recorder

R — Richard Maughan (i)

Sheriff

R — Sol Oberg, Todd Richardson

Suveyor

R — Max Elliott (i)

I — Randy Miller

Treasurer

R — Mark Altom (i)

Davis School Board

District 3: Peter Cannon, Sherry Coburn, Larry Jensen, Craig Monson, Eileen Moss, Randy Rhodes, Larry Smith, Trevor Tidwell

District 5: Kathie Lee Dalton (i), Michael Johnson, David Lovato

District 6: Gerald Hasty, L. Burke Larsen (i), Michael Sperry

District 7: Tamara Lowe (i), Annette Penrod

Utah County

Commission Seat A

R — Gary J. Anderson (i), James L. Vein, Joel Wright

D — J. Lane Henderson

Commission Seat B

R — Leon M. Frazier, Linda Houskeeper, Steve White (i), Douglas Witney

D — Ted B. Barratt

Assessor

R — Steve Hemmingway, Kris W. Poulson (i)

Attorney

R — Jeffrey R. Buhman (i)

L — Sean Hullinger

Clerk/Auditor

R — Bryan E. Thompson (i)

Recorder

R — Rodney D. Campbell (i), Jeffrey D. Smith

Surveyor

R — Scott M. Peterson, Gary Ratcliffe

Sheriff

R — Dan Burton, James O. Tracy (i), Robin David Wall

Treasurer

Robert C. Kirk (i)

Alpine School Board

District 2: Suzanne Tingey, Chrissy Hannemann (i), Wesley G. Smith, Wendy K. Hart, Zonda Perry

District 3: John C. Burton, Kelly O'Neill, Timothy Osborn (i)

District 5: Bradford D. Thompson, JoDee Sundberg (i), Scott Bell

Nebo School Board

District 2: Liz Porter, Blaine F. Bird, Kristen C. Betts, Jeffrey B. Roylance, Jim Larsen

District 4: Rick Ainge, Cynthia Riley, Debbie Swenson (i)

District 5: Rodney H. Oldroyd (i)

Provo School Board

District 1: Jacqueline F. deGaston, Sue Curtis (i), Steven Staples

District 2: Michelle Kafusi, Carolyn Wright (i)

District 4: Shannon Poulsen (i)

Copyright 2015, Deseret News Publishing Company