High school girls track: 5A/4A/3A/2A/1A state meet results

Published: Saturday, May 17 2014 8:50 p.m. MDT

Individual results

100 — 1. Ashlin Blonquist, North Summit, 12.10; 2. Ashlynn Allred, Emery, 12.15; 3. Kellie Macdonald, Beaver, 12.82; 4. Kate Sorensen, Gunnison, 12.86; 5. Rachael Richins, North Summit, 12.87; 6. Belle Blackburn, Gunnison, 12.92; 7. Bailee Golding, Manti, 13.04; 8. Danielle Whitaker, Millard, 13.08.

200 — 1. Ashlynn Allred, Emery, 24.67; 2. Ashlin Blonquist, North Summit, 24.92; 3. Belle Blackburn, Gunnison, 26.37; 4. Kate Sorensen, Gunnison, 26.41; 5. Danielle Whitaker, Millard, 26.79; 6. Schyler Jordan, Beaver, 26.83; 7. Jordan Scholes, North Summit, 27.09; 8. Rachael Richins, North Summit, 27.18.

400 — 1. Anna Camp, Millard, 57.39; 2. Schyler Jordan, Beaver, 59.01; 3. Danielle Whitaker, Millard, 59.63; 4. Peyton Torgerson, North Sevier, 1:00.03; 5. Briaunna Witt, North Summit, 1:00.92; 6. Hanna Dyer, Emery, 1:01.39; 7. Madeline Birk, North Summit; 8. Shaylee Lafevre, Delta, 1:02.23.

800 — 1. Anna Camp, Millard, 2:19.74; 2. Abbi Zwahlen, North Summit, 2:20.65; 3. Peyton Torgerson, North Sevier, 2:26.08; 4. Madeline Birk, North Summit, 2:26.38; 5. Lauren Rasich, Rowland Hall, 2:26.70; 6. Jocelyn Gale, Parowan, 2:27.31; 7. Mckenzie Jenson, South Sevier, 2:29.87; 8. Alyssa Richards, Summit Academy, 2:30.48.

1,600 — 1. Anna Camp, Millard, 5:17.49; 2. Abbi Zwahlen, North Summit, 5:20.79; 3. Peyton Torgerson, North Sevier, 5:32.43; 4. Olivia Moyle, Enterprise, 5:33.00; 5. Mercedes James, Grand, 5:35.92; 6. Erin Hurst, Emery, 5:40.80; 7. Katelyn Jeffery, Delta, 5:42.18; 8. Lauren Rasich, Rowland Hall, 5:48.17.

3,200 — 1. Abbi Zwahlen, North Summit, 11:59.63; 2. Emily Sundquist, Rowland Hall, 12:05.24; 3. Olivia Moyle, Enterprise, 12:05.27; 4. Mercedes James, Grand, 12:09.34; 5. Erin Hurst, Emery, 12:17.61; 6. Katelyn Jeffery, Delta, 12:17.90; 7. Isabella Koyle, North Summit, 12:59.08; 8. Ashlynn Blauer, Parowan, 13:01.07.

100 hurdles — 1. Kellie Macdonald, Beaver, 15.19; 2. Emeri Larsen, Millard, 15.71; 3. Channing Jackson, Kanab, 16.04; 4. Kate Sorensen, Gunnison; 5. Rebecca Opoulos, Manti, 16.55; 6. Kaylie Orton, Parowan, 16.91; 7. Tiffanie Whipple, Grand, 17.11; 8. Raquel Clarkson, Kanab, 17.13.

300 hurdles — 1. Riley Lyman, Enterprise, 44.96; 2. Kellie Macdonald, Beaver, 45.48; 3. Kate Sorensen, Gunnison, 45.73; 4. Kenlie Lemon, Millard, 47.39; 5. Schyler Jordan, Beaver, 47.58; 6. Rebecca Opoulos, Manti, 47.70; 7. Jordynn Scholes, North Summit, 48.59; 8. Jamie Bawden, Manti, 49.99.

4x100 — 1. North Summit, 49.46; 2. Emery, 50.72; 3. Manti, 51.11; 4. Delta, 51.83; 5. Kanab, 51.92; 6. North Sevier, 51.97; 7. South Sevier, 52.58; 8. Grand, 52.91.

4x400 — 1. Delta, 4:05.44; 2. Emery, 4:06.89; 3. North Summit, 4:12.12; 4. Manti, 4:18.78; 5. Parowan, 4:22.86; 6. Summit Academy, 4:22.91; 7. Millard, 4;24.99; 8. Grand, 4:31.33.

Sprint medley — 1. Millard, 4:15.70; 2. North Summit, 4:18.49; 3. North Sevier, 4:21.92; 4. Delta, 4:23.29; 5. Enterprise, 4:26.78; 6. Emery, 4:30.14; 7. Rowland Hall, 4:34.50; 8. Grand, 4:35.17.

High jump — 1. Schyler Jordan, Beaver, 5’05; 2. Emeri Larsen, Millard, 5’03; 3. Kasey Betts, Grand, 5’01; 4. Isabella Harrington, Maeser Prep, 5’01; 5. Paytn Jeffs, Emery, 5’01; 6. Lyndsey Bartlett, Kanab, 5’01; 7. Mckenzie Jenson, South Sevier, 4’11; 8. Kaylie Orton, Parowan, 4’11.

Long jump — 1. Kellie Macdonald, Beaver, 17’02.75; 2. Ashlin Blonquist, North Summit, 16’09.50; 3. Haylee Mcqueen, North Summit, 16’05.25; 4. Tiffanie Whipple, Grand, 16’00.50; 5. Jordynn Scholes, North Summit, 15’08.25; 6. Hayley Sorenson, Delta, 15’05.00; 7. Katherine Nielson, Delta, 15’04.75; 8. Madison Blauer, Manti, 14’11.50.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS