Winter Sports Academic All-State

Boys Basketball

Class 5A – Braden Condie, American Fork; David Rawson, American Fork; Jace Haney, Clearfield; Thomas Dickey, Jordan; Kegan Coon, Pleasant Grove; Jacob Doman, Pleasant Grove; Howard Jacobson III, Riverton; Creighton Marsh, Riverton; Kason Larsen, Viewmont; Nathan Christiansen, Weber.

Class 4A Noah Atagi, Bonneville; Jarom Mecham, Box Elder; Kent Free, Mountain View; Jacob Holland, Mountain View; Oscar Hoggan, Olympus; Nathan Bell, Orem; Jared Tuttle, Orem; Shawn Weeks, Timpanogos; Seth Berlin, Timpanogos; Carson Mahoney, Wasatch.

Class 3AKasey Moynier, Carbon; Tyler Bennett, Dixie; Nate Crocket, Dixie; James Eardley, Dixie; Zak Harrah, Dixie; Jaden Fraizer, Logan; Jacob Hadley, North Sanpete; Jared Thalman, Richfield; Nathan Staheli, Snow Canyon; Kelly Hymas, Tooele.

Class 2A – Brennan Nielsen, Delta; Rhett Shamo, Delta; Peyton Smith, Delta; Clay Whitman, Enterprise; Dane Stewart, Kanab; Justin Cherry, Manti; Jesse Robison, Millard; Trevor Okerlund, North Sevier; Bronz Eldredge, San Juan; Koy Barton, South Sevier.

Class 1ABrock Harrison, Altamont; Wyatt Remund, Duchesne; Brinler Tanner, Merit College Prep; Garreth Mayer, Milford; Dason Houston, Panguitch; Brett Hunter, Parowan; Parker Dalton, Piute; Jaden Kennedy, Piute; Mitchell Jarman, Rich; Zane Evans, Tintic; John Reil, West Desert.

Girls Basketball

Class 5ABrittany Palmer, American Fork; Samantha Nelson, Clearfield; Shirsten Wissinger, Copper Hills; Shelbi Harmon, Davis; Melanie Graves, Fremont; Sarah Duncan, Herriman; McKenna Miller, Hunter; Janica Gubler, Mountain Crest; Brooklyn Dahl, Pleasant Grove; Madison Wilde, Pleasant Grove; Maci McCleary, Riverton; Savanna Williams, Roy; Camiryn Toeun, Taylorsville; Desiree Fitzgerald, Westlake.

Class 4A – Abigail Anderson, Alta; Jessica Anderson, Alta; Avery Hoopes, Alta; Samantha Filiaga, Bonneville; Amy Chidester, Bountiful; Kennedy Redding, Bountiful; Kristen Woolley, Orem; Kaitlyn Davis, Payson; Hallie Neves, Payson; Amy Pouliot, Payson; Emily Allan, Spanish Fork; Elise Wilson, Spanish Fork; Alexis Monson, Springville; Alexandria Sorensen, Springville; Clara Huber, Uintah; Lauren Smuin, Uintah; Sadie Tullis, Wasatch.

Class 3AJessica Whetman, Cedar; Aubrey Anderson, Desert Hills; Rylee Jensen, Desert Hills; Kylie Williams, Desert Hills; Kiesha Jones, Dixie; Taylor Whitson, Dixie; Kayla Hugie, Logan; Sophie Robinson, Park City; Shaylee Reed, Snow Canyon; Aubrey Van Derwerken, Tooele.

Class 2AKaycie Aston, American Leadership Academy; Katelyn Jeffery, Delta; Sidney Springer, Delta; Harlee Willoughby, Delta; Camrey Johnson, Emery; Jessica Olsen, Emery; Shaelynn Gardner, Enterprise; Stacie Williams, Enterprise; Hollis Belnap, Maeser Prep; Bailey Simons, Manti; Mary Royer, San Juan; Olivia Mooney, Summit Academy; Miriam Galecki, Wasatch Academy.

Class 1AHanna Maxfield, Altamont; Elisabeth Ahlstrom, Bryce Valley; Melissa Robinson, Duchesne; Cassidy Bastian, Green River; Courtney Leman, Intermountain Christian; Brianne Bremner, Panguitch; Lilia Brown, Rich; Kristina Petersen, Rich; Brooke Heaton, Valley; Julianne Steed, Valley.

Wrestling

Class 5A – Christian Swensen, Bingham; Benjamin Bolingbroke, Clearfield; Elijah McKay, Davis; Kade Oleson, Fremont; Rhett Bonner, Jordan; Chandler Pond, Jordan; Bryant Voorhees, Layton; Benjamin Anderson, Pleasant Grove; Jackson Newman, Pleasant Grove; Bryce Peterson, Westlake.

Class 4A – Jackson Lancaster, Box Elder; Jace Tilley, Box Elder; Taylor Lamont, Maple Mountain; Kolby Smith, Maple Mountain; Korbon Tibbals, Maple Mountain; Ethan Kerr, Olympus; Jesse Shepherd, Provo; Caleb Monson, Skyline; Jorgen Olsen, Spanish Fork; Bryson Laris, Uintah; Timothy Suwyn, Uintah.

Class 3A – Wyatt Freeze, Bear River; Kelton Westmoreland, Bear River; William Brown, Ben Lomond; Jace Roundy, Cedar; Sandon Stokes, Cedar; Tanner Terry, Desert Hills; Tanner Emerson, Dixie; James Porter, Dixie; Kyler Blackmore, Hurricane; Kody Hafen, Snow Canyon.

Class 2A – Keaton Fails, Beaver; Rustin Limb, Beaver; Justin Jennings, Emery; McKade Cox, Gunnison Valley; Cody Walk, Manti; Caleb Rasmussen, Millard; Zachary Wilcox, Millard; Bridger Bagley, South Sevier; Chandler Rose, South Summit; Paden Woolstenhulme, South Summit.

Class 1A – Dainen Parry, Altamont; Riley Thacker, Altamont; Brendan Gatherum, Duchesne; Wallace Dodds, Panguitch; Garrett Finch, Panguitch.

Boys Swimming

Class 5A – Liam Eccles, American Fork; Braden Jensen, Copper Hills; Matthew Monson, Copper Hills; Luke Brockbank, Jordan; Erik Mollinet, Layton; Spencer Dew, Lone Peak; Trevor Maxfield, Riverton; Cole Smith, Roy; Kline DuBose, Sky View; Casey Rasmussen, Taylorsville.

Class 4A – Jacob DeBry, Alta; Jackson Keller, East; Nicholas Olsen, East; Erik Newland, Highland; Nicholas Pryor, Highland; Andrew Silver, Highland; Caleb Peterson, Payson; Noah Larsen, Salem Hills; Tate Colton, Spanish Fork; Hayden Weenig, Timpanogos.

Class 3A – Nathan Wallace, Canyon View; Joseph Keller, Carbon; Gabriel Van Dyke, Carbon; Kyle Brown, Cedar; Nathan Beckett, Grantsville; Paul Blackhurst, Grantsville; Dinwoodey Greer, Juan Diego Catholic; Adam Clarkson, Snow Canyon; Ky Phillips, Snow Canyon; Walker Wright, Snow Canyon.

Class 2ATaylor Anderson, Delta; Zachery Fauver, Emery; Travis Fehlberg, Emery; Taigon Pulli, Emery; Devin Wilson, Emery; Austin Aubry, Grand County; Samuel Crittenden, North Summit; Holden Jones, North Summit; Christopher Vernon, North Summit; Donovan Murphy, Rowland Hall.

Girls Swimming

Class 5A – Caroline Crane, Bingham; Abigail Westra, Bingham; Brittnee Westra, Bingham; Anna Gillespie, Clearfield; Rachel Anders, Cottonwood; Sarah Ratzlaff, Cottonwood; Abby Zlotnick, Davis; Elizabeth Williams, Herriman; Madison Godfrey, Layton; Miranda Mann, Mountain Crest; Erika Wilson, Riverton; Srinidi Carling, Sky View; Clarissa Knight, Weber; Aimee Gundersen, West Jordan.

Class 4A – Michela Sheffield, Bonneville; Payden Trujillo, Bonneville; Rachel Madsen, Corner Canyon; Eleanor Wettstein, East; Eva Gontrum, Highland; Emma Ker, Highland; Zoe Phillips, Highland; Caroline Young, Hillcrest; Shelby Bulkley, Payson; Sydney Schiess, Timpview.

Class 3A – Rebekah Ashby, Bear River; Yesenia Losoya, Ben Lomond; Shannon Stephens, Ben Lomond; Kassidy Whitney, Ben Lomond; Abby Speakman, Desert Hills; Kayla Greer, Dixie; Haley Fort, Park City; Sophia Beckstrand, Pine View; Andrea Howsden, Tooele; Jessica Knowles, Tooele.

Class 2A – Audrey Bliss, Delta; Madison Allinson, Emery; Shaylynn Rowley, Emery; Skyler Sitterud, Emery; Cassandra Hansen, Gunnison Valley; Eliza Timothy, Millard; Jennifer Moody, North Summit; Miriam Galecki, Wasatch Academy; Jessica Rasmussen, Wasatch Academy.

Drill Team

Class 5A – Sydnie Reimann, Bingham; Riley Hanson, Brighton; Caitlyn Allgrunn, Copper Hills; Mekenzie Cummings, Copper Hills; Ashlyn Henderson, Davis; Audrey Terrill, Davis; Emilia Roberts, Layton; Taylor Jones, Riverton; Cassandra Powers, Riverton; Courtney Christensen, Syracuse; Abigail Barney, Taylorsville; Marissa Castillo, Taylorsville; Audrey Greenhalgh, Weber.

Class 4A – Danielle Palmer, Bountiful; Karly Mecham, Payson; Keilani Fifita, Salem Hills; Taisha Howard, Salem Hills; Natasha Wagstaff, Springville; Jessica Dofelmire, Uintah; Gabrielle Hawkes, Uintah; Ruby McClellan, Uintah; Payton Reynolds, Uintah; Meagan Gregrich, Wasatch; McKenna Chacon, Woods Cross.

Comment on this story

Class 3A – Mallorie Bradley, Carbon; Kaitlyn Shaw, Dixie; Mikayla Braunberger, Dixie; Megan Feller, Dixie; Kasidee Graff, Dixie; Lindsay Hurd, Dixie; Anne Arns, Juab; McKall Kenison, Juab; Jessica Webber, Tooele; Whiteny Collins, Union.

Class 2A – Cailtin Bradshaw, Beaver; Paytn Jeffs, Emery; Brylee Anzalone, Enterprise; Lacey Hansen, Enterprise; Emilee Hiatt, Enterprise; Raquel Clarkson, Kanab; Hannah Dowse, Kanab; Alayna Togerson, North Sevier; Brooklyn Nelson, North Summit; Sydnee Anderson, South Sevier.

Class 1A – Natalie Jackson, Duchesne; Baylee Netto, Milford; Molly Anderson, Monticello; Camilla Boyle, Monticello; Camilla Boyle, Monticello; Averi Christiansen, Monticello; Ashlynn Blauer, Parowan; Saydee Mineer, Parowan; Samantha Caldwell, Rich; Samantha Cook, Rich; Candyce Peterson, Tabiona.

Deseret News prep editor and Real Salt Lake beat writer. EMAIL: jedward@deseretnews.com