Quantcast

High school boys track: 5A/4A/3A/2A/1A state meet results

Published: Saturday, May 17 2014 8:55 p.m. MDT

Boys State Track & Field results

Class 5A

Team scores

1. Riverton, 120; 2. Herriman, 88; 3. Bingham, 62; 4. Lehi, 60; 5. Lone Peak, 44.5; 6. American Fork, 37; 7. Daivs, 36; 8. Syracuse, 35; 9 (tie). Jordan, West Jordan, 28.

Individual results

100 — 1. Jonah Trinnaman, American Fork, 10.73; 2. Garrett Stroh, Hillcrest, 11.04; 3. Zac Morris, Lehi, 11.06; 4. Mack Richards, Alta, 11.07; 5. Kavika Fonua, Syracuse, 11.17; 6. Alek McArdle, Brighton, 11.17; 7. Michael Bluth, Riverton, 11.23; 8. Michael Martinez, West Jordan, 11.28.

200 — 1. Zac Morris, Lehi, 21.71; 2. Michael Bluth, Riverton, 21.78; 3. Clay Lambourne, Riverton, 22.18; 4. Brandon Walker, Riverton, 22.28; 5. Garrett Stroh Hillcrest, 22.35; 6. Ryan Jensen, Lone Peak, 22.38; 7. Michael Martinez, West Jordan, 22.48; 8. Dayan Lake, Northridge, 22.62.

400 — 1. Clay Lambourne, Riverton, 47.29; 2. Michael Bluth, Riverton, 47.39; 3. Brandon Walker, Riverton, 49.43; 4. Gabriel Rojo, Bingham, 49.96; 5. Alec Abercrombie, Riverton, 50.77; 6. McKay Christensen, Riverton, 50.78; 7. Mitch Baldwin, Bingham, 51.05; 8. Austin Banz, West, 52.03.

800 — 1. Andrew Brewer, Bingham, 1:52.18; 2. Sam Coleman, Riverton, 1:53.94; 3. Braydon Lavery, Alta, 1:55.05; 4. Logan MacKay, Davis, 1:55.59; 5. Will Palmer, Weber, 1:56.06; 6. Austin Brower, Westlake, 1:56.57; 7. Dylan Barker, Lehi, 1:57.16; 8. Dramer Morton, Alta, 1:57.33.

1,600 — 1. Andrew Brewer, Bingham, 4:13.44; 2. Rory Linkletter, Herriman, 4;15.17; 3. Brady Earley, Riverton, 4:16.21; 4. Austin Brower, Westlake, 4:16.76; 5. Clayson Shumway, Lone Peak, 4:17.14; 6. Dallin Leatham, Viewmont, 4:17.61; 7. Connor McMillan, American Fork, 4:18.50; 8. Kramer Morton, Alta, 4:20.51.

3,200 — 1. Connor McMillan, American Fork, 9:10.47; 2. Brady Earley, Riverton, 9:14.47; 3. Clayson Shumway, Lone Peak, 9:16.29; 4. Zac Jacklin, American Fork, 9:21.38; 5. Andrew Brewer, Bingham, 9:24.71; 6. Rory Linkletter, Herriman, 9:26.25; 7. Josh Ward, Davis, 9:31.86; 8. Bryson Walker, Bingham, 9:35.41.

110 hurdles — 1. Kyle Strauss, Herriman, 14.31; 2. Andrew Lingwall, Herriman, 14.75; 3. Terrance Taumua, Copper Hills, 14.93; 4. Zane Farrer, Westlake, 14.95; 5. Colten Yardley, Syracuse, 15.00; 6. Karson Nielson, Syracuse, 15.23; 7. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 15.35; 8. Jaron Erickson, Davis, 15.45.

300 hurdles — 1. Kyle Strauss, Herriman, 37.99; 2. Andrew Lingwall, Herriman, 38.32; 3. Trevor Bursach, Lehi, 38.37; 4. Nathaniel Maxfield, West Jordan, 38.64; 5. Terrance Taumua, Copper Hills, 39.07; 6. Palmer Flood, Davis, 39.09; 7. Colten Yardley, Syracuse, 39.15; 8. Brady McDermott, Alta, 39.45.

4x100 — 1. Riverton, 42.31; 2. West Jordan, 42.42; 3. American Fork, 42.70; 4. Copper Hills, 43.00; 5. Lehi, 43.03; 6. Alta, 43.07; 7. Brighton, 43.12; 8. Davis, 43.22.

4x400 — 1. Riverton, 3:17.67; 2. Lehi, 3:24.55; 3. Weber, 3:25.22; 4. Alta, 3:25.87; 5. Bingham, 3:26.09; 6. Syracuse, 3:27.45; 7. Davis, 3:29.40; 8. Granger, 3:30.87.

Sprint medley — 1. Bingham, 3:31.30; 2. Riverton, 3:31.64; 3. Weber, 3:32.99; 4. West Jordan, 3:34.52; 5. Herriman, 3:35.83; 6. Lehi, 3:35.97; 7. American Fork, 3:37.11; 8. Westlake, 3:37.55.

High jump — 1. Trevor Bursach, Lehi, 6’08.25; 2. Nate Allred, Davis, 6’05; 3. Michael Spencer, Layton, 6’05; 4. Weston Ford, Riverton, 6’05; 5 (tie). Brett Matheson, Lone Peak; Chandler Obray, Layton, 6’03; 7. Bailey Brooks, Copper Hills, 6’03; 8. Mason Leishman, Syracuse, 6’03.

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS