Quantcast

High school boys track: Sky View starts strong, while injuries slow Davis' 4-peat bid at state meet

Published: Friday, May 16 2014 11:00 p.m. MDT

Lehi’s Trevor Bursach won the 5A high jump by clearing 6-08 1/4, the second-best mark in Utah this year.

Boys track and field results

Day 1

Class 5A

Team scores

1. Herriman, 23; 2. Davis, 22; 3. Lone Peak, 21.5; 4. Bingham, 18; 5. Riverton, 12; 6. Lehi, 10; 7. Layton, 9.5; 8. Syracuse, 8.

Individual events

1,600 — 1. Andrew Brewer, Bingham, 4:13.44; 2. Rory Linkletter, Herriman, 4;15.17; 3. Brady Earley, Riverton, 4:16.21; 4. Austin Brower, Westlake, 4:16.76; 5. Clayson Shumway, Lone Peak, 4:17.14; 6. Dallin Leatham, Viewmont, 4:17.61; 7. Connor McMillan, American Fork, 4:18.50; 8. Kramer Morton, Alta, 4:20.51.

High jump — 1. Trevor Bursach, Lehi, 6’08.25; 2. Nate Allred, Davis, 6’05; 3. Michael Spencer, Layton, 6’05; 4. Weston Ford, Riverton, 6’05; 5 (tie). Brett Matheson, Lone Peak; Chandler Obray, Layton, 6’03; 7. Bailey Brooks, Copper Hills, 6’03; 8. Mason Leishman, Syracuse, 6’03.

Discus — 1. Rory Mulitalo, Herriman, 165’01.50; 2. Chandler Clark, Lone Peak, 162’11; 3. Christian Shaver, Jordan, 159’09.25; 4. Andrew James, Herriman, 158’01.75; 5. Jaydon Lord, Weber, 157’07.25; 6. Nicholas Merriman, Syracuse, 141’10; 7. Braiden Tovey, Syracuse, 141’05.75; 8. Riley Smith, American Fork, 135’11.00

Pole vault — 1. Andrew Tyndall, Davis, 14’09; 2. Mitch Robinson, Bingham, 14’06.00; 3. TJ Brandow, Lone Peak, 14’03; 4. Ben Schulthies, West Jordan, 13’06; 5. Matt Calvin, Davis, 13’00; 6. Jacob Watts, Viewmont, 13’00; 7. Nicholas Merriman, Syracuse, 12’06; 8. Kaden Sumsion, Riverton, 12’00.

Class 4A

Team scores

1. Sky View, 22; 3. Mountain View, 12.3; 3. Wasatch, 11.5; 4. Timpanogos, 10; 5. Logan, 8.3; 6. Maple Mountain, 8; 7. Provo, 6.3; 8. Springville, 6.

Individual events

1,600 — 1. Conner Mantz, Sky View, 4:10.47; 2. Josh Collins, Wasatch, 4:14.47; 3. Sam Sorensen, Mountain View, 4:14.80; 4. Jack Evans, Skyline, 4:16.16; 5. Matt Owens, Orem, 4:18.95; 6. Taylor Dillon, Woods Cross, 4:19.45; 7. Tanner Blaylock, Box Elder, 4:20.22; 8. Alex Lyons, Sky View, 4:20.89.

High jump — 1. Chad Best, Timpanogos, 6’05; 2 (tie). Payton Riggs, Mountain View; Troy Murray, Logan; Ty Jones, Provo, 6’03; 5 (tie). Mason Baxter, Salem Hills; Coleman Emmanuel, Wasatch, 6’01; 7. Ty Anderson, Salem Hills, 6’01; 8. Sione Finau, Kearns, 6’01.

Discus — 1. Josh Andrus, Sky View, 152’05.25; 2. Jordan Porcaro, Maple Mountain, 141’07.25; 3. Nikolas Grosland, Springville, 138’09.25; 4. Tyler Glazier, Timpview, 133’04.75; 5. Nephi Davidson, Highland, 133’00; 6. Nathaniel Burnett, Murray, 131’09.50; 7. Seth Wilde, Logan, 131’06.75; 8. Kyle Andrus, Sky View, 130’06.25.

Pole vault — 1. Grant Moser, Logan, 11’06; 2. Jed Smith, Box Elder, 11’06; 3. Chris Homer, Logan, 11’00; 4. Hayden Hoglund, Logan, 10’00; 5. Jeff Evans, Corner Canyon, 9’06.

Class 3A

Team scores

1. Desert Hills, 35; 2. Cedar, 22; 3. Richfield, 17; 4. Carbon, 16; 5. Juab, 15; 6. Hurricane, 11; 7 (tie). Dixie, Grantsville, 8.

Individual events

Get The Deseret News Everywhere

Subscribe

Mobile

RSS