High school girls track: 5A/4A/3A/2A/1A state meet results

Published: Saturday, May 17 2014 8:50 p.m. MDT

Discus — 1. Madi Stocks, Grand, 102’06.75; 2. Kayeley Wells, Grand, 99’03.25; 3. Reagan Cropper, Delta, 97’01.25; 4. Laryssa Guymon, Emery, 90’08.25; 5. Haley Holmes, North Summit, 85’07.50; 6. Britnee Lewis, Grand, 85’03.50; 7. Sara Morley, San Juan, 84’08.50; 8. Joanna banda, Delta, 78’01.75.

Shot put — 1. Arizona Carr, San Juan, 34’11; 2. Sara Morley, San Juan, 33’05.50; 3. Diana Nordmark, Manti, 32’09.75; 4. Kareamy Finai, Manti, 32’00.75; 5. Devyn Sorenson, North Sevier, 31’05.25; 6. Shani Dustin, South Sevier, 31’03.25; 7. Emeri Larsen, Millard, 30’03; 8. Makaylee Fotheringham, Beaver, 28’11.25.

Javelin — 1. Kenlie Lemon, Millard, 121’06.25; 2. Reagan Cropper, Delta, 120’00.25; 3. Merrilee Williams, Enterprise, 111’11.25; 4. Abigail Gardner, Enterprise, 108’10.25; 5. Elle Warnick, Delta, 106’07.50; 6. Shanie Peterson, Delta, 104’09.50; 7. Jenessa Stephens, North Summit, 104’06.25; 8. Megan Johnson, Manti, 103’02.50.

Class 1A

Team scores

1. Panguitch, 151; 2. Wayne, 80; 3. Rich, 63; 4. Monticello, 61; 5 (tie). Altamont, Milford, 40; 7. Bryce Valley, 36; 8. St. Joseph, 32; 9. Piute, 24; 10. Duchesne, 22.

Individual results

100 — 1. Kasia Matthews, West Ridge, 12.78; 2. Arianna Reay, Monticello, 13.04; 3. Clarissa Johnson, Wayne, 13.24; 4. Ellen Peart, Rich, 13.30; 5. Caitlyn Brinkerhoff, Panguitch, 13.62; 6. Nikole Lemmon, Altamont, 13.63; 7. Emily Barnes, Milford, 13.66; 8. Eric Almony, St. Joseph, 13.67.

200 — 1. Kasia Matthews, West Ridge, 26.53; 2. Clarissa Johnson, Wayne, 27.15; 3. Ellen Peart, Rich, 27.54; 4. Nikole Lemmon, Altamont, 27.68; 5. Caitlyn Brinkerhoff, Panguitch, 27.92; 6. Maggie Ellett, Wayne, 28.27; 7. Larkin Brodie, Escalante, 28.27; 8. Lauren Palfreyman, EskDale, 28.47.

400 — 1. Clarissa Johnson, Wayne, 1:00.74; 2. Ellen Peart, Rich, 1:01.05; 3. Nikole Lemmon, Altamont, 1:01.20; 4. Emily Barnes, Milford, 1:01.31; 5. Larkin Brodie, Escalante, 1:02.20; 6. Whittni Orton, Panguitch, 1:02.35; 7. Maggie Ellett, Wayne, 1:02.62; 8. Danielle Brinkerhoff, Bryce Valley, 1:04.60.

800 — 1. Whittni Orton, Panguitch, 2:27.69; 2. Catania Holman, Panguitch, 2:28.20; 3. Darri Frandsen, Panguitch, 2:29.30; 4. Hannah Ellett, Wayne, 2:35.19; 5. Catrina Johnson, Wayne, 2:35.32; 6. Cassidee Moore, Green River, 2:36.03; 7. Meghan Clare, St. Joseph, 2:38.43; 8. McKayla Heaton, Panguitch, 2:39.17.

1,600 — 1. Whittni Orton, Panguitch, 5:11.95; 2. Catania Holman, Panguitch, 5:29.18; 3. Meghan Clare, St. Joseph, 5:51.50; 4. Darian Morlan, Duchesne, 5:55.52; 5. Bailey Wall, Tintic, 5:59.97; 6. Cassidee Moore, Green River, 6:01.61; 7. Makayla Dalton, Panguitch, 6:06.33; 8. Catrina Johnson, Wayne, 6:08.77.

3,200 — 1. Whittni Orton, Panguitch, 11:43.82; 2. Catanie Holman, Panguitch, 12:11.55; 3. Meghan Clare, St. Joseph, 12:55.59; 4. Makayla Dalton, Panguitch, 13:23.27; 5. Heather Thomson, Rich, 13:27.38; 6. Shonia McKinnon, Altamont, 13:27.49; 7. MahLee Livingston, Milford, 13:47.25; 8. Meagan Northcott, Manila, 13:54.69.

100 hurdles — 1. Cami Lamborn, Rich, 15.86; 2. Chesney Campbell, Panguitch, 16.83; 3. Averi Christiansen, Monticello, 16.87; 4. Tay Johnson, Green River, 17.30; 5. Samantha Chynoweth, Bryce Valley; 6. Hannah Ellett, Wayne, 17.63; 7. Shantae Miller, Panguitch, 17.93; 8. Sami Caldwell, Rich, 18.08.

300 hurdles — 1. Hannah Ellett, Wayne, 47.76; 2. Cami Lamborn, Rich, 47.94; 3. Isabel Slade, Monticello, 50.58; 4. Chandler Rose, Milford, 50.66; 5. Sami Caldwell, Rich, 51.05; 6. Shantae Miller, Panguitch, 51.11; 7. Bailey Wall, Tintic, 51.15; 8. Jazlyn Miles, Altamont, 51.66.

4x100 — 1. Monticello, 52.78; 2. Milford, 52.91; 3. Rich, 52.92; 4. Duchesne, 53.81; 5. Panguitch, 54.07; 6. Altamont, 54.31; 7. Wayne, 55.05; 8. Tintic, 55.28.

4x400 — 1. Wayne, 4:09.98; 2. Panguitch, 4:23.43; 3. Monticello, 4:26.99; 4. Milford, 4:30.58; 5. Rich, 4:30.70; 6. Altamont, 4:35.28; 7. Bryce Valley, 4:37.07; 8. Pinnacle, 4:48.99.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS