High school girls track: 5A/4A/3A/2A/1A state meet results

Published: Saturday, May 17 2014 8:50 p.m. MDT

Long jump — 1. Kaylie King, Herriman, 17’05.75; 2. Abbie O’Neill, Weber, 17’03.00; 3. Jentry Skidmore, Syracuse, 17’00.75; 4. Megan Bedwell, Weber, 17’00.75; 5. London Smith, Fremont, 16’04.00; 6. Jena Johnson, Weber, 16’01.75; 7. Cidnee Davies, Syracuse, 16’01.75; 8. Kaylei Bartholomew, Lehi, 15’11.75.

Discus — 1. Brenn Flint, Syracuse, 133’11; 2. Johnni Arbon, Weber, 128’04.25; 3. Mesi Havea, Herriman, 121’04; 4. Makayla Duncan, Copper Hills, 113’06.50; 5. Kaitlyn Smith, Westlake, 112’10.75; 6. Jessica Peters, West Jordan, 105’03.50; 7. Mandi Lamb, Fremont, 100’08.75; 8. Sierra Freeland, Herriman, 100’01.50.

Shot put — 1. Amarissa Hawker, Herriman, 41’03.25; 2. Mesia Havea, Herriman, 39’02.00; 3. Brenn Flint, Syracuse, 37’08.75; 4. Johnni Arbon, Weber, 37’08.75; 5. Sierra Freeland, Herriman, 37’07.25; 6. Charlee Farr, Riverton, 36’05.50; 7. Kira Gilbreath, Viewmont, 35’11.50; 8. Jodeci Limatua, Taylorsville, 33’06.00.

Javelin — 1. Whitney Fowers, Fremont, 132’09; 2. Kendall Sargent, Davis, 121’04; 3. Crystal Palmer, Riverton, 118’07.50; 4. Sydnie Rich, Riverton, 117’05.50; 5. Katherine Leibold, Weber, 117’03.75; 6. Sisilia Tausinga, Bingham, 117’00.75; 7. Jessica Steeneck, Riverton, 116’04.75; 8. Nancy Newton-Pender, Herriman, 113’08.50.

Pole vault — 1. Ariel Jolley, American Fork, 10’08; 2. Paige Erickson, Davis, 10’00; 3. Mallory Ashby, Syracuse, 9’03; 4. Lizbeth Jones, Davis, 8’06; 5. Sarah Matthews, Lone Peak, 8’06; 6 (tie). Kortney Tucker, Copper Hills,; Lauren Busby, Syracuse, 8’00; 8. Gentry Keaton, Davis, 8’00.

Class 4A

Team scores

1. Box Elder, 68; 2. Maple Mountain, 67.5; 3. Ogden, 59; 4. Springville, 44; 5. Timpanogos, 41; 6. Provo 32; 7 (tie). Wasatch, Mountain View, 30; 9. Sky View, 29.5; 10. Logan, 29.

Individual results

100 — 1. Haley Stafford, Woods Cross, 12.55; 2. Mckayla Montgomery, Springville, 12.64; 3. Saiga Collins, Timpview, 12.66; 4. Jamaica Christensen, Timapnogos, 12.73; 5. Josie Ball, Box Elder, 12.84; 6. Brynlee Welch, Mountain Crest, 12.86; 7. Sarah Clarno, Orem, 12.93; 8. Megan Elmont, Maple Mountain, 12.95.

200 — 1. Mckayla Montgomery, Springville, 25.19; 2. Josie Ball, Box Elder, 25.27; 3. Jamaica Christensen, Timpanogos, 25.40; 4. Rachel Bingham, Maple Mountain, 25.51; 5. Katie Ross, Timpview, 25.62; 6. Cassidy Pinnock, Olympus, 25.70; 7 Kaitlin Walker, Wasatch, 25.76; 8. Lauren Rawlinson, Sky View, 25.79.

400 — 1. Lauren Rawlinson, Sky View, 56.25; 2. Cassidy Pinnock, Olympus, 56.41; 3. McKenna Neyman, TImpview, 57.52; 4. Elli Eastmond, Maple Mountain, 57.66; 5. Katy Moore, Murray, 58.30; 6. Josie Ball, Box Elder, 58.43; 7. Katie Ross, Timpview, 58.46; 8. Amber Edmondson, Salem Hills, 1:00.56.

800 — 1. Sarah Feeny, Ogden, 2:10.40; 2. Megan Ryan, Mountain View, 2:11.77; 3. Kate Hunter, Provo, 2:16.50; 4. Lily Huntsman, Highland, 2:17.02; 5. Kami Codner, Mountain View, 2:17.49; 6. Hannah Malone, Box Elder, 2:17.54; 7. Audrey Durrant, Sky View, 2:20.78; 8. Cate Carabine, Ogden, 2:21.05.

1,600 — (SR) 1. Sarah Feeny, Ogden, 4:45.13; 2. Megan Ryan, Mountain View, 4:58.75; 3. Hannah Malone, Box Elder, 5:00.26; 4. Mary Christensen, Timpanogos, 5:03.71; 5. Miranda Overy, Mountain Crest, 5:05.23; 6. Kate Hunter, Provo, 5:05.64; 7. Clarissa Chipman, Provo, 5:06.95; 8. Caroline Weiler, Skyline, 5:08.57.

3,200 — (SR) 1. Sarah Feeny, Ogden, 10:13.86; 2. Hannah Malone, Box Elder, 11:00.03; 3. Miranda Overy, Mountain Crest, 11:01.82; 4. Mary Christensen, Timpanogos, 11:14.14; 5. Caroline Weiler, Skyline, 11:14.78; 6. Kate Hunter, Provo, 11:15.75; 7. Rachel Bocanegra, Timpanogos, 11:18.42; 8. Lauren Monson, Skyline, 11:19.82.

100 hurdles — 1. Lindsay Yetter, Ogden, 15.27; 2. Kaitlin Walker, Wasatch, 15.27; 3. Julia Wheatley, Judge, 15.39; 4. Talia Reza, Bonneville, 15.90; 5. Paige Young, Orem, 15.90; 6. Adhieu Arok, Murray, 16.25; 7. Krystalynn Appiah, Bountiful, 16.26; 8. Ahriah Albert, Clearfield, 16.50.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS